• Advertisement

Внимание, българи!

ми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Внимание, българи!

Мнениеот ppetrov » 7 Октомври 2006, 21:10:50

Преди седмица бях в Прага с мои приятели, три дни скитахме из стария град, снимки, чешка бира, такива ми ти работи. На няколко пъти в магазините за сувенири попадах на българи...
По едно време влязохме в един магазин, където продаваха предимно тениски - съвсем в центъра на града. Случи се така, че не разговаряхме помежду си, всеки си гледаше каквото го интересува (не си личеше, че сме българи от пръв поглед). Аз си харесах една блузка и реших да видя дали мога да пипна трикото - те са в едни слюдени опаковки, проверих дали се отлепя лесно. В това време чувам: "Ей, ало! What are you doing!", - аma s nqkakvo absurdno proiznoshenie. Показвам на продавача блузката:
- It's Ok, you coud see it... I've just wanted to...
- No, I've seen you!
В тоя момент изтърсих:
- Абе, ти да не си българин, че ме навикваш като чобанин и ми говориш с тоя гаден акцент! (не че аз съм перфектен).
Ааа, и продавача като се напуши! Оказа се българин!
- Ти ша купуваш ли, бе, или само се лигавиш!
- Ами щях да купя тази блузка, ама при това отношение се отказвам!
И засилих тениската в един кош.
- От там ли я взе, бе! Веднага я прибери от където си я взел!
- Ами прибери я ти, това ти е работата!
- Ти ли ша ми кажеш, бе! Пикльо!
Пикльо ми каза! На мен, който съм влязъл в магазина му с желание да извадя някой лев от джоба си и да го похарча в този магазин, а не в съседния! Ами те цените си бяха еднакви навсякъде, стоките също!
В тоя момент приятелите ми ме подбраха, и по-добре. Какво ли щеше да стане, ако не бяха те!? Кълбо от българи?

Мисля си: къде сгреших? Може би вината ми беше, че се опитах да пипна трикото (ама бързо се отказах). Ами ако бях поискал да премеря блузката? Или проблема беше, че показах че съм българин?

Сега се чудя, защо точно "пикльо" реши да ми каже!? То вярно, че от таз бира... ама не съм само аз, всички туристи в прага имат тоя проблем! Пикльовци!

Потребители благодарили на автора ppetrov за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

ppetrov
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 7 Октомври 2006, 21:26:48

Знам ги тези българчета със сувенирите. Май са във всяко магазинче. И не се проявиха с голям интелект. Имаха онова българско погледче, дето клони леко към краката и говориха под вежди и сякаш някаква тайна разискваме. Абе, нали си изкара супер в Прага. Разправяй го като анекдот ;).
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Мнениеот stanley01 » 22 Юли 2007, 00:44:28

щом още не си разбрал къде си сгрешил,явно не си много по мисленето!Там на самообслужване ли беше?Или те беше срам да потърсиш помощ?

Mr.Bombastic: мнението беше модерирано - в този форум пишем на кирилица. Също си имаме Правила и условия
stanley01
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот stefche67 » 22 Юли 2007, 00:59:49

stanley01 Е,много грозен коментар...
бях преди месеци в Прага,чух наша реч,но толкова красноречиви псувни,бях ги почти позабравила,извърнах се набързо,нямах желание да покажа,че говорй същий език,жалко е....
Аватар
stefche67
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот nona » 22 Юли 2007, 14:22:36

Скоро бях на рибния пазар в Хамбург, гледаме ние и почти не си говорим...и в един момент мьжа ми казва ,че точно от тези домати иска да си купи. Продавача се залепи за него, пита го ,а друго тьрсиш ли...само кажи какво. Да , ама в този момент аз весела казвам, аааа....говори бьлгарски и поглеждам момчето, което вече е навьсило поглед и гледа смрьщено надолу. Ами за 2ри пьт ми се случва на тоя пазар. Явно беше , че не искаше да има КОНТАКТ с бьлгарско сем-во. Сигурно ни помисли за някакви туристи, к. само биха го използвали... бяхме 3 лекарски семейства...жалко, не всички са отворени кьм сьнародниците си.
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Мнениеот lili_vlaeva » 22 Юли 2007, 15:02:10

Наистина много българи не са отворени към сънародници. Тука в университета преди 4 месеца дойдоха към 12 българки като Ерасмус само за 1 семестър. Ами винаги им звъним да излизаме от време на време, на абслуютно всички партита сме ги канили с нас (тукашните 7 бг парчета) и абсолютно никога не са уважавали поканите. Това,което мен ме шокира е че,когато се разминем по улицата и ги поздравим само, се обръщат на другата страна. Ок,не искат да имат нищо общо с нас, ама и едно "Здрасти" толкова да ги е срам да кажат,вече не го разбирам! А и са тук само за няколко месеца,което още повече ме шокира. Явно вече е въпрос на възпитание :roll:
I hope life isn't a big joke, because I don't get it. ~Jack Handey
Аватар
lili_vlaeva
Златен писач
Златен писач

Мнениеот stanley01 » 29 Юли 2007, 04:13:18

Грозен коментар защото всеки ден се занимавам с такива специалисти като този който искал да отваря тениската за да провери да не го прекарат.Така правят само американците и скандинавците-най големите простаци на този свят!Не съм казал че не може да се отварят(може всичко,дори може да ти я подарят),но не става по горе описания начин.
stanley01
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот makeno » 29 Юли 2007, 13:14:09

Клиента винаги има право ;)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот stanley01 » 29 Юли 2007, 16:45:50

Има право само да си плати!
stanley01
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lili_vlaeva » 29 Юли 2007, 17:42:42

stanley01 написа:Има право само да си плати!

А ,за да си плати,търговецът трябва да го впечатли. Със сигурност обаче това няма да стане с горе-описаното поведение на търговец. :wink:
I hope life isn't a big joke, because I don't get it. ~Jack Handey
Аватар
lili_vlaeva
Златен писач
Златен писач

Мнениеот makeno » 29 Юли 2007, 18:07:29

Абе много странни хора,да искат да видят какво купуват,не знам :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот isisito » 29 Юли 2007, 18:56:36

makeno,
и аз това си мислех..... :P
Аватар
isisito
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Pizho » 30 Юли 2007, 12:20:43

lili_vlaeva написа:Наистина много българи не са отворени към сънародници.

Вероятно заради прословутата поговрока "От бг в чужбина се пази".

Незнам откъде е дошла тази вълча нагласа. Вероятно от емигрантите преди да падне желязната завеса, когато са се страхували да не ги шпионират.

От друга пък страна и в БГ не се поздравяват хората на обществени места вече. В големите градове е разбираемо, там е джунгла, молох. Но в малките? Май само в Родопите има още нормално хубави човешки взаимоотношения.

В молитвите и мотиката е спасението.
Pizho
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот nona » 6 Август 2007, 00:18:57

То пьк тука като нон стоп се поздравяват ....да това е факт, по 100 пьти само добьр ден и добро утро казвам ...да не си мислиш , че вече не е само навик. На който мине и замине покрай мен само поздравления и усмивки...и аз си бягам по задачите, ама с усмивка и нон стоп добьр ден в устата...пьк ако ще и пред вратата на оп-залата да сьм и в залата и на рапорт...Сутрин 20 души рькостискаш и поздравяваш, през деня ако изляза от отделението всички минали покрай мен пациенти , персонал и всичко що се движи и мьрда се поздравява...
ТОВА тук е навик...не е изказ на уважение, но няма да оцелееш, ако не ти стане навик...та това е истината. Лека нощ!
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Мнениеот foxi » 6 Август 2007, 09:18:12

nona написа:ТОВА тук е навик...не е изказ на уважение, но няма да оцелееш, ако не ти стане навик...та това е истината. Лека нощ!

хубав навик! Аз все си пожелавам и в Сф така да бъдат придобити от населението някои признаци на цивилизованост. Поне в немско не ми се е случвало като бутнеш с уважение и усмивка пенсионерка да си земе току що падналите от джоба лисчета и пари, тя гледайки те свирепо да те отпрати с цветистото "кфо гледаш, що си не... варвиш по пътя...". Предпочитам да ми се усмихват и да ме поздравяват! Аз не само го намирам за учтиво, нещо повече! това е повече учтиво, отколкото двулично. Може би балканската ни комплексарщина не ни позволява да го приемаме такова каквото е. Нали все сме си подозрителни... и търсим под вола теле. Пък и съвпада с моята психологическа нагласа, че е по-готино с добро.
Нека се усмихваме повече!

А в чужбина има цели общности от българи където се моля да не попадам. Все пак човек сам си избира приятелите, били те българи, германци и т.н. За мен тва не е критерии. И аз съм попадала в сънародни ситуации като Ppetrov само че гледам да забравя. С нищо не мога да им помогна на такива.

:D :oops: :lol:
@ Ppetrov, то вярно че ти не заекваш, ама аз сега да си отсека ли показалеца? или поправката вАжи сама по-себе си?

поизчистил: vel...
:wink:
Последна промяна foxi на 6 Август 2007, 11:50:32, променена общо 1 път
Curiosity killed the cat!
В любовта и в прогнозите за времето няма лъжа, а само грешки.
Аватар
foxi
Роден писач
Роден писач

Следваща

Назад към Общ форум