• Advertisement

Допълнително осигуряване на старини

Форумът, който касае всеки!

Re: Допълнително осигуряване на старини

Мнениеот daisymm » 20 Януари 2014, 18:13:30

Здравейте,

искам да поставя въпроса си, който може и да ви се стори малко наивен/глупав. Все пак го изпращам, защото както често се случва в живота "не не се знае от кой храст ще изскочи заека".

И така, от какви предложения за допълнително осигуряване на старини би могъл да се възползва българин, живееш и работещ откоро в Германия, който почти е убеден, че (ако е жив и здрав) няма да харчи пенсията си в Германия?

Важна информация за кандидат-пенсионера:
Човекът приема за по-вероятно да напусне Германия, не защото не иска да остане там или няма да успее да се интегрира, а защото е реалист и е наясно, че оставащите му 20+ години трудов стаж (дори и всички, изработени в Германия), няма да му позволят да си осигури чрез gesetzlichen Rentenversicherung и betriebliche Altersversorgung и стажът от България една добра за немския стандарт пенсия, а по-скоро ще стигне единствено до социална пенсия.

Допълнителна информация за кандидат-пенсионера:
- има само базова финансова култура
- възраст: 45 г.
- трудов стаж в Германия: > 5 г.
- трудов стаж в България: 15 г.
- семеен работник/служител, без перспектива за частен бизнес
- има 3 деца под 18 г. и трите родени в България
- живее под наем
- брутно месечно възнаграждение в Германия: 2500 ... 3500 EUR
- удържат му вноски за държавно пенсионно осигуряване (gesetzlichen Rentenversicherung)
- удържат му вноски за допълнително пенсионно осигуряване (betriebliche Altersversorgung)
- не разполага с достатъчни средства, за да инвестира в покупката на собствено жилище
- не желае да тегли кредит за жилище (възрастови съображения, недостатъчни средства за самоучастие)
- не е склонен към рискови инвестиции/спекулативни сделки

И така, какви други интересни продукти/идеи за допълнително осигуряване на старини бихте споделили с нашия неориентиран кандидат? От особена полза ще бъде посочването на плюсовете и минусите към всяко предложение.

Stojan вече сподели някои идеи, надявам се да има още такива ...

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
Burgas83РУМИ НИКОЛОВА
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот velingrad » 20 Януари 2014, 23:03:15

@ ******
обещах ти, та затова и се "вписвам". При посочените показатели, без да съм специалист, но със собствен опит, мога да препоръчам само:
1. Спестявай, ако може с добра лихва.
2. Изработи си "годините" в Германия, па след това ако желаеш и... където искаш си ги "отмаряй".
3. Двете пенсии (ако изкараш докрай в D) ти позволяват що-годе нормален живот някъде- не непременно в БГ.
4. Имаш все още време да направиш зстраховка "Живот", която колкото и да е късно, все пак ще "хвърли" нещо допълнително на старини.
5. ... следва ;-)

p.p. няма математично равенство за всеки, но има насоки, които са правилни (за едни) и грешни (за други). ..p.p.p.p.p.p.p....защто статистично, ако самите те не лъжат, участниците (активни) в този форум са 45 +

p.p. 2 Радостта ми ще е безгранична, ако се "споделят" (конкретно) повече от 2-3 ма... :-k
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението (общо 2):
Burgas83daisymm

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Stojan » 21 Януари 2014, 07:54:44

Ти първо си помисли в коя страна искаш да бъдеш стар и съответно, не дай Боже, болен. В България то сега вече е самоубийство. Чувал съм разни хора да говорят: аз като изляза на пенсия, отивам в България, правя една градинка пред блока (на село... варианти много) садя домати ... Нито един от тези не си отиде и не сади домати, ами всички си останаха в Германия. Изключение направи един инж. Ив., който си отиде действително в София, живя няколко години, оперираха го от рак на стомаха и за малко да го доуморят средните медицински специалисти (лекарите са си свършили добре работата) и въпросният инж. Ив. се върна в Германия за лечение живя цели 5 години след това. Но той, заинавайки за България, си е подържал застраховката в касата в Германия. И имаше германско граждсанство и дъщеря също тук.
Ти нали също имаш деца! Тях в България ли ще ги връщаш. Няма да искат.
Има една нещо като поговорка: Erstens kommt es anders und Zweitens - als man denkt. Така че не се притеснявай от сега. Кой знае какво ще бъде до тогава. Дали ще има евро изобщо. Как ще се преизчислят пенсите, в какво ще се превърне България... има много неща, които няма да са така, както ги знаеш от детството и юношеството си.
1. Лихви - лихвите скоро ще са отрицателни, както гледам. Тоест банките ще събират пари за пазенето на вложените суми. Аз що съм имал и имам още фондове в банки - нито един не ми е донесъл лихви, а само данъци.
2. Застраховка живот. Най-голямата измама във времето на нестабилните валути. (виж съвета за монети, франкове и акции на сериозни концерни, с дивиденти)
3. Изработи си годините в Германия, както ти се каза и за после не се притеснявай. Мисли повече за себе си, а не за страната - в коя си щял да живееш.
4. Какво му е да получаваш малко помощ от германската държава, примерно Mietzuschuss, след като си работил 27 години и толкова години си плащал данъци?! Лошо ли е?
5. Отърси се от това чувство, че ако нямаш някоя съборетина, с неремонтирана от 1939 година фасада в центъра на София или някоя панелна райска собственост, си едва ли не на улицата. Нали си в Германия. Какво му е лошото да се плаща наем.
6. Погледни реално на нещата - разбери, че си в изключително благоприятно положение. На което половината свят може само да завижда. И завижда. Пък ти си седнал да мислиш за пенсия! Спокойно.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 2):
РУМИ НИКОЛОВАdaisymm

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот alek_v » 12 Август 2015, 13:12:44

Моля да ме извините ако споделеното от мен не е точно за тази тема.
.
Имах спестовен влог в евро в Обединена Българска Банка. Преди няколко дни отидох да изтегля това което е останало.Оказа се , че от миналата година /2014/ банката е въвела такси върху спестовните влогове. Еврото което съм имал е покрило таксите за определен период и когато е свършило са ми закрили сметката. Показаха ми къде е залепен листа с информацията относно таксите. Показаха ми и другия лист с новите такси които влизат в сила от следващият месец.
.Мой приятел сподели,че има такъв проблем в една друга банка. Но там вместо да закрият сметката се е натрупало задължение и сега трябва да го покрие.

Успех на всички
Аватар
alek_v
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот Valentin1 » 28 Април 2017, 21:33:23

Kaто изключим първата страница в другите 2 малко сте се отплеснали кой къде е живял и къде иска да се пенсионира. Както и да е
Дайте съвет къде да внасяме по малко пари на месец за пенсиониране. Аз работя на около 2000 чисти, жена ми на около 1400. Тенденцията е да се увеличават Аз съм на 52г, жена ми на 49. Разбрах че ристе не е за мен, след като изчетох трите страници. От шпаркасата ме натискат за разни фондове, обаче не съм достатъчно на ти с немския за да разбера всичко. Така че кажете някаква форма на спестяване, по добра от спестовния влог в шпаркасата

Потребители благодарили на автора Valentin1 за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот Valentin1 » 16 Май 2017, 12:48:06

Стига бе, това не може да бъде, трябва да имам 10 мнения за да попитам някой нещо, и какви да бъдат тези мнения, да викам иху в 10 теми дали ще се зачете
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 16 Май 2017, 12:56:13

Ами питай тук - какъв е проблемът ?
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот novia » 17 Май 2017, 01:47:59

Valentin1 написа: Така че кажете някаква форма на спестяване, по добра от спестовния влог в шпаркасата

А за недвижим имот не се ли замисли? .
Аватар
novia
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 212 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот Valentin1 » 17 Май 2017, 10:06:13

novia написа:
Valentin1 написа: Така че кажете някаква форма на спестяване, по добра от спестовния влог в шпаркасата

А за недвижим имот не се ли замисли? .

Ами питах, но този форум се посещава рядко и съответно вероятността да получиш отговор е малка. Това което предлагаш недвижим имот е добре, но трябва да се извадят доста пари които за съжаление ми липсват. Затова искам съвет как с по 100-150 евро на месец спестени да си направя допълнително осигуряване за старини. Прочетох постовете на стоян който предлага акции, но по какъв начин се купуват, в бг задължително минаваш през посредник. Гледал съм във веривокс има опция да си купиш от някой фонд директно. Немския ми не е на такова ниво че да разбирам всичко и това ме притеснява. Затова питам какъв е реда- някой който е купувал или се осигурява по някакъв друг начин да сподели- направих това, след това друго, след това трето
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 17 Май 2017, 15:16:14

Toва нещо, дето го търсиш, не съществува.
Със сто евро на месец да станеш богат.
И при все, че в момента банките предлагат отрицателна лихва.
Die Lebensversicherung вече също е out.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот rikiking » 17 Май 2017, 15:27:29

В шпаркасата да си държиш парите, в общи линии си е все едно че ги държиш в чекмеджето в къщи.Даже вторият вариант е за предпочитане в много отношения , а и чекмеджето месечни такси по влоговете не събира :)

И рисковете са подобни.Утре ако направиш някоя катастрофа неволно или някой за нещо реши да те засъди, пфандунга върху сметката ти е в кърпа вързан. Първият срещнат герихтсфолциер може да си прави с парите ти в шпаркасата в общи линии каквото си иска и както си поиска.

Като алтернатива - international bank accounts and structured investment portfolio :mrgreen:
Абсолютно удобно,законно и сигурно.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот Valentin1 » 18 Май 2017, 11:16:43

Никой никъде не е казал че очаквам със 100 евро да стана богат. Просто търся съвет как да инвестирам/ само как звучи/ 100 евро на месец така че след 10 години да са станали 110. Това е моето питане. Съществуват няколко продукта- недвижима собственост- голяма и тежка инвестиция с оглед на бъдеща продажба. Акции- несигурност, според статия в инвестор.бг за един ден най богатите са загубили 35 милиарда $, които не се знае кога ще се възстановят. Животозастраховка- плащане всеки месец на определена сума до определена дата. Плюсове- получаваш фиксирана сума + % който е изкарало застрахователното дружество. Минус- плащаш повече отколкото ще получиш- такси за управление на сумите.
Всъщност винаги плащаш повече, но при акциите съществува вероятност да поскъпнат, докато при застраховката поскъпването е от 2-3 процента годишно. На провинциал начисляваха около 2,4% за миналата година. За сметка на това ренесанс имат по 25% горница
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Svetul4o » 18 Май 2017, 19:43:52

Инвестиционни монети от сребро и злато.
Svetul4o
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 20 пъти
Благодарено: 54 пъти

Мнениеот onufriy » 19 Май 2017, 14:09:21

Svetul4o написа:Инвестиционни монети от сребро и злато.

Аз бих казал същото. Както и да тръгне конюнктурата с това се ще си купите хляб и ще си платите наема...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот rikiking » 20 Май 2017, 09:19:18

onufriy написа:
Svetul4o написа:Инвестиционни монети от сребро и злато.

Аз бих казал същото. Както и да тръгне конюнктурата с това се ще си купите хляб и ще си платите наема...

Също добро решение, но принципно за 10 до 20% от портфолиото. Крюгеррандове му е майката, а и старите двайсетачета хелветски и френски франкове и марки най-малкото си пазят стойността като материал.

Останалите 80 % от портфолиото, обаче най-добре в долари и на скалата. :mrgreen:

Изображение
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки