• Advertisement

Българи в Малмьо

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Българи в Малмьо

Мнениеот dzobelov » 14 Май 2009, 23:22:55

Здравейте на всички!
Здравейте!
Казвам се Татяна и живея в Малмьо от една година.

Мнениеот evelin на 26 Януари 2008, 19:02:09
Много ти благодаря Pipi,страшно си мила и отзивчива и пишеш нещата по същество,това е истинската помощ,според мен.Насочили сме се към Малмьо,засега,но се чудех,дали ще ни искат предплата за квартирата,това не ми стана ясно от форума,защото за Копенхаген разбрах,че 7наема се плащат в началото :)

Мнениеот blitz7 на 10 Ноември 2007, 10:30:07
В едно Малмьо пък има българска църква. Чак да не повярваш.

Мнениеот snowmanbg на 15 Септември 2007, 11:55:15
Sorry не се изразих правилно ,но точно за тези 250 евро имах предвид Pippi .
Мисля в на4алото на ноември да пристигна в Малмьо затова питам.

Българите в Швеция имат и своя православна църковна община, както в Стокхолм, така и в Гьотеборг и Малмьо. Основана е на 28.12.1980г. под името „Паисий Хилендарски”. От 1982г. общината е под ръководството на отец Ангел Петрунов, с помощта на който се основават и църковните общини „Рождество на Пресвета Богородица” в Малмьо и „Св. Димитър” в Гьотеборг. Отец Ангел Петрунов създава още две общини в Скандинавия: в норвежката столица Осло и във финландската Хелзинки. Те носят името на светите братя Кирил и Методий.

Здравей Helekhith. Доколкото виждам по аватара ти си в Малмьо.

Позволих си да отворя тая тема защото ни предстой евентуално преместване в Малмьо в края на месец май.Доколкото успях намерих малко инфо из форума.Все пак намерих и българи тук.Предполагам,че не са единствените установили се там.Ще помоля всички ,който могат да ни посъветват и да споделят с нас факти и впечатления от този град.Това са въпросите ,който ни интерисуват на първо време:
    1.Намиране на квартира?
-примерни сайтове?
-квартали който е добре да се избягват?
    2.Има ли някакво сдружение на българите там?
-българска църква?
    3.Как е уреден транспорта там?
-цени на пътни карти?
-видове обществен транспорт?
    4.Отношението на хората(шведите) към имигрантите?
    5. Места за посещение и развлечение?
    6.Нивото на престъпност в града?
-Според инфото из нета има висока престъпност там и доста проблеми с имигрантите от близкия изток.Вярно ли е това и доколко тия "проблеми" оказват влияние на спокойствието и начина на живот в това градче.
Благодаря предварително на всички!Успех от нас. \:D/
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Българи в Малмьо

Мнениеот dzobelov » 17 Май 2009, 21:02:40

Айде бе хора..50 преглеждания на темата и никой нищо не казва.Споделете нещо дори и малко да е. [-o<
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот lazar_lulchev » 17 Май 2009, 21:40:54

dzobelov написа:Айде бе хора..50 преглеждания на темата и никой нищо не казва.Споделете нещо дори и малко да е. [-o<

Здравей! Дай им време на хората. :) Не всеки, които е прегледал темата е от Малмьо. Ще ти отоговорят на всички въпроси, сигурен съм! Аз пък ще ти кажа, че ако ти доскучае в Малмьо, можеш да минеш по "мосчето" и хайде в Копенхаген. :) От там към Кристяния и сигурно ще сложи край на скуката , но само ако си пълнолетен, защото иначе е забранено. [-X

Поздрави! :thumbleft:
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот dzobelov » 18 Май 2009, 00:03:48

Здравей!
Здравей! Дай им време на хората. :) Не всеки, които е прегледал темата е от Малмьо.

Прав си..просто ни е нужна по-скоро тази информация. ;-)
От там към Кристяния и сигурно ще сложи край на скуката ,
Идеята ти страшно ни хареса,признаваме си ,че досега небяхме чували за това място.Ето какво намерихме за Кристияния тук и тук. \:D/
Поздрави!
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот jiovankata » 18 Май 2009, 14:23:00

здравейте, от доста време чета и разглеждам написаното във форума и съм безкрайно благодарен за всичко прочетено досега. Най накрая и аз реших да се включа и да допринеса с каквото мога за всички готини хора в този сайт. Заминах във Мaлмьо края на март и чрез мои приятели във Швеция успях да си намеря квартира в \"Нюдала\", което е един квартал на около 5-6 км от центъра на Малмьо. Квартала е предимно населен от емигранти и не е от най-престижните за Малмьо, но и затова наемите са малко по-поносими за новопристигналите. За съжаление не мога да предоставя много изчерпателна информация за престъпността в града, но по-време на престоя ми не съм имал никакви проблеми с никого. И тук важи правилото че ако си гледаш твоята си работа, никoй не те закача. По отношение на \" Българската общност\", мога да кажа че такава наистина има и всички се събират в определени дни в една църква която е близо до Централната гара. Аз дори ходих на едно тяхно събиране и ми беше доста забавно. Хората бяха около 30-на , но разбрах че общата бройка на българите е около 90 души. които се събират основно на големи празници.Мога да говоря много, но не искам да задръствам форума с неща който може и да са скучни и глупави за други. Ще се радвам ако ми задавате конкретни въпроси на които ще се опитам да отговоря по-подробно. Цената за карта за градски транспорт доколкото знам е 495 кр. за месец, а билета за 1 час е 18 кр.
Поздрави.
Аватар
jiovankata
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Pakito » 18 Май 2009, 15:49:24

здравейте, от доста време чета и разглеждам написаното във форума и съм безкрайно благодарен за всичко прочетено досега. Най накрая и аз реших да се включа и да допринеса с каквото мога за всички готини хора в този сайт. Заминах във Мaлмьо края на март и чрез мои приятели във Швеция успях да си намеря квартира в \"Нюдала\", което е един квартал на около 5-6 км от центъра на Малмьо. Квартала е предимно населен от емигранти и не е от най-престижните за Малмьо, но и затова наемите са малко по-поносими за новопристигналите. За съжаление не мога да предоставя много изчерпателна информация за престъпността в града, но по-време на престоя ми не съм имал никакви проблеми с никого. И тук важи правилото че ако си гледаш твоята си работа, никoй не те закача. По отношение на \" Българската общност\", мога да кажа че такава наистина има и всички се събират в определени дни в една църква която е близо до Централната гара. Аз дори ходих на едно тяхно събиране и ми беше доста забавно. Хората бяха около 30-на , но разбрах че общата бройка на българите е около 90 души. които се събират основно на големи празници.Мога да говоря много, но не искам да задръствам форума с неща който може и да са скучни и глупави за други. Ще се радвам ако ми задавате конкретни въпроси на които ще се опитам да отговоря по-подробно. Цената за карта за градски транспорт доколкото знам е 495 кр. за месец, а билета за 1 час е 18 кр.
Поздрави.

Здравей!
Не се притеснявай нещата които пишеш ще са много полезни и ценни за всички нас които се интересуват от темата :thumbleft:
Искам да попитам теб а и всички които са запознати и искат да споделят относно квартирите:
-когато наемаш стая искат ли депозит преди това(и ако да колко е общоприетото да се даде за депозит)
-предполам си подписал договор за наем(били ни казал какво представлява),и има ли възможност договорът да бъде на английски език
Поздрави!!!
Pakito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Pakito » 18 Май 2009, 16:28:19

И ако е възможно още едно питане :flower:

Най вероятно си записал курса по шведски SFI,та за да го запишеш този курс в Малмио само персонномерът ли си представяш или изискват също и разрешително за престой?Питам защото някой от форумът беше написал преди време,че в Малмио изисквали да имаш и разрешително за престой за да запишеш курсът.

Благодаря предварително
Pakito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dzobelov » 18 Май 2009, 23:13:34

Здравейте!
здравейте, от доста време чета и разглеждам написаното във форума и съм безкрайно благодарен за всичко прочетено досега. Най накрая и аз реших да се включа и да допринеса с каквото мога за всички готини хора в този сайт.
Добре си дошъл.Със сигурност ще си полезен на много хора тук.
Заминах във Мaлмьо края на март и чрез мои приятели във Швеция успях да си намеря квартира в \"Нюдала\", което е един квартал на около 5-6 км от центъра на Малмьо. Квартала е предимно населен от емигранти и не е от най-престижните за Малмьо, но и затова наемите са малко по-поносими за новопристигналите.
Ето това е интересно,аз примерно бях чел,че проблематичен квартал е и Rosengård
За съжаление не мога да предоставя много изчерпателна информация за престъпността в града, но по-време на престоя ми не съм имал никакви проблеми с никого. И тук важи правилото че ако си гледаш твоята си работа, никoй не те закача.
И на мен ми се струват преувеличени нещата въпреки,че не сме живяли там.Именно затова се обърнахме към хората от форума да споделят и тяхното мнение.
По отношение на \" Българската общност\", мога да кажа че такава наистина има и всички се събират в определени дни в една църква която е близо до Централната гара. Аз дори ходих на едно тяхно събиране и ми беше доста забавно. Хората бяха около 30-на , но разбрах че общата бройка на българите е около 90 души. които се събират основно на големи празници.
Можеш ли да напишеш името на църквата и къде се намира.?
Мога да говоря много, но не искам да задръствам форума с неща който може и да са скучни и глупави за други. Ще се радвам ако ми задавате конкретни въпроси на които ще се опитам да отговоря по-подробно.
Несмятам,че е възможно тава да се случи,именно затова е тоя форум...всеки да пише колкото се може повече неща за да помогне на други ,който се нуждаят от инфо.Знам ,че на всичкиви е ценно времето и много от вас са се борили и патили доста за да се уредят и установят в Швеция.Но държа да отбележа,че ние "новобранците"сме ви безкрайни благодарни за помоща.
някой от форумът беше написал преди време,че в Малмио изисквали да имаш и разрешително за престой за да запишеш курсът.
Вярно,че някъде го бях срещал това.Ние посещаваме СФИ в Стокхолм и днес питах нащият учител какво е необходимо за да се прехварлим в Малмьо.Отговори ми,че нищо не се изисква от нас да направим от тук(Стокхолм)като се преместим в Малмьо там да се запишем отново в Конвукс и си продължаваме с школото.Все пак намерихме нещо тук и за всеки случай им писахме за да разберем какви са изискванията им.Ако получим отговор,ще го споделим и тук.
Поздрави на всички.
ПС.Можеби след месец,ще знаем повече неща за Малмьо и тогава ще споделим и нашите впечатления.
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот jiovankata » 19 Май 2009, 16:16:06

Здравейте,
Благодаря за хубавите думи. За съжаление с мен случаят е малко по- различен и не съм сигурен дали ще съм от голяма полза, но сте споделя това което аз знам. Аз успях да си наема стая при една босненка, която я дава нелегално. Доколкото знам , това е практика при повечето хора, особенно за стаи, защото иначе трябва да се плаша данък, а и тук хората гледат да спестят колкото може повече. Не сме подписвали договор за наем именно поради тази причина. Аз се уговорих да и плашам за всеки предходен месец и това беше. Верно е че със нея се харесахме много и даже си пийваме ракийка заедно, но според мен това си е до късмет. За да се наеме апартамент или куша, особенно ако си чужденец, трябва да се плати доста голямо капаро за наема, минимум за 6 месеца или повече. Това го знам от моя много близка приятелка, която всъщност ми намери стаята в която живея И която е в SW от 7 години. По отношение на регистрацията в каквито И да е институции на Швеция, тя провери в migrationverket и от там и казаха че докато не си намеря легална работа, не е необходимо да се регистрирам никъде и че няма проблем да стоя колкото си искам в Шв. Проблем ще е ако се регистрирам И ако след 3-тия месец не съм си намерил работа(легална), ще започнат да ми звънят и да ми искат да докажа по някакъв начин, че мога да преживявам в държавата им. Затова аз все още не съм се регистрирал никъде. От друга страна това създава известни проблеми за търсене на легална работа, защото някои от агенциите за подбор на персонал, в които търся работа, изискват да си напиша першун нумер и без него не мога да се регистрирам за работата, за която кандидатствам. Но има и много други агенции, които не искат регистрация.
Доколкото разбрах от моята приятелка, е страшно трудно да се наеме апартамент, (особенно от швед) ако не докажеш по някакъв начин че имаш стабилни доходи и ще можеш да си плащаш редовно наема. Затова шансовете са да се търси квартира при емигранти, на които в повечето случаи не им пука какво правиш, стига да си плашаш редовно.
Аз не уча в СФИ, зашото се хванах временно на черно да работя и затова нямам време да ходя на курсовете. Аз тръгнах от БГ със 2-ро ниво ва шведски език, които карах в Нордстудео
И имам някаква основа, така че разчитам основно на гледане и слушане, което честно казано е тъпия вариант, но няма как. Другото което е гадно с езика тук(Малмьо) е, че тази част преди около 200 години е била Датска и поради тази причина тук се говори на някакъв диалект, който е почти неразбираем за мен. В общи линии се чувствам доста неграмотен, но не се предавам.
Адресът на църквата ще мога да го дам след 2-3 дена , след като разбера точният адрес.
Толкова засега от мен.
Поздрави на всички.
Аватар
jiovankata
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dzobelov » 24 Май 2009, 12:40:27

Здравей jiovankata!
За съжаление с мен случаят е малко по- различен и не съм сигурен дали ще съм от голяма полза
Смятам ,че всичко споделено от теб ще бъде полезно ако не на един то на друг,който се интрисува.Все пак не са малко хората като теб и мен ,който започват от нулата и се опитват да се установят тук в Швеция.Имам впредвид ,че това което си направил ти е често срещано явление при новодошлите.
Доколкото разбрах от моята приятелка, е страшно трудно да се наеме апартамент, (особенно от швед) ако не докажеш по някакъв начин че имаш стабилни доходи и ще можеш да си плащаш редовно наема.
Предполагам,че си прав,просто досега несме се зблъсквали с този проблем.Поради простата причини ,че преди да пристигнем в Стокхолм наши познати ни бяха осигурили квартира вече.Дори сега при преместването ни в Малмьо бъдещият ми шеф ми предоставя апартамент без наем докато се установим и намерим нещо подходящо.Разбира се за определ срок,но все пак ще ни бъде в голяма помощ тази негово постъпка.Дори обеща да ни помогне при търсенето на жилище.
Аз не уча в СФИ, зашото се хванах временно на черно да работя и затова нямам време да ходя на курсовете. Аз тръгнах от БГ със 2-ро ниво ва шведски език, които карах в Нордстудео
Ние сме решили обезателно да продължим със СФИ-то,дано нямаме спънки със записването и започнем по-скоро.Въпреки,че им писахме на тия в Малмьо за курсовете(СФИ) нямаме отговор до днес. Ще гледам още другата седмица да задвижим това.Ще ни бъде приятно да се срещнем и да се запознаем.Стига да имаш желание и ти. \:D/
Поздрави!
dzobelov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот jiovankata » 25 Май 2009, 12:47:48

Здравейте,
Със огромно удоволствие ще се срещна с вас, когато пристигнете. Надявам се всичко да е наред и преместването ви да е безпроблемно. За съжаление, ми се наложи да се върна В БГ за малко, но живот и здраве ще се прибера в МАЛМЬ0 средата на юли. Тогава ще можем да се видим и да ударим 1-2 бири, за добре дошли. Ако имате някакви въпроси, аз съм на линия. Поздрави
:wave:
Аватар
jiovankata
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот trevico » 30 Април 2010, 16:45:25

Здравейте!!!
Казвам се Ицо и в момента живея в Копенхаген, но искам да се преместя да живея в Малмьо...
може ли някой да ми предложи сайт за жилища под наем...?
Благодаря!!!
trevico
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот star » 17 Ноември 2014, 20:16:55

Здравейте!
Виждам,че скоро никой от Малмьо не е писал в темата и ще се радвам ако се включите да се запознаем! :) Аз от скоро живея тук в Малмьо,но някак българските контакти започват да ми липсват! :)

Потребители благодарили на автора star за мнението:
velina111
Рейтинг: 4%

star
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 4 пъти

Назад към Общ форум