• Advertisement

От български университет в белгийски (холандски)

Напред, науката е слънце!

От български университет в белгийски (холандски)

Мнениеот someguy » 7 Май 2009, 11:31:46

Здравейте! Пиша за първи път във форума и се опасявам ,че със сигурност ще сбъркам мястото, където да публикувам питането си ,но все пак... Та да си дойда на дума ... значи аз съм студент по право в СУ и се интересувам дали е възможно да се прехвърля в чужд университет в хода на образованието си (става въпроса за университети в Белгия или Холандия) .И каква е процедурата и съществува ли възможност да осъществя подобно "забягване" посредством програмата Eразъм. Благодаря предварително и се извинявам ако съм объркал раздела.
someguy
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: От български университет в белгийски (холандски)

Мнениеот limboto » 9 Юни 2010, 18:25:16

Здравей,
извинявай за латиницата. Аз учих магистратура по МИО в УНС и се прехвърлих да уча магистратура по финанси тук в Белгия. Няма невъзможни неща, когато искаш нещо. Просто ти трябва да прекараш известно време в страниците на университетите и да започнеш да им изпращаш е-мейли с въпросите си. Ако не отговарят веднага, започни да ги тормозиш по телефона, защото белгийците не се славят като много сеирозни и \"бързи\'. Пожелавам ти успех! Ако имаш повече въпроси, сам насреща да отговарям :)

iniuta: Моля, пиши на кирилица. Горе вдясно на сайта има кирилизатор.
limboto
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Bambinka90 » 24 Септември 2010, 14:57:11

Здравейте и от мен!

Интересува ме ако някой може да даде малко повече инфо за прехвърлянето от български университет в белгийски (става въпрос за бакалавърска степен) и по-специално ме вълнува въпроса дали мога да се прехвърля, ако съм четвърти курс и ми остават да взема няколко изпита...Мога ли да държа някакви приравнителни изпити и да се преместя и да се дипломирам в белгийско уни? И още: нужен ли ми е сертификат за език? Най-вероятно да, тойфел/йелтс вършат ли работа?
Предварително благодаря на всеки, който може да ми разясни поне малко ситуацията...Търсих по сайтовете на университетите, но с този френски/фламандски... ](*,) ](*,) ](*,)
Bambinka90
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 25 Септември 2010, 23:59:05

Bambinka90 написа:Здравейте и от мен!

Интересува ме ако някой може да даде малко повече инфо за прехвърлянето от български университет в белгийски (става въпрос за бакалавърска степен) и по-специално ме вълнува въпроса дали мога да се прехвърля, ако съм четвърти курс и ми остават да взема няколко изпита...Мога ли да държа някакви приравнителни изпити и да се преместя и да се дипломирам в белгийско уни? И още: нужен ли ми е сертификат за език? Най-вероятно да, тойфел/йелтс вършат ли работа?
Предварително благодаря на всеки, който може да ми разясни поне малко ситуацията...Търсих по сайтовете на университетите, но с този френски/фламандски... ](*,) ](*,) ](*,)

Здравей Bambinka90,

Сертификат за език ще ти е нужен при всички положения, няма как без него. TOEFL/IELTS ще ти свършат работа.

Бих те посъветвала да се обърнеш директно към Admissions отдела на съответния университет относно възможностите за прехвърляне и признаване на изпити. Лично аз се съмнявам, че ще те допуснат директно в 4-ти курс, имайки предвид разликите в образователните системи.

Ако пък от университета ти предложат нещо, което не те устройва ( върнат те n години назад примерно), винаги можеш да си завършиш бакалавърската програма в България и да кандидатстваш за магистратура тук.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот Bambinka90 » 26 Септември 2010, 14:08:17

Благодаря ти за отговора, iniuta!

Ще пиша mail-и до университетите относно възможностите за прехвърляне...
..........................:hacker: ..........................
.......ако не става, остава вариантът за магистратура в Be...
Ако имам нова актуална информация ще пиша пак тук, за да споделя как се развива моя случай.
Bambinka90
Нов потребител
Нов потребител

Re: Студенти в Холандия

Мнениеот DimitarIvanov » 15 Февруари 2011, 13:48:04

Здравейте, интересувам се от следната възможност - да продължиш бакалавърската си степен е Холандия и директно от там да се дипломираш. Конкретният случай при мен : студент Право трети курс в СУ. Попаднах на следната възможност:
http://www.saxion.edu/programmes/degree ... /#id_tab_1
Та въпросът ми е дали Дипломата от подобна квалификация Бакалавър ще е бъде призната и равнозначна като такава на Бакалавър след 4 години в Холандия. Според изчетено - уж да.
Въпросът за адвокатската правоспособност и приравняванията на дипломи и прочие не ме касаят, тъй като нямам амбиции да адвокатствам където и да е било. Планът ми беше да завърша тук, а след това да кандидатствам за бизнес или икономическа специалност в Холандия. Но тъй като в България юридическото образование е изключително тромаво и затормозяващо, считам че този вариант е по-добър, въпреки че този университет няма дори профил във Уикипедия, което показва имплицитно показва, че не е от Елитния клуб. Но това не значи задължително и неЕлитно ниво на преподаване, нали.
Ако имате информация за други подобни възможности да продължиш висшето извън България (където и да е било в Европа) с последващо равнозначно дипломиране, нека сподели. Благодаря предварително.
DimitarIvanov
Нов потребител
Нов потребител

Re: Студенти в Холандия

Мнениеот iniuta » 16 Февруари 2011, 17:20:43

Здравей DimitarIvanov и добре дошъл във форума :)

На твое място бих си превела академична справка на английски и бих я изпратила до Международния офис на Saxion да попитам дали е възможно да бъда приета на база изпитите, взети до сега в СУ. Това защото все пак програмата е насочена или към завършили бакалаври по Право или към студенти по право, които са приети в 4-годишна бакалавърска програма по Право, какъвто не е случая с теб в СУ.

Saxion не е университет, а hoge school, за разликите съм писала в отделна тема, ако те интересува, можеш да погледнеш.

И друго - след като не планираш да се развиваш като адвокат, ако решиш да правиш магистратура по Икономика/Финанси/Бизнес в Холандия, ще те сложат в т.нар. pre-master програма, която продължава една година и след като я завършиш успешно, тогава ще те допуснат до съответната магистратура.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Назад към Образование