• Advertisement

Сезонни работници, връщане на данъци

Форумът, който касае всеки!

Re: Сезонни работници, връщане на данъци

Мнениеот Makler » 24 Август 2011, 23:44:51

sneschi30 написа:
Makler написа:Ако веднъж си подал данъчна декларация в Германия, то трябва да продължаваш да подаваш всяка година, в противен случай ще ти наложат данък и може да те глобят.

Извинявай,
но това нали не значи, че ако 2012 не работиш и не идваш в Германия-пак през 2013 трябва да подадеш декларация.
В смисъл подаваш само за годината в която си бил тук, не за всяка следваща? Нещо се лутам и аз в тази посока.
При сезонен договор и при бруто 1700 ми се удържа 151 - Лонщойер.Ако в началото на 2012 подам такава декларация ще ми върнат ли тези 151 месечно ?
Благодаря, ако може някои да ми разясни.

Да така е. Принципно декларациите се подават за изминала година 2011 си работил в Германия 2012 подаваш декларация. Бих те посъветвал просто да уведомиш с едно писмо Finanzamt, че от 2012 вече не си в Германия и не генерираш доходите си тук, а в България, за да не те търсят. Finanzamt би изискал от теб и доказателство за това ( Abmeldebescheinigung). Тогава няма и смисъл да подаваш и данъчна декларация за времето, в което не си бил в Германия. Проблемът е ако не ги уведомиш !. Другото нещо е че всеки доход генериран в Германия, при положение, че си Steupflichtig, се облага тук (Wohnsitzlandprinzip). В момента когато се прехвърлиш в България официално, отпада и задължението ти да плащаш данък в Германия.
Колкото до връщането на 151€ месечно, би могъл да ги получиш обратно, ако си надплатил повече Lohnsteuer за годината.
Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 102 пъти

Мнениеот dorint » 25 Август 2011, 01:51:35

Благодаря за отговора но не разбрах конкретно при 14000 евро доход ще си варна ли Лонщоера при положение че границата 8004 еуро ????
Аватар
dorint
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот estira » 25 Август 2011, 10:43:31

На сезонните до 6 месеца връщат всичко. По принцип и на теб би трябвало, без ососбени проблеми, да ти възстановят сумата. Не забравяй, като попълваш декларацията, да пишеш, че имаш doppelte Haushaltsführung. Успех! :)
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот sneschi30 » 25 Август 2011, 22:44:10

Mottor написа:ще си вземеш целия данък общ доход (който по принцип си длъжен да декларираш в България, ама това си е твоя работа)

А какво се случва , ако НЕ подадеш декларация в България?
Значи- подаваш В Германия до март, работят я до май, пари вземаш /или не вземаш/ през юни или юли.Ако ти върнат от немска страна парите през юни или юли, в България срокът за подаване на декларация е минал.
Ако подадеш в двете страни до края на март - може да се окаже, не само , че няма да ти върнат от Германия, ами ,че трябва да платиш и данък в България.
Правилно ли разсъждавам, или нещо пропускам?
Това беше просто моето мнение!
Аватар
sneschi30
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 62 пъти
Благодарено: 40 пъти

Мнениеот estira » 25 Август 2011, 23:14:03

Срокът за подаване на данъчна декларация в Германия е 4 години. Срокът на обработка е окoло 3 седмици. Да подадеш март, а да получиш юли е почти изключено. Не знам какво се случва, ако не подадеш декларация в БГ.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Мнениеот sneschi30 » 26 Август 2011, 23:32:13

Благодаря за отговора,popwill!
Аватар
sneschi30
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот marin_672 » 4 Април 2012, 09:44:54

здрасти на всички Работя на сезонна работа в германия за пръв път трябва да подавам документи за връщане на ЛОН-ЩОЕР
ще помоля ако има някои да ми обясни какви документи ще ми трябват от България да представя пред данъчните власти в Германия и как се казват бланките тоест формулярите които трябва да попълвам там . Благодаря ви ...
marin_672
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот ninkata1 » 9 Април 2012, 07:43:07

За съжаление аз няма да мога да ти помогна с отговор на въпроса ти,но пък искам да те попитам,ти как си намери работата в кой град,каква е и доволен ли си?Търсят ли се още хора?
Благодаря предварително за отговора!
ninkata1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот marin_672 » 9 Април 2012, 11:31:05

Да надявм се, някой запознат с нещатта, да помогне...Работя сезоннен работник по три месеца в мюнхен и щутгарт.Колкото до лено или трудно се намира работа зависи....ползваш фирми посредници или директно чрез интернет с немски работодател който търси....намира
marin_672
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ysmivka » 9 Април 2012, 16:48:22

marin_672 написа:здрасти на всички Работя на сезонна работа в германия за пръв път трябва да подавам документи за връщане на ЛОН-ЩОЕР
ще помоля ако има някои да ми обясни какви документи ще ми трябват от България да представя пред данъчните власти в Германия и как се казват бланките тоест формулярите които трябва да попълвам там . Благодаря ви ...

http://www.erntehelferdienst.de/faq/formular-a1/
Тук има информация, ако правилно съм се ориентирала на сезонните работници им трябва Формуляр А1.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 100 пъти
Благодарено: 360 пъти

Мнениеот estira » 9 Април 2012, 21:29:34

marin_672 написа:ще помоля ако има някои да ми обясни какви документи ще ми трябват от България да представя пред данъчните власти в Германия и как се казват бланките тоест формулярите които трябва да попълвам там

Ако не си работил в България в годината, за която подаваш данъчната декларация, няма да ти трябва нищо.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Мнениеот marin_672 » 12 Април 2012, 09:51:22

Благодаря Ви, че се опитвате да ми помогнете.Годините в които съм работил сезоннен във Германия се водех на трудов договор във БГ.Чувал съм от поляци,румънци,че носят някакви удостоверения, за даначни задалжения или приходи не знам точно...
marin_672
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот marin_672 » 29 Май 2012, 15:02:39

Здравеите на всички от форума.Благодаря на хоратта, които се опитаха да кажат нещо, по моята молба. Та..на въпроса тъй, като в годината в която съм работил в Германия четери месеца в България съм на тудов договор, след дълго ходене по, мъките в родния НАП ми издадоха справка - данни за осигоряване по ЕГН която справка се надявам да ми свърши работа при връщането на ЛОНЩОЕР.Ако има човек от форума които е имал сходна ситоация като мойта нека ми пиша сигорно ще има ефект защотто има и други колеги в това положение.... ;-)
marin_672
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sneschi30 » 30 Май 2012, 21:14:09

Уважаеми marin_672,
така и не разбрах защо трябва да подаваш информация на немския финанцамт за доходите ти от България?Те ли ти искат тази справка ?Защото ми се върти в главата нещо от сорта на това, че ако доходите ти в Бг не надвишават някаква сума (800 Евро мисля, че беше), не е необходимо да подаваш такава справка!Не мога да си спомня дали съм го чела някъде или до това решение сме стигнали след дискусия със щоербератера
Аз пуснах моята без да подавам инфо за доходи от БГ.
Писах и на лични!
Поздрави
Аватар
sneschi30
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот marin_672 » 31 Май 2012, 10:52:44

Колежке Sneschi30 да, аз писах до финнанц амта какво ми е необходимо да представя. Те ми писаха, ако имам приходи за същатта година в БГ трябва да им ги представя... за съжаление не съм оторизиран да пиша от лични във форума , ако има нещо което да си обменим можеш на marin_672@dbv.bg , приятен ден..

Потребители благодарили на автора marin_672 за мнението:
sneschi30
Рейтинг: 4%

marin_672
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки