• Advertisement

Работа за български лекари в Германия

Форумът, който касае всеки!

Re: Работа за български лекари в Германия

Мнениеот daisymm » 10 Ноември 2014, 11:40:43

dianka508 написа:Много по-просто ми се струва на първото работно място в Германия да се започне с посредническа фирма,защото ...

Здравейте dianka508,

така и така сте започнали, нямате ли желание на споделите своя опит с посредническите фирми, но ако може от начало до край. Иначе казано - от момента на идеята да търсите работодател в Германия до първия ви работен ден там.

Ще бъде перфектно, ако успеете да опишете всичко това в едно мнение ;-)

До писане ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
Gabinova
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот veni-b » 18 Ноември 2014, 11:42:59

Здравейте, наскоро подадох документи за Апробация в Берлин- стоматолог съм. Оказва се че без такава никой не иска да се занимава с нас / зъболекарите/ , иначе идеята с посредническа фирма е повече от чудесна. Още чакам да ми излезе и ще търся работа . Моля да ме ориентирате като имам стаж в Бг /над 15г./ трябва ли да съм асистент задължително 2 г. /тъй като това чувам до сега/ или мога да започна директно като стоматолог да работя.
veni-b
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Vili1943 » 31 Януари 2016, 15:41:40

Бих искала да попитам с фирмата Импулс ,за която сте говорили,вие ли избрахте от коя провинция да бъде издадена апробацията
Vili1943
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bknf » 31 Януари 2016, 16:55:11

Здравейте, наскоро подадох документи за Апробация в Берлин- стоматолог съм. Оказва се че без такава никой не иска да се занимава с нас (зъболекарите).

Tака е регламентирано. Съвсем отделен е въпроса, как ще говорите на български с немски пациенти? Защото те английски не знаят и не ползват. Може и да знаят, но при зъболекаря очакват да общуват на немски.

Тоест въпроса е - как да получа апробация за да работя като български зъболекар в Германия.
А без такава - не може. За да се издаде апробация, (1) е необходимо да се напише съответното заявление - Антраг.

http://www.bzaek.de/fuer-zahnaerzte/zah ... erzte.html

http://www.iww.de/zp/archiv/zahnheilkun ... sig-f33708

http://www.lzk.de/zahnarztservice/berat ... erzte.html

имам стаж в Бг /над 15г./
А има и още нещо. Пациента като дойде в кабинета, само си оставя картата - и нищо не плаща от джоба. Всичкото останало го прави здравната каса. Вие с тия детайли, кое -как, засягащи немските каси - запознат ли сте?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот viktor1 » 9 Септември 2019, 18:18:06

Това го поствам на различни места. Влезте във фейсбук линка и пишете ао искате да питате нещо, защото не помня всички места на които съм го поствал. НЕ Е С КОМЕРСИАЛНА ЦЕЛ!

https://www.facebook.com/%D0%9B%D0%B5%D ... _todo_tour

Долу написаното е с чисто информативна цел и затова ще се опитам да е максимално кратко. Игнорирайте случайно допуснати печатни и пунктуационни грешки.
Ако учите медицина или сте лекар и искате да работите в Германия, по ред ваши си причини, трябва да знаете, че е напълно възможно. Ще напиша долните редове, понеже чух и прочетох не малко глупости по темата, а адекватна поне малко информация на български в мрежата не намерих.
Дипломите ни от БГ се признават. Не ви трябват приравнителни изпити.
За да работите в Германия като лекар ви трябва апробация(разрешително за практикуване на лекарската професия). За да имате апробация трябва да знаете немски. Трябва ви Б2 ниво общ немски сертификат от Гьоте или telc. Това може да си го изкарате в БГ. Нещото което плаши хората е Fachsprachprüfung(води се на ниво С1). Това трябва да го изкарате в Германия. Напълно е постижимо. На него ви проверяват познанията по немски, а не медицинските познания! Пак ще го напиша, защото чух доста неверни неща. Проверяват ви познанията по НЕМСКИ, това НЕ е изпит относно медицинските ви познания и НЯМА значение дали имате специалност или не, този изпит е за ВСИЧКИ чижденци, завършили извън Германия. Отново - няма значение дали имате специалност или не. Изпита има три части - Анамнеза на „пациент“(тоест някой се прави на такъв), писмено описание на получената информация, представяне на пациента и обсъждането нa случая с лекар(истински).
1. Simuliertes Arzt-Patienten-Gespräch

Dabei muss der Prüfling zeigen, dass er seinen Patienten inhaltlich ohne wesentliche Rückfragen versteht. Er muss sich insbesondere so spontan und so fließend verständigen können, dass er in der Lage ist, sorgfältig die Anamnese zu erheben, Patienten und deren Angehörige über erhobene Befunde sowie eine festgestellte Erkrankung zu informieren, die verschiedenen Aspekte des weiteren Verlaufs darzustellen und Vor- und Nachteile einer
geplanten Maßnahme sowie alternativer Behandlungsmöglichkeiten erklären zu können, ohne öfter deutlich erkennbar nach Worten suchen zu müssen.
Dauer: 20 Minuten
2. Dokumentation

In diesem Teil fasst der Prüfling die im Arzt-Patienten-Gespräch gewonnenen, medizinischrelevanten Informationen in einem Arztbericht zusammen.
Damit muss er nachweisen, dass er die deutsche Sprache auch schriftlich angemessen beherrscht, um Krankenunterlagen ordnungsgemäß führen und ärztliche Bescheinigungen ausstellen zu können.
3. Arzt-Arzt-Gespräch

In diesem letzten Prüfungsteil gibt der Prüfling die im Arzt-Patienten-Gespräch gewonnenen Informationen an das ärztliche Mitglied des Prüfungsausschusses weiter. Anschließend werden dem Prüfling Fragen gestellt. Hier muss er zeigen, dass er sich in der Zusammenarbeit mit Kollegen sowie Angehörigen anderer Berufe so klar und detailliert ausdrücken kann, dass bei Patientenvorstellungen sowie ärztlichen oder zahnärztlichen
Anordnungen und Weisungen Missverständnisse sowie hierauf berufende Fehldiagnosen, falsche Therapieentscheidungen und Therapiefehler ausgeschlossen sind.
Das ärztliche Fachwissen wird in der Fachsprachprüfung nicht überprüft.

Der Sprachtest wurde erfolgreich abgelegt, wenn das Bewertungsgremium zu der Feststellung gelangt, dass der Antragsteller die o. g. Sprachanforderungen erfüllt.
(Quelle: http://www.nizza.niedersachsen.de/start ... 50498.html
От този сайт http://approbations.info/approbation-wi ... g-medizin/ Може да прочетете доста там. Също има групи във Фейсбук. Напишете Fachsprachprüfung в търсачката.
Има и един изпит telc Deutsch B2·C1 Medizin Fachsprachprüfung, който аз държах. Той важи за Хесен(може и за още някъде, но не знам за къде. В почти всички други провинции изпита е към лекарската камара, докато този е в отделни езикови центрове). Много е важно да не го сбъркате с telc Deutsch B2·C1 Medizin, защото това са два различни изпита. Пак го пиша - много е важно да не го сбъркате с telc Deutsch B2·C1 Medizin, защото това са два различни изпита. За Хесен е telc Deutsch B2·C1 Medizin Fachsprachprüfung. Той ги има същите три части плюс такава със слушане с разбиране и четене с разбиране. Аз държах този изпит. Като литература съм чел - Deutsch für Ärztinnen und Ärzte, fachsprachprüfung schritt für schritt, die 50 wichtigste fälle innere medizin, малко от die 50 wichtigste fälle chirurgie.
Аз ходих на курс в Германия. Тези курсове обикновено помагат и са от два до няколко месеца. И ЕДИН месец беше(за telc поне в моя случай) достатъчен, но когато си сам не се прави изключение. Ако работиш с фирма и те имат уговорка с тези от курса реално може само за месец(на по-ниска цена). Има и онлайн курсове в интернет. Като напишете fachsprachprüfung в нета и потърсите ще ви излязат някои, но колко вършат работа аз не знам.
На изпита може да ходите колкото си пъти искате, но е свързано с време(като тряба да чакаш за дата освен за telc, но там пък чакаш резултатите от 4 до 7 седмици, а за fachsprachprüfung разбираш на същия ден резултата).
Да вметна, че има и един изпит patient kommunikation test или на кратко PKT, за който аз не знам нищо. Мисля, че важи също за Хесен.
Относно фирмите посредници. Вършат работа. Аз лично ползвах услугите на такава. Поради тази причина и не знам всички подробности понеже почти всичко се организираше от фирмата и от мен се изискваше просто да имам познания по немски. Доста се чудех по тази тема дали да пиша, че да не се оцени като реклама, но тъй като и за това също не намерих много инфо, под формата на мнения, ще драсна няколо реда. Ето за тези фирми знам - Certа; CT Personalvermittlung; pv (personalvermittlung) med. Аз ползвах услугите на Certа. НЕ им плащате за услугите(печелят от болницата), НЕ ви взимат процент от заплатата, заплатата ви НЕ е по-ниска, защото сте ползвате услугите на фирма. Това го пиша, защото чух всякакви свободни съчинения по темата.
Документи - със сигурност ви трябва диплома и приложение, копие с апостил, и заверено от нотариус(апостил е един печат, който се слагаше в едно от министерствата и означава легализация на дипломата, но за да спестите нерви вижте за фирми в интенет които извършват тази услуга и в крайна сметка ви излиза горе долу същите пари, тъй като се плаща в министерството. Тези фирми реално ходяттам вместо вас, но носят много документи и нямат нужда от голяма надценка). Превод на диплома и приложението на немски от ЛЕГАЛИЗИРАН преводач в Германия, извлечение на акт за раждане(триезичен) от общината, превод на заверено копие на личната карта(от същия легализиран преводач), автобиография, stellenzusage(това е за Хесен, ходиш на интервю в болнца в Хесен и те ти дават тази бележка ако те харесат и решат да ти дадат място. В другите провинции е по друг начин). Подчертавам, че за различните провинции е различно. Например за Хесен - явяваш се на този telc, оправяш си документите и тогава си ги подаваш. В повечето провинции си подаваш документите и те ти пращат имейл кога да ходиш на изпит(зависи много от провинцията след колко време може след месец и половина може и след 8. Това го имайте предвид, докато за telc трябва да се запишете месец предварително за изпита в съответния езиков център. Като напишете в интернет името на изпита ще ви се покажат такива центрове и дати съответно). Всяка провинция си има място за провеждане на изпит(съответно Хесен няма). Реално трябва да се интересувате за отделните изисквания за дкументи на провинцията, от която сте решили да си вземете апробацията. После апробацията важи за ЦЯЛА Германия.
Интервюто за работа - може да ви викнат за 30 минутен разговор, два дни хоспитация( наблюдавате как работят в отделението) и интервю на втория ден, един ден хоспитация и интервю същия ден и тем подобни. НЕ ви изпитват на медицински познания. Искат да видят как говорите немски. Ако някой лекар ви пита на хоспитацията нещо на медицинска тематика, това не е определящо. ПОДЧЕРТАВАМ, че пиша това като специализант и е било ясно, че аз не съм „светило“ така и така. Никой от моите познати не са го питали на мед. тематика.
Места в Германия за лекари специализанти и лекари със специалност има. Това е основно в по-малки градове от 10 000 до 100 000 население. Това го пиша заради митовете, че нямало места и “В Германия ще си в някое забутано село“(В селата няма болници). Тези градове са всичко друго, но не и „забутани“.
Има много чуждестранни лекари в Германия и НИКОЙ няма да ви дискриминира, защото не сте немец. В много болници над 50 процента от лекарите са чужденци, а на някои места дори и 90%.
Хората в Германия не са студени. Това не знам от къде е тръгнало като мит. Може би в източна(където аз пък не съм бил). Времето също не е студено. Накратко - хората са нормални и времето също.
Заплатите са добри и се увеличават с годините(реално всяка година). Данъците не са малки, но на фона на съответното бруто не са кой знае какво. Примерно за лекари специализанти първа година е нещо от този сорт - 4100 - 4600 бруто, 2500 - 3000 нето евро(като дежурствата увеличават тази цифра). Данъците зависят от провинцията, в която работите, дали сте женени, имате ли деца(НЯМА ергенски данък, просто се намаляват данъците ако имаш семейство по логичната причина, че за деца и по-голямо жилище ти трябват повече пари). Също има болници, които могат да ти дадат за около 300 евро жилище(някъде повече, някъде по-малко). Иначе в различните градове наема е различен.
ВАЖНО:
Горе дадената информация е написана 2019 година. Ако четете това в по-далечно бъдеще има вероятност да има вече неща, които НЕ са актуални. Може да съм дал грешно инфо без да искам, 100% съм пропуснал някои неща
Най-добре е да търсите сами на немски. Може да посетите „Кариери в бяло"(напишете го в интернет) и да видите представители (че и самите шефове понякога) на съответните фирми там лично.

Потребители благодарили на автора viktor1 за мнението:
onufriy
Рейтинг: 4%

viktor1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Предишна

Назад към Работа, данъци и осигуровки