• Advertisement

Работа във Финландия/Швеция 2

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Работа във Финландия/Швеция 2

Мнениеот velingrad » 23 Септември 2007, 13:39:52

Продължение на Темата.

Моля - придържайте се, към Темата!
Има си отделни Теми за език, бил той Датски или Шведски.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

.

Мнениеот Mbuamba » 23 Септември 2007, 13:56:38

Всъщност дааа хубаво е , че темата се разрастна. Има желаещи се наистина. Българите в Швеция не са чак толкова много ? :) май ?
Аватар
Mbuamba
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Vova » 23 Септември 2007, 16:59:22

Mbuamba,
добре е че си толкова амбициозен...и млад.
Аз също като Теб съм се насочил натам обаче независимо от образованието, ценза, знанията и опита ми, съм се приготвил психически за най-обикновена, за неквалифицирани кадри и съответно най-ниско заплатена работа. Както се казваше в една реклама: "...не поставяй каруцата пред коня...".
С две думи ако си упорит и постоянен, намери каквото и да е, за предпочитане през нощта та да имаш време и за училище/поне така разбрах от написаното от Теб/. Убеден съм че ако си поставиш високи цели и си ученолюбив и работлив, то след най-много18 месеца/дано не Те плаши този срок/ ще си намериш добра и високо-платена работа. Може пък и за VOLVO или IKEA да работиш, кой знае?
Аз поне стартирам в тази посока след месец и благодарение на хората в този форум вече почти съм си намерил работа/дано не мине котка път..!?/ А пък Ти имаш 2 големи предимства пред мен/може би и повече/
1. Не се налага да се грижиш за прехраната на 5-членно семейство;
2. Точно 2-пъти си по-млад от мен;
Вярвай в себе си, не се "огъвай" пред трудностите дори да ти се плаче и бъди упорит!!!
There is nothing better, than a bad weather!
Vova
Тукашен
Тукашен

.

Мнениеот Mbuamba » 24 Септември 2007, 10:57:00

Раздвижете се малко .... форума да върви :) аз предлагам ако искате да пуснеме една нова тема за забележителностите на Швеция ( освен ако няма такава де , защото не гледам толкова внимателно ) и по междудругото сам с последно предупреждение да ме ритнат от форума :)
Аватар
Mbuamba
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pippi » 24 Септември 2007, 11:14:15

Vova, а дано имаш повод да черпиш скоро

Mbuamba, има страшно много сайтове за тези забележителности
само да имаш желание и време да се ровиш
относно риска - винаги има, но все пак ти си сам и нямаш семейство да зависи от теб
така че, рискувай смело и прави каквото искаш сега, докато можеш, за да не съжаляваш, когато остарееш, че си изпуснал нещо

успех на всички
pippi
Модератор
Модератор

Благодарено: 14 пъти

.

Мнениеот Mbuamba » 24 Септември 2007, 11:50:34

Пипи да наистина си права аз сам много млад - само на 19 години ..... и наистина обичам рисковете и няма какво да рискувам единствено парите който в крайна сметка има вероятност да заробя но общо взето мисля много позитивно и изобщо мисля , че е невъзможно това да стане. Притеснява ме дали работа ще си намеря единствено но ще се ходи другата година в момента уча шведски и в интерес на истината е много интересен език ..... малко ми е трудничък в момента нои свиквам
Аватар
Mbuamba
Нов потребител
Нов потребител

Re: .

Мнениеот Mr.Bombastic » 24 Септември 2007, 11:53:21

Mbuamba написа:Раздвижете се малко .... форума да върви :) аз предлагам ако искате да пуснеме една нова тема за забележителностите на Швеция ( освен ако няма такава де , защото не гледам толкова внимателно ) и по междудругото сам с последно предупреждение да ме ритнат от форума :)

Това не се прави, защото се чудим как да се накараме на някого, а за нормалното развитие на форума. Съвсем добронамерено ти желая успех ;).
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

.

Мнениеот Mbuamba » 24 Септември 2007, 12:23:55

Мистър Бомбастик мерси много. Ми то от мойте въпроси форума тръгна нанекаде :) може да звучи малко нескромно ама ... и Мр Бомбастик ще се стремя да те зарадвам ... ще дам линка на още 7-8 човека които в момента са се ориентирали към Швеция със тех уча език защото са много заинтересовани от този форум и тогава форума ще стане голяма дискусия и после ще трябва да има много бира за мен :lol:
Аватар
Mbuamba
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот emk0 » 25 Септември 2007, 20:10:23

Здрасти на всички.
Имам един въпрос, свързан с здравната система тук в Швеция.
Знам ,че на месец струва някъде към 70-100 крони примерно застраховка за първична медицинска помощ. Но знаете ли някакви подробности за застраховки/осигуровки срещу други болести ... недай си боже човек се разболее от нещо по-сериозно, наложи му се операция - няколко, лечението продължава дълго ... тогава единствения ни избор е май да се върнем в БГ :? и да оставим в ръцете на Българската здравна система :shock:

ПП: Относно регистрацията на автомобил, едня моя колежка дойде от Словения с нейната си кола, питала е в полицията и на още няколко места /ще я питам за подробности/ дали има нужда да регистрира колата си по местожителство при положение ,че смята да остане близо 10 месеца в Швеция - отговорили са и ,че няма нужда :?
A day without house music isn't the end of the world but it's so damn close
Аватар
emk0
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dreben_killer » 4 Октомври 2007, 00:08:37

Понеже ми е първи пост тук ще задам няколко въпроса, които може би някой вече е задавал.
1. Швеция или Финландия е по-добре да избере един нищо незнаещ за скандинавските страни човек, който търси работа, знае само английски и има завършено средно специално образование по специалност Компютърни системи и технологии с втора квалификационна степен (разбирайте това съм аз)?
2. Отиването в двете страни как става? В смисъл за Швеция какво ти трябва от БГ като документи да си вземеш и за Финландия какво ти трябва?
3. Къде е по-лесно да се намери работа не изискваща квалификация, защото ми е ясно че дори да се наканя да тръгна няма да съм шеф на банка от първият ден след като пристигна. Пък и мен не ме притеснява да работя неквалифициран труд година, че и повече докато си стъпя на краката и започна да боравя с езика добре (за шведският говоря).

Благодаря предварително на отговорилите.
Аватар
dreben_killer
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tsetso » 7 Октомври 2007, 09:42:12

dreben_killer написа:Понеже ми е първи пост тук ще задам няколко въпроса, които може би някой вече е задавал.
1. Швеция или Финландия е по-добре да избере един нищо незнаещ за скандинавските страни човек, който търси работа, знае само английски и има завършено средно специално образование по специалност Компютърни системи и технологии с втора квалификационна степен (разбирайте това съм аз)?
2. Отиването в двете страни как става? В смисъл за Швеция какво ти трябва от БГ като документи да си вземеш и за Финландия какво ти трябва?
3. Къде е по-лесно да се намери работа не изискваща квалификация, защото ми е ясно че дори да се наканя да тръгна няма да съм шеф на банка от първият ден след като пристигна. Пък и мен не ме притеснява да работя неквалифициран труд година, че и повече докато си стъпя на краката и започна да боравя с езика добре (за шведският говоря).

Благодаря предварително на отговорилите.

за съжаление няма активно пишещи от Финландия и съответно информацията ни за тази страна е от втора ръка.Ина4е по пътя на логиката би трябвало да ти е по-лесно в Швеция-езикът е по-лесен.....много по-лесен...докато финландския е УЖАС.Има доста пове4е емигранти и съответно хората са по-отворени към 4ужденци.За документи ти трябва паспорт и съответно дипломата от университета(евентуално както каза след като напредне с езика).Неквалифицирана работа ,като за на4лен старт има много,само 4е се изисква владеене на шведски език поне на някакв ниво,затова е по-добре да запо4неш някаква подготовка от България.Ако погледнеш в темите свързани с обу4ението по езика ще намериш доста линкове за самоубо4ение,които сме предоставили на интересуващите се

УСПЕХ
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Благодарено: 1 път

Мнениеот amra » 7 Октомври 2007, 12:23:44

Dreben, да ти се отговори на този въпрос едва ли е така лесно .Това може да направи човек, който е живял и в двете държави, познава и двата езика и двете социални системи.А не зная дали сред нас има такъв.Трудно е да ти се даде съвет, ти сам би трябвало да събереш необходимата информация и да решиш.Аз лично бих избрала Швеция и ще ти кажа защо- шведски език се говори официално и във Финладия, значи с шведски, можеш да отидеш и във Финладия, но ако знаеш само фински,няма да можеш да си намериш с него работа в Швеция.Смятам,че можеш да си намериш работа и с това , което си завършил,но при всички случаи трябва да знаеш малко шведски- това е задължително условие.Швеция винаги се е сметяла за по- развитата и по- богатата в сравнение с другите скандинавски страни.Дали това е все още така , не зная.Пробвай първо в Швеция- от там лесно можеш да отидеш и в Норвегия и във Финладия.
Успех,дребен!
И пиши кво си избрал!
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dreben_killer » 8 Октомври 2007, 01:55:31

@tsetso ами аз диплома за завършено висше нямам, защото смятам сега ако отида след някоя и друга година като науча езика да запиша да следвам там (под там разбирай в държавата, към която съм се запътил).
@amra за избор все още не зная. Аз питам за Финландия, защото един мой приятел се кани да се мести от Англия там при брат си. Ако това стане и аз отида при тях поне ще има при кого да стоя отначало, а и те ще ми съдействат да си намеря някаква работа. Ако тръгна за Швеция там не познавам абсолютно никого и приключението ще е 5 звездно. ^^
Език разбирам, че трябва да науча още един и той да е шведски. Това ще стане стига да отида там това ще ми е сред приоритетите.
Аватар
dreben_killer
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот amra » 8 Октомври 2007, 13:21:22

Дребен,едно твърде благоприятно положение е,че в държавата, в която отиваш ще има кой да те насочи и помогне.Това не е маловажен фактор.Ти събирай информация и се ориентирай.До тогава чети форума ,ще ти бъде от полза, смятам. :)
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dreben_killer » 8 Октомври 2007, 22:02:06

@amra ами то още не се знае дали ще го има този "насочващ" човек де. Искам да кажа, че те хората ми казват "Ако стане това и това, ако така се подредят нещата." общо взето прекалено много ако-та стават. Аз пък си мисля "С толкова ако-та, ако вземе нищо да не стане тогава к'во правя?". Аз съм си малко луд и стягам багажа и заминавам не ме е страх от неизвестното, но пък понякога толкова авантюристичната ми нагласа може да не доведе до добър резултат. На мен ми трябва първоначално квартира и работа. Когато тръгна разбира се, че ще си взема някакви пари няма да отида ей така с 2 евро в джоба. Ще гледам поне за месец пари да имам за квартира и храна, обаче нали трябва от някъде да я измисля тази квартира. Вие казвате, че там вестниците са на шведски (за Швеция и Финландия говоря), то си е и нормално де няма да са на български. BTW споменахте за научаване на езика. Може ли да ми препоръчате някакви самоучители нещо като езиковите курсове на Relaxa с касетки или CD-ta. Ако ги намеря ще си ги купя и поне език да започна да уча малко по малко.
Аватар
dreben_killer
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Общ форум