• Advertisement

Меркел вдига бариерата за наши инженери

Форумът, който касае всеки!

Мнениеот someone » 12 Октомври 2007, 12:09:54

Абе разбра ли се вече нещо за процедурата от 1 Ноември.
Щяло да важи за инжинери - По дипломата ли ще ги пускат, или ако си намериш работа като инжинер няма да ти искат разрешително за работа? То ако е с разрешително и досега си можеше. А какво ще правят с компютърджийте?- Голяма част от програмистите са самоукии не са завършили някакво специално образование - нима Германия ще пусне всички и ще се лиши само от най-високотехнологичната професия???

Я ако некой знае вече нещо повече да раздуха въпроса - Каква ще е процедурата от 1 Ноември? Това е важно за много хора, и най-вече Какво ще правят с програмисти без висше образование?
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот someone » 12 Октомври 2007, 12:45:58

Не съм съгласен с теб. Даже и в Щатите а и в циал свят програмист е този които знае (Например Java, C#, C++, VB etc. )а не този който е завършил унивеситет.
Да не говорим че аз съм имал колеги (в западна европа разбира се ) които са завършили просто техникум по копмпютри, работят си като програмисти за по 6000 евро и не искат и да чуят за университет. Така че изказването ти е повече от неадекватно. Програмирането е може би единствената професия в света при която се гледат знанията, търсят се гении а не разни дипломанчета и с диплома от незнам кои си университет и немат бъкел представа от C# или Java, SQL Server, Oracle - това е което търси индустрията и бизнеса а не дипломи.

8)
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Чака се наредбата

Мнениеот diplomkaufmann » 12 Октомври 2007, 13:43:36

someone написа:Абе разбра ли се вече нещо за процедурата от 1 Ноември.
Щяло да важи за инжинери - По дипломата ли ще ги пускат, или ако си намериш работа като инжинер няма да ти искат разрешително за работа? То ако е с разрешително и досега си можеше. А какво ще правят с компютърджийте?- Голяма част от програмистите са самоукии не са завършили някакво специално образование - нима Германия ще пусне всички и ще се лиши само от най-високотехнологичната професия???

Я ако некой знае вече нещо повече да раздуха въпроса - Каква ще е процедурата от 1 Ноември? Това е важно за много хора, и най-вече Какво ще правят с програмисти без висше образование?

Засега всички чакат наредбата за прилагане на новото правило. Чува се, че ще излезе другата седмица. По предварителни данни компютърджиите няма да се включват, а само инженери и завършили немски ВУЗ - при тях ще отпадне т. нар. Vorrangspruefung.

При мен ситуацията е смешна, понеже съм завършил бизнес администрация, а почти целият ми опит е компютърен, така че ще ми дадат възможност, ако реша да замина, да работя 1г. като икономист, а после ще мога и като програмист.

Ако се интересуваш конкретно за ИТ специалисти, говореха да снижат летвата, която в момента е по доход, на Е40000, но май не го приеха. Може това да е на следващ етап. Но те толкова много се забавиха с промените, че не се знае кога биха приели нещо подобно. Е ние, българите, си знаем - най-късно след 6г. отпадат всички пречки.

Пак казвам, това е по предварителни данни. Докато не излезе наредбата нищо не се знае. :?
Аватар
diplomkaufmann
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Mottor » 12 Октомври 2007, 14:03:51

@someone
А бе и аз мислех като теб преди 7-8 години. И се опитах да си намеря работа с зелена карта. Тогава искаха ако нямаш диплома да имаш 51000 заплата. Само че тогава никoй не щя да ми я даде. Та се наложи да си дозавърша образованието по скоростната процедура. Така че тук важи документа, а не човека.
Има разбира се и вариант за без диплома. Ако си голям гений и някой ти даде заплата от 85000, нямаш никакви проблеми.
Така че изказването на popwill си е абсолютно адекватно :).
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот danin » 12 Октомври 2007, 15:55:19

@Mottor,

моите уважения за цялата полезна информация, която си постнал в този форум, но относно горенаписаното не мога да се съглася.

Избягвам да влизам в подобни дискусии, но този път няма да замълча.
Предполагам има способни програмисти в България, може би от по-старото поколение, с много опит, с много знания, но без диплома и без самочувствие че някой ще ги вземе извън БГ.

Това че дипломата може да бъде проблем играе при големи фирми с тежка структура. Там това е нормално, защото при наличието на много кандидати не могат да си губят времето с всеки и се налага един първоначален потбор.

В Германия, а и навсякъде има софтуерни фирми с по 30, 40 служителя. Там не е важна дипломата, а уменията. Там ако покажеш, че имаш опит и си добър, ама нямаш виждаш ли диплома, няма да те изгонят вярвай ми. За такава фирма всеки добър програмист е ценност, която фирмата се опитва да запази и тук дипломата няма думата.

Така че моля ви се не отказвайте хората, който още са в БГ и без вашите постове сами нямат вярата в себе си да опитат. Нека опитат, дайте им този шанс. Това което важи за един, не важи за друг. Малко повече оптимизъм относно успеха на другите знаещи и можещи българи. Моля ви! За всеки влак си има пътници. :)
danin
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот danin » 12 Октомври 2007, 18:05:37

Мили хора, респект пред обширните ви познания навсякъде и във всичко. Имате готов отговор за всяка ситуация. За такива като вас @Ronin казва само едно:

В целия свят в важало винаги едно правило:
Важно е какви са знанията в главата ти и годините опит зад теб, а не дипломата в джоба ти.

Успех!

P.S. @someone, благодаря ти за постинга. Без него изобщо нямаше да се включа, за което не съжелявам изобщо :)
danin
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Mottor » 12 Октомври 2007, 18:09:44

@danin
Кажи ми ronin без диплома ли дойде?
Не се сещам да съм отказвал някой. Погледни ми постовете и ще видиш. Само предупреждавам че не е лесно. Което си е истина. Излъгах ли ronin с нещо?

Проблема тук е Arbeitsmarktcheck. За него сме говорили вече. За да го избегнеш или трябва да имаш диплома или да ти дадат 85 000 евро заплата. Това казвам.
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn

Мнениеот danin » 12 Октомври 2007, 18:18:57

@Mottor, ти си наистина винаги в помощ на всички тук.
Благодаря за целия труд, който влагаш.

Но света не е черен или бял. Опита който има един е различен от опита на друг.
Пътища към целта винаги има много.

Вече май съжалявам че се обадих. :cry:
danin
Тукашен
Тукашен

Мнениеот someone » 12 Октомври 2007, 18:18:59

Някой от вас отварял ли е вестник или в Интернет някъде да е видял да има обява за работа и там да пише търсим програмист, без образование??

А някой да е виждал обява за програмисти в която се изисква образованние? :D

За справка Тук. Покажи ми една.

@someone
От написаното от теб става ясно, че за много неща не си наясно и най-вероятно не си работил в Германия, а по-скоро информацията ти е побългарена от някъде.

В Германия още не съм работил, но Германия не е единствената (хубава) западноевропейска държава. Работил съм в други държави и информацията не ми е побългарена, а е от първа ръка.

В Германия няма такова понятие като "техникум по копмпютри"

За Германия може и да няма, макар че не ми се вярва, но в други държави има Техническо Училище, което е едно към едно с българските техникуми, повярвай ми имах двама колеги (от плът и кръв :D ) и бяха завършили точно такова средно училище.

Университетите тук се изучава изключително и само Java и Оракъл още от първи курс,нещо като азбуката в 1ви клас, а C# и т.н. се изчувата в по-горните курсове. Ако си "немат бъкел представа" няма как да минат в по-горен курс и да имат диплома

Е тука направо съм крайно несъгласен!

1. Програмиране се учи и програмист се става на 15 годишна възраст. (Не искам да обезкуражавам някой по възрастен който е решил да става колега)

2. Ако когато влезеш в университет не знаеш C#, Java, SQL Server, Oracle etc. като излезеш пак няма да ги знаеш - тука ще сте съгласи с мен всеки истински програмист.

и

3. Това което се учи в университет е теоретично. университетите предлагат академично а не професионално образование и ако се налага научаването на някакъв изик то е самоп с цел илюстрация на предавания матерял и в никакъв случай няма за цел да те направи Java или C# програмист.
Ако разчиташ на познанията, които си получил в университета по тези езици и се изправиш срещу някой професианалист повярвай ми моментално ще ти покаже кой кои е, ще се комплексираш, а може и да се откажеш за винаги от програмирането - преживяването няма да е приятно.
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот danin » 12 Октомври 2007, 18:32:35

danin написа:Мили хора, респект пред обширните ви познания навсякъде и във всичко. Имате готов отговор за всяка ситуация. За такива като вас @Ronin казва само едно:

В целия свят важи само едно правило:
Важни са дипломите в главата ти, а не в джоба ти!

Успех!

P.S. @someone, благодаря ти за постинга. Без него изобщо нямаше да се включа, за което не съжелявам изобщо :)

P.S. Хора, цитирала съм източника неправилно, за което се извинявам.
Помолиха ме най-учтиво да си редактирам цитата и го направих :)
danin
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Mottor » 12 Октомври 2007, 22:00:57

@someone
Или ние не разбрахме за какво става въпрос или ти.
Въпроса не е колко са добри програмистите със или без диплома. Въпроса е как можеш да работиш тук. Това са правила.Arbeitsamt-a работи с тези правила. Не е важно в какво можеш да убедиш работодателя, а как ще убедиш Arbeitsamt-a да ти даде разрешително за работа.

Тук под 'Someone' се обръщам към хората, които нямат диплома: :)
Someone,ако може един съвет от мен. Вземи си дипломата. Влизането е лесно. Ако се напънеш и имаш добър успех след 1-2 курс, могат да ти позволят да взимаш две за една. Можеш и да бачкаш през това време. И яко учене на език.
Последна промяна Mottor на 12 Октомври 2007, 23:51:19, променена общо 2 пъти
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mottor » 12 Октомври 2007, 23:07:43

@danin
Аз съм точно от хората, които не виждат света в черно и бяло. И разбира се, че има всякакви пътища. Нали съм минал по трудния. Аз бях от тези програмисти, които започват на 14 и това беше през 1980, така че знам за какво говоря. И ги ядох много големи, защото не си завърших образованието. Мислех се за голяма работа и че няма какво да науча там. Така или иначе се наложи да си го взема и въобще не беше трудно. Но тези години ми струваха много. Така че препоръчвам на тези без диплома, първо да си изкарат и тогава да потеглят на където искат.
И не се засягай. Не съм имал намерението да обидя някого. Виж ако на някой спестим малко трудности, няма да е зле.
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Мнениеот someone » 13 Октомври 2007, 10:38:48

Mottor написа:Или ние не разбрахме за какво става въпрос или ти.
Въпроса не е колко са добри програмистите със или без диплома. Въпроса е как можеш да работиш тук.

Аз много добре разбрах и спора ми е с другия постер който каза "какви са тези програмисти без висше образование", което е смешно разбира се, просто човека е студент, не е програмист и си държи на своето, че ще "излезе" програмист.

А как може да се работи в германия по облекчена процедура и кой точно ще може явно ще видиме тези дни или максимум до 1 Ноември. Аз питах ако некой е чул нещо повече от това което циркулира в публичнот пространство.

Иначе за образование май моя случай е точно като твоя, и ако се наложи ще прескоча до МЕИ-то да си взема дипломната работа, макар да ме е срам да покажа в Западна Европа диплома от "Технически Университет София" :D

Значи ще следим новините до 1-ви и тогава ще видим. :)

P.S. А по въпроса че ако не научиш Java например няма ка да завършиш университета или да минеш в по горен курс - И това не е така - Лично съм писал курсовата работа на Java на една мадама от България, студентка в Западна Европа (няма да кажа коя държава и кой университет). Та момичето си завърши, "учила" е Java, и днес не я знае ! 8)
Та тогава що бира се изпи покрай тази курсова работа... Да е жива и здрава фирмата Sun MicroSystems :D

Та такива ми ти работи.
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Mottor » 13 Октомври 2007, 12:34:45

макар да ме е срам да покажа в Западна Европа диплома от "Технически Университет София"

Няма за какво да те е срам:). Призната е навсякъде, нали и мойта е от там :)
Достатъчно е и бакалавър, защото пак се водиш дипломиран инжинер ( Нали защитаваш дипломна работа)
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Мнениеот farwla » 13 Октомври 2007, 15:12:48

Mottor написа:
макар да ме е срам да покажа в Западна Европа диплома от "Технически Университет София"

Няма за какво да те е срам:). Призната е навсякъде, нали и мойта е от там :)
Достатъчно е и бакалавър, защото пак се водиш дипломиран инжинер ( Нали защитаваш дипломна работа)

Това сигурен ли си??? То на дипломата си пише "бакалавър инженер" и не съм сигурна въобще дали се признава за инж. тука..а то и бакалврите защотват дипл. работа..
Освен това информатците тука не се водят инж. май...поне на мен това ми обяснихам понеже аз настоявах, че съм инж....
Диплом.инж. не са ли само тези, които са завършили по старта система диплом, т.е. равно на мастер?
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки