• Advertisement

На излет в Стокхолм

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

На излет в Стокхолм

Мнениеот seli » 7 Април 2009, 23:14:06

Приятели аз се влюбих в Стокхолм. Определено искам да живея в този град! Мисълта за живот в град,който се се състои от множество острови и то с прекрасна природа,а да не говорим за архитектурното разбиране и градоустройство на шведите,страшно ми допада... Между другото околностите на града ми харесват повече,винаги съм мечтал за живот в къща с двор и като гледам снимки,видеота и по lieve search maps,няма нужда да се ходи на специално място извън града за да бъдеш сред природата [-o< !
Навярно вие,живеещите там,всеки уикенд заедно с приятелски семейства слизате до някоя рекичка с добър изглед към морето и съседен остров,палите едно барбекю и цопвате в реката 2 каси бира... :ribar: ?
На мен ми писна да живея в град състоящ се единственно от бетон и асфалт.Тука недай си боже простреш за да изтупаш зелен килим-ще ти го откраднат...и ще си направят пикник върху него :hilej: !
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Re: На излет в Стокхолм

Мнениеот bromma » 8 Април 2009, 11:52:41

добър изглед към морето и съседен остров

Хе-хе, как ме разкри =D> !
Точно пред нас има един малък горист хълм, а зад него е водата, която ни дели от островите на Ekerö. Вчера беше топъл и слънчев ден, нарамих си лаптопа, книгата и кафето и отидох с дъщеря ми на склона на хълма, срещу водата. И така на хубава гледка, сред раззеленяващата се природа, плюс някоя екстра от технологията си изкарахме идеално няколко часа.
Ако обаче живееш в ситито, и тук ще е същото.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот seli » 8 Април 2009, 21:25:04

На мен много рядко ми се удава възможност да го правя,заради работния ми график и поради това,че за да се намери добро местенце се пътува поне един час с кола. Най-често го правим с колегите,понеже те са с по десетина години по-възрастни от мен и много рядко им се предприемат авантюри,а и имат по две и то големи деца,за да не им открадна единственния почивен неделен ден,тръгваме в събота вечер!
Излизаме от работа към 21 и 30,за около половин час изкупуваме нужните "продукти",събираме се петимцата в две коли и потегляме...На растояние от час и половина с кола сме си намерили страхотно местенце на брега на мраморно море с леко гористо обкръжение и бунгала под наем :headbang: .
На всички страшно ни харесва суетнята около барбекюто,нареждането на месата,пипера,доматите,патладжаните и замезваме едновременно с бира в ръка :occasion5: ... в напредващите часове пеем,танцуваме или просто залягаме на някой хамак с биричка ...
Аз ето това наричам пълен релакс след тежка работна седмица!
Ако някой се поизложи-естествено го :snimka: веднага :punk:

На сутринта като съвестни хора почистваме всичко след нас и тръгвме обратно...

За жалост все по-рядко предприемаме такова мероприятие.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bromma » 9 Април 2009, 12:12:03

Много изкусително звучи. А женска компания?
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот seli » 9 Април 2009, 21:20:22

Женска компания няма,поради няколко причини!
Колегите са местни турци и немогат да се забавляват и да разпускат като деца пред жените си,народо-психологията е доста различна... Съответно не става само аз да доведа моята :hacker:
Пък и не ни се слуша,точно когато сме решили да разпуснем до край,неща от рода на: "тук не ми е удобно","няма ли да си лягаме вече","много е шумно немога да спя","кога ще си тръгваме" :zlobil:
Пак да не говорим за това да поканим колежки( аз мога да го обясня на жена си,но те не).
,а от друга страна не зная как да обясня на колежките си,че мъж и жена могат да имат взаимоотношения без сексуални последици,а още по-малко вероятно е те да успеят да го обяснят на съпрузите си... :kuku:
Горе долу разбирате защо искам да напусна турция окончателно...
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот seli » 11 Април 2009, 22:14:10

Има ли някакви пречки в това да излезеш на пикник със семейството си там,на някакъв произволен терен сред природата(винаги чистя след себе си) или в швеция си има установени места за тази цел или въобще няма такава практика и всеки си го прави в двора(ако има такъв)!
Имам приятел,който живее във фрайбург(германия). Казва,че там не е чувал някой да го прави. Също така ми каза,че за да ходи на риболов му искали документ(трябвало да се ходи на курсове по риболов,завършващ с доста сериозен изпит).
От 5 години е там и му "сърбят" ръцете на момчето,но го е страх,че ще го набарат без документи...и тогава лошо. Има ли такива тънкости и в швеция ? :ribar: :ejti: :cryriver:
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот lazar_lulchev » 11 Април 2009, 22:16:52

Seli, аз съм чел твоите постове за Турция и доколкото си спомням ти живееше в Истанбул.
Стана ми много интересно, това което казваш. За различните разбирания , по отношение мъж - жена. Аз бях с такова впечатление до преди няколко месеца. Така стана, че хазяйката ми се оказа, че има гадже турчин. Готин пич живее в Измир. Измир до колкото знам е голям град - около четири милиона население. Така аз почнах да го разпитвам за Турция как е , що е , а бе с две думи да ми разкаже някои общи неща. Оказа се, според неговите думи, че в големите градове хората са оправили разбиранията си отностно мъже - жени, защото тук в Дания е пълно с жени толкова забулени, че само очите им се виждат. Той определено говореше за младото поколение (да не ми се засегнеш нещо!) от порядъка на 20 - 25 години. Може би затова има разлика в неговото твърдение и твоето, но аз смятам, че Турция е тръгнала по един добър път. Също така смятам обаче, че ще им е нужно и доста време за да оправят тези леко казано, по мое мнение, криво разбрани отношения за мъж - жена. Но ако трябва да бъда честен, мислех, че в Истанбул са светлинни години напред в това отношение. Както и да е не ми приемай коментарът, като критика или съмнение, просто добавям де да знам впечатления. :)

Поздрави!
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 9 пъти

Мнениеот seli » 11 Април 2009, 22:26:44

Здравей,
няма да ти се обидя. Ако искаш да дискутираме това в темата за турция,че настоящата не касае това? А аз давам инфото за турция постепено и още не съм приключил,отворен съм за всякакви въпроси...
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот lazar_lulchev » 11 Април 2009, 22:30:49

seli написа:Здравей,
няма да ти се обидя. Ако искаш да дискутираме това в темата за турция,че настоящата не касае това? А аз давам инфото за турция постепено и още не съм приключил,отворен съм за всякакви въпроси...

Приключваме с Турция поне в тази тема и в този форум. :) Ще чета твойте постове, както до сега и ако ми изкочи някой въпрос непременно ще ти го задам, в това можеш да си сигурен. :)

Поздрави!
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 9 пъти

Мнениеот seli » 22 Април 2009, 21:07:41

Има ли някакви пречки в това да излезеш на пикник със семейството си там,на някакъв произволен терен сред природата(винаги чистя след себе си) или в швеция си има установени места за тази цел или въобще няма такава практика и всеки си го прави в двора(ако има такъв)! :naslynce:
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bromma » 23 Април 2009, 11:25:26

Тук има един много стар закон - Allemansrätten - мисля се казваше, според който всеки има право на природа, чист въздух и горски плодове на всяко място което не е частна собственост. Хората тук се гордеят с този закон и разбира се, масово се възползват; щом като в парка пред двореца, пред очите на кралското семейство е пълно с "пикник-уващи" през лятото в почивните дни, сигурно ти е ясно какво остава за други най-разнообразни места.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот seli » 5 Май 2009, 17:57:49

Страшно ме учудва,че разликата в температурите между истанбул и стокхолм са минимални,макар столицата на швеция да е на 4000 км на север от нас!
Здравей BROMMA ,
забелязал ли си да се ходи масово за риба там? Понеже мен много сериозно ме сърбят ръцете при вида на "архипелага" стокхолм.
:ribar:
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bromma » 5 Май 2009, 18:33:17

Ами като гледам колко оборудване се продава в магазините, явно ходят доста. Но не навсякъде е безплатно. Всъщност не съм фен и не съм съвсем наясно с правилата.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот seli » 10 Май 2009, 21:20:19

Здравей dimadoctor,
нека за излетите и риболова пишем тук ;-) !
Аз също съм страстен привърженик на риболова, много и то приятни хора да се съберем,да заметнем едни въдици,разпънем палатки и да потопим няколко каси бира в реката,да се любуваме на природата,да караме байкове изследвайки нови терени...
Определено местноста около стокхолм е страшно подходяща за това :ribar:
Обаче съм забелязал,че трябва да се насочим към морските представители на рибоците,защото всичката тази вода която виждам около града е морска,а реките са рядкост... :-k
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот dimadoctor » 10 Май 2009, 21:59:34

Дай Боже скоро да мога да се възползвам от тази възможност! Аз обаче имах предвид нещо друго, тук гледам много сайтове с малки къщи сред природата за почивки / например [url]stugnet.se[/url] , цените варират 0т 2500 до 7000 крони за седмица, зависи от броя на леглата и пр. Повечето от тези къщички са в непосредствена близост до някое езеро или река.
Аз с моите момичета тук, в БГ всяко лято ходим за по 10-15 дена на палатка в Родопите / Доспат или Широка Поляна /. Обичам всякякъв вид риболов, но предпочитам да обикалям с мухарката по някоя река. А в Швеция такива реки и езера- много. Така че веднъж да се разположа там, после ще му се мислят маршрутите :ribar: !
Поздрави!
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Следваща

Назад към Общ форум