• Advertisement

Международна здравна карта от България

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Международна здравна карта от България

Мнениеот wizy » 9 Май 2009, 12:20:40

Здравейте и от мен.

Някой запознат ли е какво е положението относно европейската здравноосигурителна карта която може да ви се издаде в България. Еквивалент ли е на датската здравна застраховка? С една дума струва ли си човек да си изкара такава карта от България? Тук има теоритична информация http://www.nhif.bg/bg/EZK.phtml, но как е на практика?

Поздрави на всички.
wizy
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Какви документи трябва да нося с мен

Мнениеот wizy » 13 Май 2009, 19:49:22

Здравейте пак,

Наистина ли няма някой който да е дошъл с европейската здравноосигурителна карта?
wizy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 14 Май 2009, 12:00:52

Съдейки от тежкарското й име, явно става въпрос да ползваш здравни услуги тук, а те да се изплащат от българската здравна каса. Меко казано е абсурд, като си знаем дереджето на здравната каса [-(
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 14 Май 2009, 14:13:05

wizy написа:Здравейте пак,

Наистина ли няма някой който да е дошъл с европейската здравноосигурителна карта?

Здравей!
Найстина не съм много запознат с тази здравноосигурителна карта. Знам само, че не струва почти нищо да си я изкараш, но трябва да изчакаш мисля две седмици докато стане готова. Мисля, че важи само при наложителна спешна помощ, при сериозно нараняване (счупен крайник) или смрътен случай. Аз лично не ползвам такава, защото в Дания не коства нищо да си извадиш такава и става за няколко дена. Плюс това ми се струва, че датската е по-полезна и по-призната, че с тези български документи ще има да ти се чудят в ЕУ ли си, не си ли ... :-k

Поздрави!
:) :thumbleft:
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот wizy » 14 Май 2009, 15:34:38

Здравей Лазаре,

Точно това исках да чуя. Ще изкарам за всеки случай такава българска, но и задължително ще си извадя и датска когато пристигна в Дания, живот и здраве това ще е края на август.

Много мерси за отговора.

Поздрави от БГ
wizy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Wotch » 15 Март 2010, 22:06:50

А по повод това новото изискване за тази Европейска здравноосигурителна карта, някой може ли да ми каже как стоят нещата? Сега като се прибера в БГ за празниците за 2 седмици, да не вземат да не ме пускат после да си дойда наобратно :-#
Аватар
Wotch
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот pagas » 16 Март 2010, 08:06:51

:) Wotch Здрасти.Положението е следното до 01.04 може да напускаш BG,след 01.04 СТАВА ЗАДЪЛЖИТЕЛНА!!!!!!!!!!!!!!Така че първото нещо което трябва да направиш е да си подадеш документите става за 15 дни!
pagas
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Wotch » 16 Март 2010, 12:33:11

Прочетох го това някъде за 15-те дни, но и че сега заради големия наплив закъсняват. А и предполагам, че това са 15 РАБОТНИ дни? Като сметнем и великденските почивки, не знам.... Май ще бъде забавно по летищата след 1-ви ;)
Аватар
Wotch
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pagas » 16 Март 2010, 14:30:22

:) Пише 15 дни не работни ,затова аз няма да я чакам и тръгвам от рано :thumbleft: Пак бавно става ](*,)
pagas
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 17 Март 2010, 00:15:20

А вие здравноосигурителни карти от Дания нямате ли ? Мисълта ми е, че ако имате такива българска не ви трябва! :) Аз ходя на горе на доло из три държави - България, Дания и Великобритания... немислимо е да плащам здравни осигуровки и на трите държави, така че тези в България да си гледат работата. Погледнете във темата в Здраве. Там трябва да пише за международната здравна карта от Дания в случай че я нямате.

Поздрави! :)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Wotch » 17 Март 2010, 22:42:21

Картата я имаме :D
Но както вече споделих (май точно в Здраве), като направих опит да я покажа в НАП, във връзка с факта, че не съм здравно осигурена в България от еди коя си дата, ми казаха, че за тях това не важало, пък и английски не знаели.
Та така....
А това че сега ходим навсякъде си е супер, но нали от 1-ви щяло да бъде различно при напускане на родината..... ](*,)

Успех на всички! :cheers:
Аватар
Wotch
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Nordic » 19 Март 2010, 08:03:39

Няма какво толкова да се промени, осигуряваш се здравно, пенсионно и така нататък в държавата от, която си получаваш доходите. Тия дето ги разправя херфлик Дянков няма да ги бъде! [-X
Изображение
Nordic
Тукашен
Тукашен

Мнениеот DocWally » 20 Март 2010, 18:52:24

lazar_lulchev написа:Ами не съм чул такова нещо. Аз предпочитам да имам международен паспорт. Може да се наложи да излизам от Европейския съюз, но в никакъв случай не е задължителен за каквато и да е било карта. Сега на мой ред да попитам каква е тази зелена карта ??? В САЩ ползват такива, но за Дания не съм чувал. Интересно ми е също от къде ги намираш тези информации ? :)

Надявам се да съм ти бил полезен/а :)

Поздрави! :)

Не знам от кога, но Дания в момента предлага "зелени карти" по примера на Германия за квалифицирани специалисти с висше образование. Възможност да кандидатствуват за такава имат хора, които са си намерили потвърдена оферта от работодател, който им гарантира поне 375 000 крони годишна заплата. Повече може да се научи от Датското посолство в България.
В момента са подлудили хората с "Европейската здравна карта" , която трябвало да имат, за да напуснат БГ. Вчера писаха по вестниците, че няма да се иска при напускане на страната след 1 ви Април 2010. Можете да подадате заявление за издаване на такава карта, но получаването става след най-малко 30 дни. За тези като мен, които им трябва за вчера ми казаха, че в здравната каса по район можело да ми издадат в рамките на 24 часа удостоверение, което я заменя за определен период, ако вече съм подал заявление за издаване на самата карта. Следващата седмица ще отида в здравната каса да проверя дали точно така стоят нещата.
DocWally
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот azazel833 » 21 Март 2010, 01:52:36

A тези които са в чужбина и нямат такава здравна карта как могат да си я набавят. Ако реша да се прибера в БГ за една седмица кво правя
azazel833
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот lazar_lulchev » 21 Март 2010, 16:14:53

Azazel833, ти къде се намираш в момента ?
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Следваща

Назад към Документи