• Advertisement

Нужните и смислени застраховки

Форумът, който касае всеки!

Мнениеот velingrad » 23 Август 2007, 19:57:21

ТАЗИ ТЕМА, ме наведе на мисълта, че си нямаме подобна.
Та тук да се обсъди, коя/кои застраховка/застраховки са нужни и кои не.

п.п. Не само за студенти :wink: но и за тях!

п.п.2 МОЛЯ - без кавги, без "дрън-дрън" - само по същество!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот velingrad » 23 Август 2007, 20:07:16

Wichtige Versicherungen

Die Berufsunfähigkeitsversicherung
Jeder vierte Arbeitnehmer muss sein Berufsleben vorzeitig beenden, Schuld daran ist meist eine Krankheit. Von der gesetzlichen Rentenversicherung kann man fast nichts mehr erwarten. Besonders wichtig ist also eine private Berufsunfähigkeitsversicherung. Berufsunfähigkeit kann überall lauern, im Alltag, beim Hobby, im Straßenverkehr oder eben im Beruf. Wer hier nicht selbst mit einer Berufsunfähigkeitsversicherung vorsorgt handelt fahrlässig.

private Haftpflicht
Die private Haftpflicht Versicherung ist ein absoluten muss für jeden. Die private Haftpflicht Versicherung kommt für sämtliche Schäden auf, die man unabsichtlich verschuldet (kaputtes Fenster, kaputte Vase). Meist gilt der Schutz gleichzeitig für Familienangehörige. Dei Deckungsumme bei einer Haftpflicht Versicherung sollte mindestens bei drei 3 Millionen Euro liegen, denn gerade bei Personenschäden muß man dem Opfer Möglicherweise eine Lebenslange Rente zahlen!

Krankenversicherung
Ein muß für alle ist die Krankenversicherung. Doch trotzdem sind fast 200.000 Bundesbürger nicht Krankenversichert, diese müssen die Arzt und Klinikkosten selbst bezahlen. Doch bei einer richtige Krankheit mit langem Klinikaufenthalt und vielen Therapien kann das den finanziellen Ruin bedeuten. Noch besser ist eine Private Krankenversicherung, das diese auch billiger wie die gesetzliche Krankenversicherung sein kann Wissen die wenigsten.

Lebensversicherung
Eine Risiko Lebensversicherung mit Berufsunfähigkeitsschutz ist ein muß gerade für Alleinverdiener. Im Todesfalle des Alleinverdieners kommen auf die Angehörigen die kompletten Kosten zu, meist sind das Frau und Kinder. Was ist wenn das eigene Haus noch nicht abbezahlt ist, oder die Wohnungseinrichtung? Hier sind finanzielle Schwierigkeiten vorprogrammiert, in diesem Falle springt dann die Risiko Lebensversicherung mit der vertraglich vereinbarten Summe ein. Auch wenn der Alleinverdiener aus gesundheitlichen Gründen nicht mehr arbeiten kann zahlt ihm die Risiko Lebensversicherung eine monatliche Rente aus.

Hausrat Versicherung
hr habt eine hochwertige Wohnungseinrichtung? Teure Möbel? Dann ist es besonders ein muß diese Sachen mit einer Hausrat Versicherung zu schützen. Denn Feuer, Einbruch, Unwetter oder auch Wasserrohrbruch können erheblichen Schaden anrichten. Hier springt die Hausrat Versicherung ein.

Reise Krankenversicherung
Sie reisen ins Ausland? Dann ist eine Reise Krankenversicherung unbedingt notwendig denn Sie kommt für alle ambulanten und stationären Krankheits Kosten auf. Falls ein Rücktransport in Ihre Heimat nötig sein sollte zahlt diesen ebenfalls die Reise Krankenversicherung.

07.03.2011
Само, за да е пълна Темата:
Застраховки, които не са непременно нужни-Unnötige zum Teil überflüssige Versicherungen
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот wawy4ka » 7 Март 2011, 18:15:54

Привет съфорумци :)

Напоследък като абсолвент се сблъсквам все повече с живота на нормалните хора :mrgreen: Открих, че застраховките не се изчерпват само със здравната, ами за тях има цяла паралелна вселена.

Тази седмица ми предстои разговор в MLP, но преди да се наслушам на химни за нуждата от застраховане на кутрето ми, бих желала да попитам, кои застраховки са според вас най-нужни и смислени. Моите впечатления засега са, че
Haftpflicht и някаква допълнителна пенсионна са must-have.
Бихте ли препоръчали Berufsunfähigkeitsversicherung?
Също така обмислям някаква допълнителна за зъби и очи. Някакви впечатления за тези двете?
Wenn Du morgens aufstehst und Dir nichts weh tut, dann bist Du Tot.
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Нужните и смислени застраховки

Мнениеот velingrad » 7 Март 2011, 18:29:46

Някога (Авг 23, 2007), един луд, рекъл да почне подобна тематика и... нищо.
Можете да си представите, какъв интерес има към подобна Тема...

:evil3: Какви застраховки са ни необходими
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот wawy4ka » 7 Март 2011, 18:45:24

Мерси много :thumbleft: То аз като съм завършила уни, не твърдя, че мога да мога да ползвам търсачката ](*,) :mrgreen:
Ако някой реши все пак да сподели лично мнение, нека го направи (май в другата тема ще е по-добре, а тази да се затвори?)
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Мнениеот lubo_kranchew » 7 Март 2011, 20:36:34

wawy4ka написа:Привет съфорумци :)

Напоследък като абсолвент се сблъсквам все повече с живота на нормалните хора :mrgreen: Открих, че застраховките не се изчерпват само със здравната, ами за тях има цяла паралелна вселена.

Тази седмица ми предстои разговор в MLP, но преди да се наслушам на химни за нуждата от застраховане на кутрето ми, бих желала да попитам, кои застраховки са според вас най-нужни и смислени. Моите впечатления засега са, че
Haftpflicht и някаква допълнителна пенсионна са must-have.
Бихте ли препоръчали Berufsunfähigkeitsversicherung?
Също така обмислям някаква допълнителна за зъби и очи. Някакви впечатления за тези двете?

За мене нужните и смислените застраховки са
1. Privathaftpflicht, хората които са разливали вино върху лаптоп по време на парти знаят защо.
2. Rechtschutz, за всички чужденци, които не са самите те адвокати.
3. Hausrat, не мисля че е кой знае колко смислена, но е евтина и не се страскам от мисли като дали съм изключил печката или ютията. Препоръчва се за хора живеещи до големи реки.

Безсмислени са според мене
1. Unfall, освен ако нямаш някакво опасно хоби.
2. Berufsunfächigkeit, ако в работата няма няма някаква обозрима опасност. Примерно ако дресираш лъвове в цирка би имало смисъл, за бюро джоб не мисля
3. Renten вкл. Rister, Rürüp и даже за законовата пенсия мисля, че е безсмислено. Даже си мисля, че това е най-голямата инвестиционна глупост коята може да направи човек.

За законовата малко може да се направи, тъй като е задължителна за всички наети работници. Аз обаче не вярвам, че ще взема нещо тъй като Германия в момента има към 2 трн. дългове, населението намалява, конкуренцията в производството от Китай, Индия, Русия се увеличава и пенсионната възраст също се увеличава. Но ако все пак успеем да стигнем до тая пенсия, то тя ще е предостатъчна за някоя топла, южна и весела държавица.

Rister си е един вид инвестиция и като такава трябва да се съблюдават 3 неща: печалба, риск и ликвидност.
Печалбата зависи от 3 неща: дали държавата ще може и ще иска да плаща примерно в следващите 50 години обещаните премии (поради горните причини аз се съмнявам в това) и дали фондовете, които ще си избереш ще купуват смислени акции и облигации и ще успеят да се предпазят от загуби в случаите на икономически кризи, инфлация, природни бедствия, войни и т.н. и от цената на услугата, която според мен не е никак малка (няколко години ти ще плащаш само таксите на брокерите, на банките и на застраховатлните компании), освен това когато почнеш да я получаваш тази пенсия, о изненада!, тя ще бъде обложена със всички възможни данъци.
Рискът за мене е много висок, тъй като 87% от населението доживява до пенсия, т.е. имаш 13% чисто биологичен риск от пълна загуба. Ако доживееш пак още 15-20 години ще получаваш пенсия от парите, които сама си платила и чак ако стигнеш около 100-ния лазарник ще получиш и нещо от държавната премия или евентуалните печалби от борсата. И не, тая пенсия не се наследява. За икономическите рискове трудно може да се каже, но гледаш на всеки 4-5 години става по една криза.
Ликвидност, предполагам, че ще се съгласиш, че това е най-неликвидната инвестиция. Загубите за да излезеш от нея ще са огромни.
Абе общо взето има далеч по-смислени инвестиции, но за тях не се дават "безплатни" консултации в МЛП. :)

Да не забравя...
Горното изразява лично виждане на автора и не е препоръка за инвестиции или покупко-продажба на ценни книжа.

П.П. Не подписвай нищо, което не си прочела и разбрала изцяло и не си го обмилила поне 1 ден!
http://youtube.com/watch?v=Ur6Lxi8RNb4
Crosby's hard wrist shot fooled San Jose goalie Brian Boucher to a 2-1 victory over the Western Conference-leading Sharks :)
You have to expect things of yourself before you can do them.(Michael Jordan)
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот velingrad » 7 Март 2011, 21:12:28

wawy4ka,
мисля, че е по-добре, старата и новата (Теми) да се съединят. Вероятно (очаквано), старата не е видяна навреме, но ней се.
Ще попроменя само името.

@lubo_kranchew,
всеки сам си е майстор на живота, но позволи да твърдя, че не си разбрал смисълът на Berufsunfächigkeit. Препоствам, специално за теб:
Die Berufsunfähigkeitsversicherung
Jeder vierte Arbeitnehmer muss sein Berufsleben vorzeitig beenden, Schuld daran ist meist eine Krankheit. Von der gesetzlichen Rentenversicherung kann man fast nichts mehr erwarten. Besonders wichtig ist also eine private Berufsunfähigkeitsversicherung. Berufsunfähigkeit kann überall lauern, im Alltag, beim Hobby, im Straßenverkehr oder eben im Beruf. Wer hier nicht selbst mit einer Berufsunfähigkeitsversicherung vorsorgt handelt fahrlässig.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот robo-pat » 7 Март 2011, 22:24:24

Би било смислено ако някой може да препоръчва някоя изгодна тарифа или пакет от тарифи. Застрахователи има с лопата да ги ринеш...
Аватар
robo-pat
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот lubo_kranchew » 7 Март 2011, 23:14:22

Разбира се, че позволявам velingrad. "В спора се ражда истината" (Цитат на Марк Твен, да не стане нали някое плагиатство :) ). За всички застраховки важи грубо казано принципа, че имат смисъл ако обезщететнието * вероятността от настъпване на застрахователното събитие > цената на застраховката. И всеки си смята. Аз нямам прецизна статистика и бих сметнал един примерен опростен сценарий.
Да речем, че в 100% от случаите причината е болест. Такива болести обикновенно се появяват между 45 и 65 години, нека средно да вземем 55 години, т.е. 10 години до пенсия. Нека обезщетението е 1200 евро на месец. Вероятността е 25%. До тук 144000 * 25/100 = 36000€
Сега цената нека да е примерно 65€ месечно или 780 годишно. Ако лицето е на 30, то до пенсия нека са 35 години или цялата сума е 27300. В цената бих включил 2% лихва от много сигурна алтернативна инвестиция като Тагесгелдконто. Т.е.
1 * 780 * 0,02 + 2 * 780 * 0,02 * + ... + 35 * 780 * 0,02 = 780 * 0,02 * (1 + 2 + ... + 35) = 780 * 0,02 * 36/2 * 36 = 10108 (без да олихяваме лихвите). Т.е. общо 37408. Или 36000 < 37408 и няма смисъл, по-добре в Тагесгелдконто си ги трупай.
Тук би било интересно и колко е "fast nichts" от Rentenversicherung и отпада ли то ако имаме Berufsunfähigkeitsversicherung? От здравната каса или от друга социална служба не се ли дава още нещо? Също облагат ли се обезщетенията с данъци?
Каквато и да е точната смека, мога да те уверя, че математиците на застрахователя са добавили от лявата страна на неравенството освен теоритичната справедлива цена (обезщететнието * вероятността от настъпване на застрахователното събитие) на застраховката и още 2 неща: Разходи за работни залати, наеми, реклама и прочие и печалба за акционерите. Т.е. ако застраховката би била изгодна за клиента, то те не биха я предложили на пазара. :)

И за всеки случай пак казвам, само мнение е това не е препоръка.
Crosby's hard wrist shot fooled San Jose goalie Brian Boucher to a 2-1 victory over the Western Conference-leading Sharks :)
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Мнениеот lubo_kranchew » 7 Март 2011, 23:41:16

robo-pat написа:Би било смислено ако някой може да препоръчва някоя изгодна тарифа или пакет от тарифи. Застрахователи има с лопата да ги ринеш...

И препоръчители има много, но изгодните препоръки струват пари. Безплатните препоръки също струват пари, но болшинството от хората ги мислят за безплатни. :)

Както казва Маргарет Тачър "Безплатно е само сиренето в капана за мишки", аз бих добавил освен сиренето и семинарите за кандидатстване за работа за млади абсолвенти в МЛП. :)
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Мнениеот robo-pat » 8 Март 2011, 01:23:32

lubo_kranchew написа:
robo-pat написа:Би било смислено ако някой може да препоръчва някоя изгодна тарифа или пакет от тарифи. Застрахователи има с лопата да ги ринеш...

И препоръчители има много, но изгодните препоръки струват пари. Безплатните препоръки също струват пари, но болшинството от хората ги мислят за безплатни. :)

Както казва Маргарет Тачър "Безплатно е само сиренето в капана за мишки", аз бих добавил освен сиренето и семинарите за кандидатстване за работа за млади абсолвенти в МЛП. :)

Благодаря ти много ми помогна :thumbleft:
Аватар
robo-pat
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот wawy4ka » 8 Март 2011, 16:41:19

То е ясно, че безплатен обяд няма. MLP си има своите негативни страни, но мисля, че когато човек се довери на собствената си глава в крайна сметка, не са чак толкова лоши. Във всеки случай мерси на Любо за критичното мнение. Дано и друго се обадят :)
За Berufsunfähigkeit още се колебая. От една страна ми се струва доста разумна застраховка, от друга страна е твърде скъпа, за да си каже човек "абе, нищо не ми струва, дай да я сключа".
Намерих един интересен линк, където най-популярните застраховки са подредени според важността им за всяка една възрастова група. Може да е от полза на някой тук.
http://www.access.de/karriere/artikel/6206

И все пак, за Zahn и Sehhilfe някой да има преки впечатления?
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mony60 » 8 Март 2011, 19:30:42

wawy4ka написа:И все пак, за Zahn и Sehhilfe някой да има преки впечатления?

Преди няколко години мислех да сключа такава, но мнооого подробно ме разпитваха за всичко и аз си направих като Любо една груба сметка и реших, че ако ми се наложи коронка или нови очила е все едно дали сама ще си ги платя или години наред на тях ще им плащам и се отказах.
wawy4ka написа:За Berufsunfähigkeit още се колебая

Провери колко ще ти струва и си направи сметката. За по-възрастни като мене не си струва, за по-млади може би, но трябва точно да се проверят условията. Знам само, че ако не може някой по някакви причини да работи по професията си, го пращат на Umschulung, та ако ще и да е на 60 год.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот wawy4ka » 9 Март 2011, 13:14:59

Знам само, че ако не може някой по някакви причини да работи по професията си, го пращат на Umschulung, та ако ще и да е на 60 год.

Доколкото разбрах, има клауза, която изключва тази възможност. Поне аз така разбирам следното "Der Versicherer wiederum sollte auf die "abstrakte Verweisung" verzichten, also darauf, dass er den Versicherungsnehmer auf einen anderen als den erlernten Beruf verweisen kann." - от линка, който пуснах горе.
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mony60 » 9 Март 2011, 19:56:27

wawy4ka написа:Доколкото разбрах, има клауза, която изключва тази възможност

И на мене така ми го обясниха, но много важен е отговора на въпроса:" колко биха плащали месечно ако....". Дали може да се преживее с тези пари?
Наш съсед получи преди години Bandscheibenvorfall, оперираха го и човекът се изплаши и я сключи тази застраховка( тогава беше под 40годишен) и каза, че много скъпо му излизало.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки