• Advertisement

За нуждата от собствен автомобил в Швеция

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

За нуждата от собствен автомобил в Швеция

Мнениеот bromma » 22 Март 2013, 15:02:05

Като простичък пример от ежедневието, ето какво ми се случи вчера.
Седя си пред лаптопа на горния етаж в къщи и усещам, че мзе да става студено. Тук си е още яка зима -5 -10 градуса и много сняг. Слизам долу при вермепаната и гледам, уж си работи, но с особен звук. Проверявам ел. таблото, уж всичко наред, но долу няма ток. Ясно, едната фаза я няма, въпреки че всички предпазители в таблото са о.к. Звъня на ел.доставчика, след тъпите автоматични секретари се добирам до човек. "Ало, нямам ток, едната фаза я няма" им казвам.
"Ами ние сме само доставчици, инсталацията е собственост на друга фирма, говорете с тях" е отговорът. Звъня на другите, пак секретари и глупости, накрая човек. Обяснявам отново.
"Навън пред къщата имате едно друго табло, там е електромера, там има други предпазители, проверете си ги - ми казва човекът - ние нямаме сигнал за авария в района иначе"
"Аз нямам достъп до таблото, то е със специален ключ" - оправдавам се аз.
" Таблото си е ваше, ако не можете да се справите, звъннете пак, ще ви пратим човек, но ще ви струва 920 кр." ми казват.
Досега нямах идея, че мога да бърничкам в това табло, но щом си е мое - извадих всички инструменти, ръчках, напасвах, накрая го отворих. Оказа се един бушон изгорял, обаче нямам резервен - никога не съм си купувал тук бушони.
В района в който живеем, локалния център е на около 1.5 км, но има само един малък и много скъп ICA магазин. На около 5 км има друг магазин + един за по-широк кръг стоки. Яхвам колата и газ - за един глупав бушон.
Ако нямах кола - трябваше да проверя графика на рейса, щото хич не са начесто, евентуално да се прекача на друг, да ми опукат 2 купона от ремсата или билет за 20-30 кр. за да стигна до "магазина за бушони", дето един струва 4-5 кр. , т.е. половин ден заминава и купища неудобства, а през това време студ... :icesuck:
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Re: Преместване в Швеция

Мнениеот pippi » 24 Март 2013, 10:45:04

да добавя и аз за колата
1. повечето големи вериги супермаркети са извън населените места
близо до дома (напр на поне 2км) има малки суперчета, в които почти нищо няма
а цените са високи
2. същото важи и за мебелните магазини
3. и личен пример
при преместването ни тук от север пристигнахме към 17ч
зима, -18 навън
в апартамента отоплението спряно (въпреки препоръките да не се спира)
вътре само 10град
яхнахме колата до най-близкия Клас Олсон в мола на предградието и точно преди да затворят се сдобихме с ел. радиатор

4. супер скъп градски транспорт
без кола си вързан, особено с малките градчета, където има само градски транспорт от кварталите до центъра само през седмицата и нищо през уикенда
и не можеш да мръднеш извън града
pippi
Модератор
Модератор

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 14 пъти

Re: Преместване в Швеция

Мнениеот adriyana » 28 Март 2013, 21:31:38

И ние планираме да се преместим ведно с колата :) Преди известно време старата участва в инцидент, след който тя беше тотална щета. По празниците си взехме друга - СААБ 95. Освен че е невероятно удобна и сигурна, се предвижда в Швеция по-лесно да се намират резервни части. Не, че тук няма, но.....ти режат главата. Иначе и аз съм се засилила да изкарам шофьорска книжка точно понеже с малката ще ни се наложи да отидем насам-натам.
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 17 пъти
Благодарено: 1 път

Назад към Общ форум