• Advertisement

Какво ще се промени за българите тук след влизането ни в ЕС

Добре дошли на всички посетители от Швейцария

Какво ще се промени за българите тук след влизането ни в ЕС

Мнениеот Tell » 18 Ноември 2006, 18:45:13

Ще ми се да обменим информация относно това, какво очаквате да се промени за българите в Швейцария, след приемането на България в ЕС. Това разбира се касае най-вече българите без швейцарско гражданство, но постоянно пребиваващи.
Аз съм убеден в едно, че каквито и промени да настъпят, те ще настъпят много бавно, тъй като Швейцария си е консервативна страна. Доколкото знам, например с първите 10 от разширяването все още няма взаимни спогодби за признаването на дипломите за висше образование.
Интересно е дали все пак ще бъде намален срока за получаване на пермит "С" и кога.
What is said of a man is nothing. The point is, who says it.
---------------------------------------------------------------
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Статии: 2
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Tell » 26 Февруари 2007, 09:24:25

Всъщност засега нищо няма да се промени. Намерих ето този документ.
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Re: Какво ще се промени за българите тук след влизането ни в ЕС

Мнениеот beni43 » 14 Февруари 2009, 20:29:35

Привет
Какво следва след референдума
beni43
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Tell » 20 Февруари 2009, 07:33:50

beni43 написа:Привет

Според мен пряко и веднага - нищо.
Принципно обаче някои неща започват бавно да се променят по отношение на българите. Например лекарските дипломи ще се признават от 1 юни тази година.
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Мнениеот loginn » 27 Април 2009, 18:43:30

Tell написа:

Принципно обаче някои неща започват бавно да се променят по отношение на българите. Например лекарските дипломи ще се признават от 1 юни тази година.

А относно признаването на дипломите на медсестрите? Дали този срок се отнася и за тях?
Пребивавахме (семейството) наскоро в немскоговорящата част на Швейцария в продължение на 3 месеца и информацията която имам е че медицинските сестри са доста търсени, дори не би било проблем за българска с тази професия и съответното добро (работно) ниво на немски език да работи там, било то в болница, дом за възрастни или други здравни заведения. Ако това не е съвсем така, моля да бъда коригиран.
Питам понеже съпругата ми е медсестра и имаме сериозното намерение да опитаме с търсене на работа за нея на първо време. За целта работим за подобряването немския си и когато го овладеем на достатъчно добро ниво, смятаме да правим необходимите постъпки.
Друг въпрос, ако тя започне работа там какъв статут бих имал аз или ще имам ли веднага (или скоро след това) правото да работя при положение че нямам специалност която да е много търсена в Швейцария? Говорим за семейство с 2 деца под 6 години.
Питането ми е най-вече към Tell, но ако и някой друг смята че има компетентно мнение, да заповяда.
И благодаря предварително за отговорите, дори и да са само за част от зададените въпроси!
loginn
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 29 Април 2009, 09:44:44

loginn написа:
Tell написа:

Питането ми е най-вече към Tell, но ако и някой друг смята че има компетентно мнение, да заповяда.
И благодаря предварително за отговорите, дори и да са само за част от зададените въпроси!

Надявам се , че Tell ще се отзове на молбата и ще отговори.Не знам той откъде има информацията, че от 01.06.09 българските лекарски дипломи ще се признават в Швейцaрия. Тук давам link, който директно води към страницата на официалната швейцарска институция, отговорна точно за признаването на медицински дипломи, придобити в чужбина:

http://www.bag.admin.ch/themen/berufe/0 ... ml?lang=de

Както е видно изрично е споменато, че България и Румъния не принадлежат към онези страни, чиито дипломи автоматично се признават в Швейцaрия. Не е посочен и точен срок, в рамките на който този проблем ще бъде решен.
От опит обаче знам, че когато една професия е търсена на вътрешния трудов пазар, каквато е професията на медицинските сестри, работодателите без проблем получавата от Fremdenpolizei на собствения си кантон разрешително за работа на кандидата от чужбина.
Ако Вашата съпруга получи разрешително за едногодишно пребиваване в Швейцaрия поради работа (Aufenthaltsbewilligung Typ B), то Вие и Вашите деца ще имате право на разрешително за едногодишно пребиваване (също
Aufenthaltsbewilligung B), но без право на работа (с други думи основанието за Вашия престой е не работа, а придружаване на брачния партньор: на немски Familiennachzug). С такова разрешително при сегашната криза и предвид обстоятелството, че професията Ви не е толкова рядка, както Вие сам казвате, смея да твърдя, че шансовете Ви за намиране на работа в рамките на близките пет години са нищожни. Съпругата Ви като медицинска сестра ще получава в най-добрия случай около 6500 франка на месец, които са достатъчни за издръжка на едно четири-членно семейство в Швейцaрия на равнището на екзистенц-минимума. Рискът за преселване на цялото семейството си заслужава само, ако сте решили да напускате окончателно България с цената на много лишения и трудности. Желая Ви искрено упсех.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот loginn » 29 Април 2009, 11:40:38

CHBG, благодаря за отзивчивостта и отделеното време!
Ами да, и ние като много от пишещите в този форум сме решили да се изтеглим от "милата родина" или поне да бъдем максимално дълъг период извън нея. Мисля че е по-добре да се живее на екзистенц-минимум равнище, ама ШВЕЙЦАРСКО отколкото под този минимум в България. Да живее и работи човек само за да пуска пари в бездънната яма на Топлофикация и други подобни не е по-добре. Стигнахме до там да ползваме заеми за да изплащаме задължения към горепосоченото "дружество" при положение че радиаторите ни са винаги на нула. При това не си позволяваме никакви екстри, не пием, не пушим, не ходим по заведения дори кафе не пием и пак не стига да се издължим за услуги които не ползваме или такива на които качеството им не отговаря на цената. Използвам това отклонение от темата за да покажа че няма какво толкова да рискуваме или да се плашим от "много лишения и трудности". Тях ги имаме предостатъчно и в "Чалгария" (тук май цитирам Tell). Рисковете тук са много по-големи, поне за нас.
В Швейцария дори и да не започна постоянна работа все мисля че ще имам възможност да се поработвам нещо сезонно.
Не на последно място трябва да спомена че имаме много добри приятели швейцарци, които най-малкото могат да помогнат с добра препоръка. Препоръката на местен знам че е от значение в Конфедерацията.
Благодаря с очакване за следващи съвети и мнения!
loginn
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 30 Април 2009, 07:05:55

loginn написа:CHBG, благодаря за отзивчивостта и отделеното време!
Ами да, и ние като много от пишещите в този форум сме решили да се изтеглим от "милата родина" или поне да бъдем максимално дълъг период извън нея. Мисля че е по-добре да се живее на екзистенц-минимум равнище, ама ШВЕЙЦАРСКО отколкото под този минимум в България. Да живее и работи човек само за да пуска пари в бездънната яма на Топлофикация и други подобни не е по-добре. Стигнахме до там да ползваме заеми за да изплащаме задължения към горепосоченото "дружество" при положение че радиаторите ни са винаги на нула. При това не си позволяваме никакви екстри, не пием, не пушим, не ходим по заведения дори кафе не пием и пак не стига да се издължим за услуги които не ползваме или такива на които качеството им не отговаря на цената. Използвам това отклонение от темата за да покажа че няма какво толкова да рискуваме или да се плашим от "много лишения и трудности". Тях ги имаме предостатъчно и в "Чалгария" (тук май цитирам Tell). Рисковете тук са много по-големи, поне за нас.
В Швейцария дори и да не започна постоянна работа все мисля че ще имам възможност да се поработвам нещо сезонно.
Не на последно място трябва да спомена че имаме много добри приятели швейцарци, които най-малкото могат да помогнат с добра препоръка. Препоръката на местен знам че е от значение в Конфедерацията.
Благодаря с очакване за следващи съвети и мнения!

Тук Ви посочвам един link към страница на сериозна швейцарска агенция, специализирана в посредничеството на медицински перзонал:

http://www.swiss-fusion.com/index_all.php

В България сигурно могат да Ви дадат някаква информация и от министерството по труда и социалните грижи. Бях чела някъде, че има двустранна спогодба между двете страни за обмен на медицински перзонал, но не си спомням вече къде и кога съм виждала този материал, за да Ви го посоча. Още веднъж успех!
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Tell » 30 Април 2009, 17:13:08

CHBG написа:
Надявам се , че Tell ще се отзове на молбата и ще отговори.Не знам той откъде има информацията, че от 01.06.09 българските лекарски дипломи ще се признават в Швейцaрия. Тук давам link, който директно води към страницата на официалната швейцарска институция, отговорна точно за признаването на медицински дипломи, придобити в чужбина:

http://www.bag.admin.ch/themen/berufe/0 ... ml?lang=de

Знам го, тъй като жена ми работи като лекар и шефът на института и го е съобщил. Има едно смешно изискване, че дипломата и от България трябва да бъде преведена от швейцарска агенция за преводи. Трудно ми е още да си представя колко швейцарски агенции поддържат български език.
Иначе всичко останало е както CHBG е описала.
По мое скромно мнение животът на четиричленно семейство с една заплата на медицинска сестра не е голям фън, но не е и невъзможен. Зависи и в коя част на Швейцария ще се случат нещата.
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Мнениеот loginn » 30 Април 2009, 20:45:02

CHBG написа:Тук Ви посочвам един link към страница на сериозна швейцарска агенция, специализирана в посредничеството на медицински перзонал:

http://www.swiss-fusion.com/index_all.php

В България сигурно могат да Ви дадат някаква информация и от министерството по труда и социалните грижи. Бях чела някъде, че има двустранна спогодба между двете страни за обмен на медицински перзонал, но не си спомням вече къде и кога съм виждала този материал, за да Ви го посоча. Още веднъж успех!

Още веднъж благодаря за ценната информация!

Tell написа:По мое скромно мнение животът на четиричленно семейство с една заплата на медицинска сестра не е голям фън, но не е и невъзможен. Зависи и в коя част на Швейцария ще се случат нещата.

Радвам се че и Tell се включи!
Целта е някъде в един от трите кантона, Цюрих, Ааргау или Базел. Примерен вариант, живее се в Кантон Ааргау, а се работи в кантон Цюрих...
loginn
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 1 Май 2009, 07:54:11

Tell написа:
Има едно смешно изискване, че дипломата и от България трябва да бъде преведена от швейцарска агенция за преводи. Трудно ми е още да си представя колко швейцарски агенции поддържат български език.

Ето линка към страницата на оторизираната швейцарска институция за извършване на преводи на чуждестранни дипломи:

http://www.astti.ch/joomla/index.php?op ... Itemid=129

Този адрес аз го получих от Bundesamt für Berufsbildung und Technologie , тъй като неотдавна бях конфронтирана с подобен проблем. В този Verband der schweizerischen Uebersetzer, Terminologen und Dolmetscher има и българи, които отдавна живеят в Швейцaрия и имат съответната квалификация за извършване на преводи от майчиния си език на един от трите официални езика в Швейцaрия (ретроманския не е включен).
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Tell » 1 Май 2009, 13:07:25

Благодаря! :thumbleft:
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Назад към Общ форум