• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчна декларация

Мнениеот sonyach » 12 Декември 2009, 12:12:43

popwill написа:тук пише всичко

Както и там съм писал, от мои лични прочитания има промяна и сумата за България вече не е 1/4, а 1/2 от 7.680. Никой не се е обадил да го потвърди.

Мерси popwill. Прочетох всичко подробно. Но отговор на няко въпроси не намерих. Интересува ме каква част от тез пари 1920 евро се връщат? Някакъв процент ли е? И по-добре ли е ако издържам примерно и баба и дядо да кажем отколкото само един родител?
sonyach
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот lady_any » 26 Декември 2009, 19:27:14

От понеделник 28.12.09 Алди е обявил CD-ROM Steuer 2009 за 4,99 €. :) Програмата е отличена с оценка "sehr gut", разпечатва оригинални данъчни формуляри и съдържа ELSTER-функция за електронно препращане на данъчната служба.
lady_any
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот lady_any » 4 Януари 2010, 11:28:27

Днес пък са пуснали подобни CD-ROM в REWE и Kaiser's пак на същата цена. Така, че ако някой не е успял да се снабди, има още шанс.
lady_any
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Bulldog » 7 Февруари 2010, 22:06:37

lady_any написа:Днес пък са пуснали подобни CD-ROM в REWE и Kaiser's пак на същата цена. Така, че ако някой не е успял да се снабди, има още шанс.

Има ли някакви предимства на тези продукти, пред безплатния продукт на BZSt?
Той може да се изтегли от сайта им: https://www.elster.de/elfo_down3.php?who=2009/2010
При попълване дава всякакви "подсказки", но аз имам един друг "малък" проблем - много ми е слаб немският ;-)
Bulldog
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lady_any » 7 Февруари 2010, 22:22:46

Ами без немски език не става ... Аз не знам сайтът на Елстер какви съвети дава. :-k При моя софтуер има доста съвети, но тях трябва сам да ги прочетеш. Доста е уморително и трудоемко. Аз си попълних декларацията, но не мисля, че отново ще го правя самостоятелно. Не си заслужава инвестираното време. По-добре да се възложи на професионалист. Още повече, че част от разходите за консултацията се възстановяват.
А иначе софтуера ти изчислява сумата, която ще получиш обратно (или която ще трябва да доплатиш). Също ти сумира Werbungskosten и ти изкарва добри разпечатки.
lady_any
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Bulldog » 8 Февруари 2010, 00:04:03

lady_any написа:Ами без немски език не става ... Аз не знам сайтът на Елстер какви съвети дава. :-k При моя софтуер има доста съвети, но тях трябва сам да ги прочетеш. Доста е уморително и трудоемко. Аз си попълних декларацията, но не мисля, че отново ще го правя самостоятелно. Не си заслужава инвестираното време. По-добре да се възложи на професионалист. Още повече, че част от разходите за консултацията се възстановяват.
А иначе софтуера ти изчислява сумата, която ще получиш обратно (или която ще трябва да доплатиш). Също ти сумира Werbungskosten и ти изкарва добри разпечатки.

Е, аз не казах, че съвсем не знам немски :) Той сайтът на Елстер не дава съвети. От там се download-ва софтуера, безплатно, инсталира се, като го ползваш той ти дава хинтове.
Просто искам да кажа, че има безплатна алтернатива на всички тези програми за попълване на данъчните декларации.
Ако самата програмка не е с нищо по-добра от безплатния вариант, що да им давам пари.
Той и безплатния вариант изчислява суми, както и може да ти изпрати документите online.
Там пише също, че след не помня коя дата, CD с този софтуер и още не знам каква документация може да се вземе безплатно от Finanzamt-a.
Сега идеята за консултант е добра, ама имаш ли представа за какви пари си говорим при тез консултанти? Най-евтиния вариант е да станеш член на някой ферайн и там по 100 € годишна такса, ама получаваш само съвети, без те да се ангажират да ти движат документите пред Finanyamt-a. На другия край е да се изтупаш в някоя от тежкарските консултантски фирми, хвърляш им документите си, подписваш им пълномощно за пред данъчните и те ще ти правят всичко "от до". Срещу 300€ на час! Сигурно има и междинни варианти, но аз съм решил да се пробвам първо сам, пък ако не стане, ще търся помощ и ще си плащам. Гледам, май сме комшии (Düsseldorf?), ако нещо много закъсам с декларацийте, би ли помогнала (срещу разумна сума :))
Bulldog
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Bulldog » 8 Февруари 2010, 08:48:15

popwill написа:Ти да не си шеф на Постбанк,че ще ходиш на консултанти за 300 Евро на час?
Защото ако си, не знам какво правиш тук :mrgreen:

Е, не съм. Но по една или друга причина точно такива консултанти ми правиха декларациите предишните две години. Разноски на фирмата. Фирмена политика, какво да направя. Качеството на услугата е супер, но тази година трябва сам да си я платя, така че мисля да мина мно-о-ого по-скромно, ако може съвсем без разход ;)

popwill написа:Та сериозно, ако искаш, може да отидеш на Steuerberater, взимат се стандартни суми по тарифи, повече от 150Евро не съм виждал да взимат, за цялата обработка на документите.

Да, знам и за такъв вариант. Едни колеги, също чужденци, ползват такъв. Това дето не ми хареса е, че тарифата му е пропорционална на дохода ти. Не виждам логика в това. Ако трудът му е 10 часа за една декларация без някакви специфични особености, какво му дреме на него дали дохода ми е 20 000, 50 000 или 100 000 ?!?

Ще пробвам без Berater, но ако не успея сам и намеря някой такъв Berater с fest-тарифа на час, може и да отида.

popwill написа:Елстер няма "подсказки" - той е направен, за улеснение, но няма никакви трикове.

Не се разбрахме какво значи подсказка. Не очаквам софтуера да ми каже как да спестя данъци. Съмнявам се и че комерсиален софтуер за 5, 15 или 50 € ще направи това. Имах пред вид да ми се подказва, че "в тази графа се попълват само тези и тези доходи, но не онези" или "сумата тука не може да е повече от 10% от сумата там" и т.н. Елстера това го прави.

popwill написа:Ако нямаш някакви невероятни доходи и невероятни и скрити разходи, мисля, че Елстер е достатъчен.

Да, 100% съм съгласен с това. Единствената причина да си купя друг софтуер може да бъде, той да е преведен и на English, но дълбоко се съмнявам да намеря такъв.
Bulldog
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lady_any » 8 Февруари 2010, 16:38:14

Bulldog, не съм пробвала Естер за да сравнявам ... Ако си наблизо, можеш да си запишеш от мен CD-ROMa. Трае около час, мисля че заема около половин гигабайт, и след това можеш да си го ползваш без да ти трябва CD-то. :)
Щом за такива разходи става въпрос, то явно човек трябва сам да си подава декларацията. При мен е т.н. упростена форма, защото нямам някакви извънредни приходи/ разходи или имоти за деклариране. Подсказката беше, че част от разходите за Steuerberater се признават като Werbungskosten, като до 100 евро май не се разглежда процентуалното отношение т.е. можеш да платиш 120 евро и да си въведеш 100 евро като Werbungskosten. А ако е по-голяма сумата - то 50% от платената такса.
Но изчисляването на Werbungskosten има само тогава смисъл, когато си сигурен, че ще ги докараш над 920 евро. 920 евро се признават така или иначе, без да ги доказваш, стига да си работил през годината.
Всякакви съвети има ... Например, че разходите за майсторска работа по жилището се признават с 20%, ако са платени безналично. И сума ти други неща, които първо трябва да четеш и да четеш ... Но при мен се оказаха безсмислени всички тези трикове, тъй като не ми пасват в дадената ситуация. :)
lady_any
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот onufriy » 8 Февруари 2010, 16:42:17

Bulldog написа:Не се разбрахме какво значи подсказка. Не очаквам софтуера да ми каже как да спестя данъци. Съмнявам се и че комерсиален софтуер за 5, 15 или 50 € ще направи това. Имах пред вид да ми се подказва, че "в тази графа се попълват само тези и тези доходи, но не онези" или "сумата тука не може да е повече от 10% от сумата там" и т.н. Елстера това го прави.

Ами аз миналата година ползвах WISO за 20 Еврона и то ми подсказа да си отчисля катастрофата по пътя към работата, барабар с мантинелите, дето ги платих... Преместване за нова работа, второ жилище, май дори и за издръжка на роднини - все пита.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот Bulldog » 8 Февруари 2010, 23:49:20

onufriy написа:Ами аз миналата година ползвах WISO за 20 Еврона и то ми подсказа ...

OK, убедихте ме :)
Ще прежаля някое Евро и ще купя май това WISO. Колегата ми германец и той него каза че ползвал, ама имал старат верси от гаджето на сестра си. Не мога да мина с най-тънката версия за 13€, май малко по-скъпата ми върши работа ... Викам му, ако си го купя, ше ти дам да си го запишеш (тънък натвърд - дай да делим на половина). Той вика, О-о много ти благодаря, с удоволствие ще си го запиша :) Ама е точно момче, не му вързвам кусур :)

Я да използвам и да питам още нещо. Ако някой се е местил от един град в друг (по скоро от един Finanzamt в друг) ... Доколкото разбирам Indentifikationsnummer-а си ми е вечен, самo мой. eTIN - също. Обаче трябва да поискам нов Steuernummer от новия си Finanzamt. Така ли е или мога да се пробвам със стария? Щото ако е така (стaрия номер не важи в новия Finanzamt), май не мога да submit-на декларациятя online на Elster :(
Bulldog
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 9 Февруари 2010, 12:30:33

Bulldog написа:
onufriy написа:Ами аз миналата година ползвах WISO за 20 Еврона и то ми подсказа ...

OK, убедихте ме :)
Ще прежаля някое Евро и ще купя май това WISO. Колегата ми германец и той него каза че ползвал, ама имал старат верси от гаджето на сестра си. Не мога да мина с най-тънката версия за 13€, май малко по-скъпата ми върши работа ... Викам му, ако си го купя, ше ти дам да си го запишеш (тънък натвърд - дай да делим на половина). Той вика, О-о много ти благодаря, с удоволствие ще си го запиша :) Ама е точно момче, не му вързвам кусур :)

Без коментар.
Bulldog написа:Я да използвам и да питам още нещо. Ако някой се е местил от един град в друг (по скоро от един Finanzamt в друг) ... Доколкото разбирам Indentifikationsnummer-а си ми е вечен, самo мой. eTIN - също. Обаче трябва да поискам нов Steuernummer от новия си Finanzamt. Така ли е или мога да се пробвам със стария? Щото ако е така (стaрия номер не важи в новия Finanzamt), май не мога да submit-на декларациятя online на Elster :(

Данъчното се грижи да ти изпрати новия данъчен номер. Ако искаш да пишеш сметки, трябва да попълниш един формуляр за дейността, очакваните доходи и пр.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот robo-pat » 2 Ноември 2010, 01:39:26

estira написа:* Bewerbung-материали и всичко свързано с намиране на работа - пощенски марки, квитанции за препоръчани писма, книги със съвети

Още едно питане!

Може ли Finanzamt да проследи дали разходите от Bewerbung или интервюта са поети вече от трето лице? Знам, че от морална гледна точка мога да падна на някой в очите, и то с право, (100% честните хора да спрат да четат сега! :mrgreen: но дълтотрайно безработните като мене биха ме разбрали ;-)

Позрдрави и благодаря за инфото!

пс: хора, страхотна работа сте свършили с тази тема! благодаря ви! гордея се с вас!

пс: ](*,) по 15 евро на пощенски Bewerbung, Arbeitsamt възстановява по 5 на пощенски, ерго хартиените -> само през Finanzamt...
Аватар
robo-pat
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 16 пъти

Lohnsteuererklärung-Данъчна декларация

Мнениеот mireto88 » 8 Май 2012, 12:16:43

Здравейте,със сигурност има много хора сред вас ,който са запознати с този документ.Нужна ми е информация за всички видове касови бележки и сметки ,които мога да представя пред счетоводителя.Благодаря за помощта и информацията ви!
Лек ден и поздрави от Франкфурт! =;
mireto88
Нов потребител
Нов потребител

Re: Lohnsteuererklärung-Данъчна декларация

Мнениеот ysmivka » 8 Май 2012, 14:03:42

Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
Gabinova
Рейтинг: 4%

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот daisymm » 10 Март 2013, 01:20:52

Здравейте и помагайте!

Тя през 2012 г.:
- Arbeitnehmerin
- т.нар. kurzfristig Beschäftigung
- годишен доход под необлагаемия минимум
- данъчен клас (Steuerklasse): 5
- Zahl der Kinderfreibeträge: ---
- има удържан Lohnsteuer

Той през 2012 г.:
- Arbeitnehmer
- трудов договор с 40 часова работна седмица
- годишен доход над необлагаемия минимум
- данъчен клас (Steuerklasse): 3
- Zahl der Kinderfreibeträge: 2.0
- има удържан Lohnsteuer

Техните въпроси:
(1) длъжни ли са в този случай и двамата да подадат данъчни декларации за 2012 г.?
(2) ако да, може ли да подадат обща данъчна декларация?
(3) той няма собствен автомобил и пътува до работата си основно с колега, с когото делят разходите за гориво (редуват се при зареждане). Може ли все пак да представи част от касовите бележки от бензиностанциите като свой разход?

Предварително благодаря на всички, споделили своето мнение по казуса!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки