• Advertisement

Българска общност в Норвегия

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Българска общност в Норвегия

Мнениеот elsi7 » 19 Април 2012, 18:22:40

В Норге съм от 2 седмици и съм със съпруга си. Той работи, а аз съм си вкъщи и умирам от скука. Ние сме в Драмен, ако има някой наблизо, моля да ми пише! Благодаря!
elsi7
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Българска общност в Норвегия

Мнениеот bromma » 20 Април 2012, 13:16:59

Като начало, пиши във форума - все има какво да споделиш, пък други да ти отговорят, дори и да не са в Норвегия.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот ТИТО » 24 Декември 2012, 11:32:54

здравеите наскоро получих оферта за работа в Норвегия и фирмата ми изисква сканирана лична карта и още някои документи под предлог че го изисква полицията в Норвегия.
Моля някои да ми даде информация това така ли е или се опитват да използват данните ми с други цели>>>><<????
ТИТО
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 24 Декември 2012, 14:28:47

Абсурд!
Полицията може да даде данни, (и то ако имаш норжки номер) на фирмата в която евентуално би работил, т.е. дали си регистриран за някакво престъпление при тях. С бг лична карта няма какво да правят и не им трябва.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ТИТО » 25 Декември 2012, 15:31:44

bromma написа:Абсурд!
Полицията може да даде данни, (и то ако имаш норжки номер) на фирмата в която евентуално би работил, т.е. дали си регистриран за някакво престъпление при тях. С бг лична карта няма какво да правят и не им трябва.
elsi7 написа:В Норге съм от 2 седмици и съм със съпруга си. Той работи, а аз съм си вкъщи и умирам от скука. Ние сме в Драмен, ако има някой наблизо, моля да ми пише! Благодаря!

bromma написа:Абсурд!

всъщност фирмата е българска и се явява като посредник и ми изисква сканирана лична карта,медицинско за работа и попалнена декларация за предоставяне на лични данни..до но за какво им трябва сканирана лична карта-аз никога не сам бил в Норвегия но се реших да се местя там след като останах без работа след 7 дълги години в Испания .Фирмата ми изисква следните данни под следния предлог...сканирана лична карта (по изискване на Норвежката полиция трябва да е сканирана, не ксерокопирана, въжможна е и цветна снимка с телефон или фотоапарат) за изготвяне на карта за адресна регистрация, изготвяне на трудов договор и издаване на осигурителен номер; медицинско свидетелство за работа (на български език, превода ще бъде направен за сметка на работодателя); сканирана или снимана с фотоапарат или телефон декларация за предоставяне на лични данни за изготвяне на трудов договор и адресна регистрация (прилагаме я към писмото). След получаване на тези документи на електронната ни поща, ще получите копие от трудовия договор, заверена от норвежката полиция адресна карта и регистрационна карта в осигурителното дружество. :-k :-k :-k иначе благодаря за бързият отговор и очаквам да ми дадете мнението си
благодаря ви предварително
ТИТО
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот naselo » 25 Декември 2012, 15:46:56

За повече информация вижте интернет страницата на Норвежката дирекция за имиграция UDI - http://www.udi.no/ или се обадете в Информационната служба на UDI на телефон (+47) 23 35 16 00 или имейл ots@udi.no .

Знаят руски, испански, английски, немски, мисля, че и български. Няма какво да се криеш от тях, защото българите е позволено да работят.
Пиши коя е фирмата и работата, ще си проличи дали е истинско предложение.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот ТИТО » 25 Декември 2012, 17:20:30

naselo написа:
За повече информация вижте интернет страницата на Норвежката дирекция за имиграция UDI - http://www.udi.no/ или се обадете в Информационната служба на UDI на телефон (+47) 23 35 16 00 или имейл ots@udi.no .

Знаят руски, испански, английски, немски, мисля, че и български. Няма какво да се криеш от тях, защото българите е позволено да работят.
Пиши коя е фирмата и работата, ще си проличи дали е истинско предложение.

страшно много ви благодаря
ще го направя
благодаря ви още веднъш и кои знае може и да се видим някои ден в Норге O:) \:D/ \:D/
ТИТО
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 26 Декември 2012, 19:07:41

Ако не снимка, в краен случай рисунка :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Някой се опитва да те пързаля.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Мнениеот floro » 15 Януари 2013, 12:23:56

Здравейте,
Искам да попитам някой знае ли дали отпадна изискването трудовия договор за бьлгари да е сьс 100% заетост и ако не дали
предлаганият ми контракт 8 работни месеца на 100% заетост за година се вписва в това условие
Благодаря предварително
floro
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот dondido1 » 19 Януари 2013, 00:57:43

Здравейте,аз съм българка ,живея в Кипър със семейството си и работя като козметик.Разбрах,че условията за работа в Норвегия са по-добри.Може ли някой да ми каже дали е възможно да си намеря работа там като козметик.Благодаря Ви предварително.
dondido1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти

Мнениеот naselo » 19 Януари 2013, 10:52:42

Не. Трябва професионално и езиково обучение, а за козметици там има много желаещи местни.

Потребители благодарили на автора naselo за мнението:
dondido1
Рейтинг: 4%

naselo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот dondido1 » 19 Януари 2013, 20:06:46

Благодаря за бързият отговор,но желанието ми за един по- нормален и спокоен живот ме кара да търся повече отговори.аз съм добър специалист в областта на козметиката,дипломата ми е от международна федерация за козметици и имам над 10 години стаж.По въпроса за професионалната езикова квалификация ,ще си дам малко зор и ще се справя.Това не ми ли дава малко повече шанс да си намеря работа там като козметик или изобщо в някоя друга област.Тук в Кипър заплатата ми е 700 евро ,квартирите са по 400-500,градината на детето е 200,кажете ми моля Ви имам ли някакъв шанс да си намеря работа там и колко е средно една женска заплата.И ако не е много нахално да попитам и за мажа ми ,как стои въпроса с намирането на работа и за мъже.Благодаря .
dondido1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот naselo » 20 Януари 2013, 09:17:57

С норвежки език има смисъл да се пробва, но ще сварите ли преди да са се извървяли още една-две едномилионни вълни кандидати от десетки страни през тази и следващата пролет?

Потребители благодарили на автора naselo за мнението:
dondido1

naselo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот dondido1 » 20 Януари 2013, 12:41:54

Благодаря за оптимистичният отговор,но много би ми помогнал ако ми кажеш колко е горе-долу една женска заплата,как вървят квартирите ,цени на детски градини.А що се отнася за езика човек така или иначе трябва да си даде зор за да бъде конкурентно способен.АЗ се казвам Наталия,много се радвам че открих този сайт,много ми е полезен.Благодаря ти и на теб,сигурно за в бъдеще ще имам още много въпроси,така че се бъди снизходителен към мен. :)
dondido1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 20 Януари 2013, 15:29:32

Да ти кажа как е тук в Стокхолм, защото конструкцията на обществото и трудовия пазар е почти еднаква с тази в Норвегия.
Професия козметик има, но назначените и търсенето на такива професионалисти няма, тъй като почти всеки козметик работи за себе си - като ЕТ или друго - подобно на фризьорите. Във всеки квартал напр. има фризьорски салони, които предлагат и козметични услуги, ноктова терапевтика, грижи за кожата и в 90% от случаите това са си собствениците и техни роднини напр. Има разбира се и по-големи студиа, с по 10-на работещи, но те са доста малко, основно в ситито и в големите търговски центрове. Затова статистиката е оскъдна и дава ср. заплата 24000 кр.
Смятай, че в Норвегия доходите са с около 50% по-високи, но и разходите за живот също!

Ето какво направи една колежка на жена ми напр. Шведка, сама с 2 деца. Изкара козметичен курс. Живее в островен квартал, в къща, с външен килер, който го ремонтира и пригоди за козм. салон. Регистрира си ЕТ или подобно. Разпръсна рекламни лифлети из съседките си, тъй като предвид разстоянията тук, далече по-удобно е да ползваш нещо в квартала, отколкото да се вдигнеш към центъра. Напусна работа, където изкарваше ок. 25 000.

Колкото до детските градини, те не са най-големия харч. Общинските са безплатни, но се контролира дохода на сем. и в един момент се появява такса, когато семейството живне, но не е страшна. Частните са на същия принцип, щото общината им плаща. Не съм сигурен, но не надхвърля 1500 кр.
Числата са бруто заплата.

Потребители благодарили на автора bromma за мнението:
dondido1

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Следваща