• Advertisement

Моля за съвет

Съревнования, мероприятия и културно-масови занятия.

Re: Моля за съвет

Мнениеот zlateto » 29 Юли 2017, 07:16:41

Ellmau живее от туризма, така че Gastfreundlichkeit hoch drei ... Жалко, че не мога да карам ски ... :(

Защо избрахте Еllmau, повечето чужденци се насочват към Innsbruck?

Има само едно училище - Volksschule Ellmau (1-4 клас + музикална паралелка). Може да се консултирате тук на английски:

Schulberatungsstelle für AusländerInnen beim Landesschulrat für Tirol
Innrain 1, 6020 Innsbruck
Raum 113

Frau Natasa Marosevac

Beratungssprachen: Deutsch, Bosnisch/Kroatisch/Serbisch, Englisch
Tel.: (+43 512) 520 33 - 115
Fax: (+43 512) 520 33 - 342
E-Mail: n.marosevac@lsr-t.gv.at

Информационна брошура - Tyrol for beginners
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот Svetul4o » 29 Юли 2017, 08:09:54

Значи ще си ми съседка :)
След две години в Saalbach и Kaprun мога да ти кажа едно две неща за тукашните.
Тук официалния език не е немски а тиролски и двата поне по звучене имат много малко общо. Оня ден ми идва някакъв младеж от тукашните в магазина и почва да ми плещи за някаква оферта от гугъл. Е нищо не му разбрах. Казах му да дойде по-късно че имах клиенти и не ми се занимаваше с него. В общината все пак най-вероятно ще те обслужат на English.

Хората са учтиви, но това не го бъркарй с прителски настроени. Планинските селища тук са били много изолирани и като манталитет и мислене все още са си такива. Всички чужденци (въпреки че е пълно с тях) се броят за необходимо зло. Имам приятел Белгиец който е тук от 6 години и все още не е намерил приятели сред тукашните и страда от това.

Не знам каква работа ще работиш, но общо взето се приготви да се ядосваш. Кажи речи всеки тукашен се е уредил с по някой хотел или къща за гости и се прави на голям бизнесмен. Реално ръцете им в гъза са завряни и как се ръководи бизнес не им е много ясно. Селяни с пари :)

Само да допълня че септемри си бия шута за Шотландия за да съм в град с повече от 500 човека местно население.

Потребители благодарили на автора Svetul4o за мнението (общо 2):
rikikingMony60
Рейтинг: 8%

Svetul4o
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 20 пъти
Благодарено: 54 пъти

Мнениеот zlateto » 29 Юли 2017, 09:01:38

Svetul4o, прочетох, че в рамките на 3 дена след настаняване (иначе глоба 700+€) трябва да се регистрират при:

Einwohnermeldeamt
Dorf 20
6352 Ellmau
Erdgeschoss

Освен договор за наем + Meldezettel, искат ли други специфични документи?
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот Лидия Томова » 29 Юли 2017, 10:53:39

zlateto написа:Ellmau живее от туризма, така че Gastfreundlichkeit hoch drei ... Жалко, че не мога да карам ски ... :(

Защо избрахте Еllmau, повечето чужденци се насочват към Innsbruck?

Има само едно училище - Volksschule Ellmau (1-4 клас + музикална паралелка). Може да се консултирате тук на английски:

Schulberatungsstelle für AusländerInnen beim Landesschulrat für Tirol
Innrain 1, 6020 Innsbruck
Raum 113

Frau Natasa Marosevac
Да, зная за училището, виждала съм го. Имам подсигурена работа и жилище там и буквално трябва да си събера багажа и след две седмици да сме там. За съжаление в бг ми е доста трудно да се справям сама с дете.
Beratungssprachen: Deutsch, Bosnisch/Kroatisch/Serbisch, Englisch
Tel.: (+43 512) 520 33 - 115
Fax: (+43 512) 520 33 - 342
E-Mail: n.marosevac@lsr-t.gv.at

Информационна брошура - Tyrol for beginners
Лидия Томова
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Лидия Томова » 29 Юли 2017, 10:56:44

Svetul4o написа:Значи ще си ми съседка :)
След две години в Saalbach и Kaprun мога да ти кажа едно две неща за тукашните.
Тук официалния език не е немски а тиролски и двата поне по звучене имат много малко общо. Оня ден ми идва някакъв младеж от тукашните в магазина и почва да ми плещи за някаква оферта от гугъл. Е нищо не му разбрах. Казах му да дойде по-късно че имах клиенти и не ми се занимаваше с него. В общината все пак най-вероятно ще те обслужат на English.

Хората са учтиви, но това не го бъркарй с прителски настроени. Планинските селища тук са били много изолирани и като манталитет и мислене все още са си такива. Всички чужденци (въпреки че е пълно с тях) се броят за необходимо зло. Имам приятел Белгиец който е тук от 6 години и все още не е намерил приятели сред тукашните и страда от това.

Не знам каква работа ще работиш, но общо взето се приготви да се ядосваш. Кажи речи всеки тукашен се е уредил с по някой хотел или къща за гости и се прави на голям бизнесмен. Реално ръцете им в гъза са завряни и как се ръководи бизнес не им е много ясно. Селяни с пари :)

Само да допълня че септемри си бия шута за Шотландия за да съм в град с повече от 500 човека местно население.

Пожелавам ти успех. Щях да се радвам да има нягого наоколо де :)
Лидия Томова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mony60 » 29 Юли 2017, 11:00:30

Практически най-полезният пост досега е този на Svetul4o, като изключим полезните връзки, посочени от zlateto. :)
Svetul4o написа:Селяни с пари

Колко точно казано! Лошото е, че тук си нещо ако имаш пари, а не образование. Някой като отиде да следва казват:„Този го мързи да работи, затова е тръгнал да учи.“ :mrgreen:
@Лидия Томова, смятай че ако някой ( под 50 годишен) не може да свърже 2 изречения на английски е много, ама много посредствен и ограничен и е виждал училището повече отвън. ;-) Но не вярвам в учереждение да попаднеш на такъв!
@Svetul4o, дано шотландците не ти поднесат същата попара с други подправки. ;-)
@zlate, за ски никога не е късно! Между Skilehrer-ите има много fesche Buam. :)

Успех!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Лидия Томова » 29 Юли 2017, 12:16:35

Истината е, че ще ми трябва някой, който говори немски език, а до колкото знам няма много българи в района. Пък и реално погледнато едва ли някой ще се съгласи да обикаля с мен.
Лидия Томова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 29 Юли 2017, 12:23:22

Лидия Томова написа:Да, зная за училището, виждала съм го. Имам подсигурена работа и жилище там и буквално трябва да си събера багажа и след две седмици да сме там. За съжаление в бг ми е доста трудно да се справям сама с дете.
.

Е супер. Работодателите Ви са наясно, че не владеете немски. Предполагам, ако възникне проблем при някоя институция, ще окажат съдействие. А и винаги ще се намери някой любезен колега да ви ориентира, така че спокойно :thumbleft:
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот Лидия Томова » 29 Юли 2017, 12:35:20

zlateto написа:
Лидия Томова написа:Да, зная за училището, виждала съм го. Имам подсигурена работа и жилище там и буквално трябва да си събера багажа и след две седмици да сме там. За съжаление в бг ми е доста трудно да се справям сама с дете.
.

Е супер. Работодателите Ви са наясно, че не владеете немски. Предполагам, ако възникне проблем при някоя институция, ще окажат съдействие. А и винаги ще се намери някой любезен колега да ви ориентира, така че спокойно :thumbleft:

Работодателят ми ще си остане в България, а ние ще сме сами, няма да имам колеги. Точно това е драмата и още сериозно го обмислям дали да тръгнем.:(
Лидия Томова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Svetul4o » 29 Юли 2017, 12:40:06

zlateto написа:Svetul4o, прочетох, че в рамките на 3 дена след настаняване (иначе глоба 700+€) трябва да се регистрират при:

Einwohnermeldeamt
Dorf 20
6352 Ellmau
Erdgeschoss

Освен договор за наем + Meldezettel, искат ли други специфични документи?

Зависи къде ще живее и при кой ще работи. Първия ми сезон регистрацията ми в общината я пое наемодателката ми (каза че е нейна работа). Всичко останало се поема от работодателя. Не съм чул до сега някой да е глобен за късна регистрация. На края на сезона даже не отидох в общината да се отрегистрирам и отидох в Капрун на работа. На следващата година аз ходих в общината за регистрацията. Чичкото побуча малко и общо взето това беше.

За сезонна работа да се регистрирам и отрегистрирам по 4 пъти на година извинете. Освен това работното им време на държавните институции е от време на време и за работещите е малко сложно да ги сварят. Според мен тукашните са свикнали и глоби не се налагат.

Потребители благодарили на автора Svetul4o за мнението:
zlateto
Рейтинг: 4%

Svetul4o
Тукашен
Тукашен

Мнениеот zlateto » 29 Юли 2017, 13:02:49

Лидия Томова написа:Работодателят ми ще си остане в България, а ние ще сме сами, няма да имам колеги. Точно това е драмата и още сериозно го обмислям дали да тръгнем.:(

Ако не е тайна, каква е работата?
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот Лидия Томова » 29 Юли 2017, 13:18:06

zlateto написа:
Лидия Томова написа:Работодателят ми ще си остане в България, а ние ще сме сами, няма да имам колеги. Точно това е драмата и още сериозно го обмислям дали да тръгнем.:(

zlateto написа:

Не е тайна. Брат ми има къща за гости там. Той се прибира в България, а аз отивам там или си наема друг персонал. Лошото е, че повече от две седмици няма как да остане там.
Лидия Томова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Svetul4o » 29 Юли 2017, 14:18:14

Mony60 написа:Практически най-полезният пост досега е този на Svetul4o, като изключим полезните връзки, посочени от zlateto. :)

Колко точно казано! Лошото е, че тук си нещо ако имаш пари, а не образование. Някой като отиде да следва казват:„Този го мързи да работи, затова е тръгнал да учи.“ :mrgreen:
@Лидия Томова, смятай че ако някой ( под 50 годишен) не може да свърже 2 изречения на английски е много, ама много посредствен и ограничен и е виждал училището повече отвън. ;-) Но не вярвам в учереждение да попаднеш на такъв!

Успех!

Хаха. Значи аз съм от тези дето ги мързи да работят. На 34г отивам точно да уча в Шотландия. Пробвах и тука ама не ме искаха, та така.
Svetul4o
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Лидия Томова » 29 Юли 2017, 14:32:54

Svetul4o написа:
Mony60 написа:Практически най-полезният пост досега е този на Svetul4o, като изключим полезните връзки, посочени от zlateto. :)

Успех!

Хаха. Значи аз съм от тези дето ги мързи да работят. На 34г отивам точно да уча в Шотландия. Пробвах и тука ама не ме искаха, та така.

Значи аз съм била много работлива(хихихи), на 36г и отивам да работя, а не виждам нищо лошо и на 104г да се учи.
Лидия Томова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rikiking » 29 Юли 2017, 20:59:53

Mony60 написа:Практически най-полезният пост досега е този на Svetul4o
Колко точно казано! Лошото е, че тук си нещо ако имаш пари, а не образование.
Успех!

Много добре казано.Точно заради това се изнесох да работя в тъй наречения третия свят - за да мога поне на база доста по-приемливият си доход, като се прибера да им се хиля директно и нагло в пъпчивите токсикоманизирани физиолномии, докато си броят центовете в Лидл . :mrgreen:
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси и инициативи на Заедно