• Advertisement

Документи за работа в Германия

Форумът, който касае всеки!

Документи за работа в Германия

Мнениеот eco » 4 Февруари 2009, 16:15:43

Здравейте,
много интересни неща прочетох във форума. Прегледах няколко теми за докумените за престой и работа в Германия, но част бяха от преди влизането на България в ЕС,а други след това и се обърках.

Решил съм да се установя за постоянно в Германия. Завършил съм Ораганизация и управление на туризъма (бакалавър и магистър), имам трудов стаж в България, знам немски, английски и руски език. До сега не съм ходил в Германия. Заминавам сам, т.е. нямам жена и дете.

Може ли някои да ми каже какви документи трябва да си извадя след пристигането. Разбрах, че има:
Anmeldebescheinigung - не разбрах от къде се взема ???
Aufenthaltsbescheinigung - получава се от общината ???
Arbeitserlaubnis / Arbeitsberechtigung - От прочетеното разбрах, че първото е срочно, а второто безсрочно и може и изобщо да не ги получа. Издават се от Agentur fuer Arbeit.
Разбрах, че е добре да подам документи за работа в Agentur fuer Arbeit, както и сам да си търся работа.

Този ли е редът, в който трябва да си набавя документите???

Има ли други документи ? Какво е немското има название ? Къде се издават ?

На страницата на германското посолство в София прочетох, че легализацията на българските дипломите при кандидатсване в Германия е отпаднало. Въвежда се специален печат - "апостил". Предполагам, че процедурата е следната: Давам си дипломите за превод на преводач (чийто подпис е заверен от българското Министерство на външните работи) и после отивам в Министерство на външните работи за специалния печат.
Поправете ме ако греша.

Въпросите станаха много. :) Дано някои се наеме да ми отговори. :)
Поздрави
Последна промяна eco на 4 Февруари 2009, 21:26:14, променена общо 1 път
eco
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Документи за работа в Германия

Мнениеот derdiedas » 4 Февруари 2009, 19:18:21

На страницата на германското посолство в София прочетох, че легализацията на българските дипломите при кандидатсване в Германия е отпаднало. Въвежда се специален печат - "апостил". Предполагам, че процедурата е следната: Давам си дипломите за превод на преводач (чийто подпис е заверен от българското Министерство на външните работи) и после отивам в Министерство на външните работи за специалния печат.
Поправете ме ако греша.

И мен точно това ме интересува... особено как стои признаването на дипломите на медицинските кадри..
Защото разбрах че е открита нова агенция за НРВ в Дюселдорф която се занимава с признаването и приравняването на дипломите. Аз имам документ от нашето министерство че по незнам си кой член, алинея EU-Richtlinie 2005/36/EG автоматично получавам правата и признаването на специалността.Става въпрос за регулирана мед професия в ЕС, БГ и ДЕ.

Отговор:
От БГ си вземи европейска здравна карта, преведи си дипломите - превод и легализация, други сертификати за езици и други и тях.....Парите с едно на ум..щото може и месец и нещо да мине докато почнеш..ако си намериш квартира или да има директно къде да останеш да живееш и го уредиш това предварително от БГ също е голям плюс..квартирата е проблем.. останалото всичко друго е в ДЕ... Община регистрация Anmeldung-Anmeldebescheinigung - там където ще работиш и живееш в него град, Регистрация в бюрото по труда,лично на място, останалите документи вече като си намериш работа от б'рото по труда взимаш арбейтерлаубнис-а Arbeitserlaubnis / Arbeitsberechtigung - и после в бюрото за чужденците за документа за пребиваване Aufenthaltsbescheinigung за 1 година.
Аватар
derdiedas
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот estira » 4 Февруари 2009, 22:49:41

eco написа:Въпросите станаха много. :) Дано някои се наеме да ми отговори. :)
Поздрави

http://www.europa.eu.int/eures/main.jsp ... onIdForSE=%&regionString=DE0|%20:
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот branks » 3 Юни 2014, 13:19:03

Отказвана ли ви е работа поради липса на документ за съдимост ?
branks
Тукашен
Тукашен

Снимки: 5
Благодарил: 23 пъти
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот Mishle » 3 Юни 2014, 21:22:34

branks написа:Отказвана ли ви е работа поради липса на документ за съдимост ?

Не ми е отказвана, понеже когато са ми искали, съм давала.
От друга страна във фирмата, в която съм, беше прекратен договора на нова работничка от фирма за временна заетост, която знаейки, че трябва да го представи, две седмици увърташе и се инатеше, при което лъснаха и други не дотам хубави черти на характера й. Ако няма какво да криеш, няма причина да се инати човек.
Имай предвид, че като новодошъл в Германия, ще ти трябва българско свидетелство. А то (по спомен) е валидно 3 месеца.

Потребители благодарили на автора Mishle за мнението (общо 3):
branksStojanvelingrad
Рейтинг: 13%

Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот branks » 4 Юни 2014, 13:22:52

Mishle написа:
branks написа:Отказвана ли ви е работа поради липса на документ за съдимост ?

Не ми е отказвана, понеже когато са ми искали, съм давала.
От друга страна във фирмата, в която съм, беше прекратен договора на нова работничка от фирма за временна заетост, която знаейки, че трябва да го представи, две седмици увърташе и се инатеше, при което лъснаха и други не дотам хубави черти на характера й. Ако няма какво да криеш, няма причина да се инати човек.
Имай предвид, че като новодошъл в Германия, ще ти трябва българско свидетелство. А то (по спомен) е валидно 3 месеца.

Значи е от плюс да го имаш..
branks
Тукашен
Тукашен

Снимки: 5
Благодарил: 23 пъти
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот Krasi72 » 9 Октомври 2014, 16:00:41

В кои области /като работа/ искат свидетелство за съдимост? Не са ми казали да си извадя.
Аватар
Krasi72
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Mishle » 22 Октомври 2014, 23:01:49

Krasi72 написа:В кои области /като работа/ искат свидетелство за съдимост? Не са ми казали да си извадя.

Моят опит е в следните браншове - авиация, транспорт и логистика и финансов. Като за финансовите институции съм представяла и Schufa Auskunft. Работя в сферата на човешките ресурси. От приятели знам, че и в телекомуникационния бранш са им искали свидетелство за съдимост. За други области не знам. Обикновено разходите и за двата документа се възстановяват от бъдещия работодател срещу съответната квитанция.

Потребители благодарили на автора Mishle за мнението (общо 2):
Krasi72daisymm
Рейтинг: 8%

Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот rusenec » 22 Октомври 2014, 23:29:03

Шофьорската ми книжка (българската) изтече през 2009 г. и нямах възможност тогава да пътувам до БГ(за подновяване) и я превеждах тук и стана Германска, и тогава ми искаха - "Führungszeugnis" - на бълг. :"свидетелство за съдимост" , и сега преди месец също ми искаха "Führungszeugnis" като я подновявах тук. Професионалните Шофьори в ДЕ подновяват книжките на всеки 5г.
Животът не е поемал към нас задължение да осъществява мечтите ни. Трябва да вземем каквото ни предлага и да сме благодарни, защото и по-лошо би могло да бъде

Потребители благодарили на автора rusenec за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
rusenec
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 22 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки