• Advertisement

Лекари в Испания

ми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Лекари в Испания

Мнениеот draga » 13 Февруари 2012, 15:51:43

Здравейте. Най на края реших да се изнасям от България в Испания. Лекар сам по професия, имам 2 години и половина стаж, но нямам специалност. Бих искала да живея, работя и специализирам в Испания. От посолството бяха мн сърдечни, обясниха ми за документите които са нужни за легализиране на дипломата но не знаеха нищто за работа и специализация. Моля, помагайте кои с каквато информация може...
draga
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: лекари в Испания

Мнениеот stela85 » 13 Февруари 2012, 16:19:33

До колкото знам, тук има голям недостиг на лекари и медицински персонал. Така че с работата едва ли ще е трудно. Повече време ще отнеме приравняването на дипломата. Но трябва да се има предвид: за да се упражнява дадена професия (лекар) е достатъчно да се направи convalidación profesional, не съм сигурна, че се казваше точно convalidación,ще проверя като им се оправи сървъра, че сега дава грешки. Това е признаване на дипломата с единствен ефект, че се получава правото да се упражнява дадената професия без да се приравнява към испанската образователна система, което отнема поне две-три години в най-добрия случай, въпреки сроковете от по 3-6 месеца. Обикновено приравняват към по-ниско ниво, а не към реалното.
Та общо взето, ако успееш да се справиш с дипломата, работа ще намериш. Специализацията, според мен, можеш да си изкараш работейки.

Потребители благодарили на автора stela85 за мнението:
draga
Рейтинг: 4%

Аватар
stela85
Роден писач
Роден писач

Снимки: 439
Статии: 15
Благодарил: 141 пъти
Благодарено: 56 пъти

Мнениеот draga » 14 Февруари 2012, 09:14:08

Благодаря мноооого,чудесно за мен. Все още не сам научила езика, април месец ще мина поне първо ниво и вече надявам се в Испания да има курc по испански за чужденци и когато контактувам с хората, ще е по-бързо и по-лесно... Точно и след няколко месеци ще готова и дипломата ми. Пак до колкото знам има части в Испания кадето се говори главно английски. Мерси, до скоро.
Последна промяна draga на 14 Февруари 2012, 17:31:26, променена общо 1 път
draga
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти

Мнениеот stela85 » 14 Февруари 2012, 13:14:45

С английския е сложна работата. Единствено по островите - Балеарски, Канарски... А на полуострова освен, че е трудно да се намери някой англоговорящ, на някой места дори и испанският не ти върши работа (Барселона - каталан).

Потребители благодарили на автора stela85 за мнението:
draga
Рейтинг: 4%

Аватар
stela85
Роден писач
Роден писач

Снимки: 439
Статии: 15
Благодарил: 141 пъти
Благодарено: 56 пъти

Мнениеот diagora3 » 20 Април 2012, 18:34:21

Здравейте, лекар съм и работя в испания вече 4 години...не знам какво очаквате от тази страна, но вероятността да се разочаровате е доста голяма.Модераторът-velingrad ме помоли да напиша някои лични впечатления и може би тук е мястото.
Това е съвършено лично мнение,естествено че не е меродавно, но аз съм дълбоко разочарован от - да кажа андалусия,защото не познавам цяля испания-но за сметка на това познавам доста сънародници които са във възторг,особено тези с по балканска ориентация,с две думи разликите между българия и испания прогресивно намаляват и е само въпрос на време да изчезнат.
Така за дипломите: има два официални варианта-през посолството в софия или на място в мадрид.аз избрах втория начин-мой приятел ми подаде документите в "консехериа де салуд"-малага, след което чаках 6-7 месеца за някакво известие.тръц.пристигнах тук на сляпо, с 10на урока по испански и много оптимизъм,след още три месеца чакане,ежедневно прозвъняване по телефона в министерството,и факсове с потвърждения, ми писна, наех си адвокат и тя след още 2-3 седмици успя да издейства "комбадилизацията" и за обща медицина и за специалността ми по обща хирургия.оказа се че много бързо съм се зарадвал,следва записване в "колехио де медикос" на областния град по местоживеене-аз съм в област малага, и сега вече трябва да се избере в коя сфера ще си търсите работа.тъй като испанците се борят успешно да построят социализъм-предпочитаните работни места от испанците са в държавния сектор,ако това е вашият избор, ще установите че няма никакво значение имате ли лицензи или не,защото по важно е да сте на вътрешната борса,където назначаването става не по квалификация и способности , а по време на присъствие на същата-логично че новопристигналите,особено "гиритата" нямат шанс.за 4 години работа тук и поне стотина "ентревисти",повече от половината с протекции, установих, че Единствено важното е кой те праща!,всичко друго е второстепено,работил съм и в двете сфери-частна и държавна-като единствената позиция за чужденци с престоъ под 10 години е спешна медицина,това и правя,докато съм тук трябва да забравя за всяка квалифицирана дейност.
в момента започвам процедура за местене в швеция или норвегия. темата за моя злощастен опит тук е доста дълга,да не досаждам на аудиторията,но бих завършил-ако знаех това което знам сега,когато идвах,нямаше и на екскурзия да дойда.
готов съм да отговоря на конкретни въпроси ако има
поздрави на всички и късмет!

Потребители благодарили на автора diagora3 за мнението (общо 2):
velingradstela85
Рейтинг: 8%

diagora3
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 4 пъти

Re: Лекари в Испания

Мнениеот katerinaa » 4 Януари 2019, 23:06:21

Ще може ли още малко подробности относно работата ти в Испания, ако все още си там?
katerinaa
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Назад към Общ форум