• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Признава ли се за разход??

Мнениеот Cobit » 23 Март 2014, 09:40:27

Здравейте,

Моля, ако някой знае да ми каже дали ежемесечните плащания, които правя по ипотека и потребителски кредит в България биха се признали като разход в Германия при подаването на данъчната декларация.

Благодаря предварително.
Cobit
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 11 пъти

Re: Признава ли се за разход?

Мнениеот bknf » 23 Март 2014, 11:53:24

А те свързани ли са с доходите по някакъв начин? Ако да - то сигурно ще ги признаят.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Re: Признава ли се за разход??

Мнениеот ScheissMann » 23 Март 2014, 12:02:03

Cobit написа:Здравейте,

Моля, ако някой знае да ми каже дали ежемесечните плащания, които правя по ипотека и потребителски кредит в България биха се признали като разход в Германия при подаването на данъчната декларация.

Благодаря предварително.

За ипотечния кредит мисля че ако е на твое име имота Да .За потребителския кредит мисля че не играе никаква роля той е междудругото само.Ако някой повече е запознат нека сподели .
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

Re: Данъчна декларация

Мнениеот Пепи » 4 Април 2014, 22:44:08

Много полезна тема,но не знам правилно ли разбрах че може да се подаде обща данъчна декларация в Германия.Мъжът ми работи с трудов договор в Германия а аз в България и естествено имаме голяма разлика в доходите.От това което прочетох излиза че той може да подаде в Германия и за мен. Аз в България не подавам .
В България плащам потребителски кредит и това не знам пише ли се като разход.

Съвет:
Не е необходимо да се публикуват последователно мнения, защото предходното мнение може просто да бъде редактирано. Това е възможно известно време, след като дадено мнение е изпратено, т.е. докато е наличен бутона "ПРОМЕНИ" ;-) .

Последна промяна daisymm на 4 Април 2014, 23:37:18, променена общо 1 път
Причина: Свързване на последователно публикувани мнения
Пепи
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот megogul » 5 Април 2014, 07:07:53

Здравейте,

Аз и съпруга ми сме в Германия, като аз съм от няколко месеца, а той от 2 години. Като през този период е бил на Steuerklasse 1. Когато дойдох и аз вече, представихме документи в местната община( акт за раждане на детето ни и свидетелство за сключен брак). От там му издадоха документ, че е женен. От фирмата в която работи му казаха да им занесе този документ, до финансовото не е ходил и не е подавал никакви молби за смяна. Само че на следващия фиш беше променен Steuerklasse-а от 1 на 4. А нетото не беше с нищо по-различно от преди промяната. И доколкото разбрах от прочетеното тук, трябваше да му сменят Steuerrklassa на 3, а не на 4, тъй като аз не работя. Правилно ли съм разбрала или съвсем се опетлах от толкова много информация.
Помогнете моля, как да я направим тази промяна, понеже така не получава никакви облекчения?
megogul
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот filomatis » 5 Април 2014, 18:36:53

megogul написа:Здравейте,

Аз и съпруга ми сме в Германия, като аз съм от няколко месеца, а той от 2 години. Като през този период е бил на Steuerklasse 1. Когато дойдох и аз вече, представихме документи в местната община( акт за раждане на детето ни и свидетелство за сключен брак). От там му издадоха документ, че е женен.

Здравейте!Понеже и при нас предстои жена ми да дойде в Германия искам да попитам документите къде трябва да се преведат-тук или в България и ако е в България превода с апостил ли трябва да бъде?Благодаря предварително!
filomatis
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 13 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот megogul » 5 Април 2014, 19:38:10

Здравей, нека някой от модераторите или някой който знае по добре да ни отговори. Понеже виждаш и аз се лутам във въпроси. Ние представихме документи, преведени и легализирани в общината на града в който сме в момента. Апостил не беше нужен.
.......Извинявай, не съм те разбрала както трябва. Превод и легализация направихме в България.
megogul
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 5 Април 2014, 22:02:30

Здравей megogul,

не надценявай знанията/възможностите на участниците в този форум, били те модератори или писатели. И едните и другите правят това безвъзмездно. Дори и да могат да отговорят, не са задължени да го направят. Прави им чест, че все пак се включват според желанието и възможностите си, въпреки че за някои от тях това е професия и е нормално да си пазят интереса ;-) .

Пепи написа:Много полезна тема,но не знам правилно ли разбрах че може да се подаде обща данъчна декларация в Германия.Мъжът ми работи с трудов договор в Германия а аз в България и естествено имаме голяма разлика в доходите.От това което прочетох излиза че той може да подаде в Германия и за мен. Аз в България не подавам .
В България плащам потребителски кредит и това не знам пише ли се като разход.

Пепи, мисля, че може. Предоставената възможност от немското данъчно законодателство за обща данъчна декларация (т.нар. Zusammenveranlagung) на съжителстващите (независимо с или без брак) и Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане предполагат тази възможност. В случая съпругът ти попълва съответното приложение (Anlage S, Anlage N или др.) за доходите си от Германия, а за теб попълва Anlage AUS за доходите ти от България. Аз лично не мога да дам подробности за детайлите, например дали е достатъчно Служебната бележка по чл. 45, ал. 1 и ал. 2, т. 4 от ЗДДФЛ само да се преведе в България на немски и да се приложи към немската данъчна декларация. Или как стои въпроса с потребителския кредит. Тук се надявам да се включат и други потребители.

megogul написа:...Аз и съпруга ми сме в Германия, като аз съм от няколко месеца, а той от 2 години. Като през този период е бил на Steuerklasse 1. Когато дойдох и аз вече, представихме документи в местната община( акт за раждане на детето ни и свидетелство за сключен брак). От там му издадоха документ, че е женен. От фирмата в която работи му казаха да им занесе този документ, до финансовото не е ходил и не е подавал никакви молби за смяна. Само че на следващия фиш беше променен Steuerklasse-а от 1 на 4. А нетото не беше с нищо по-различно от преди промяната. И доколкото разбрах от прочетеното тук, трябваше да му сменят Steuerrklassa на 3, а не на 4, тъй като аз не работя. Правилно ли съм разбрала или съвсем се опетлах от толкова много информация...

megogul, не знам кой е източника ти на информация, но само на предишната страница в тази тема е обсъждан подобен въпрос. Освен това е добре да прочетеш още веднъж темата Данъчни съвети- тук, най-добре цялата.

Допуснатите грешки - за промяна на Lohnsteuerklasse се посещава регионалния офис на Finanzamt. Необходимо е да бъдат предоставени съответните документи - в случая свидетелството за брак и свидетелствата за раждане на децата. Във Finanzamt ли бяхте или в някакъв друг отдел на общината? При промяна на Lohnsteuerklasse се актуализират данните в Elektronische Lohnсteuerаbzugsмerkmale (ELStAM) и би трябвало Finanzamt работодателя да уведоми автоматично работодателя.

Иначе правилно си разбрала, че работещия ти съпруг би трябвало да бъде с Lohnsteuerklasse 3, при положение, че ти не работиш. Посещавате отново Finanzamt и изчиствате недоразумението. При подаване на следващата данъчна декларация ще ви бъде възстановен надвзетия данък.

filomatis написа: ... Здравейте!Понеже и при нас предстои жена ми да дойде в Германия искам да попитам документите къде трябва да се преведат-тук или в България и ако е в България превода с апостил ли трябва да бъде?Благодаря предварително!

megogul написа:...Ние представихме документи, преведени и легализирани в общината на града в който сме в момента. Апостил не беше нужен.
.......Извинявай, не съм те разбрала както трябва. Превод и легализация направихме в България.

Новите многоезични (български, френски и английски) извлечения на акт за брак и актове за раждане на децата, които се получават от общината, не трябва да се превеждат и легализират. Поради липса на двустранен договор за правна помощ между България и Германия би трябвало на тези извлечения да се постави апостил от МВнР (Кога апостилът е ненужна формалност). Разпитайте в отдел ЕСГРАОН по местоживеене. Повече информация в темата Удостоверения за гражданско състояние на 3 езика и в статията Новите многоезични актове за гражданско състояние.

До скоро ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
Burgas83megogul
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот megogul » 6 Април 2014, 00:00:59

****** написа:Здравей megogul,

не надценявай знанията/възможностите на участниците в този форум, били те модератори или писатели. И едните и другите правят това безвъзмездно. Дори и да могат да отговорят, не са задължени да го направят. Прави им чест, че все пак се включват според желанието и възможностите си, въпреки че за някои от тях това е професия и е нормално да си пазят интереса

Здравий ******,
в малкото си запитвания винаги съм била търпелива и благодарна на включилите се с каквото и да е. Т.е. благодарна за отделеното време. Зная, че не сте длъжни и съжалявам ако погрешно си ме разбрал. Благодаря ти за коментара! ;-)
megogul
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот estira » 6 Април 2014, 13:41:52

Пепи написа:В България плащам потребителски кредит и това не знам пише ли се като разход.

По принцип кредитите не са разход. Разход са лихвите. Лихви могат да се впишат в данъчната декларация само, ако самият кредит носи приходи - разсрочени плащания за автомобил, компютър, мебели на фирма или Freiberufler. Потребителски кретит не се признава.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот Пепи » 6 Април 2014, 22:08:24

Благодаря на estira за огговора , а след като аз живея в България може ли мъжът ми да впише и моите доходи в данъчната си
декларация.
Пепи
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот daisymm » 7 Април 2014, 17:41:36

megogul написа:
****** написа:Здравей megogul,

не надценявай знанията/възможностите на участниците в този форум, били те модератори или писатели. И едните и другите правят това безвъзмездно. Дори и да могат да отговорят, не са задължени да го направят. Прави им чест, че все пак се включват според желанието и възможностите си, въпреки че за някои от тях това е професия и е нормално да си пазят интереса

Здравий ******,
в малкото си запитвания винаги съм била търпелива и благодарна на включилите се с каквото и да е. Т.е. благодарна за отделеното време. Зная, че не сте длъжни и съжалявам ако погрешно си ме разбрал. Благодаря ти за коментара! ;-)

Здравeй megogul,

Съжалявам, ако съм те разбрал погрешно :kuku:. Не спирай да питаш и ... да отговаряш.

До нови срещи!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот qwer » 27 Април 2014, 23:04:44

Здравейте,
изчетох цялата тема, но не намерих отговор на въпроса: задължително ли е подаването на данъчна декларация ако си Steuerklasse 1 и си на трудов договор, или е по желание - само за тези, които искат да им се върне част от данъка?
В моя случай пристигнах и започнах работа в Германия в края на 2013, сам без съпругата ми, и ми определиха Steuerklasse 1. Трябва ли задължително да подам данъчна декларация за 2013? Или декларации започват задължително се подават едва за следваща година(и), когато пристигне в Германия и съпругата, и съответно се промени Steuerklasse 3/5 ?
Благодаря!
qwer
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Your Europe » 28 Април 2014, 17:31:58

Здравейте, можете да намерите повече информация относно данъчно облaгане в чужбина на следния линк:
http://europa.eu/youreurope/citizens/wo ... dex_bg.htm.
Your Europe
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 6 Май 2014, 15:50:35

Успокой се. Данъците, където и да е, никога няма да са като в България - 10% и здравна 8 - 25 лева на месец. Ако печелиш добре, половината ти заплата ще е за данъци и застраховки. Където и да е в Европа. (+/-, разбира се).
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки