• Advertisement

Как изглежда икономическата криза в Швеция

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Как изглежда икономическата криза в Швеция

Мнениеот bromma » 10 Март 2009, 15:00:02

Според мен отражението на кризата тук най-ярко си личи по две неща:
1. "Обедняхме" с около 22%, т.е. курсът на кроната сега е 1€ = 11.59 SEK, за две години напр. спадът е с 2 крони. Но това всъщност е понижаване на покупателната ни способност по отношение на страните от еврозоната и в никакъв случай не касае вътрешното потребление. Цените тук не са поскъпнали с 22%, както би се случило в Бг, а напротив - нивото им горе-долу е като от миналата година. Е, има и стоки, които са поскъпнали (по информация от пресата домашната електроника е поскъпнала малко, но продажбите са намалели доста в сравнение с 2008). Така че реално обедняване тук не се усеща, а може би ще го усетим, когато застягаме куфарите за почивки в чужбина през лятото. В туристическата сфера засега са доста мрачни прогнозите - туроператорите очакват силен спад на записванията за чужбина, но съответно по-голям поток от чужди туристи посещаващи Швеция.
2. Пазарът на труда - ето тука най-болезнено се усеща кризата, както може би и в други страни. Най-напред обявите за работа намаляха драстично :( .
След това конкуренцията за едно работно място нарастна с пъти (напр. на третия ден на една обява за неособено търсена работа преди, аз изпратих ansökan евентуално да си допълвам доходите, и на другия ден още собственикът на фирмата ми отговори, че за два дни е получил към 150 кандидатури и съответно се е спрял на 2 човека веднага; а според обявата, щеше да събира кандидатури до средата на март!)
И последното, за което чета в пресата, е че заплатите в някои браншове и сектори ще бъдат намалени, с цел да се запазят работните места. При проведени анкети, хората отговарят, че приемат такова намаление пред угрозата да увиснат на врата на А-касата.
Иначе както seli казва, магазините са пълни и с хора и със стоки, заведенията и такситата също...
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Re: Как изглежда икономическата криза в Швеция

Мнениеот seli » 10 Март 2009, 22:07:43

Здравей ! Исках да те питам: поради свиването на работния пазар има ли слухове в пресата или така от ухо на ухо на работното ти място,че ще се правят спънки на чужденците в намиране на работа и въобще да се усложнява живота на тези които не са шведи? Все пак вие там се конкурирате с местното население(надявам се и аз скоро).Сигорен сам,че има хора които работят по-дълъг раб.ден и то на по-ниски надници от местното население или греша???
:-k
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот franklin » 10 Март 2009, 22:45:04

Seli, ето една интересна статия по въпроса публикувана в sweden.se миналата седмица:

http://sweden.se/eng/Home/Work-Live/Imm ... apply-now/
franklin
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот seli » 10 Март 2009, 23:12:33

franklin написа:Seli, ето една интересна статия по въпроса публикувана в sweden.se миналата седмица:

http://sweden.se/eng/Home/Work-Live/Imm ... apply-now/

Значи има надежда
\:D/
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот SR-71 » 11 Март 2009, 12:55:27

В www.thelocal.se често пускат статии относно кризата.
SR-71
Тукашен
Тукашен

Мнениеот tsetso » 11 Март 2009, 16:08:48

Тя кроната май наро4но я свалят, за да запазят работните места на хората работещи в интернационалните компании. Днес в ГП нашироко ги обясняваха тези тарикатлъци ,4ак и на мен ми стана интересно :)
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Благодарено: 1 път

Мнениеот bromma » 11 Март 2009, 18:26:57

Аз мисля, че курсът на кроната е по-пряко свързан с индекса на стокхолмската борса. Някъде от края на ноември започна поевтиняването на активите и съответно обезценката на кроната. Не съм ги смятал дали съответстват като размер, но като тенденция почти съвпадат. Изключение прави може би само Swedbank, която по-бързо загуби стойност в сравнение с борсовия индекс като цяло поради агресивното й навлизане на кредитния пазар в прибалтийските и трудностите й сега да си събира вересиите.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот seli » 12 Март 2009, 00:41:47

А има ли изгледи да се премине на евро...или шведите си уважават паричната единица и нямат намерение да си я заменят?Питам понеже ми е изключително трудно да пресмятам от сек в бгн(сигорно зщото не съм свикнал още),разглеждам едни линкове за хотели в стокхолм и цени на основните продукти и си е трудничко #-o .
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот SR-71 » 12 Март 2009, 11:58:12

Преминаването към еврото не става за един миг. По принцип Швеция е задължена да приеме еврото според присъединителния ѝ договор, но в този договор не е спомената крайна дата. Приемането на еврото става след изпълняване на определени критерии и минимум две години след присъединяване към ERM II споразумението. С други думи в близките няколко години със сигурност ще сме си с крони.
SR-71
Тукашен
Тукашен

Мнениеот seli » 11 Април 2009, 21:30:41

Последно време постоянно следя финансовата борса и забелязах един интересен факт...Има две валути които постояно,по малко се качват нагоре: едната е евро,а другата... шведската крона(за два месеца се оскапи с около 10 процента спрямо турската лира).Проверих и в бг,но там покачването не е така фрапиращо,а еврото не мърда заради валутният борд!
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот SR-71 » 12 Април 2009, 16:34:22

Преди няколко месеца шведската крона я намалиха доста с цел запазване на конкурентоспособността в чужбина на шведските продукти, но постепенно започнаха да я оскъпяват отново. По принцип шведската финансова система е доста стабилна, като малко нестабилност предизвиква само факта, че някои шведски банки имат бизнеси в Литва, Латвия и Естония, които са много зле. По последни данни шведската финансова система е оценена с C, където А е най-добро състояние, а F е най-лошо. Към момента се очаква кризата в Швеция да предизвика безработица тази година, която да достигне 12%. Правителството уж работи по въпроса и се очаква да вземе някакви мерки. Иначе прогнозите са, че Дания и Швеция най-напред ще изплуват от кризата, поради структурата на икономиките им. Да се надяваме, че това изплуване ще е по-скоро.

"The domestic situation in Sweden is relatively good compared to what the situation is like in a lot of other countries. We have a bank system that is relatively healthy and the Swedish economy is basically in good shape. "

Източници:

http://www.thelocal.se/18728/20090407/
http://www.thelocal.se/18782/20090409/
http://www.thelocal.se/18744/20090408/
SR-71
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Aronia » 13 Април 2009, 11:51:44

С падането на шведската крона пък се облекчава износът на стоките. Тук (Финландия) от доста време си похапваме шведски яйца и пием шведско мляко. Вече втори случаи ми е пред очите, че шведи търсят работа тук (вярно, че имат плюс с езика, защото тук е втори официален език). Не знам подробности, дали са намерили работа, защото и тук ситуацията не е цветуща.
Аватар
Aronia
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот monaxa5555 » 2 Октомври 2009, 13:46:07

Здравей те
Казвам се Петър ...
***Един път зададен въпросът в правилният раздел "Работа, данъци, осигуровки" е напълно достатъчно. Bromma
monaxa5555
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот monaxa5555 » 2 Октомври 2009, 16:56:27

Извинявам се
monaxa5555
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Zmily » 9 Юни 2010, 16:23:23

Здравейте :)
Според тази статия
http://www.manager.bg/news/shvetsiya-okonchatelno-zagarbi-krizata
кризата в Швеция е отминала. Как се усещат нещата на място?
Zmily
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 8 пъти

Следваща

Назад към Общ форум