• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчна декларация

Мнениеот daisymm » 14 Май 2013, 21:30:21

Имам няколко конкретни въпроса във връзка със Einkommensteuererklärung 2012. Надявам се тук да получа и конкретните отговори, за което благодаря предварително.

И така:

(1) Става въпрос за четиричленно семейство, което живее под наем в Германия. Двете деца са непълнолетни.

(2) За цялата 2012 г. съпругът в семейството е работил по трудов договор с Lohnsteuerkarte (Steuerklasse 3, Kinderfreibeträge 2.0)

(3) В продължение на няколко месеца съпругата е работила с Lohnsteuerkarte (Steuerklasse 5, Kinderfreibeträge 0). Според написаното в договора (Zustellvereinbarung) става въпрос за „kurzfristigе geringfügige Beschäftigung bis zu 50 Arbeitstagen” при условията на „selbständige Tätigkeit

(4) За 2012 г. и двамата са получили Lohnsteuerbescheinigung, съпругът има eTIN, съпругата няма eTIN.

(5) За 2012 г. семейството е получило като допълнителен доход от Германия малка сума от лихва (< 10 EUR) върху депозита (Kaution) за наетото жилище.

Ето ги и въпросите:

(а) Доколкото разбирам, поради упражняването от съпругата на т.нар. „selbständige Tätigkeit” и липсата на еTIN не може да се подаде обща vereinfachte Einkommensteuererklärung. Вярно ли е това?

(б) При необходимост от подаване на нормална обща за двамата Einkommensteuererklärung в кое приложение (Anlage N или Anlage S) трябва да бъдат нанесени доходите на съпругата, при положение, че е упражнявала „kurzfristigе geringfügige Beschäftigung als selbständige Tätigkeit”?

(в) Декларира ли се получената върху депозита (Kaution) лихва (вж. т.5) и ако да в кое приложение?

Ще се радвам на какъвто и да е отговор!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот velingrad » 14 Май 2013, 22:14:42

****** написа:(б) При необходимост от подаване на нормална обща за двамата Einkommensteuererklärung в кое приложение (Anlage N или Anlage S) трябва да бъдат нанесени доходите на съпругата, при положение, че е упражнявала „kurzfristigе geringfügige Beschäftigung als selbständige Tätigkeit”?

Всичко, що е selbständig е "Anlage S".
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Lom3600 » 25 Октомври 2013, 10:29:41

Привет, Бихте ли ми казали, в какъв срок се подава данъчната декларация в Германия. Например за 2011 година. Благодаря!
Lom3600
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот ysmivka » 25 Октомври 2013, 14:39:33

До 31.05, като можеш да подадеш за 5г. назад.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот Lom3600 » 25 Октомври 2013, 15:20:45

Прекрасно, Благодаря!
Това очевидно е измислено за организирани хора, а не такива, чието мото е "Не оставяй днешната работа за утре, ако може да я свършиш в другиден!" . Впрочем, имате ли представа санкциите при закъсняла или неподадена декларация?
Lom3600
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ysmivka » 26 Октомври 2013, 13:38:20

Зависи как работиш, ако си назначен не е фатално.
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
Lom3600

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Ергенски данък

Мнениеот bgde » 27 Октомври 2013, 11:23:42

Привет
Този форум е спасение за такива като нас, които не могат да разчитат на приятел в Германия, въпреки че тук където живеем има българи .Това е друга тема.Вече писах в други теми и благодаря от сърце на потребител daisym, още тази събота задвижих документите с издаването на AOK карта.Господ да дава здраве на всички Ви.
По същество.
1Съпругът ми работи с Arbeitserlaubnis - EU, към немска фирма. Аз съм от месец при него.Каква декларация и къде трябва да подаде, за да спрат да му удържат ергенски данък.Аз не работя.Задължително ли е лично да я подаде.
2.Можем ли да ползваме данъчни облекчения (аз не работя имаме син студент в България) и ако да какво трябва да се направи.

Благодаря , че ви има!
bgde
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти

Мнениеот Lom3600 » 27 Октомври 2013, 22:29:10

Благодаря за успокояването usmivka. :) То все някак ще е назначен човек, инак на би трябвало да го притеснява туй, че не е подал делкарация. Било заради данъчния клас (например казаха ми, че само клас едно са освободени от задължително подаване на годищна декларация), било заради пропусната възможност за компенсиране на накои разходи.

Впрочем, дали някой е наясно с последните версии (към октомври 2013) софтуер за попълване на данъчна декларация ? Мнения, препоръки - нещо евтино или безплатно...? нещо с интерфейс и пояснения и на английски...?
Lom3600
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rusenec » 28 Октомври 2013, 10:25:25

1Съпругът ми работи с Arbeitserlaubnis - EU, към немска фирма. Аз съм от месец при него.Каква декларация и къде трябва да подаде, за да спрат да му удържат ергенски данък.Аз не работя.Задължително ли е лично да я подадe

Обадете се на Finanzamt (по местоживеене), там ще ви обяснят.
Животът не е поемал към нас задължение да осъществява мечтите ни. Трябва да вземем каквото ни предлага и да сме благодарни, защото и по-лошо би могло да бъде

Потребители благодарили на автора rusenec за мнението:
bgde

Аватар
rusenec
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 22 пъти

Re: Ергенски данък

Мнениеот daisymm » 28 Октомври 2013, 13:27:46

bgde написа:1. Съпругът ми работи с Arbeitserlaubnis - EU, към немска фирма. Аз съм от месец при него.Каква декларация и къде трябва да подаде, за да спрат да му удържат ергенски данък.Аз не работя.Задължително ли е лично да я подаде.

според мен не става въпрос за декларация, a e необходима промяна на т.н. Lohnsteuerklasse, т.е. корекция на Lohnsteuerkarte. Както писа rusenec, просто се разхождате до вашия Finanzamt и на база промяна на вашата житейска ситуация (носят се копия на съответните документи, които доказват това - адресна регистрация и т.н.) заявявате промяна на Lohnsteuerklasse на съпруга. Получавате лист хартия с новите данни. След това е добре съпруга да информира лично работодателя си за промяната на Lohnsteuerklasse.

bgde написа:2. Можем ли да ползваме данъчни облекчения (аз не работя имаме син студент в България) и ако да какво трябва да се направи.

По този въпрос не мога да дам конкретен съвет - т.е. дали при вашата ситуация може да бъде вписано нещо в т.нар Zahl der Kinderfreibeträge в Lohnsteuerkarte на съпруга. Ако междувременно не получите отговор тук във форума, е добре при промяната на Lohnsteuerklasse да изясните с Finanzamt и този въпрос (обяснете накратко фактите около сина ви). Непременно го направете, защото (ако не се лъжа) Lohnsteuerkarte може да се променя само веднъж годишно.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
estirabgde
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Re: Ергенски данък

Мнениеот onufriy » 28 Октомври 2013, 15:28:59

bgde написа:2.Можем ли да ползваме данъчни облекчения (аз не работя имаме син студент в България) и ако да какво трябва да се направи.

Не можете, ами направо трябва да го направите:
1. В данъчната декларация го нанасяте и по някое време данъчните ви връщат надплатената сума.
2. Отивате в данъчното и си сменяте Lohnsteuerklasse - ите на 3-5. Така през следващата година не трябва да чакате одобрението на данъчната декларация, а част от данъците въобще не се плащат.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
bgde

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот bgde » 28 Октомври 2013, 16:24:39

Искрени благодарности на всички Ви.
Хубав и успешен ден.
bgde
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти

Мнениеот galina77971 » 29 Ноември 2013, 11:03:29

Привет и от мен!

Ще може ли някой да ми даде съвет за следното: Със съпруга ми пристигнахме в Германия лятото с десетина дни разлика, достатъчно за да го сложат в Steuerklasse 1 (защото не живеем в едно домакинство). Това го разбрахме в последствие, защото по фишовете му за заплати е посочена класа 3. След няколкомесечно лутане сменихме класите на 3/5 за него/мен (аз не работя). Сумата от надвнесения данък се посъбра и не е за подценяване. От Finanzamt искат да подадем годишна данъчна декларация за 2013г., на базата на която да ни възстановят този данък.

Та и въпросите ми: Това ли е начинът според вас (с годишната декларация)? Задължени ли сме след това всяка година да подаваме декларация, след като един път сме подали?

Благодаря ви и спорен петък!
galina77971
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

Мнениеот Rince » 29 Ноември 2013, 11:59:50

galina77971 написа:Привет и от мен!

Ще може ли някой да ми даде съвет за следното: Със съпруга ми пристигнахме в Германия лятото с десетина дни разлика, достатъчно за да го сложат в Steuerklasse 1 (защото не живеем в едно домакинство). Това го разбрахме в последствие, защото по фишовете му за заплати е посочена класа 3. След няколкомесечно лутане сменихме класите на 3/5 за него/мен (аз не работя). Сумата от надвнесения данък се посъбра и не е за подценяване. От Finanzamt искат да подадем годишна данъчна декларация за 2013г., на базата на която да ни възстановят този данък.

Та и въпросите ми: Това ли е начинът според вас (с годишната декларация)? Задължени ли сме след това всяка година да подаваме декларация, след като един път сме подали?

Благодаря ви и спорен петък!

Ако съм разбрал правилно, сте плащали началните месеци Steuerklasse 1 и след това на 3та. В този случай данъците се преизчисляват при подаването на годишната декларация за 2013г. и другата година можете да очаквате да ви върнат част от надплатената сума или дори цялата.
За следващата година би трябвало да не ви удържат повече от колкото трябва, защото си продължавате на класа 3/5 след като вече един път сте я сменили.
Относно подаването на годишната декларация доколкото знам трябва да се подава всяка година, има и някакъв срок, но не знам точно до кога е. Аз лично си я подавам сравнително бързо, защото в крайна сметка според ситуацията може да си върнеш една част от сумата, която си платил за данъци. Препоръчвам да си купите програмата WISO Steuer 2014(има доста изгодни оферти онлайн, с до 50% намаление в момента) и с нея да си направите годишната декларация, става лесно и за следващата година в възможно запис и прехвърляне на данните, което спестява много време.

Потребители благодарили на автора Rince за мнението:
galina77971

Аватар
Rince
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот galina77971 » 29 Ноември 2013, 12:09:22

Да, точно така е. Благодаря за отговора и препоръката :thumbleft: