• Advertisement

Финладия

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Мнениеот snwl » 18 Февруари 2007, 09:53:06

satbradar, и аз горе-долу същото намерих, възникна и още един въпрос (ако има някой, работещ във Финландия, който знае реално как е ситуацията):
Дали може да се намери работа във Финландия само с шведски?

A се пътува открай време с паспорт и виза в него :) Освен ако нямаш предвид открай време - отпреди два месеца. И благодаря за загрижеността за правата ми :lol:
Аватар
snwl
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Kimi » 18 Февруари 2007, 14:15:31

Няма да има проблем да си намери6 работа само с 6ведски във Финландия, за6тото ви4ки говорят 6ведски. Дори много от младите хора не говорят СУОМИ (фински). Освен паспорт не ти трябва виза и то наистина от мнооого отдавна..
Аватар
Kimi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zezi » 11 Април 2007, 08:23:08

Здравейте, някои може ли да внесе яснота относно данъците, които се удържат от работната заплата във Финландия, знам че има спогодба с България за избягване на двойното облагане, но трябва ли тези пари да се декларират като доход от чужбина пред българските данъчни служби. Ще бъда благодарен, ако някой знае финландския механизъм за изчисляване на данъка от възнагражденията, какви проценти, удръжките за осигуровки влизат ли в данъчната основа или не. Благодаря предварително! :roll:
Аватар
zezi
Нов потребител
Нов потребител

помощ с превод

Мнениеот gipk » 12 Април 2007, 00:38:16

здравейте!

пускам въпроса си тук и в темата "фински език", защото той е свързан и с двете.

от почти месец баща ми е във финландия на работа на пробен период и предстои да подписва договор. за съжаление фирмата е малка и макар че той е назначен на работа с английски език (не с фински), не разполагат с възможността да преведат договора поне на английски.

пробвал е да пише на посолството в хелзинки, но е-мейла на страницата им не работел. затова написахме на финландското в софия да ги питаме какво да правим.

междувременно ще бъдем страшно благодарни, ако някой тук се отзове - с добри познания по финландски или познати с такива познания. дори съвет ще ни е от помощ.

благодаря предварително от името и на двамата и очаквам скорошен отговор! тук темите винаги тръгват много приятно и се надявам да се включите и към моя въпрос!

поздрави!
Аватар
gipk
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Re: помощ с превод

Мнениеот Olya » 24 Април 2007, 19:22:20

gipk написа:здравейте!

пускам въпроса си тук и в темата "фински език", защото той е свързан и с двете.

от почти месец баща ми е във финландия на работа на пробен период и предстои да подписва договор. за съжаление фирмата е малка и макар че той е назначен на работа с английски език (не с фински), не разполагат с възможността да преведат договора поне на английски.

пробвал е да пише на посолството в хелзинки, но е-мейла на страницата им не работел. затова написахме на финландското в софия да ги питаме какво да правим.

междувременно ще бъдем страшно благодарни, ако някой тук се отзове - с добри познания по финландски или познати с такива познания. дори съвет ще ни е от помощ.

благодаря предварително от името и на двамата и очаквам скорошен отговор! тук темите винаги тръгват много приятно и се надявам да се включите и към моя въпрос!

поздрави!

Ако не е късно - една позната живее във Филандия. Понеже и пратих с линка от форума - и поисках мнението за темите, които се разискват тук - тя се съгласи да ти изпратя нейния мейл - ако имаш нужда от помощ. Можеш да и пишеш на лично да ти дам меила
Последна промяна Olya на 24 Април 2007, 21:31:56, променена общо 1 път
Аватар
Olya
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Olya » 24 Април 2007, 19:27:25

snwl написа:satbradar, и аз горе-долу същото намерих, възникна и още един въпрос (ако има някой, работещ във Финландия, който знае реално как е ситуацията):
Дали може да се намери работа във Финландия само с шведски?

A се пътува открай време с паспорт и виза в него :) Освен ако нямаш предвид открай време - отпреди два месеца. И благодаря за загрижеността за правата ми :lol:

коментар от моя позната във Финландия:

Да, но във градове с 6ведко население: Ахвенамаа,
Турку, Вааса например и около тях по-малки градчета, западната граница. Мои познат българин беше в Финландия 4-5 години и знаеше само шведски ;-)
Аватар
Olya
Нов потребител
Нов потребител

Цигани

Мнениеот pipito » 31 Юли 2007, 02:18:09

Аз да ви кажа честно и тука във Финландия дойдоха тези наште цигани.Направо могат да те побъркат.Казват,че са българи,когато ги хванат да крадат или да продават фалшиво злато. А нали се сещате,че като са в Бг казавт,че са турци. Мръсна сган са, казвам ви.Вече не мога да правя разлика между турчини циганин.
Сори ,че това не е по темата,ама наистина ще се побъркам.
А иначе относни темата.Всички,които се изказаха до момента са прави,че във Финландия и Швеция няма какво да правиш без език,който би трябвало да говориш добре,за да те вземат. Фините са големи шовинисти и нема как да те предпочетат пред финландеца. Незнам кой спомена,че жените са красиви.Жива отврат са. Дебели,грозни и неподдържани. Нямат никакъв вкус за обличане и съчетаване на цветовете. Тях ги харесват само арабите,защото имат по 5 руси косъма на главата.
И турците ги харесват,ама за тях нема да се изказвам повече.
Аватар
pipito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kill_u » 3 Август 2007, 21:24:03

Добре ама до сега никой не даде точен отговор за работа във Финландия?
Искам да питам следните въпроси, ако някой ми даде приблизителни отговори, бих бил много благодарен:

1. Колко евро е минималния (екзистенц минимум ) за човек работещ във Финландия?
2. Колко струва издръжката (само квартирни и храна ) на един човек?
3. Колко струва същото но за четиричленно семейство?
4. Стана ми ясно, че трябва да се знае фински език, но за незнаещите правителството организира ли някакви курсове при условие че имат работа?
5. Намира ли се лесно работа по принцип, и дали човек може да си намери работа ОТ чужбина(тоест от БГ)?
Ако се сетя още нещо ще питам стига да има кой да отговаря :)
kill_u
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот amra » 5 Август 2007, 21:33:21

kill_u написа:На мен пак никой не ми отговори :cry: :cry: :cry:

Айде ,не плачи, а чети!
--------------------------------------------------------------------------------

Цитат на: physiotens в петък, 09 февруари 2007, 20:02
Здравейте, аз пък се интересувам за условията във Финландия и по-точно за детските ясли. Благодаря предварително

За да направиш каквото и да е във Финландия ти е необходимо да иамш sosiaaliturvatunnus и Kelakortti.Първото се получава лесно и бързо(след около 2 седмици), но за Kela трябва доста да се чака.Но главното е ,че за да получиш трябва да имаш трудов договор за минимум 7.5 часа на ден работа. Но разбира се това не е достатъчно,тъй като за всяко нещо ,което искаш да направиш тук искат да знаеш финландски.Предполагам,че си се интересувала и знаеш ,че езика никак не е лесен.Курсове в Б-я няма.Единствено тук във Финландия има такива.При това положение ти остава само да учиш сама вкъщи или ако имаш приятели или близки да отседнеш при тях. ако искаш още инфо пиши, но аз съм сигурна че ако достатъчно силно искаш да дойдеш ще го постигнеш.Тук има такива примери!!!!

P.S. Иначе Финландия е силно социална страна и ако детето е родено тук има доста преимущества!

пак от
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=163510.0

там има инф и за Англия, Германия ....Португалия....
Аватар
amra
Тукашен
Тукашен

Мнениеот pan0ram1c » 6 Август 2007, 03:33:58

Здравейте.
от собствен опит бих добавил за Финландия следното:
Ако някои планува да стои повече от 3 месеца схте трябва да се регистрирате първо в отелат на полицията които отговаря за иммигрантите. Тази регистрация отнема горе долу 3 месеца, но ако имате усигоренна работа отнема по малко.
След това се отива до магистратии, това е регистрационен офис вав саответният градат да ви издатат Социален номер.
Следвасхтата стапка е да поситите бурото по труда ако сте безработни.
За сажаление 6те потварда че без език работа почти не се намира.
След като се регистрирате в бурото по труда се ходи до Кела.
Схте вметна че от бурото по труда организират курсове за езика безплатно, но броиката е сравнително малка сравнено с броят на желаештите. Затова се записвате в частно оЧилиште на курсове за езикат (струва около 65 еуро за 2 семестара).
От училисхтето се взима документ и се ходи пак при Кела за да ви отпуснат по 8 еуро на ден затова че учите езикат.
Аватар
pan0ram1c
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Aronia » 9 Август 2007, 14:19:27

panOram1c, уточни, моля, какво значи "да планува да стои повече от три месеца". Ако е във Финландия като турист, може да планува да стои и над 3 месеца. (средно това планувано стоене (3 месеца) без работа за сам човек ще е около 3000 евро-наем за три месеца+депозита за наем(ако въобще някои се съгласи да даде квартира под наем)+ храна).

Въпросът е за работа и то да започнат веднага, а ти малко подвеждаш хората с твоя пост.
Аватар
Aronia
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pan0ram1c » 15 Август 2007, 21:50:27

Aronia написа:panOram1c, уточни, моля, какво значи "да планува да стои повече от три месеца". Ако е във Финландия като турист, може да планува да стои и над 3 месеца. (средно това планувано стоене (3 месеца) без работа за сам човек ще е около 3000 евро-наем за три месеца+депозита за наем(ако въобще някои се съгласи да даде квартира под наем)+ храна).

Въпросът е за работа и то да започнат веднага, а ти малко подвеждаш хората с твоя пост.

Незнам какви са ти плановете. Както и да е, ако ще желаеш да работиш ще трябва таи или иначе да се регистрираш тук.
Наемите варират според град и квартал.
Например вав Ванта (предградие в Хелсинки) наем за 56 m2 = 500 Еуро. В Хелсинки на 5-6 км от центара за 61 m2 наем 670 еуро.
Хелсинки център 50 m2 наемите почват от 1000 еуро нагоре.

Депосита обикновено е равен на предлатен месец.
За храна около 30 еуро на седмица за паразуване.
На пушачите давам савет да спрат или намалят цигарите. Кутия LM = 3,70, Malboro = 4,20 евро
Аватар
pan0ram1c
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Общ форум