• Advertisement

финландия

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

финландия

Мнениеот koshava » 22 Септември 2006, 20:50:32

а здрасте на народа от север!!

тука некои хора се оплакват че норвегия ли та дания не било като ората! То си е до човека бре. Или ставаш или не! това е като онаяа моя любима сентенция: няма грозни жени, има само мьже без вкус!!! Аз сьм вьв Финландия от 2 години вече. Жената срещнах вьв Видин и ето ме на. Никога не бях и мислел а камоли планирал да живея тук! но ето че и това стана, ха ха!! И се живее, мани друго!!

Та мисьлта ми е че, нема приказка за Финландия тук у тоа форум, та реших си язе да отворим дукяна за приказки от и за Финландия. На когото можем че помагам с каквото можем, пари не давам/заемам! ха ха! :lol:

Заповедаите да си кажем мьката и щастието, може и некои виц да обьрнеме нищо са не знае! :arrow:
Аватар
koshava
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот someone » 21 Ноември 2006, 17:06:33

Повечето финландци говорят ли Англииски добре? Столица, градове, провинция?
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот koshava » 23 Ноември 2006, 19:34:39

значи, английски не говорят само хора от по на 45-50 години натам! но има доста от тях които говорят. всичко останало е напред с английския. разбира се има и от тези които НЕ ИСКАТ да го говорят. лек тип националисти дето казват : щом си дошьл тук значи ще говориш фински! но за работа ще ти трябва финския, иначе евентуално да се уредиш сьс руският език, но това ще баде изклучение. само фински и шведски стават!!!
Аватар
koshava
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот someone » 24 Ноември 2006, 10:50:47

А всички знаят ли Шведски
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот koshava » 29 Ноември 2006, 14:06:53

vsi4ki u4at shvedski ezik v u4ili6te i vsi4ki znaiat malko ili mnogo! toi e vtoriat ofitsialen ezik vav finlandia!

SORRY 4e pi6a taka no ne sam si u doma i neiskam da se zanimavam sas pc-tata v u4ili6te!!!
Аватар
koshava
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bloody_sword » 6 Декември 2006, 22:57:47

Koshava ако не е тайна ти как попадна във Финландия? Как е времето там,падат ли много температурите януари ,февруари и въобще как е климата?Лесно ли се намира квартира в Хелзинки,как е положението с обществения транспорт в Хелзинки чух че имало трамваи.Евентуално какви биха били разходите на човек за храна ,квартира,транспорт,дрехи,режийни разходи при минимална консумация?
Какви са цените на нокиите там ,на мобилните оператори,електрокниката,компютри,храни,интернет?
Доста въпроси ти задавам :)
bloody_sword
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот koshava » 7 Декември 2006, 20:16:20

аз се ожених за финландка вьв БГ преди 2 години. И ето ме на, понеже тя има да учи и затова се преместихме тук. Обикновенно зимата става бая студеничко. миналата коледа беше минус 27. А и тук вьв Хелзинки духа вятьр от морето и става ниакаде кьм минус 30. иначе нагоре севера е кьм минус 40 обикновенно. Зимата е 10 месеца останалото е една дьлга пролет!! Случва се понякога да стане и около +30С но рядко. Само това лято направи изклучение че стана истинско лято около 30С + 33С. Квартиркит лесно, колко щеш квартири, ама кой ще ги плаща е вьпроса. От 500евро до 1500 а може и повече. Тия дето са по 500евро са на 10 км от центьра но ако си кьсметлия може и да удариш по близо. Разходите са скьпи по принцип. Но сьс една заплата от порядька на 1500 - 2000евро ще оцеляваш нормално. Транспорта е перфектен вьв Хелзинки: трамваи от последно поколение има дето не се качваш и едно стьпало ами направо прекрачваш - ниско долу. Разбира се има и от класиките дет си ги имаме и ние вьв София само дето тия са обновени сьс екстри. автобусите са идеални, месечната такса за карта транспорт: метро, автобуси и трамваи е 41 евро нон стоп без ограничения на пьтуванията!! Обикновенните разходи на един студент тук са около 1000евро месечно. Ако умееш да се стискаш ще си по добре. Електрониката си е почти като софийските цени,малко по скьпичко. А телефоните са си като в БГ. Интернета месечен е от порядька на 35 - 40 евро. Аз сьм на безплатен щот жената е студент и и се полага аванта интернета. А и да не забравя, образованието тук е безплатно!!! Каквото и више да учат тука, никои не плаща.

Дано сьм помогнал с дадената информация!!!
В швеция е далеч по лесно за емигрантите, осигурени са по добре!
Само казвам :( аз планирам.....
Аватар
koshava
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bloody_sword » 8 Декември 2006, 11:09:00

С тая дълга зима малко ме стресна 8O .Какви са тия минусови температури и то 10 месеца.Неприятно.Как издържат тия хора? Аз планирам да дойда евентуално Март ,Април като понапредна малко с езика пък и да не е прекалено студено.
Благодаря за информацията
bloody_sword
Нов потребител
Нов потребител

ha

Мнениеот amnadata » 10 Декември 2006, 17:17:26

в кой градове се намирате изобщо ,аз съм близо до тампере и ня съм обелила бг дума с никого тука и съм полудяла от времето им искам слуунцееееееее :( иначе не се оплаквам много ми е добре гледат ме като писано яйце ....абе много по добре от видин ...ама ми е мъчно иначе :( искам да си початя с някои на бг във финландия ...липсва ми да говоря на бг ...просто тва.успех на всички във всичко 8)

(преведено от модератор на кирилица)
Аватар
amnadata
Нов потребител
Нов потребител

Здравейте!

Мнениеот sysmis » 10 Декември 2006, 18:26:47

Живея в Хамеeнлина, Финландия от 2години. Няма други българи наоколо или поне така си мислех до днес :) Ще се радвам да початим на български, и на мен ужасно ми липсва! AMNADATA, къде точно живееш? Хамеeнлина е на около 70км на юг от Тампере. Поздрав, Р.
Аватар
sysmis
Нов потребител
Нов потребител

ytre

Мнениеот amnadata » 10 Декември 2006, 19:29:01

във вторник ще съм на линия .утре съм в тампере да видя тва нещо -идея парк и вторник в скъпе вечерта мога така че ако искаш да си чатим .амнадата
Аватар
amnadata
Нов потребител
Нов потребител

Въпрос.

Мнениеот boiko1 » 14 Януари 2007, 18:33:29

Каква работа мога да си намеря в Финландия? Знам само английски. Мисля да си взема един месец отпуска от сегашната работа и да отида в Финландия за да видя дали мога да си намеря работа. Мога да работя почти всичко.
Аватар
boiko1
Нов потребител
Нов потребител

?

Мнениеот Ei_Ei_f » 18 Януари 2007, 20:49:31

Имам едно малко въпросче KOSHAVA относно езика.Знам че има езикови курсове в София , но аз сам от Хасково и в момента няма начин да стигна до тях.Чудех се дали случайно знаеш да има нещо като самоучител щото аз се зоря да уча думи и изрази обаче те вече са насвършване. :) :) :) Аз търсих , но нищо не си намерих. И тай тва беше от мене 8)
Ei_Ei_f
Нов потребител
Нов потребител

Re: ?

Мнениеот velingrad » 18 Януари 2007, 21:12:36

Ei_Ei_f написа: Аз търсих , но нищо не си намерих. И тай тва беше от мене 8)

Не е толкова трудно, да се намери нещо - прегледай ги внимателно :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот koshava » 19 Януари 2007, 16:14:21

не сьм гледал за такива самоучители, но сьм виждал учебници сьс аудио касети за БГ език от фински. а са и скьпички. сигурен сьм че имат английски - фински самоучители и такива други. колкото до БГ - фински самоучител май ще почакаме малко да ни опознаят и преведат тия екстри.
Аватар
koshava
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Общ форум