• Advertisement

Работа във Финландия/Швеция

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Работа във Финландия/Швеция

Мнениеот snwl » 17 Февруари 2007, 17:02:42

Здравейте!

Много полезен форум и докато го гледах ми стана интересно има ли някой, който работи в Финландия или Швеция, и който може да опише цялата процедура. Особено след 1.1.2007 - пътувал ли е някой реално само с паспорт, има ли все още някакви ограничения за българи, как се намира работа (ако имате сайтове, агенции или нещо друго)?

Мерси предварително и поздрави :)
Аватар
snwl
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот satbradar » 17 Февруари 2007, 20:02:41

След като инавестирах около 2 ден ада претърсвам мрежата относно инфо з аработа и ваобст еположението в Финландия и 6веция обобставам намереното ино ето така с няколко изре4ения:
Без знанието на локалния език -ли4но аз определям преместването в гореупоментите страни като мисията невазможна - освен ако например няма6 готови пари за инвестиция т.е да си пла6та6 квартира и ваобсте да се самоиздажа6.

акто наи голямо доказателсто з амене е факта 4е 98% от вси4ки обяви
са на финландски или 6ведски.
дори в обяви на енгли6 на много от тях си пи6е 4е трябва да се говори съответния локален език.
Обяви з а работа в сверата на софтуер, Ит,Електроника -сфера дето меже да се работи само с енгли6 -пак с на Фински или 6ведски в пове4ето слу4аи.
Така 4е няма пове4е какво да коментирам.

ина4е ето официална инфо
4ети -
http://www.mol.fi/mol/en/02_working/05_ ... /index.jsp

относно патуването-4ето си се патува от краи време само с паспорт.Въобсте про4ети малко някои и друг документ относно влизането на Бг в ЕУ и няма да задава6 въпроси с паспорти или без и от сорта. Това да си знае6 собствените права е полезно -не мисли6 ли?Или иска6 някои друг да го свър6и това вместо тебе?

НАи важния момент е да си намери работа 4овек - другото е второстепенно.

успехи.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот hinko1973 » 11 Април 2007, 13:58:31

Здравейте,някои може ли да даде информация как варират квартирите в Швеция и дали като се регистрираш в трудовата борса те изпращат на безблатни курсове по Шведтски.Дават ли някакви помощи?
Благодаря на всички отдговорили.
Аватар
hinko1973
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот gipk » 17 Април 2007, 19:21:33

tsetso, мерси, по принцип се надявам някак да мина без преводача, понеже смятам, че съм в правото си да искам договора на английски и си мисля, че и други трябва да го виждат така :)

в краен случай ще послушам съвета ти. мерси!
Аватар
gipk
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот someone » 18 Април 2007, 18:18:47

Цецо,
как е престъпноста в Швеция, специално в Гьотеборг. Предвид че Швеция масово приема имигранти от азия и африка.
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот someone » 18 Април 2007, 18:39:02

А погледни и [url=http://www.sweden.gov.se/sb/d/6997/nocache/true/a/67940/dictionary/false;jsessionid=aZ27GcgBC97g]
ТУК[/url]

Municipalities are required to offer Swedish language instruction to all adult immigrants who lack basic Swedish language skills. This should normally begin within three months of registration of residence in the municipality.

А и ТУК. Казва се SFI.

If you are a newcomer to Sweden you should contact the municipality where you live. They organize courses in Swedish for immigrants (so called sfi). Immigrants who are registered in a Swedish municipality may participate in these Swedish language courses (sfi) free of charge. There are courses at different levels and at different times of the day. We suggest you to contact the local municipal authorities.
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот someone » 19 Април 2007, 09:28:52

Имам предвид пресатпления срещу личноста - побоища, убийства, грабежи.
чувам че искали цигара от някои и ако им откаже или няма имало случаи да го пребият.
А какво ще кажеш за езиковия курс SFI. Прочети постинга по горе
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот someone » 19 Април 2007, 14:01:10

Мисълта ми е ако покажеш че имаш пари да се издържаш или работа и искаш Резидънс Пърмишън, това значи ли че имаш право на безплатно СФИ или трябва да вземеш постоянно пребиваване (след 5 години пребиваване например)
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот someone » 21 Април 2007, 10:31:47

Още един вапрос, предполагам че не ти досаждам. Мисля че ще е интересен за много хора.

Какви са наемите в Швеция и по специално в Гьотеборг.

1. Колко е наема на едностаен апартамент в нормален, тих квартал (кадето няма имигранти от Азия и Африка).
2. Колко е наема на същия апартамент в най-добрите квартали.
3. Колко е наема на еднофамилна къща в Гьотеборг (предполагам в покрайнините) и то кадето няма имигранти.
4. Колко е наема на еднофамилна къща (80-90 кв.м) в тихи градчета и села близо до Гьотеборг, кадето живеят само местни
(до 20км така че да можеш всеки ден да пътуваш до работата в града).
5. Колко е наема на еднофамилна къща (80-90 кв.м) в тихи градчета и села близо до Гьотеборг , кадето живеят само местни
(до 50км така че да можеш всеки ден да пътуваш до работата в града).
6. Какви са възможностите и наемите за стая в апартамент в Гьотеборг кадето живеят и други хора и ползват обща кухня и баня. (Предимно млади хора и то от местните, не имигранти.)

Предварително благодаря.
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот tsetso » 21 Април 2007, 15:39:48

Е ти пък,моля ти се , как ще досаждаш.Аз като дойдох тука нямах абсолутно никаква информация за нищо,дето се вика не знаех къде се намирам и сега с радост бих помогнал на всеки заинтерисован с информация.

1.Наем на едностаен апартамент в нормален , тих квартал , в какъвто живея и аз (Хисингс бака) е 2100-2500сек=210-250еуро.

2.Наем на едностаен апартамент в един от най-добрите квартали е 4500-6700сек=450-670еуро.

3.Къщи в града по4ти не се дават под наем,невероятна рядкост е да намериш нещо такова.А ина4е цените за покупка са от 1 000 000-2 500 000 сек=100 000-250 000 еуро

4-5.Къщи в град4етата около града е мако по-вероятно да намериш под наем , но отново е доста трудно,там цените са по-нистки с около 20%

6.Стая от апартамент с обща баня и кухня е доста популярно тук,особено за млади хора и студенти,за по-подробна информация трябва да погледнеш в интернет обявите.При този на4ин на съжителство наема е доста относителен,зависи от общата цена на наема и от броя на съквартирантите.

*ЗАБЕЛЕЖЛА-Относно имигрантите,те са навсякъде,но тези проблемните са съсредото4ени в два квартала предимно:Angered , Rudalen

Дано съм помогнал с информацията и дано се решиш да се преселиш насам.Вси4ко е ок , само липсата на българи е доста подтискаща :)
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Благодарено: 1 път

Мнениеот someone » 21 Април 2007, 16:43:14

Мерси за информацията. Много ми помогна. Между другото в Денмарк в малко градче що се отнася за покупка на къща един колега (от местните :) ) си купи къща 90кв.м за 38 000 евро и му е много хубава къщата. Той каза че била малка но като завършела приателката му училище щели да си вземат по голяма :) . В Швеция цените на наемите ми се виждат ОК само ако купуваш ми се струва доста скъпо, в Денмарк покупката е по евтина но май наемите маи са по високи. Между другото съм спал в Копенхаген (Норебро, при изметта :) , макар че специално в тази сграда нямаше измет и всички бяха скандинавци) за 100 DKK.
1 EURO =7.5 DKK, 1 EURO = 9 SKK , което е без пари. И в Германия няма такива цени! :)
В Швеция колко би струвало младежко общежитие (в Гьотеборг)? Това е ценно кога пристигнеш докато си намериш квартира.

Между другото кои националности са най-големите в Швеция? Знам за Сърби, Араби.. , кои са другите най-много представени групи от не европейски произход.
Знам че в Норвегия има много Пакистанци...

Мерси за колаборейшъна, ще те питам може би и още , то и за всеки който се интересува от Швеция тази информация ще е изключително полезна. Иначе за цените на храни, дрехи, транспорт, знам те се еднакви в цела Скандинавия и между другото не е много скъпо, даже некои неща са по евтини от България :)
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот someone » 21 Април 2007, 17:12:41

Btw, Би ли показал на Тази карта каде са имигрантските квартали
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот someone » 24 Април 2007, 09:58:42

Брането на Ягоди популярно ли е сред имигрантите. Какви са шансовете да си намери човек работа за бране на ягоди през лятото в некоя ферма в Скания (предполагам там са ягодовите ферми). Според мен сезона е Юли-Август за ягодите?
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот someone » 24 Април 2007, 16:12:24

Ами ако узнаеш нещо ще съм ти бладарен. Иначе ягоди има и най-много са в Скания, но специално за Шведските ягоди няма много информация в Интернет.
Аватар
someone
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот pippi » 30 Април 2007, 11:10:08

tsetso написа:Като се регистрираш в борсата (държавната) те пращат на курс ,безплатен и полу4аваш пари за това 4е у4иш,...

...

tsetso, не заблуждавай хората
пари за SFI получават само бежанците
след SFI се взимат някакви студентски пари ако се учи на пълно работно време предмети от основния или гимназиалня курс

ние право на помощи нямаме, освен ако нямаме перманентен престой - след 3 години се получава и тогава ти се променя статута

нямаме право и на помощи за безработни - имаш право на тях само ако поне 1 година си плащал членски внос към профсъюза и осигуровка към касата за безработни

ето тук съм написала доста за Швеция, смятам, че инфото е достатъчно пълно

дала съм линкове, където може да се провери информацията към момента
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=163510.0
pippi
Модератор
Модератор

Благодарено: 14 пъти

Следваща

Назад към Общ форум