• Advertisement

Работа за български лекари в Германия

Форумът, който касае всеки!

Re: Работа за български лекари в Германия

Мнениеот Rosen67 » 11 Октомври 2013, 15:39:10

Здравейте, има ли в сайта българи лекари ,който работят или имат желание да работят в Германия. Хайде да поговорим , да споделим мнения. Поздрави
Rosen67
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот mobog » 20 Януари 2014, 15:39:25

Здравейте,

На следните две места търсят фармацевти и лекари:

http://euro-san.de/stellenangebot/
http://aerztehaus-bs.de/stellenangebote/

Градчето се казва Bad Säckingen и е на германско-швейцарско-френската граница и е супер яко за по-възрастни и улегнали, семейни хора.

Peace!!!
Аватар
mobog
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Rosen67 » 20 Януари 2014, 19:43:57

Благодаря :thumbleft:
Rosen67
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Solar » 23 Юли 2014, 11:50:13

Ето тук има информация на български за процедурите по признаване на квалификацията и работата в Германия: http://springstaff.bg/%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0/

Медицинските кадри са много ценни и търсени там. Нужно е само да имаш желание и познания по езика, за да си намериш работа. За да получиш апробация, минималното ниво е В2, но има възможност да се направи хоспитация например, като успоредно с това се изучава езика. Все пак трябва да имаш поне В1 или в най-лошия случай А3... Успех на всички!

Потребители благодарили на автора Solar за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
Solar
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот go6oto6o » 4 Август 2014, 17:56:00

Здравейте,
аз също не съм лекар но мога да споделя как се случиха нещата при съпругата ми. Ще започна от там, че тя тъкмо си беше взела дипломата от Медицинския университет /т.е. никакъв стаж/, когато решихме да се преместим в Германия. Няколко месеца преди това наш приятел беше започнал в болница в Хесен, така че имахме от кого да почерпим "прясна" информация. Той ни даде координати на фирмата, с която той е намерил работното си място - "Impuls recruitment", г-н Костадин Ламбрев, беше лицето за контакт / не знам дали това е най-добрата фирма-посредник, просто с нея работихме/. Та след телефонно обаждане и няколко разменени мейла съпругата ми оформи параметрите на търсеното от нея работно място, като интересното беше, че трябваше да посочи дори: желани провинции, в които предпочита да работи, както и такива, в които изобщо да не се търси. Имаше въпроси също, какви училища, градини и университети да има в близост / в зависимост от семейното положение/ и т.н. Като се уточниха всички параметри на търсенето /след около 3-4 месеца/ г-н Ламбрев се свърза със съпругата ми, за да и каже, че има оферта от една болница, по критериите, които тя е задала. Тя изпрати нужните документи и получи "термин" за определена дата и часова рамка, в която ще и се обиди шефа на отделението, който търси да запълни щатна бройка за лекар. След това се уточниха дати за интервю директно на място във болницата, както беше споменато в други постове - всички разходи се поемат от работодателя /самолетни билети и трансфер от летището до болницата и т.н./. И така след 2 месеца тя замина за двудневно "посещение" на бъдещата си работа. Там на място са обсъждали параметрите на договора, както и са и показали как е организиран работният процес и т.н. В общи линии това беше при нас, всичко отне към 7 месеца - от свързването с фирмата-посредник до започване на работа.
Надявам се , че съм бил полезен с този пост!

Потребители благодарили на автора go6oto6o за мнението:
Буквоядец

go6oto6o
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот go6oto6o » 5 Август 2014, 21:22:36

Тя е завършила немска гимназия, но тогава е нямало преравнителен изпит към Гьоте сертификатите. За това се подготви и яви в Гьоте институт - Варна, където успешно взе сертификат Б2 /от миналата година обаче мисля , че С1 искат вече, но не знам дали само за Хесен или за всички провинции/. Относно специалността - при завършването си лекарите нямат специалност. В последствие си избират и започват пак да учат! :) В момента работи и специализира едновременно вътрешни болести /3 години/ и след това трябва да си избере "тясна специалност" и според нея още х години , абе цял живот учене. :)
go6oto6o
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот potrebitel » 10 Септември 2014, 19:47:54

Здравейте, във връзка с последните Ви коментари попаднах на информация относно езиковите изисквания за лекари в Германия:

http://www.twcon.de/fuer-kandidaten/app ... kenntnisse

:flower:
potrebitel
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 2 Октомври 2014, 19:47:02

Така ... понеже няма начин един лекар или зъболекар да започне работа в Германия без Approbation или Berufserlaubnis, смятам да пусна една статия Заеднопедия по въпроса. Но нито съм лекар, нито работа във фирма-посрденик, нито имам надеждни източници на информация. Така че се хванах и обобщих нещата, които съм чул, прочел или знам вече от собствен опит.

Надявам се да се намерят лекари и зъболекари, които не се притесняват от това или онова, за да добавят информация или коригират предоставената от мен, така че да се получи един полезен материал за бъдещите ви колеги.

Това имам до момента. Не ми е ясно обаче какво е нужно, за да имаш собствен Praxis. Дано се намери някой да сподели.

Общи съвети:
  1. Документите са два вида: документи за самата болница, в която ще работите и документи за Bezirksregierung, който е отговорен за вашата Approbation (успешно преминалите придобиват пожизнено право за упражняване на лекарската професия) или Berufserlaubnis (разрешение за упражняване на лекарската професия за определен период от време).
  2. Всички копия на документите, които ще предоставяте за заверка, превод и легализиране, трябва да бъдат нотариално заверени и преведени от заклет преводач. Внимание - администрацията в Германия има право да не приеме превода от България и в някои случаи може да изиска нов превод от заклет преводач в Германия.
  3. Документите, които се изискват, са много и най-добре не вадете всички предварително, защото някои от тях имат валидност - от 1 до 12 месеца. Направете го едва, когато имате потвърждение от немска болница. Така ще спестите нерви, време и средства.
  4. Когато стартирате с подготовката на документите, започнете с тези, които имат най-дълъг срок за обработка. На страниците на съответните ведомства ще намерите информация за тези срокове, както и за цените на услугите.
  5. Част от документите се заверяват, превеждат и легализират (дипломи, приложения, удостоверения за квалификация и т.н.), други не (всякакви многоезични извлечения на удостоверения за гражданско състояние, например раждане, брак и т.н.).

Примерен списък на документите:
  1. Подробна автобиография с актуална снимка.
  2. Диплома за завършено висше медицинско образование. Заверка се прави в две министерства - на образованието и здравеопазването. Слагат се съответните апостили. Подробности за процедурата може да намерите на страниците на двете министерства. Прави се превод и легализация.
  3. Удостоверение за придобита професионална квалификация и специалност в България. Подробности за процедурата може да намерите на страницата на Министерство на здравеопазването. Прави се превод и легализация.
  4. Нотариално заверени копия на лична карта или паспорт (и шофьорска книжка). Ако случайно личната ви карта е по стария образец (на гърба няма текстове, изписани на латиница), се прави превод на нотариално завереното копие от заклет преводач.
  5. Многоезично извлечение на удостоверението за раждане - вашето и на децата под 18 г. (не се превежда и легализира).
  6. Многоезично извлечение на удостоверението за семейно положение (не се превежда и легализира).
  7. Свидетелство за съдимост (документът има валидност 1 месец) - да се посочи, че ще послужи пред съответните власти в Германия (или съответната избрана държава) - преведено и легализирано.
  8. Удостоверение от офиса на НАП по местоживеене, че не сте длъжник на държавата, с два печата - елипсовиден (зелен) и правоъгълен (син). Прави се превод и легализация.
  9. Формуляр Е 104, който се получава само от централното управление на НЗОК или удостоверение от офиса на НАП по местоживеене, за здравноосигурителен статус, с два печата - елипсовиден (зелен) и правоъгълен (син). Прави се превод и легализация.
  10. Оригинал на медицинско свидетелство за работа в чужбина с посочена целта на издаване - преведено и легализирано.
  11. Сертификат от колегия на Български лекарски съюз (по местоживеене) за добра медицинска практика, в който е посочено, че сте член на БЛС и че нямате наказания. Правоъгълен син печат, съответната дата и номер се получават в София. Внимание - документът е с валидност само 1 месец! Прави се превод и легализация.
  12. Удостоверение от съответната болница/болници или спешни звена, в които сте работили. В тях се посочва периода на работа от … - до ... и трябва да се упомене пред коя държава ще послужи. Прави се превод и легализация.
  13. При промяна на имената - удостоверение за идентичност на имената в оригинал, издадено от общината по местоживеене. Прави се превод и легализация.
  14. Сертификат за езиково ниво B2 (по този въпрос има тенденция към промяна в изискванията на Германия, поради зачестили оплаквания от недостатъчно владеене на езика, дори и с В2).

Очаквам коментарите ви!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
estira

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Mishle » 2 Октомври 2014, 19:54:41

Хубаво събрана информация, това ми е коментара :mrgreen:
Иначе тия дни ми попадна сайта http://medicalnews.bg/rabota
Не знам до колко е меродавен, просто споделям
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот daisymm » 7 Октомври 2014, 20:32:02

Mishle написа:Хубаво събрана информация, това ми е коментара :mrgreen: ...

Някой друг от гилдията няма ли желание да прегледа по-горе написаното
и при необходимост да предложи промени :dontknow:
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ljuba » 7 Октомври 2014, 20:45:45

Не съм от гилдията, но само да допълня нещо, което не е задължително, но винаги е плюс, а иначе @****** е написал всичко много изчерпателно! Ако имате разни специализации в чужбина, научни статии, участия в конгрси с доклади и спечелени награди винаги е добре да ги прилагате към документите, когато кандидатствате за място. Успех на всички!
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята

Потребители благодарили на автора ljuba за мнението (общо 2):
velingraddaisymm
Рейтинг: 8%

Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот dianka508 » 7 Октомври 2014, 22:06:01

Откривам някои неточности-
1.Документите са преведени(от заклет преводач в Германия) и легализирани,но апостил не е необходим.
2.Няма такова нещо като нотариално заверено копие на лична карта и паспорт,това е незаконно.
3.Мед.свидетелство за работа-обикновено искат да е от немски лекар.
Има и други неща,които не са съвсем така,но за тях трябва да направя справка.
Похвално е,че някой си прави труд да събира информация и да я поднася в готов вид,но мисля,че е по-правилно да пишат тези,които са минали по този път.
dianka508
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 19 пъти

Мнениеот ljuba » 7 Октомври 2014, 23:56:16

Явно има разлика в различните градове и провинции. Всички документи на моя мъж са превеждани в България и никога не е имало проблем.
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот Steffi Koychev » 8 Октомври 2014, 15:06:51

Моят съвет от скромния ми опит е да не си подготяте документите по спосък от форум, приятел, познат или фирма. Първо изберете провинция, в която ще работите, след това проверете КАКВО ТОЧНО иска конкретната провинция и след това се ОБАДЕТЕ ПО ТЕЛЕФОНА, за да попитате отново дали това важи за вашият случай, защото има разлики за хора започнали следването си преди или след 2007 година. Знам, че всеки се притеснява да говори по телефон с германец, но мога да ви уверя, че никога няма да срещнете неучив чошек, който не би ви обяснил всичко, което не ви я ясно или не разбирате. Забравете за сърдитите сопнати хора в Родината. Този простичак съвет ще ви спести време и пари. Да, навсякъде ще ви искат диплома и сертификат за език, но повечето неща се различават.
Ще дам един прост пример - аз имам апробация от Хамбург и си спомням, че ми трябваха около 5 документа. На хора, които са в Байерн им трябват 15. Това имам предвид.
Steffi Koychev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 10 Октомври 2014, 16:10:21

dianka508 написа:Откривам някои неточности...
... Има и други неща,които не са съвсем така,но за тях трябва да направя справка.
Предлагам, че става въпрос за разлики между изискванията в отделните провинции. Ако все пак има неверни или объркващи неща, не се притеснявайте да ме изобличите, но и не забравяйте да посочите кае е правилното.

ljuba написа:Явно има разлика в различните градове и провинции. Всички документи на моя мъж са превеждани в България и никога не е имало проблем.
Да, има разлики. Точно по тази причина ми се иска с взаимни усилия да систематизираме информацията, а не когато някои сподели, че е предал документите си с превод, направен в България, друг да му казва, че това са пълни глупости (нямам предвид нито един от пишещите до момента в темата), само защото при него не е станало по този начин.

Steffi Koychev написа:...Знам, че всеки се притеснява да говори по телефон с германец, но мога да ви уверя, че никога няма да срещнете неучив чошек, който не би ви обяснил всичко, което не ви я ясно или не разбирате. Забравете за сърдитите сопнати хора в Родината. Този простичак съвет ще ви спести време и пари. Да, навсякъде ще ви искат диплома и сертификат за език, но повечето неща се различават...
Това, което казваш ти (а и другите преди теб) е вярно. Но ... аз пък от опит съм се убедил, че добрата подготовка ти осигурява 50% от успеха. Така че се надявам повече от вас, които сте играли този гейм, да споделите кое и как е било. След това информацията в статията може да бъде разделена на три части:
(1) общи изисквания
(2) специфични изисквания за отделни провинции и/или специалности
(3) полезни съвети

Може и всичко това да бъде по друг начин, приемам всякакви предложения, с изключение на това да не го правя, защото нямало смисъл.
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки