• Advertisement

здравейте !

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

здравейте !

Мнениеот vetzkov » 6 Юни 2008, 22:51:27

Здравейте! Казвам се Цветан и отдавна следя форума тъй като имам мерак да уча в чужбина от много време , днес ми пристигна писмото за прием от един университет във Финландия и сметнах че това е достатъчен повод да ви пиша. Тъй като най-вероятно заминавам в края на Август ми е интересно има ли някой , който да учи там и да има опит за споделяне. Университета е в Раахе (малко градче доколкото разбрах). Благодаря предварително за всяка информация :)
Аватар
vetzkov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот silviabo » 7 Юни 2008, 23:56:14

здрасти
поздравления за постъпването ти в университета\! :thumbup:
надявам се, че няма да ти досдя ако те питам нещо
от скоро съм член на форума и причината за това стана широко засегнатата тема за скандинавия. тъй като моят мерак за учене там е със сигурност не по-малък от твоя :oops: , а все още съм в началото на процедурата искам да те питам как успя да си избереш университет и специалност?в швеция обучението е безплатно, така ли е във финландия?ако не е много нахално би ли ме светнал за началната процедура? :oops: а и необходим ли е тойфел?предварително ти благодаря и извини ме ако въпросчетата са повече от допустимото :oops: сигурна съм,че отговорът ти ще помогне не само на мен.... 8)
успех от мен!
silviabo
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот vetzkov » 9 Юни 2008, 01:12:33

здравей и на теб ! сега по въпросите:
-да образованието във финландия е безплатно
-началната процедура е да си избереш 4 университета максимално , тоефл (препоръчително), след което нещата се развиват по следния начин - пращаш тоефл и копие от дипломата заедно с формуляр за кандидатстване към университетите (януари - февруари)

-март - получаваш решение дали си допуснат до изпита за кандидатстване

-април - яваваш се в финалнадия на изпит (аз ще уча с английски и беше на английски) - в него се прилагат умения по математика , физика, химия и логика. ако си без тоефл е трябва и по английски

- началото на юни ти пристига решението дали си приет заедно с бланката за потвърждение

- до 1 август трябва да си потвърдил чрез писмо

-25 август заминаваш (аз тогава де:) сега си търся изгодни полети)

и те така с две думи , ако имаш още въпроси питай :)
Аватар
vetzkov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот silviabo » 9 Юни 2008, 09:10:12

здрасти пак!много ти благодаря за вниманието!наистина ми помогна доста с така имброените етапи! всъщност първите две стъпки ми бяха така... известни, но др въпрос, който се появи е следният: има ли и др време, в което да се кандитатства за университет в този ареал, т.е. знам, че там може да се кандидатства и за двата семестъра- 2 пъти в годината(или се бъркам??) в смисъл такъв, че ако задействам нещата сега, най-общо казано, ще мога да се включа направо през зимния семестър...абе май се бъркам нещо...
прощавай, но ми е адски объркано info-то :oops:
все пак отново ти благодаря.
успех от мен! :wink:
silviabo
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Samodiva » 3 Юли 2008, 20:55:41

:)
Аз засега съм само с желание да уча там магистратура, но ще трябва да поизчакам малко. Въпреки това обаче от известно време се ровя насам-натам и съм намерила един полезен форум: www.finlandforum.org
Видях, че си и питал за работата - ами в този форум всички обясняват, че е ужасно трудно без езика. А той не е лесен.
Желая ти успех.
П.С. Какъв е този университет в Раахе? Обърнала съм доста страници на финските унита, но на този не съм попадала.
Аватар
Samodiva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Назад към Общ форум