• Advertisement

Меркел вдига бариерата за наши инженери

Форумът, който касае всеки!

Мнениеот Mottor » 13 Октомври 2007, 18:14:19

Аз съм завършил бакалавър Компютърни Системи, 8 семестъра и защитавах дипломна.
Щом ти пише на дипломата инженер, значи си такъв и никoй не може да ти го оспорва.
Щом си защитавал дипломна работа (или си държал държавни изпити) значи си дипломиран.
Важното е че бакалавър е достатъчно.

P.S. А бе между впрочем, като гледам пазара в София за програмисти, май няма нужда да идват тук. Там могат да правят повече пари. :D
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот farwla » 13 Октомври 2007, 18:23:07

Mottor написа:Аз съм завършил бакалавър Компютърни Системи, 8 семестъра и защитавах дипломна.
Щом ти пише на дипломата инженер, значи си такъв и никoй не може да ти го оспорва.
Щом си защитавал дипломна работа (или си държал държавни изпити) значи си дипломиран.
Важното е че бакалавър е достатъчно.

P.S. А бе между впрочем, като гледам пазара в София за програмисти, май няма нужда да идват тук. Там могат да правят повече пари. :D

Ами и аз така...само дето като им обяснявах тука на колегите какво съм учила, казаха, че според тях това не било информатика, а по-скоро нещо като електротехника!?
И тука някой бакалвърски специалности пишат дипломна работа, но следването наистина е по-кратко, затова човек има право да си прехвърли кредити към магистърската..т.е. един вид нещо м/у бакалавърска и мастер го разглеждат.
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот An » 13 Октомври 2007, 20:01:11

makeno написа:
farwla написа:
Mottor написа:
макар да ме е срам да покажа в Западна Европа диплома от "Технически Университет София"

Няма за какво да те е срам:). Призната е навсякъде, нали и мойта е от там :)
Достатъчно е и бакалавър, защото пак се водиш дипломиран инжинер ( Нали защитаваш дипломна работа)

Това сигурен ли си??? То на дипломата си пише "бакалавър инженер" и не съм сигурна въобще дали се признава за инж. тука..а то и бакалврите защотват дипл. работа..
Освен това информатците тука не се водят инж. май...поне на мен това ми обяснихам понеже аз настоявах, че съм инж....
Диплом.инж. не са ли само тези, които са завършили по старта система диплом, т.е. равно на мастер?

Във FDIBA на ТУ-София за бакалавър нямат дипломна работа,само Studienarbeit.И при нас тук също е така,бакалаврите не пишат Diplomarbeit и учат 7 семестера.

Напротив, имат. За да се получи "българската" диплома, се прави и се защитава точно дипломна работа, нищо, че семестрите са 7. (8-ми е задължителна практика). След това, ако искаш да приравняваш в някои Немски университет,дипломната работа, която си правил, те ти я признават за Studienarbeit.
По мое време беше така... 8)
Gut sein - besser werden!
Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот makeno » 13 Октомври 2007, 23:02:59

An написа:
makeno написа:
farwla написа:
Mottor написа:
макар да ме е срам да покажа в Западна Европа диплома от "Технически Университет София"

Няма за какво да те е срам:). Призната е навсякъде, нали и мойта е от там :)
Достатъчно е и бакалавър, защото пак се водиш дипломиран инжинер ( Нали защитаваш дипломна работа)

Това сигурен ли си??? То на дипломата си пише "бакалавър инженер" и не съм сигурна въобще дали се признава за инж. тука..а то и бакалврите защотват дипл. работа..
Освен това информатците тука не се водят инж. май...поне на мен това ми обяснихам понеже аз настоявах, че съм инж....
Диплом.инж. не са ли само тези, които са завършили по старта система диплом, т.е. равно на мастер?

Във FDIBA на ТУ-София за бакалавър нямат дипломна работа,само Studienarbeit.И при нас тук също е така,бакалаврите не пишат Diplomarbeit и учат 7 семестера.

Напротив, имат. За да се получи "българската" диплома, се прави и се защитава точно дипломна работа, нищо, че семестрите са 7. (8-ми е задължителна практика). След това, ако искаш да приравняваш в някои Немски университет,дипломната работа, която си правил, те ти я признават за Studienarbeit.
По мое време беше така... 8)

Я виж ти-колежка :).До 2003та всички бяха магистър по българската и Диплом по немската система.Обучението беше 11 семестера.10 учене и 1 практика.След 2003та вече има само бакалавър по немската,по българската не знам какво е.Ама то който е влязъл там,не му е за българската диплома :)А сега бакалаврите не пишат дипломна,а само някаква Bachelorarbeit,която се равнява на Studienarbeit,защото те такава нямат.
Май за едно и също говорим,но се изразяваме по различен начин :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот An » 14 Октомври 2007, 00:24:14

Колега :wink: !
Май говорим обаче за различни специалности. :) При Maschinenbau наистина положението се промени, даже май още 2002-a ги "отрязаха" с получаването директно на магистърска степен.
Но за Informatik беше както описах по-горе.

Иначе съм съгласна,че почти никoй не отива във FDIBA заради българската диплома...
Gut sein - besser werden!
Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот makeno » 14 Октомври 2007, 01:17:00

An написа:Колега :wink: !
Май говорим обаче за различни специалности. :) При Maschinenbau наистина положението се промени, даже май още 2002-a ги "отрязаха" с получаването директно на магистърска степен.
Но за Informatik беше както описах по-горе.

Иначе съм съгласна,че почти никoй не отива във FDIBA заради българската диплома...

Сега зимата са последните maschinenbauer-и с диплом,след това почват бакалаврите :)Направиха ни като информатиците-само bachelor :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Наредбата влезе в сила

Мнениеот diplomkaufmann » 16 Октомври 2007, 11:02:01

Наредбата влиза в сила от днес.

http://www.info4alien.de/cgi-bin/forum/ ... 513587/6#6

Всичко е както се очакваше.
Само дето чужденците, завършили в Германия с изтекло право на престой, няма да имат право да бачкат. Тъпо, но аз така го разбрах. Един юрист казва, обаче, че българите завършили минали години, като граждани на новите членки на ЕС също могат да работят без ограничения.
Аватар
diplomkaufmann
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот someone » 16 Октомври 2007, 11:23:48

Би ли резюмирал накратко на българси за тези които не знаят немски
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Re: Наредбата влезе в сила

Мнениеот farwla » 16 Октомври 2007, 19:07:30

diplomkaufmann написа:Наредбата влиза в сила от днес.

http://www.info4alien.de/cgi-bin/forum/ ... 513587/6#6

Всичко е както се очакваше.
Само дето чужденците, завършили в Германия с изтекло право на престой, няма да имат право да бачкат. Тъпо, но аз така го разбрах. Един юрист казва, обаче, че българите завършили минали години, като граждани на новите членки на ЕС също могат да работят без ограничения.

От това, което са постнали във форума разбирам, че облекчението за завъшващи тука не се отнася за ЕУ граждани..т.е. за завършващите тука българи си е по старому.
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот APP » 16 Октомври 2007, 19:36:28

Това не мога да си го представя. Ако важи за Drittstaatangehörige, а за Neu-EU-ler не, тогава ние сме schlechter gestellt. Това не отговаря на смисъла на EU.
Аватар
APP
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Re: Наредбата влезе в сила

Мнениеот Mottor » 16 Октомври 2007, 21:16:25

farwla написа:...т.е. за завършващите тука българи си е по старому.

Нека малко да почетем. В посочения документ пише:
...
Ohne Prüfung nach §39 Abs. 2 Satz 1 Nr. 1 des Aufenthaltsgesetzes werden erteilt,
....
2. die Zustimmung zur Beschäftigung nach § 27 Nr.3 der Beschäftigungsverordnung.

Сега отиваме на § 27 Nr.3 от Beschäftigungsverordnung:
Die Zustimmung zu einem Aufenthaltstitel zur Ausübung einer Beschäftigung kann erteilt werden
...
3. Hochschulabsolventen nach § 16 des Aufenthaltsgesetzes für einen angemessenen Arbeitsplatz.

Какво означава това на български. Ами че трябва съгласие на Arbeitsamt-a за да започнеш работа. Ама и никoй не е казал, че няма да трябва. Това което е важното е че отпада проверката на пазара на труда. А имено това причиняваше големите проблеми. А съгласието на Arbeitsamt-a е необходимо, защото те проверяват и други неща, като например да не ти плащат много по малко, отколкото на германците.
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn

Мнениеот diplomkaufmann » 16 Октомври 2007, 21:42:40

Да. Mottor много хубаво го е казал. Само да обясня, че наредбата важи само за завършилите по § 16 от т.нар. Aufenthaltsgesetz, според който само който към момента или в бъдеще завършва, е облагодетелстван, а не и хората от минали години.

Това специално за мен е негативно, но не съм се юрнал за Германия.

Все пак бих предпочел да имам една възможност повече, защо не.
Аватар
diplomkaufmann
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот farwla » 16 Октомври 2007, 22:30:24

Добре, само да попитам, чвно на мен нешо не са мия ясни законите:
3. Hochschulabsolventen nach § 16 des Aufenthaltsgesetzes für einen angemessenen Arbeitsplatz.
§ 16 des Aufenthaltsgesetzes -не означавала ли, че човек трябва да има Aufenthaltserlaubnis gem. § 16 des Aufenthaltsgesetzes???
Т.е. българските студенти, тъй като нямат никакъв Aufenthaltserlaubnis, не могат да се възползват от този текст?
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Mottor » 16 Октомври 2007, 23:25:26

Ето точно за това викам да изчакаме инструкциите за прилагане (и реалното му прилагане)
Имам в предвид че първо имаме в § 11 Freizügigkeitsgesetz:
§ 11
Anwendung des Aufenthaltsgesetzes
(1) ......
Das Aufenthaltsgesetz findet auch dann Anwendung, wenn es eine günstigere Rechtsstellung vermittelt als dieses Gesetz.

И второ § 284 Abs.6 SGB III
(6) Das Aufenthaltsgesetz und die aufgrund des § 42 des Aufenthaltsgesetzes erlassenen Rechtsverordnungen zum Arbeitsmarktzugang gelten entsprechend, soweit sie für die Ausländer nach Absatz 1 günstigere Regelungen enthalten. Bei Anwendung der Vorschriften steht die Arbeitsgenehmigung-EU der Zustimmung zu einem Aufenthaltstitel nach § 4 Abs. 3 des Aufenthaltsgesetzes gleich.

За мен няма да е нормално граждани на трети страни да имат по големи права от граждани на EU. Слуховете бяха че на студенти от трети страни ще бъде разрешена работа ако завършват след влизането на това нещо в сила, а на тези от EU за всички които са завършили немски университети. Само че докато ги няма тъпите инструкции, нищо не може да се каже. А немската бюрокрация си е знаем, така че може всичко да се очаква.
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mottor » 16 Октомври 2007, 23:40:01

Ето и още нещо:
Pressemitteilung des Bundesministeriums für Arbeit und Soziales vom 19.09.2007
Mit der Verordnung wird außerdem ausländischen Absolventen deutscher Hoch- und Fachhochschulen durch den Verzicht auf die Vorrangprüfung erleichtert, im Anschluss an das Studium eine ihrer Ausbildung entsprechende Beschäftigung aufzunehmen. Dies gilt in gleicher Weise für Neu-Unionsbürger wie für Ausländer aus Drittstaaten, die ihr Studium in Deutschland abschließen.

Сиреч това трябва да са имали в предвид. Ама защо са го измислили тоя параграф, не знам.
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки