• Advertisement

Кола от Швейцария

Добре дошли на всички посетители от Швейцария

Кола от Швейцария

Мнениеот anibani » 20 Октомври 2014, 11:20:52

Здравейте, някой дали е запознат до толкова с временните табели за автомобили за да ми каже дали мога да си купя кола от Швейцария и да й сложа червени табели от Германия?
anibani
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Кола от Швейцария

Мнениеот daisymm » 20 Октомври 2014, 11:38:46

anibani написа:Здравейте, някой дали е запознат до толкова с временните табели за автомобили за да ми каже дали мога да си купя кола от Швейцария и да й сложа червени табели от Германия?

Да разбирам ли, че след покупката искаш да пътуваш с тази кола само от Швейцария до Германия?
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот anibani » 20 Октомври 2014, 11:48:19

Прощавай за непълната информация, искам да си я докарам в България.
anibani
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 20 Октомври 2014, 12:20:04

anibani написа:Прощавай за непълната информация, искам да си я докарам в България.

Сега вече е по-ясно. За съжаление няма как да стане, защото едно от изискванията, за да се получат червените номера (Ausfuhrkennzeichen, Zollkennzeichen) е автомобилът да има валиден TÜV. Не ми е известно да се приемат протоколи от технически прегледи от други страни. А докато колата е в Щвейцария, няма как да мине TÜV, защото прегледът трябва да се направи в Германия.

Ако беше въпрос само за придвижване между Щвейцария и Германия, можеше да си вземеш просто жълти номера (Kurzzeitkennzeichen), но да пътуваш с тях до България вече е официално невъзможно (виж темата Новости около жълтите номера).

Вариантът е (тази схема доста оскъпява автомобила):
жълти номера (Kurzzeitkennzeichen) до Германия ---> технически преглед TÜV в Германия ---> червените номера (Ausfuhrkennzeichen, Zollkennzeichen) до България

До скоро ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот anibani » 20 Октомври 2014, 14:58:06

Много Ви благодаря за бързия и точен отговор.
anibani
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 20 Октомври 2014, 15:09:34

anibani написа:Много Ви благодаря за бързия и точен отговор.
Ако все пак купиш кола от Швейцария, моля те да не забравиш да споделиш в тази тема какъв вариант си избрал, за да я придвижиш до България. Предполагам ,че информацията ти бъде полезна за другите потребители.

Успех!
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот rusenec » 20 Октомври 2014, 23:33:56

****** написа:Вариантът е (тази схема доста оскъпява автомобила):
жълти номера (Kurzzeitkennzeichen) до Германия ---> технически преглед TÜV в Германия ---> червените номера (Ausfuhrkennzeichen, Zollkennzeichen) до България

1.И то много доста , направо тая кола ти излиза златна (само дет не знаем за ква кола иде реч) .
2.щото тая кола кат се докара с жълти номера в Германия , за да вземе червени транзитни номера -, трябва да й се направи регистрация в DE , ако мине ТЮФ разбиpa ce ,и ТРЕБВА И НЕКОИ МИТА И АКЦИЗИ ДА СА ПЛАТЯТ..................
--- http://www.adac.de/infotestrat/fahrzeug ... vPageNFB=1

4. Ако си все още навит да караш кола от Швейцария, опитай да я закараш с платформа (~~~500 eur)
Животът не е поемал към нас задължение да осъществява мечтите ни. Трябва да вземем каквото ни предлага и да сме благодарни, защото и по-лошо би могло да бъде

Потребители благодарили на автора rusenec за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
rusenec
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот anibani » 21 Октомври 2014, 09:09:44

Надявам се да намеря кола в Германия с TUV, за да избегна всички тези препятствия, но съм харесала две в Швейцария, а не съм запозната с това какви документи са ми нужни и как да се сдобия с номера за износ от Швейцария. Не успях да разбера достатъчно добре информацията от линка в adac.de
Ако някой е наясно и би бил така добър да ми обясни, ще е чудесно.
anibani
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 21 Октомври 2014, 09:44:00

anibani написа:... не успях да разбера достатъчно добре информацията от линка в adac.de
Ако някой е наясно и би бил така добър да ми обясни, ще е чудесно.

Изискванията за получването на експортни номера в Швейцария са почти същите, като тези в Германия. Един от основните проблеми (освен финансовия) е, че автомобила трябва да е технически изправен и да има валиден протокол, който да го доказва.

Но има други неща, които правят покупката на автомобил от Швейцария не особено атрактивна. Някои от тях ги спомена rusenec по-горе, като плащане на допълнителни такси, ДДС, евентуално мито. Освен това автомобилът трябва да притежава т.нар. "Евро табела" - сертификат , че колата е произведена по евронорма и се допуска за употреба в Европейския съюз. По-новите автомобили покриват това изискване, но все пак е добре човек да го знае и да си отваря очите. При липсата на евротабела се минава Технотест в България, който може да струва от 200 до 500+ лв.

Има и още за казване, но ще пиша, когато решиш да вземеш кола от Швейцария. Все пак, за коя марка, модел и цен астава въпрос и наистина ли на малкия швейцарски пазар се намират по-атрактивни предложения за експорт, отколкото на немския?
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот anibani » 21 Октомври 2014, 11:03:56

За съжаление или не, съм харесала и много искам да купя Saab 9-3 след 2003 година, което се оказа не особено популярна марка в Германия. Държа на бензинов двигател, а обявите за такъв са общо около 250, като от тях 90 са частни, което е за предпочитане. От тях повечето са с по-мощни двигатели, които изключвам. Освен това, повечето са в района около Хамбург, което ми е прекалено далеч. Остава доста сериозния проблем с бюджета ми от 3500€ за закупуване, документация и докарване. А явно тези така редки автомобили, макар и над вече десет годишни са доста скъпи. Поради всички тези условия, се насочих и към преглед на предлаганите автомобили в Швейцария.
Смятам да пътувам в края на тази седмица към Waldshut-Tiengen, тъй като имам близка живееща там, а има и една кола на обява в града. Пред вид близостта със Швейцария искам видя и тяхните предложения.
anibani
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 21 Октомври 2014, 11:29:27

anibani написа:...Смятам да пътувам в края на тази седмица към Waldshut-Tiengen, тъй като имам близка живееща там, а има и една кола на обява в града. Пред вид близостта със Швейцария искам видя и тяхните предложения.

Ясно, a значи ли, че за момента става въпрос само за разузнаване в Швейцария? Или ако попаднеш на изгодно предложение ще купуваш веднага? Питам, защото има още неща за казване по темата, свързани с покупката на кола от Швейцария, но не мисля, че ще намеря време до 1-2 дни да ги обобщя. Все пак ще опитам ...
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот anibani » 21 Октомври 2014, 12:15:35

Да, смятам ако намеря каквото търся в Швейцария да мисля опции да го докарвам. Заради това търся информация за нужните документи, в случай че колата има MFK и когато няма също.
Ще ми е много полезна всякаква информация.
anibani
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 21 Октомври 2014, 12:33:43

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 264 пъти

Мнениеот anibani » 21 Октомври 2014, 12:51:45

Stojan написа:http://www.adac.de/infotestrat/fahrzeugkauf-und-verkauf/import-export/Import_EFTA-Staaten/default.aspx?prevPageNFB=1

Благодаря за линка, който има от предишен пост. От него се постарах да разбера използвайки Гугъл транслейт, тъй като не владея немски (ако владеех нямаше да съм толкова затруднена), предоставената информация, и заради това практически съвети ще са ми от по-голяма полза.
anibani
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 21 Октомври 2014, 15:37:15

Трябвало е да кажете - не знам немски, защото тук по презумпция се знае немски. Или греша? Щеше някой да го преведе. Или още по-добре - да го преразкаже. Което и сега може да стане.
И с Гугъл става, проверих. Разбираемо е.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 264 пъти

Следваща

Назад към Общ форум