• Advertisement

Допълнително осигуряване на старини

Форумът, който касае всеки!

Re: Допълнително осигуряване на старини

Мнениеот onufriy » 20 Май 2017, 11:22:32

rikiking написа:
onufriy написа:
Svetul4o написа:Инвестиционни монети от сребро и злато.

Аз бих казал същото. Както и да тръгне конюнктурата с това се ще си купите хляб и ще си платите наема...

Също добро решение, но принципно за 10 до 20% от портфолиото. Крюгеррандове му е майката, а и старите двайсетачета хелветски и френски франкове и марки най-малкото си пазят стойността като материал.

Останалите 80 % от портфолиото, обаче най-добре в долари и на скалата. :mrgreen:

Изображение

Е какво портфолио със сто евро на месец? Тук не става въпрос за спекулация с цел печалба, а въпрос как да предпази малко пари от обезценяване. Ценните метали изглеждат най-малко уязвими от турболенциите по пазарите. Макар че като се замисля - както се опитват да забранят парите в брой, следващата логична стъпка би била забрана на търговията с ценните метали. Да ни предпазват от престъпността и тероризма, де. Щото ИС петрола серещу кюлчета злато сигур го продава...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот rikiking » 20 Май 2017, 12:50:59

onufriy написа: както се опитват да забранят парите в брой, следващата логична стъпка би била забрана на търговията с ценните метали. Да ни предпазват от престъпността и тероризма, де. Щото ИС петрола серещу кюлчета злато сигур го продава...

НЕма да стане скоро тая - дори и в Германия и Швеция , които са с най-големи рестрикции спрямо разплащанията в брой, всеки нормален човек дипли по някоя пачка,някой и бая повече,че да знае че пари за черни дни има...

В почти всички останали държави по света, та включително и ЕС се плаща яко в брой, чейнч бюра на всеки ъгъл и те в брой работят, някакви касови бележки по магазините хвърчат,коя истинска,коя полу-..... :mrgreen:

Германия може и да иска да си натрапва регулациите навсякъде,ама нещо забуксуваха напоследък мераците им,че ако много почнат пак да придирят може да има още някой -екзит като Брекзита , обявен малко след като баба ти поиска да си натика гагата в каналните офшори на Бети.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот Valentin1 » 20 Май 2017, 23:32:13

Под допълнително осигуряване аз разбирам влагане пари във фонд- някой прави ли такова нещо в германия. Може би би дал съвет. Например хенкел е тръгнал преди една година от 101,55, в момента е 123, 77. Това са почти 23% нагоре. Като изключим фондовете ренесанс не се сещам някой да е направил такова нещо
Същото е положението с даймлер преди една година 55, сега са на 67,87. Но това са неща които искат някакво следене, регистрации познаване на законите. Затова питам дали някой би ме насочил към някой фонд/ човек / фирма която се занимава с тази работа. Аз не искам 20% за година, съгласен съм на 10-15
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот olga » 21 Май 2017, 00:38:39

От колко години си в Германия и каква е предполагаемата пенсия, която ще получиш ?
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот Valentin1 » 21 Май 2017, 15:58:13

olga написа:От колко години си в Германия и каква е предполагаемата пенсия, която ще получиш ?

Ako става дума за мен, от 3години съм по договор с немска фирма, другите години не са интересни. Пенсия кой да ти каже. В момента съм на 14,50
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mony60 » 24 Май 2017, 12:16:28

@Valentin1, правилно и разбираемо си задал въпроса си, който вълнува сигурно много от нас, но го задаваш в доста неподходящи времена. Времена, в които даже и финансовите експерти не могат да ти дадат сигурен отговор, защото просто времената станаха несигурни.
Щом си само от три години на работа в Германия, спестявай си паричките, които ти останат излишни по възможно най-разумния начин. Лихвите са минимални, но важното да имаш достъп до тях и да са „паркирани“ на сигурно място.
Имот е за хора, които са спестили доста суха пара. Продажбата на имоти стана много трудна мисия и ако искаш да го обърнеш отново в пари, може да се окаже, че си на загуба.
Акциите ги забрави! Това е за хора с излишни пари, които могат да си позволят лукса, част от парите си да ги заложат „на комар“.
Злато....не става за ядене ако си гладен. ;-) И там не е сигурно дали ще си получиш вложените пари.
Riesterrente си струва за хора с ниски доходи, но не и за хора с нормални доходи, защото в крайна сметка последните подпомагат на стари години първите.
Фондове има подходящи, но трябва да търсиш, питаш и най-вече да имаш доверие на човека, при когото подписваш такъв фонд. Трябва да имаш възможност на спокойствие да прочетеш условията и евентуално да попиташ неутрална персона какво мисли по въпроса.
На работа нямате ли Betriebsrente?

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението (общо 2):
maxi_mixnovia
Рейтинг: 8%

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Valentin1 » 24 Май 2017, 21:14:07

Работя към цайтфирма, така че ](*,) ](*,) :( . Преди няколко дни питах отново за работа, при условие че непрекъснато наемат нови хора- ами за сега няма свободно работно място. И това във фирма където работя 2 години. Между другото от няколко дни/седмици се заглеждам по акциите на разни фирми от топ 30 на германия. Имам чувството че фирмите се къпят в пари, всички акции са нагоре/всъщност ма мерцедес са надолу вчера заради разследването, но най вероятно пак ще се възстановят. Трябва да благодаря на стоян че беше пуснал линк към някакъв сайт за финанси и беше писал че всяка банка е и брокер на ценни книжа. Като го разгледах се оказа че ако ти стиска и можеш да прежалиш поне 1000 евро първоначално / в последствие кой колкото реши, може да се направи портфейл- например еон са в момента на около 7 евро, но се катерят доста стръмно нагоре, мерцедес са решили до 2020 да дават фиксиран дивидент по 3,50 на акция/проблема е че са на 60 евро. Попитах във фейсбук групите/ има една застраховки и нещо си, дамата ми обясни че съм малко по-дърт и общо взето няма смисъл от едно такова упражнение/животозастраховка/. Предложи ми дялове от мюних ре, но не писа за какви пари и дали мога всеки месец да си купувам, между другото фондовете на декапровинциал за 5 години са на 75% нагоре. Остава да реша дали през бг брокер да правя всичко или през немски брокер. И двамата искат по 0,30% от стойността на сделката

Потребители благодарили на автора Valentin1 за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот novia » 24 Май 2017, 21:15:39

Mony60 написа:@Valentin1,
Имот е за хора, които са спестили доста суха пара. Продажбата на имоти стана много трудна мисия и ако искаш да го обърнеш отново в пари, може да се окаже, че си на загуба.

Преди 1г. една банка ни финансира 100% при покупка на 3 ст.ап. (78m2) от 120 хил евро. Ние поехме само нотариалните разходи + Grunderwerbsteuer . Bноската по кредита е 430евро до 09.2017 , след това се увеличава с 100евро. Заема ще се погаси за 21г. Наемът на подобно жилище в момента е мин. 600 евро калт, иде реч за същия квартал .
Така че имот в DE се купува и без " доста суха пара".
Hа 47г. сме , с доходи - oписани по горе от @Valentin1 .
Аватар
novia
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 212 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот Valentin1 » 24 Май 2017, 21:46:57

novia написа:
Mony60 написа:@Valentin1,

Преди 1г. една банка ни финансира 100% при покупка на 3 ст.ап. (78m2) от 120 хил евро. Ние поехме само нотариалните разходи + Grunderwerbsteuer . Bноската по кредита е 430евро до 09.2017 , след това се увеличава с 100евро. Заема ще се погаси за 21г. Наемът на подобно жилище в момента е мин. 600 евро калт, иде реч за същия квартал .
Така че имот в DE се купува и без " доста суха пара".
Hа 47г. сме , с доходи - oписани по горе от @Valentin1 .

Това от коя банка, не ви ли искаха някакви 20-30% от вас и на какъв%

Потребители благодарили на автора Valentin1 за мнението:
novia

Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот novia » 24 Май 2017, 22:11:36

Лични данни няма да давам , само ще спомена че имахме малко пари в един Bausparvertrag (под 5хил.евро) и цялата процедура по кредита се задвижи от бератера на тоя Bausparvertrag. Писах че банката ни финансира 100% .
P.S. Bausparvertrag а си продължава с 175еур./мес.
Аватар
novia
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 212 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот malak_pit_bull » 5 Юни 2017, 16:35:08

Valentin1 написа:
novia написа:
Valentin1 написа: Така че кажете някаква форма на спестяване, по добра от спестовния влог в шпаркасата

А за недвижим имот не се ли замисли? .

Ами питах, но този форум се посещава рядко и съответно вероятността да получиш отговор е малка. Това което предлагаш недвижим имот е добре, но трябва да се извадят доста пари които за съжаление ми липсват. Затова искам съвет как с по 100-150 евро на месец спестени да си направя допълнително осигуряване за старини. Прочетох постовете на стоян който предлага акции, но по какъв начин се купуват, в бг задължително минаваш през посредник. Гледал съм във веривокс има опция да си купиш от някой фонд директно. Немския ми не е на такова ниво че да разбирам всичко и това ме притеснява. Затова питам какъв е реда- някой който е купувал или се осигурява по някакъв друг начин да сподели- направих това, след това друго, след това трето

Здравей Валентин,

този въпрос и мен също ме вълнува. В моя случай аз по-скоро се питам как да намаля ефекта на инфлацията върху спестяванията, т.е. къде да паркирам спестяванията?
В момента имаме 0% лихвени времена, така че по мое мнение най-си заслужава човек да се образова на тези теми. Аз в момента чета книгите на Дирк Мюлер:

1. "Crashkurs: Weltwirtschaftskrise oder Jahrhundertchance? – Wie Sie das Beste aus Ihrem Geld machen"
2. "Cashkurs: So machen Sie das Beste aus Ihrem Geld: Aktien, Versicherungen, Immobilien"

Във втората книга той систематично обяснява различните форми на капиталовложения и примерно сравнява спестовния модел Riester-Rente (стопанисван от застрахователи) с частен спестовен модел (50 евро на месец). Аз все още не съм готов с книгите и не мога да ти дам отговор на въпросите. Но бих ти препоръчал следното: инвестирай на първо време 22 евро в двете кноги (в EBay може и да са по-изгодни) и се опитай да разбереш как функтионират нещата с капиталовложенията пък после може да обсъдим във форума кое има повече и кое по-малко смисъл...

Поздрави
Аватар
malak_pit_bull
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 52 пъти

Мнениеот Valentin1 » 5 Юни 2017, 19:16:40

malak_pit_bull написа:
Valentin1 написа:
novia написа:
Valentin1 написа:
1. "Crashkurs: Weltwirtschaftskrise oder Jahrhundertchance? – Wie Sie das Beste aus Ihrem Geld machen"
2. "Cashkurs: So machen Sie das Beste aus Ihrem Geld: Aktien, Versicherungen, Immobilien"

Във втората книга той систематично обяснява различните форми на капиталовложения и примерно сравнява спестовния модел Riester-Rente (стопанисван от застрахователи) с частен спестовен модел (50 евро на месец). Аз все още не съм готов с книгите и не мога да ти дам отговор на въпросите. Но бих ти препоръчал следното: инвестирай на първо време 22 евро в двете кноги (в EBay може и да са по-изгодни) и се опитай да разбереш как функтионират нещата с капиталовложенията пък после може да обсъдим във форума кое има повече и кое по-малко смисъл...

Поздрави

Преди да инвестирам 22 евро където и да е , е добре първо да инвестирам поне 6 месеца в курс по немски, за да не се налага за много неща да викам дъщерята. Няма как да стане, следователно ще го караме на късмет. O:)
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mony60 » 6 Юни 2017, 12:09:01

malak_pit_bull написа: В моя случай аз по-скоро се питам как да намаля ефекта на инфлацията върху спестяванията, т.е. къде да паркирам спестяванията?

Яж, пий и си носи новите дрехи, беше казал народът ;-) .
Шегата на страна! Аз Дирк Мюлер също внимателно го слушам като се появи по телевизията, но всичко това са прогнози, предположения на ескперт, но и той не е Бог за да предвиди точно как ще се развият събитията.
Valentin1 написа:Това от коя банка, не ви ли искаха някакви 20-30% от вас и на какъв%

По принцип искат поне 1/3 от сумата да притежаваш, но в случая на @novia са преценили, че щом двама работят, проблеми няма да има, пък и сума от 120 хил. за банката е едно нищо. Ако жилището струваше 500 хил. можеше и да се замислят дали да им дадат 100% кредит. Макар, че длъжникът ако по някаква причина ( болест, безработица) не е в състояние да си плаща няколко месеца дълговете и прогнозата е негативна, банката ще обяви жилището за продажба на търг без да ѝ мигне окото, за да си възвърне парите.
Бог да ни пази! O:)

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението:
rikiking

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 13 Юли 2017, 06:31:45

Здравейте, реших да ставам сериозен човек и ме интересува с този частен пенсионен фонд може ли да се запълват дупки в трудов стаж? Може ли да си плащам със задна дата еди каква си сума и да съм осигурена за еди колко си години? колко години трудов стаж изобщо са нужни за да е валидно частното пенсиониране? Благодаря предварително. Извинявам се, ако съм ползвала неправилна терминология, но нищо не разбирам от подобни неща.

По темата за пасивите и активите, какво точно минава за актив и какво за пасив? Какво бихте ме посъветвали, ако дълги години съм била с ниско заплащане/учаща се и какво ли не друго, а сега имам висока заплата? Има ли начин да компенсирам за пропуснатите години, в които все пак съм инвестирала в себе си и уменията си (и съм си живяла живота) ?

мерси много :)
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 92 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот Valentin1 » 5 Август 2017, 21:29:36

Mony60 написа:
malak_pit_bull написа: В моя случай аз по-скоро се питам как да намаля ефекта на инфлацията върху спестяванията, т.е. къде да паркирам спестяванията?

Яж, пий и си носи новите дрехи, беше казал народът ;-) .
Шегата на страна! Аз Дирк Мюлер също внимателно го слушам като се появи по телевизията, но всичко това са прогнози, предположения на ескперт, но и той не е Бог за да предвиди точно как ще се развият събитията.
Valentin1 написа:Това от коя банка, не ви ли искаха някакви 20-30% от вас и на какъв%

По принцип искат поне 1/3 от сумата да притежаваш, но в случая на @novia са преценили, че щом двама работят, проблеми няма да има, пък и сума от 120 хил. за банката е едно нищо. Ако жилището струваше 500 хил. можеше и да се замислят дали да им дадат 100% кредит. Макар, че длъжникът ако по някаква причина ( болест, безработица) не е в състояние да си плаща няколко месеца дълговете и прогнозата е негативна, банката ще обяви жилището за продажба на търг без да ѝ мигне окото, за да си възвърне парите.
Бог да ни пази! O:)

Не е точно така, могат да поискат допълнителна застраховка например за безработица. Мой познат плащаше 4000 евро застраховка, но остана без работа/нарочно/ и от тази застраховка му плащаха заплата около 1000-1100 евро на месец. Аз дръпнах онзи ден 10000 евро, трябва да върна 11400 от които 300 застраховка/ живот/ Дори се майтапихме с банкерката че ако ритна камбаната шпаркасата ще пие една студена вода, но тя се засмя и каза че кредита има застраховка. Отделно от това че може да отложиш плащането до 5 години
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки