• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчна декларация

Мнениеот estira » 11 Март 2013, 00:53:45

(1) длъжни ли са в този случай и двамата да подадат данъчни декларации за 2012 г.?
- да, защото сте с различни Steuerklassen.
(2) ако да, може ли да подадат обща данъчна декларация?
- разбира се!
(3) той няма собствен автомобил и пътува до работата си основно с колега, с когото делят разходите за гориво (редуват се при зареждане). Може ли все пак да представи част от касовите бележки от бензиностанциите като свой разход?
- няма значение дали си пътувал сам или с колега и дали колата е твоя или негова. Всеки един от вас получава по 30 цента на километър за всеки работен ден (Hinfahrt) без квитанции, важното е summa summarum да не надхвърлят 4500,- .
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението (общо 2):
daisymmcopland
Рейтинг: 8%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот londonman » 11 Март 2013, 10:01:26

Това последното е мнооого съмнително, Естира.
Правила ли си го или само го предполагаш?
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот estira » 11 Март 2013, 10:18:14

Потребители благодарили на автора estira за мнението (общо 6):
Eliisvhristovaveiletdaisymmvelingradcopland
Рейтинг: 25%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Мнениеот velingrad » 11 Март 2013, 13:32:35

Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението (общо 2):
veiletdaisymm
Рейтинг: 8%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот londonman » 11 Март 2013, 15:53:19

estira написа:http://www.steuertipps.de/lexikon/f/fahrgemeinschaft

Тоя пример не е закон, а само уж го тълкува. Правилно или не - отделна тема. Дали са линк към Werbungskosten (§ 9 EStG),
там не виждам подобен метод на изчисление.

Ти правила ли си го това и можеш ли да го потвърдиш?
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот estira » 12 Март 2013, 00:20:32

Проверено е!

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
copland
Рейтинг: 4%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Мнениеот londonman » 12 Март 2013, 01:09:19

Как?
Дотук не потвърди да си го правила, кой е получил досега - при положение че дори и да има такъв вариант изглежда е въведен тази година? Не е ли твърде рано за върнати данъци?
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот daisymm » 12 Март 2013, 01:43:41

londonman написа:Как?
Дотук не потвърди да си го правила, кой е получил досега - при положение че дори и да има такъв вариант изглежда е въведен тази година? Не е ли твърде рано за върнати данъци?

Откога е въведено Besonderheiten bei Fahrgemeinschaften ме домързя да търся, но ето една статия, която препраща към документ от 2001 г., отнасящ се точно за това. Не е от 2012 година ...
Последна промяна daisymm на 12 Март 2013, 14:48:54, променена общо 1 път
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот londonman » 12 Март 2013, 11:58:47

Мен пък ме мързи да чета препратки към коментари, както вече писах - питам за real stuff.
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот pecata » 29 Април 2013, 11:47:25

Здравейте и от мен,за пръв път ми се налага да подавам декларация в Германия.Благодарение на форума и на estira мисля намерих и свалих този безплатен вариант на Elster.Ние сме семейство.Незнам в този случай как да подам декларацията и дали всъщност в моя случай е задължително даже да го правя.Аз ,съпругата,работя от миналата година юли месец на договор в Германия.Съпругът пребивава в Германия от около август миналата година ,но започва работа тук едва януари 2013 година(на договор).Фирмата му в България е функционирала до края на юли месец.Т.е съпругът за 2012 година няма доход в Германия и има доходи до около половината 2012 година в България.Съпругата от друга страна има доходи през 2012 година в България до края на март месец ,след което отново работи от юли месец 2012,но вече в Германия.Помощи за безработен никой не е получавал от двамата.Та,въпросите ми са:
1. Какъв тип Anlage трябва да се избере в този случай?
2.Ако са ми необходими някакви документи от България деклариращи доходи и платени данъци,какви по-точно?
Благодаря предварително!
Аватар
pecata
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 29 Април 2013, 14:47:31

pecata написа:Здравейте и от мен,за пръв път ми се налага да подавам декларация в Германия.Благодарение на форума и на estira мисля намерих и свалих този безплатен вариант на Elster.Ние сме семейство.Незнам в този случай как да подам декларацията и дали всъщност в моя случай е задължително даже да го правя.Аз ,съпругата,работя от миналата година юли месец на договор в Германия.Съпругът пребивава в Германия от около август миналата година ,но започва работа тук едва януари 2013 година(на договор).Фирмата му в България е функционирала до края на юли месец.Т.е съпругът за 2012 година няма доход в Германия и има доходи до около половината 2012 година в България.Съпругата от друга страна има доходи през 2012 година в България до края на март месец ,след което отново работи от юли месец 2012,но вече в Германия.Помощи за безработен никой не е получавал от двамата.Та,въпросите ми са:
1. Какъв тип Anlage трябва да се избере в този случай?
2.Ако са ми необходими някакви документи от България деклариращи доходи и платени данъци,какви по-точно?
Благодаря предварително!

Здравей pecata,

България и Германия имат подписана Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане. Това означава, че подаваш данъчната декларация за облагане на доходите само на едното от двете места. Ако тази спогодба представлява специален интерес за теб, може да бъде намерена тук.

Според българското законодателство подаваш данъчна декларация в България, ако за 2012 г. си местно физическо лице, т.е.си имала 183 дни (или повече) престой и съответните доходи там. В България всеки член на семейството (доколкото знам) подава отделна Годишна данъчната декларация по чл.50 от ЗДДФЛ. В кои случаи не се подава декларация по чл.50 е описано в ЗДДФЛ. Дали тогава се подава паралелна данъчна декларация в Германия не мога да кажа.

За вашия конкретен случай, използвайки предоставената информация и приемайки, че си адресно регистрирана и си започнала работа след 02.07.2012 в Германия, съм на мнение, че:
(1) ти подаваш данъчна декларация по чл.50 (образец 2001а) за 2012 г. в България (защото имаш доходи и над 183 престой там), както попълваш приложението за доходи от чужбина (в случая Германия) и прилагаш справка за тези доходи (например Lohnabrechnung), преведена на български език.
(2) съпругът ти също подава данъчна декларация по чл.50 (но образец 2001!)за 2012 г. в България, защото и той има над 183 доходи и престой там и доходи само в България.
(3) Ако за 2013 г. имате повече от 183 дни престой в Германия ще подадете данъчна декларация тук (може да бъде подадена обща данъчна декларация за двамата съпрузи).

Това е всичко, което ми е известно по темата. Не претендирам, че е коректно по отношение на актуалното законодателство (българско и немско), но през 2010 г. беше.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот pecata » 30 Април 2013, 07:13:20

Благодаря ,****** :) !Имам обаче в случая друга неяснота,183 дена престой ли трябва да са в едната или другата държава или работни дни.Ако е само престой, регистрацията и на двамата ни е от повече от 183 дена в Германия,все пак за да задействаш процедура по запитване/издаване на разрешително за работа на договор трябва да имаш преди това 3 месечна регистрация на адрес в Германия.Моят договор стартира на 25.07.2012,разрешителното съответно започва да тече от 16.07.2012,т.е. аз се водя на адрес в Германия от около април 2012 година,а в България съм съкратена от работа през март 2012 година. :-k
Аватар
pecata
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 30 Април 2013, 08:46:29

pecata написа:Благодаря ,****** :) !Имам обаче в случая друга неяснота,183 дена престой ли трябва да са в едната или другата държава или работни дни.Ако е само престой, регистрацията и на двамата ни е от повече от 183 дена в Германия ...

Смятат се календарните дни. При това положение нещата се променят, понеже по смисъла на данъчното законодателство за 2012 г. вие сте местни физически лица за Германия.

В конкретната ситуация (за съжаление) не съм наясно дали може да минете с обща данъчна декларация в Германия, в която просто да попълните приложението за доходи от чужбина (Anlage AUS), понеже съпругът ти няма реално доходи в Германия за 2012 г. В разясненията към немската данъчна декларация и нейните приложения (по специално това за доходи от чужбина) може и да намерите отговора на този въпрос ...
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот estira » 30 Април 2013, 10:02:36

pecata написа:1. Какъв тип Anlage трябва да се избере в този случай?

Tи подаваш данъчна декларация в Германия с Anlage AUS за приходите от България. Cъпругът ти подава данъчна декларация в България, защото има доходи само в България и то като фирма.

Поздрави

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Мнениеот pecata » 2 Май 2013, 19:12:43

Ясно, благодаря Ви сърдечно за съдействието estira и ******!Весело посрещане на Великден!
Аватар
pecata
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки