• Advertisement

Къща или апартамент?

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Къща или апартамент?

Мнениеот Zmily » 21 Септември 2014, 10:10:05

На първо четене не видях такава тема, ако се повтаря или не е на точното място, моля за извинение.
Принципно си разсъждавам дали разходите за поддръжка на къща са по-големи от тези за апартамент, за собствено жилище. Не сме стигнали още до там, но обмисляме възможности.

Досега имам следните съображения:
- би ми било много по-приятно да живея самостоятелно, без съседи, с малко зелена площ и да си пия кафето и виното в задния двор, отколкото да съм на 6-тия етаж във висок блок;
- чувам оттук-оттам, че къщата иска непрекъснато средства за поддръжка и време, загубено в ремонтни дейности, което може да се избегне, ако си в апартамент. Аз не съм типът човек, който в свободното време иска да си прави ремонти и да копае градинки;
- по мои сметки по-голяма площ ще ни трябва през следващите примерно 15 години, докато децата се изнесат и си поемат по пътя, след това можем да вземем нещо по-малко, защото и ние ще клоним към пенсия, т.е. към по-ниски доходи;
- прави впечатление, че даже и някои къщи, които са ново строителство и би трябвало да са klimatsmart, имат голяма консумация на ел.енергия и съответно, голям driftskostnad.

От всичко написано дотук, идеалният вариант за мен би бил да вземем къща, която да не иска ремонти следващите 15-тина години и има съпоставими с апартамент разходи. Но всъщност нямам реална представа, защото никога не съм живяла в къща и се притеснявам, че представите ми са романтични, а не реалистични.

Моля да споделите впечатления и опит за (+) и (-) относно живота в къща спрямо апартамент.
Благодаря предварително!

Потребители благодарили на автора Zmily за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Zmily
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 8 пъти

Re: Къща или апартамент?

Мнениеот bknf » 21 Септември 2014, 11:09:19

Гледам че става дума за Швеция. Там обаче не навсякъде има "апартаменти". Що се отнася до това, какви разходи са свързани със собствеността на къща - отопление през зимата, ток, вода, данъци и такси. Чак толкова невъзможни ремонти няма по къщата, но зависи от човека. Ти няма да правиш всеки месец нова електро инсталация, или да сменяш постоянно прозорците, вратите или керемидите. С апартамента също имаш разходи по общата собственост, но там евентуално не ги правиш ти лично, а се събират общо пари и се поръчва фирма за целта. Но това важи и за къщата разбира се, за всичко си има фирми - плащаш им, и те го правят.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
Zmily

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Kalina73 » 26 Септември 2014, 15:20:13

Здравей,

Къща, за която не се полагат толкова грижи, се казва radhus. Те са с малки градинки и ако толкова не ти се разправя, инвестираш в сенокосачка-робот за 6000 кр и си готов. Няма да ти е красиво, но ще е прилично.
На повечето къщи в прилично състояние и годишните разходи са къде по-ниски и от апартамент със съпоставима площ, до 40 000 крони/ година, вкл електричество, отопление, вода, смет, канализация и застраховка. А дали се налагат ремонти, най напред разглеждаш besiktningsprotokol, приложен към обявите за продажби или на разположение при поискване при брокера. Дори и да има известни ремонти, вика се майстор, но не на черно, за да не ти се стъжни живота от резултата, а и имаш право на rot-avdrag от 50 000 кр/година. Освен това по всяка вероятност ремонтът може да се финансира с ипотечен заем, а лихвата е 3-4%, но подлежи на данъчна отстъпка, т.е. става 2-3%, приказка. Според мен при всички положения си струва, животът е прекалено кратък, за да се прекара натъпкан в апартамент.

Потребители благодарили на автора Kalina73 за мнението (общо 2):
seliZmily
Рейтинг: 8%

Аватар
Kalina73
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти

Мнениеот Zmily » 29 Септември 2014, 17:38:06

Благодаря, точно към radhus се насочихме, дано успеем да вземем :flower:
Zmily
Тукашен
Тукашен

Мнениеот seli » 8 Октомври 2014, 18:03:36

Zmily, знаеш, всичко опира до доходи. Изтъкваш, че не обичаш да се занимаваш с ремонти и градинарска работа, тогава зачеркни директно къщата, там 100% ще ти се налага да вършиш и двете, по много. Радхус, ОК, но и там това с ремонтите и градинарството няма да го избегнеш, макар и в по-малка величина.
А защо не се замислиш за апартамент от приземен етаж? Такъв от по-спокоен район, някъде от средната част по протежението на блока, с външно пространство 4 на 4... Аз съм виждал, а и там където живея в момента има собственици с фантазия и въображение, които съчетават и ботанически отсек, и вграден грил и подходящи дивани с електрически прибиращ се навес при нужда, като всичко това е тарикатски измислено, а и ако получат "клаустрофобия" прескачат дъсчената преграда с едно движение и възприемат парка на блока като продължение на имуществото си :)

Потребители благодарили на автора seli за мнението:
Zmily

Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот Zmily » 10 Октомври 2014, 07:57:51

Seli, това също ни е вариант, но опираме май не толкова до желание, колкото до сблъсъка с жилищния проблем :) Оказва се, че е по-лесно да си купи човек жилище, отколкото да наеме такова. Само че сега се променят изискванията на банките и се чака падане на лихвите по жилищните заеми, както и падане на цените на жилищата, така че може би е по-разумно да се изчака няколко месеца. От друга страна, трябва да се местим преди тези няколко месеца, от трета жилище под наем през общинската или друга фирма можем да получим след няколко години и остава блокет, където повечето не искам наематели с деца и други домашни любимци :) а се натъкнахме и на шайка измамници. Всъщност предполагам, че няма какво да ви пиша, защото сте го минали този път. Дойде ни и на нас реда :) Най ме е яд, че трябва да вложим пари в нещо, което не ми е по сърце, просто заради обстоятелствата.
Zmily
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 12 Октомври 2014, 16:01:36

Ремонти може да имаш и в къща и в апартамент, ще ги избегнеш само ако си под наем - ако това те плаши. Освен това градината не отнема кой знае колко време - на мен по около половин час седмично. Важният въпрос е цена и местоположение.
Лихвите няма накъде да падат повече и именно за това банките панически въведоха силни ограничения за новите жилищни кредитит - щото ценовия балон е яко надут и ще се спука. Както е ставало вече през 90-те. Тогава са въвели и лихва 300% за един месец. Напр. имаш месечно 3-4000 кр. за лихви при 2 % (сега) годишна лихва. Представи си при 300% само за един месец колко ще ти поиска банката и с колко ще затънеш допълнително...
Хиляди са били принудени да си продадат жилищата на загуба и много от тях дори и до сега не могат да си стъпят на краката.
Бих те посъветвал да не бързаш с покупка, наем е по-добър вариант. Нали знаеш, *да купиш фабрика на 8-и ...*

Потребители благодарили на автора bromma за мнението:
Zmily

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот Zmily » 13 Октомври 2014, 09:06:15

Благодаря, Bromma, ще го мислим още.
Zmily
Тукашен
Тукашен

Мнениеот pippi » 13 Октомври 2014, 15:05:47

преглеждам ви и аз, че и на нас ни стана спешно, изведнъж и то в разгара на полудели цени

вече разбрахме, че договор се подписва веднага щом ти кажат, че си спечелил наддаването
при нас беше малко затруднено заради заминаване и брокерът препоръча на продавача следващия желаещ (не искаше да ни изчака 3 дни)
според мен постъпи малко некоректно, ама карай
вече ще си знаем

и да добавя линк с инфо за престъпността
https://lexbase.se/
гледаме там, преди да заявим интерес (при нас именно това и беше причината да се активираме в търсенето по никое време)
pippi
Модератор
Модератор

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 14 пъти

Мнениеот warbah » 14 Октомври 2014, 07:03:09

http://bovision.se/Beskrivning/14621675 ... %A4gen-6-F

Извинявам се на авторката че използвам темата и,но какъв е трика тук в тази обява.Разбирам че е 250 000кр.и месечна такса от 3210кр.която включва отопление тв интернет и т.н. Ами то много хора могат да ги извадят такива пари,ще можете ли да обясните каде е уловката,нещо като наддаване ли се очаква,и ако е така защо не се упоменава в обявата.
warbah
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот dimadoctor » 14 Октомври 2014, 22:49:32

warbah написа:http://bovision.se/Beskrivning/146216757/Brunflo/Brunflo/Karlsviksv%C3%A4gen-6-F

Извинявам се на авторката че използвам темата и,но какъв е трика тук в тази обява.Разбирам че е 250 000кр.и месечна такса от 3210кр.която включва отопление тв интернет и т.н. Ами то много хора могат да ги извадят такива пари,ще можете ли да обясните каде е уловката,нещо като наддаване ли се очаква,и ако е така защо не се упоменава в обявата.

Самото градче е малко, няма и 4 000 жители и вероятно там е страшна скука. Самата област Jämtland е сравнително слабо населена, нищо чудно възможностите за намиране на работа да са силно ограничени. Освен това някои жилища са много евтини поради някои специфики относно населяващите ги, не че непременно това е от същия тип. Например при мас в Strängnäs се продваха подобни апартаменти на ниски цени в едно блокче извън града, почти в гората. После се оказа, че в него живеят предимно алкохолици и наркозависими.
Но теоретично ако намериш работа в близост до това градче и блокът не е населен с пиянки и надрусани- това е чудесна възможност за сдобиване с жилище :).
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот Zmily » 15 Октомври 2014, 10:02:31

Brunflo се води квартал на Östersund, на около 15 км от центъра е. Дотам има автобуси от регионалната мрежа. Част от скъпите жилища в града са на Frösön. Както казва Dimadoctor, ако вече не живееш там а мислиш за преместване, виж първо дали има къде какво да работиш. Ние бягаме оттук отчасти заради това - никаква индустрия, общината в най-големия работодател. Наскоро отказаха да отворят една мина, защото щяла да навреди на околната среда. Имат визия да печелят от туризъм, и може би малко покрай рок феста през лятото. Но работеща икономика няма. Част от местното население също се изнася на юг, ако намери там работа, или някои отиват към Кируна.

Pippi, благодаря за линка! :)

От това, което изчетох и разговорите в Handelsebanken ми стана ясно, че догодина се вдига основния лихвен процент и съответно ще подскочат лихвите по жилищните заеми - точно както Bromma писа. Изводите ми са, че, от една страна, сега е добър момент за закупуване, докато лихвите са още ниски, от друга страна, заемът е добре да се обвърже с фиксирана лихва. Умувам дали е добре да се раздели примерно на две части и половината да се обвърже на лихва 3,1 за 5 години, а другата половина - при 3,9 за 10 години, при да речем 30-годишно изплащане.

Другия извод, който си направих, е че каквото купим сега, това ще е, няма да може примерно след година-две да търсим по-добро, защото се очаква сериозно вдигане на лихвите и няма да можем да вземем толкова изгоден заем тогава. Очакванията са, че цените ще паднат, но лихвите не се знае колко ще подскочат.

Държавната банка планира увеличаване на ОЛП с 2%, според служителката в банката, с която говорих, това означава вдигане с около 2% и на жилищните лихви, което е двойно спрямо сегашните нива. В друг сайт четох някакви прогнози за ОЛП, че след нарастването му през 2015, през периода 2016-2017 се очаква да нарасне "по-бързо". В перспективата на следващите 3-4 години това може да означава и 10% лихва по жилищните заеми.

В този смисъл, ако човек се спре на сравнително ново строителство, при подскачане на лихвата ще се промени и заема на сдружението, което ще доведе до допълнително увеличаване на месечните вноски. Разкош :rr:

Възможно е дълбоко да греша в тези си разсъждения и ще се радвам финансово по-грамотни хора да се включат :)

Поизместихме темата, не зная дали е удачно да разискваме в отделна покупки, вноски, процедури, кредити и т.н. Моля администраторите да я преместят, ако е нужно.
Zmily
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 15 Октомври 2014, 15:10:47

1.Pippi, не се води по този фалшив сайт, данните са стари и грешни, бях писал за него отдавна. Създаден е от криминал, който след шумното рекламиране и последвалите опровержения, изчезна с парите от таксите на клъвналите стръвта.
2. За обявата - докторът е казал всичко - малък град, никакъв шанс за работа. Като допълнителна екстра - много по-голяма омраза към чужденци, която ако в големите градове е скрита, там ще е явна.
3. Признаци за вдигане на лихвата все още няма. Всички знаят, че ще стане, но не е ясно кога. По принцип нормална лихва е около 4%, т.е. жилищната ще е около 5-6%. Освен това банките обичат да притискат да си вържеш лихвата, щото тогава не можеш да им избягаш, т.е. да смениш банката или да изплатиш заема преждевременно. Можеш, но с много дебела неустойка, като в бг. Губиш тотално свободата да разполагаш с живота си - няма местене в друго жилище, няма продаване. А пък като се спука балонът и децата ти ще плащат заема. Тъй че, имай го в предвид при разговорите с банките.

Потребители благодарили на автора bromma за мнението (общо 2):
seliZmily
Рейтинг: 8%

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот Zmily » 15 Октомври 2014, 15:39:25

Bromma, имаш предвид, че не мога да си продам жилището след 7 години, ако го обвържа с 10-годишна лихва, без да платя неустойки??? Не е хубава тая работа....

Доколкото мога да направя сравнение, предвид малкият ни опит на юг, тук наистина повече си личи отношението към пришълците ;)

Днес една съседка ми разказа, че преди няколко години в един от непривлекателните квартали на Östersund общината е продавала жилища срещу суми от 1 до 20 крони понеже никой не искал да живее там. Тези, които са купили жилища след някоя година, като са подхвръкнали цените, са взели по няколкостотин хиляди :-({|=

Да си допълня поста - ново 5 - очаква се банката да свали още ливата. Вече съм шах и мат. :-k
http://konjunkturochrantor.sbabnyhetsrum.se/
Zmily
Тукашен
Тукашен

Мнениеот warbah » 15 Октомври 2014, 23:44:37

bromma написа:2. За обявата - докторът е казал всичко - малък град, никакъв шанс за работа. Като допълнителна екстра - много по-голяма омраза към чужденци, която ако в големите градове е скрита, там ще е явна.
.

Така ли е наистина в по малките градчета.Всички чужденци са под един знаменател така ли???,дори и такива които работят интегрират и живеят без да пречат никому...
Аз не бих стоял на такова място ако това е така.
warbah
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 1 път

Следваща

Назад към Общ форум