• Advertisement

Допълнително осигуряване на старини

Форумът, който касае всеки!

Re: Допълнително осигуряване на старини

Мнениеот Valentin1 » 5 Август 2017, 21:36:33

бонджорно'принчипеса написа:Здравейте, реших да ставам сериозен човек и ме интересува с този частен пенсионен фонд може ли да се запълват дупки в трудов стаж? Може ли да си плащам със задна дата еди каква си сума и да съм осигурена за еди колко си години? колко години трудов стаж изобщо са нужни за да е валидно частното пенсиониране? Благодаря предварително. Извинявам се, ако съм ползвала неправилна терминология, но нищо не разбирам от подобни неща.

По темата за пасивите и активите, какво точно минава за актив и какво за пасив? Какво бихте ме посъветвали, ако дълги години съм била с ниско заплащане/учаща се и какво ли не друго, а сега имам висока заплата? Има ли начин да компенсирам за пропуснатите години, в които все пак съм инвестирала в себе си и уменията си (и съм си живяла живота) ?

мерси много :)

В германия е готино че може да се договориш с работодателя си да ти плаща част от допълнителната пенсия и ти да доплащаш другата/ има го и в бг/. Тези дупки не може да ги запълниш, по принцип в бг може да си купиш стаж до 5 години, ако си учила редовно висше, тук / в германия/не знам как е.
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот malak_pit_bull » 1 Юни 2018, 18:23:26

Valentin1 написа:Kaто изключим първата страница в другите 2 малко сте се отплеснали кой къде е живял и къде иска да се пенсионира. Както и да е
Дайте съвет къде да внасяме по малко пари на месец за пенсиониране. Аз работя на около 2000 чисти, жена ми на около 1400. Тенденцията е да се увеличават Аз съм на 52г, жена ми на 49. Разбрах че ристе не е за мен, след като изчетох трите страници. От шпаркасата ме натискат за разни фондове, обаче не съм достатъчно на ти с немския за да разбера всичко. Така че кажете някаква форма на спестяване, по добра от спестовния влог в шпаркасата

След известно време четене на книги, слушане на подкастове и дискусии установих, че допълнителното осигуряване на старини е доста разтеглива и преди всичко емоционална тема. Аз самият си мислех, че ще мога в последствие да ясно мнение: ако си в ситуация 1 - направи това, ако си в ситуация 2 - направи онова и т.н, но просто не виждам как. Поради тази причина редовете по-долу са по скоро сбити мои мисли (препоръки), за които всеки трябва сам да си прецени, да реши и да си носи после отговорност:

1. Има смисъл човек да подхожда (доколкото е възможно) към осигуряването на старини в цялостен житейски контекст и да се погрижи за следното: а) да се изучи добре (помага през целия живот); б) да си намери добър/добра съпруг/а (взаимопомощ); в) да има деца, които да възпита и да изучи добре (помагат на старини); г) да поддържа добри отношения с роднини и съседи (помагат); д) да има стабилна и широка мрежа от приятели (помагат); е) да влага свободен капитал във вложения, в които човек е убеден, които евентуално ще увеличат капитала, който ще помага на старини

2. За капиталовложенията: също доста разтеглива и емоционална тема
а) Недвижимо имущество: ако човек може да си го позволи е хубаво нещо, защото ще си спести наем и ще има един ден недвижима собственост. Недостатък: каюиталовложениа, което обвързва и лишава от гъвкавост
б) Злато: консервира капитал. Цената му се определя от съотношението между ражоди за добив и предлагане на пазара. Ако човек реши да си купува, най-изгодно е да си купува златни кюлчета, но не монети. Освен това златото трябва да се съхранява някъде: у дома (опасност от обир) или в банка (такса за сейф).
в) Частна пенсионна осигуровка (Riester или Rürup): скъпа и неизгодна за по-голямата част от населението, макар че политиката и продавачите й в Германия твърдят точно обратното (полотически привилегирован продукт в Гер). банките между другото смятат със средна възраст от около 103 години на клиентите на този продукт. Все пак частна пенсионна осигуровка е сравнително сигурен продукт и най-вероятно човек ще си получи вложените пари и нещо отгоре като дойде време за пенсия.
г) Ценни книжа: примерно спестовен план с акции или фондове. Понеже в това мнение гледам да обобща какво горе-долу може да се направи за допълнително осигуряване, ще се огранича да посоча предпочитания (практикувания) от мен вариант: пасивно капиталовложение чрез (частен) спестовен план с акцийни индекс-фондове (ETF).
Идеята е следната: отваряш си депо в (онлайн) банката => правиш си спестовен месечен / тримесечен / полугодишен / годишен план => избираш си индекс-фонд/ове (ETF) и внасяш 25€ или повече в интервала, който си си избрал. С течение на времето стойността на тези фондове най-често се покачва, така че капиталът най-вероятно ще се увеличи с времето. Все пак има известен риск борсите да се сритят и човек да изгуби част от капитала. Предимството на тази форма на спестяване е нейната гъвкавост (купуваш и продаваш когато си искаш) и изгодност: при онлайн банка обикновено не се плаща за депо, а годишната такса за ETF е около 0,2 - 0,5 %. До капитал ото около 50000€ стига един ЕТФ - MSCI World / MSCI ACWI (all countries world index), Vanguard FTSE All-World. Колкото по-рано започне човек с тези спестявания, толкова по-дълго би се възползвал от лихвите и растежа на фондовата стойност и на старини ще се чувства финансово малко по-спокоен. Аз лично влагам месечно в MSCI ACWI.

Потребители благодарили на автора malak_pit_bull за мнението:
maxi_mix
Рейтинг: 4%

Аватар
malak_pit_bull
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 52 пъти

Мнениеот maxi_mix » 11 Август 2018, 19:28:32

Да, интересна тема. След като живея тук от почти 20 години и почти през 2/3 от времето съм плащала пенсионни осигуровки, стигнах до извода, че с реформите, които сегашното правителство подготвя, и отчитайки несигурното във финансов аспект време, няма никакъв смисъл от допълнителни осигуровки. Накрая ще стане така, че аз, която най-съвестно се осигурявам (работя на хонорарни договори като преподавател) и съседката, която цял ден се мотае с кафето и цигарата из градината, ще вземаме едно и също. По повод на Rürup-Rente, тя е за selbstständige и Freiberufler като мен, но тя не се наследява, т.е. ако умра, децата и мъжа ми нищо не получават. Да, има някаква възможност, да получават някаква пенсия, но това е много скъпо. Моята инвестиция е къщата ми, чиято цена скочи много, но това е регионално обусловено - най-голямата американска военновъздушна база е на 8 км от нас.
Нали видяхте какво стана с договорите на хората към една известна застрахователна компания - АХА.
За справка
https://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/ ... -1.4000272
maxi_mix
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 3 пъти

Предишна

Назад към Работа, данъци и осигуровки