• Advertisement

Имигриране в Германия - семейно, квалифицирана работа

Форумът, който касае всеки!

Имигриране в Германия - семейно, квалифицирана работа

Мнениеот daisymm » 20 Август 2009, 23:01:15

Здравейте,

Дълго и методично планираме семейно имигриране в Германия - не е прищявка, а внимателно обмислен ход. Като че ли моментът за по-активни действия е дошъл. По тази причина искам накратко да представя нашия "потенциал" и ще се радвам да получа трезви оценки за шансовете ни за успех.

1. Четиричленно семейство, деца съответно на 10 и 4 г.
2. Мъж на 37 г. с добро българско университетско образование и висока инженерна квалификация (явно той ще нарами хомота).
3. Относно езика - баща с 18 месечен езиков курс по немски (може да се каже, че има базови познания), майка и 10 г. дете - и двамата с някакви елементарни познания след посещаване на езикови курсове.

Разчитам на вашите мнения, които да са пречупени през сегашната ситуация в Германия.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Re: Имигриране в Германия - семейно, квалифицирана работа

Мнениеот satbradar » 21 Август 2009, 17:22:41

Даи малко повече инфо за господина- специалност и точно какво е работил- добро образование и висока инженерна квалификация е много общо.

На теория тои ще трябва само да ис намери работодател и -подписва договор- работи.Съответно съпруга и деца въз основа на това идват и те .

На практика - в момента почти навсякъде наемането на нови хора е стопирано заради кризата -поне в големите фирми да речем е така. Като добавим че с тия 18 месеца немски ще срича като първолак на евентуално интервю.... шансовите са много малки -това ми е оценката въз основа на даденато инфо.
Таткото да си сяда на дупето както се казва и да учи език до скъсване - трябва да може да говори поне 30 мин на немски без да се запъва за да може да се класира някъде.
Времето когато работодателя не държеше на немски език свърши някъде 2002 - 2004 -в днешно време без много добър език квалифицирана работа почти не може да се почне в немско.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот gerryp » 25 Август 2009, 09:49:07

satbradar написа:Таткото да си сяда на дупето както се казва и да учи език до скъсване - трябва да може да говори поне 30 мин на немски без да се запъва за да може да се класира някъде.

Ц, ц, ц #-o
Не отчайвай така хората O:)
Аватар
gerryp
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 26 Август 2009, 18:49:01

satbradar, доста е обезкуражаващо това което споделяш. Още повече, че няма никакви други коментари, които да казват нещо по-различно.

Все пак, дали не са останали немски работодатели, които да обърнат внимание на кваливикацията и много доброто владеене на друг западен език (английски)? А овладяването на немския на по-късен етап ще стане по естествен път (вероятно е въпрос на 4-6 месеца) ...

Няма ли някой друг, преминал по този път, който да сподели мнение?
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот derdiedas » 26 Август 2009, 19:21:10

без добър език си до под кривата круша - независимо от бранша.. е може би за програмистите е малко по лесно, но след като ЕУ съюза прие нови страни, и има народ от къде ли не.., и второ незнам как ще стои въпроса с дипломите.. приравняване признаване ще искат ли.. това ти е втората голяма спънка.. и после законодателството - трите месеца и така нататък. Инжинери се търсят, но като не може с екипа да общуваш, а те са немци - става безсмислено. А немците съм имал случаи, говоря им на Английски те ти отговарят на немски, и така през цялото време.. не че не го знаят Английският.. как да кажа - много си тачат езика.. докато в БГ ние приемаме много лесно чужди култури и езици. Първо сам трябва се уважава човек , за да го уважават и другите ;-) та за това немците са там накъдето БГ гледа и иска да е.
Аватар
derdiedas
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот daisy » 26 Август 2009, 20:11:32

Без да искам да ви обезкуражавам, но немският не е език, който се овладява за 4-6 месеца и то на такова ниво, че да може да се работи на него. Ще отнеме повече време. Желая ви успех!
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот danin » 26 Август 2009, 21:25:13

******, това което ви трябва е фирма, която желае да наеме съпруга ти на работа. Точно с тези знания и опит, които той има. След това му вадят разрешително за работа в Германия. Поне тека беше преди. От там нататък е лесно.

Езика не е пречка, ако не е проблем за фирмата. Има германци, които с радост говорят английски.
Има фирми, където факта че съпруга ти владее английски ще е напълно достатъчен за да му предложат работа. Въпрос на тръсене.

Това за което трябва да се погрижите в момента е той да получи предложение за работа, а след това разрешително. Не виждам проблем това да стане. Ако е специалист винаги ще успее да се намери фирма, която да иска да го наеме.

А колко знае или не знае немски не е определящо, зависи от конкретната фирма. Таке че търсете, не си губете времето и не очаквайте някой да ви каже даааа много е лесно.

Но ако наистина го искате със сигурност ще стане. И няма да сте първите, който са го направили. Вече познавам няколко такива семейства. Така че не се отказвайте и повече оптимизъм и вяра в себе си. Ще ви трябва.
Ако имате конкретни въпроси, питайте....

Потребители благодарили на автора danin за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

danin
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот naddya » 27 Август 2009, 08:30:08

******, и аз познавам такива случаи, каквито danin описва, и мога само да потвърдя всичко, казано от нея - наистина е трудно, но не е невъзможно!
Един съвет: насочете се към международни фирми с представителства в Германия. Много е голям шансът екипът да е международен и официалният език във фирмата всъщност да е английски ;)
Поздрави и успехи!
Аватар
naddya
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот daisymm » 28 Август 2009, 21:07:33

danin, naddya, благодаря за по-различния поглед по темата.

derdiedas написа:... и после законодателството - трите месеца и така нататък.

Ще ми даде ли някой актуална информация за тези 3 месеца. От проучването ми по този въпрос бях останала с впечатление, че при инженерните кадри се минава по пътя свободна инженерна позиция -> предложение за работа -> разрешително за работа –> работа

Проучването за местен кандидат за позицията и 3 месечен престой не отпадат ли в този случай?
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот nisilia » 6 Октомври 2009, 00:10:35

Намиране на фирма в която работният език е английския е възможно, дано имаш късмет (аз за сега не мога да намеря в моя бранш, но пък познавам хора който са намерили).
Има нещо друго което е доста голям проблем във вашата ситуация и то е училищната система в Германия. Тук след 4-ти клас се осъществява едно разделение по различни видове училища, а твоето голямо дете е точно в тази възраст. Информирай се повече и се подготви, че пътят е много сложен и ще има доста моменти в който ще се питаш- "защо ми трябваше да тръгвам ](*,) "
Успех :thumbleft:
Аватар
nisilia
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 13 Юни 2010, 12:46:23

Здравейте, мина почти година откакто пуснах темата и най-накрая имам конкретни резултати: разрешително за работа за 1 г. (Arbeitserlaubnis-EU) и първоначален срочен договор (за периода на разрешителното за работа). Работата е точно по моята специалност и мисля, че това е добро начало.

Подготовката за заминаването ни е в ход и покрай цялата суматоха се притеснявам да не пропусна нещо важно. В тази връзка моля всеки от вас, който се сеща за каквото и да е нещо, което трябва да бъде направено в Германия, но може да се подготви (или дори направи) от България да ми пише.

В момента освен посочените по-горе документи договарям квартира и съм в контакт с директорите на училищата от района. Също така действам и по задачите в България. Ще се радвам да се поуча от вашия личен опит.

Поздрави!
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daisymm » 4 Юли 2010, 20:16:33

Здравейте отново,

Бих искал да задам и няколко по-конкретни въпроса, свързани с подготовката ми по преместването в Германия. Това, което знам до момента (подредено хронологично) е:
(1) след като пристигна на място отивам при работодателя да получа копие от трудовия договор
(2) откривам си банкова сметка
(3) срещам се с няколко брокера и си наемам жилище, подписвам договор за наем
(4) с договора за наем отивам и си правя адресна регистрация
(5) след това отивам в клон на някоя от здравните каси и си правя задължителна здравна осигуровка

Ето и въпросите ми:
(а) не ми е ясно в кой момент и къде се регистрирам за Steuerkarte?
(б) има ли нещо друго (някаква регистрация, ангажимент към властите и т.н.), което да пропускам?
(в) към стъпка (5) от по-горе: първият месец ще бъда без семейството си. След това пристигат и те и ще се осигурават здравно чрез мен. В тази връзка не ми е ясно дали да ги впиша още при първоначалната регистрация в здравната каса или първоначално имам право да регистрирам само себе си и чак когато те пристигнат мога да добавя и тях?
(г) При положение, че отивам в малък град (15 000 жители) разумно ли е да очаквам, че мога да приключа с действията по стъпки (1) - (5) в рамките на една работна седмица?

Доста писане падна, дано изложението ми не изглежда объркано. Чакам вашите подсказки ...

Хубава седмица на всички!
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот onufriy » 4 Юли 2010, 22:39:10

****** написа:Здравейте отново,

Бих искал да задам и няколко по-конкретни въпроса, свързани с подготовката ми по преместването в Германия. Това, което знам до момента (подредено хронологично) е:
(1) след като пристигна на място отивам при работодателя да получа копие от трудовия договор
(2) откривам си банкова сметка
(3) срещам се с няколко брокера и си наемам жилище, подписвам договор за наем
(4) с договора за наем отивам и си правя адресна регистрация
(5) след това отивам в клон на някоя от здравните каси и си правя задължителна здравна осигуровка

Ето и въпросите ми:
(а) не ми е ясно в кой момент и къде се регистрирам за Steuerkarte?

става заедно с адресната регистрация - питай лелката. земи си класа три
****** написа: (б) има ли нещо друго (някаква регистрация, ангажимент към властите и т.н.), което да пропускам?

разрешително за престой - различно от град на град - питай лелката
****** написа: (в) към стъпка (5) от по-горе: първият месец ще бъда без семейството си. След това пристигат и те и ще се осигурават здравно чрез мен. В тази връзка не ми е ясно дали да ги впиша още при първоначалната регистрация в здравната каса или първоначално имам право да регистрирам само себе си и чак когато те пристигнат мога да добавя и тях?
добави ги отначало - не ти струва нищо...
****** написа: (г) При положение, че отивам в малък град (15 000 жители) разумно ли е да очаквам, че мога да приключа с действията по стъпки (1) - (5) в рамките на една работна седмица?

Lohnsteuer-картата ще се забави - ама не е проблем, може и без нея отначало.
За [3] - не знам. Не бързай с квартирата. Като си сам и на хотел моеш, иначе таксата при брокера е 2,4 наема..

****** написа:Доста писане падна, дано изложението ми не изглежда объркано. Чакам вашите подсказки ...

Хубава седмица на всички!
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 285 пъти

Мнениеот sunyto » 9 Юли 2010, 10:57:48

Здравейте!
Вече от доста време следя темата, но най-сетне реших да се регистрирам и да задам и аз няколко въпроса.
Поздравления за упоритостта, ******. Желая на теб и семейството ти късмет и успех в Немско!Явно когато човек много силно иска нещо, а и положи необходимата доза усилия то се случва!!
А ето и моите въпроси, като ще помоля всички за трезва оценка и на нашия семеен "потенциал", с цел евентуално имигриране в Германия:
1.Четиричленно семейство-деца на 15 и 11;
2.Съпруг лекар, с призната специалност анестезиология, на 43 години;
3.Моя милост-на 39, с начална училищна педагогика, немски език като втора университетска специалност след езикова гимназия и магистратура по психология.
4.Езикови познания-голямото дете след първа година в немска гимназия, моите са ясни, проблемни са съпруга и малкото дете-те са с минимални....
Ясно ми е, че търсят лекари,но... с перфектен немски...а това не може да стане светкавично, изисква се доста време!
Дали поне в началото не бих могла аз да поема тежестта или с тези квалификации би било много трудно да си намеря работа?
Много ще съм благодарна за адекватна преценка на ситуацията, вече знам, че и модераторите и другите във форума са достатъчно компетентни, а и отзивчиви! Желая хубав и усмихнат ден на всички ви!
sunyto
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 9 Юли 2010, 16:44:06

1.Четиричленно семейство-деца на 15 и 11;

Това, не е било никога, никъде проблем.
2.Съпруг лекар, с призната специалност анестезиология, на 43 години;

Не съм експерт (нито пък компетентен), но какво означава "призната"? Къде е призната и от кого?
3.Моя милост-на 39, с начална училищна педагогика, немски език като втора университетска специалност след езикова гимназия и магистратура по психология.

Очаквайте и се пригответе за допълнително признаване на диплома. Език- чудесно.
4.Езикови познания-голямото дете след първа година...

Определено грешно е схващането, че се изисква "перфектен" немски език. Изисква се усилен курс и учене, но повярвайте ми, перфектен никога няма да стане. За децата (пак повтарям), че няма никакъв проблем. Достатъчно други са минали по този път и са успяли да се интегрират. Основното е, някой от двама ви (родители), да си намери работа предварително.
Ако последват въпроси, ще опитаме да последват и отговори- до тогава, пожелавам успех и не се отказвайте :thumbleft:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки