• Advertisement

Моля за съвет

Съревнования, мероприятия и културно-масови занятия.

Моля за съвет

Мнениеот Лидия Томова » 28 Юли 2017, 15:07:26

Здравейте, предстои ми заминаване за Елмау с 8г.ми дъщеря и съответно записване в училище, а не говоря немски език. Предупредиха ме че в училищата и в институциите не говорят на анг.ез.. Моля, за съвет!
Лидия Томова
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Моля за съвет

Мнениеот rikiking » 28 Юли 2017, 15:39:41

Лидия Томова написа:Здравейте, предстои ми заминаване за Елмау с 8г.ми дъщеря и съответно записване в училище, а не говоря немски език. Предупредиха ме че в училищата и в институциите не говорят на анг.ез.. Моля, за съвет!

Правилно са ви предупредили.
Повечето не само че не говорят/или не искат да говорят/ английски, ами и се дразнят яко ако им проговорите на езика на Албиона,особено по-дъртите западногерманци. :mrgreen:
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот Лидия Томова » 28 Юли 2017, 15:52:45

rikiking написа:
Лидия Томова написа:Здравейте, предстои ми заминаване за Елмау с 8г.ми дъщеря и съответно записване в училище, а не говоря немски език. Предупредиха ме че в училищата и в институциите не говорят на анг.ез.. Моля, за съвет!

Повечето не само че не говорят/или не искат да говорят/ английски, ами и се дразнят яко ако им проговорите на езика на Албиона,особено по-дъртите западногерманци. :mrgreen:

Оххх, вече се чудя дали въобще да заминаваме. Реално трябва някой да обикаля с мен по институции, което е безумно!
Лидия Томова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Лидия Томова » 28 Юли 2017, 16:03:09

rikiking написа:

ivo75 написа:
Лидия Томова написа:
rikiking написа:

Оххх, вече се чудя дали въобще да заминаваме. Реално трябва някой да обикаля с мен по институции, което е безумно!

Не му се връзвайте, той просто е "влюбен" във всичко немско. Няма да имате проблеми с английския, в което и да е
учреждение в ДЕ. Малко или повече всички говорят/разбират езика.

Дано, иначе ще роня крокодилски сълзи някъде :)
Лидия Томова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 28 Юли 2017, 16:13:20

Ellmau - Österreich ? В грешния подфорум сте си задали въпроса.

Разгледайте какво е писано в образование, новобранец, документи ... :arrow: Австрия
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1198 пъти

Мнениеот Лидия Томова » 28 Юли 2017, 16:23:56

zlateto написа:Ellmau - Österreich ? В грешния подфорум сте си задали въпроса.

Разгледайте какво е писано в образование, новобранец, документи ... :arrow: Австрия

Благодаря
Лидия Томова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mony60 » 28 Юли 2017, 16:36:57

ivo75 написа:Ще се оправите, познавам доста хора, които и след години в Германия, не говорят езика.

И как биват възприемани, че не съм наясно? 8-[
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Mony60 » 28 Юли 2017, 19:27:14

ivo75 написа:
Mony60 написа:
ivo75 написа:Ще се оправите, познавам доста хора, които и след години в Германия, не говорят езика.

И как биват възприемани, че не съм наясно? 8-[

По-точно, как ви са възможните отговори? Да мога да отговоря..

Не знаех, че като се зададе въпрос, трябва да се предлагат и опционални отговори. O:)

ПС: обещавам, че спирам да спамя темата ;-)
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот rikiking » 28 Юли 2017, 20:03:15

ivo75 написа:
Не му се връзвайте, той просто е "влюбен" във всичко немско. Няма да имате проблеми с английския, в което и да е

Моля ???

Защо поднасяш грешна информация на жената? Ако те слуша, ще иде неподготвена и ще почне да гледа на петата минута като прасната с мокър парцал по главата, като почнат да си продават номерата в селската община на някакво си Елмау? Това като гледам не е Берлин или Хамбург, та да поназнайват някои английски и да са гастфройндлих и мултикулти настроени с обички на веждите и носовете. 8-[

Точно щото съм помагал спешно на няколко човека от различни националности, които не знаят немски и ги бяха отрязали като кисели краставици чиновници в Ландкрайзамтовете и то в градове с претенции за исторически,културни и икономически центрове , та знам за какво става въпрос.

Един път се осмелих да кажа на лелката,която ме вбеси че мота човека за нищо и ме разкарва, че все пак има директива на ЕС, според която в държавните служби може да се говори и подават документи на всеки от 24 - те Amtssprachen в ЕС и отговорът беше,че можело да извика преводач, но човекът трябвало да си плати хонорара и транспорта му. :-k

В Гедерешките провинции по-може да мине с английския , но в NRW, Niedersachsen,Mecklenburg,че и Pfalz - забрави.
Все пак са бивши британски и американски окупационни зони .Все едно чист българин да го караш да говори на турски. :mrgreen:
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Лидия Томова » 28 Юли 2017, 21:15:50

rikiking написа:
ivo75 написа:

Моля ???

Защо поднасяш грешна информация на жената? Ако те слуша, ще иде неподготвена и ще почне да гледа на петата минута като прасната с мокър парцал по главата, като почнат да си продават номерата в селската община на някакво си Елмау? Това като гледам не е Берлин или Хамбург, та да поназнайват някои английски и да са гастфройндлих и мултикулти настроени с обички на веждите и носовете. 8-[

Точно щото съм помагал спешно на няколко човека от различни националности, които не знаят немски и ги бяха отрязали като кисели краставици чиновници в Ландкрайзамтовете и то в градове с претенции за исторически,културни и икономически центрове , та знам за какво става въпрос.

Един път се осмелих да кажа на лелката,която ме вбеси че мота човека за нищо и ме разкарва, че все пак има директива на ЕС, според която в държавните служби може да се говори и подават документи на всеки от 24 - те Amtssprachen в ЕС и отговорът беше,че можело да извика преводач, но човекът трябвало да си плати хонорара и транспорта му. :-k

В Гедерешките провинции по-може да мине с английския , но в NRW, Niedersachsen,Mecklenburg,че и Pfalz - забрави.
Все пак са бивши британски и американски окупационни зони .Все едно чист българин да го караш да говори на турски. :mrgreen:

За съжаление и аз така разбрах, че не искали да говорят на английски, което ме притеснява. Все пак ще трябва да се справя някак с цялата бумащина на всички документи - училище, община и т.н.
Лидия Томова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 28 Юли 2017, 21:41:29

Един път се осмелих да кажа на лелката,която ме вбеси че мота човека за нищо и ме разкарва, че все пак има директива на ЕС, според която в държавните служби може да се говори и подават документи на всеки от 24 - те Amtssprachen в ЕС

Kаква е тая директива - линк към нея може ли? Щото тука пише, че
Die einzige normativ genannte Amtssprache in Deutschland auf gesamtstaatlicher Ebene ist Deutsch. Bundesbehörden in Deutschland kommunizieren in der Regel in der Amtssprache Deutsch.

https://de.wikipedia.org/wiki/Amtssprac ... utschlands

Няма такова нещо, да се използват официално - полски, английски, литовски или португалски/ гръцки.

и аз така разбрах, че не искали да говорят на английски, което ме притеснява
А защо трябва да говорят на английски? Не са задължени. Както и във Великобритания, няма да ти приказват на немски или френски. А дали французите искат да приказват на английски.. ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот bknf » 28 Юли 2017, 21:46:46

Здравейте, предстои ми заминаване за Елмау с 8г.ми дъщеря и съответно записване в училище, а не говоря немски език. Предупредиха ме че в училищата и в институциите не говорят на анг.ез.. Моля, за съвет!
Трябва да намериш някой, който да знае немски. Да ти обяснява и превежда. Или ти трябва да се опрaвиш. А дъщеря ти ще свикне, и ще почне в 1-ви клас.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот rikiking » 28 Юли 2017, 22:16:28

http://ec.europa.eu/education/policy/li ... ages-eu_bg
В Европейския съюз има 24 официални и работни езика.

http://ec.europa.eu/education/policy/multilingualism_bg
Сега в ЕС има 500 милиона граждани, 28 държави членки, 3 азбуки и 24 официални езика
Езиковото многообразие е застъпено в член 22 от Хартата на основните права на Европейския съюз
Европейската комисия упорито насърчава изучаването на чужди езици и езиковото многообразие в Европа, за да се подобрят основните езикови умения.Тя работи съвместно с националните правителства за постигането на една амбициозна цел: да се даде възможност на гражданите да общуват на 2 езика, различни от техния майчин език. Договореност за тази „цел от Барселона“ бе постигната през 2002 г. от държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС.
................................................................

Има още доста материали по въпроса в Брюксел, но доколкото имам преки впечатления - в Германия никой немец не гори от желание да комуникира не на два , ами и на половин език ,различен от немският.Даже са допълнително надъхани от факта, че немският не популярен международен език както английският,френският,испанският или португалският и което ги кара още по - настървено да го налагат на собствена територия. :mrgreen:
Последна промяна rikiking на 28 Юли 2017, 22:27:10, променена общо 1 път
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 28 Юли 2017, 22:26:23

Да ама рики, ти даваш някви сайтове на български език. Дай официален немски сайт - където съобщават за тая "директива" ;-)

Ето ти ги die Amtsprachen в различните държави на ЕС. Или на български- "Официални езици на Европейския съюз". Английски е само в Малта, Ирландия и Великобритания.
https://de.wikipedia.org/wiki/Amtssprac ... chen_Union

Между другото - може и да направят някога английския за официален в цял свят. Освен Русия и Китай ;-) .
Ама тогава и ще има и чипове, в населението.
Последна промяна bknf на 28 Юли 2017, 22:32:41, променена общо 1 път
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот rikiking » 28 Юли 2017, 22:31:10

bknf написа:Да ама рики, ти даваш някви сайтове на български език. Дай официален немски сайт

ec.europa.eu - Сайтът на Европейската комисия - на това ли му казваш "български сайт"? :laughing6:
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Следваща

Назад към Конкурси и инициативи на Заедно