• Advertisement

Работа в Швеция за хора над 59 -възможно ли е?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Мнениеот vera59 » 10 Октомври 2011, 18:55:39

от vera59 на 10 Октомври 2011, 17:13:54

Здравейте всички там, успели да се устроят в тази красива и подредена страна -Швеция.Имам лични впечатления.
Поздравления за този чудесен форум.Изчетох всичко и съм очарована от задълбоченото и детайлно разяснение на всички възможни теми и въпроси и удоволствието с което се опитвате да помогнете с информация от всякакъв вид, което всички знаем, не е много типично за нашата нация.Радвам се че сте предимно млади хора и сте се ориентирали на време.За съжаление и по възрастните, но още работоспособни, а смея да кажа и ителегентни хора не са в добра позиция тук-никой не ги иска на работа въпреки че някои биха се справили доста добре-защото както ми се случи преди няколко дни на едно интервю -"You have got your education long,long ago.There are many changes since then"- като че ли аз съм малоумна и видите ли не разбирам че нещата се променят със всеки изминал ден - някои главоломно.Смятам се за прогресивен човек, приемам новостите и се опитвам да бъда в крак с времето.Започнах да уча английски когато бях навършила петдесет години.Живея в Бургас.Пет години работих с англичани тук.За жалост проектът свърши.Нищо не е вечно.

Моят въпрос е : Мислите ли ,че имам шанс ,да си намеря някаква работа изобщо в Стокхолм на тази възраст ,имайки предвид, че за щастие съм силна и в добро здраве и все още прилично изглеждаща, ако това изобщо има някакво значение.Искам само да вметна, че когато бях там за две седмици през 2008г. много местни, непознати хора ме заговаряха на улицата и бяха доста добронамерени.Имам предвид работа като почистване ,гледане на възрасни хора деца или нещо друго, което вие бихте ми препоръчали и се търси там.Много ще съм признателна, ако някой от вас отдели малко от личното си време и ми даде някаква информация, препоръка,съвет.

С уважение
vera59
P.S Извинявам се че съм постнала не където трябва първият път.Новобранец ...................
vera59
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Работа в Швеция за хора над 59 -възможно ли е?

Мнениеот seli » 10 Октомври 2011, 19:05:16

Възможно е.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот vera59 » 10 Октомври 2011, 20:42:22

Здравей Seli, Много се радвам че ти ми отговори първи.Изградих си много специално(разбирай добро) мнение за теб от отговорите, мненията,размислите и широкият спектър от интереси които имаш.Разбрах че си земляк и мюсюлманин. Това още повече ме зарадва.Имах съпруг мюсюлманин, след един кошмарен брак с българин.Животът които той ми предложи беше приказка. За съжаление животът е доста жесток понякога, а и най- прекрасните преживявания са очевидно и най- кратки.
Изразяваш се перфектно на български и ми звучиш много повече българин от някои даже високопоставени с големи претенции.
Много ми се ще, ако ти е възможно, когато имаш повече време да ми дадеш и някои насоки.Мислиш ли че сега срещу зимата е подходящото време за тръгване?До колкото ми e известно много от хората там включително и емигранти заминават към Индия, Тайланд и други топли места докато отмине зимата - поне 3-4 месеца.Допускам че през пролетта е по - вероятно да има повече възмажности за работа или греша?Срещат ли се обяви за гледане на възрастни,деца,здрави и болни във вестниците и нета с accommodation.Този въпрос задавам защото знам, че много в малко сайтове има опция да смениш езика а аз шведски не знам но пък още помня руски.
Поздрави от Бургас
Много е студено днес тук
vera59
vera59
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 10 Октомври 2011, 20:51:11

Уважаема vera59
- не съм seli (което е и очевадно), но въпросите ти (макар и за под 59-годишни) са отговорени. Просто, преди да питаш чети- моля. Не е приемливо, за всеки нов потребител- нова (с препоръки) Тема.

p.p. преди да попиташ "ти па кой си) : съм, което е достатъчно.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот vera59 » 10 Октомври 2011, 21:00:18

Здравей velingrad,
Няма да попитам "ти пък кой си" защото съм прочела и доста от твоите постове. Само ми кажи на кой от въпросите ми има описан отговор и къде има такава тема?

Почит и уважения !!!
vera59
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 10 Октомври 2011, 21:34:25

При цялото ми уважение, към вас- не съм Гугъл. Порталъл Заедно/ Форумите в Заеднопредлагат и търсачка- полЗувайте я.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот naselo » 11 Октомври 2011, 10:01:22

Забележка извън темата:
vera59 написа:...
Изразяваш се перфектно на български и ми звучиш много повече българин от някои даже високопоставени с големи претенции...

Е да, то високопоставените в Бг звучат толкова зле, че даже мюсюлманин е по-добре от тях. Това звучи като английската подигравателна шега "твоят английски е много по-добър от моя български".
Газиш много в дискриминацията, госпожа, и в невежеството.

По темата - дискриминация има и там. Възможно е да си намериш работа, но малко по-трудно от човек на 25 години.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот bromma » 11 Октомври 2011, 12:42:30

Понеже seli едва ли ще се "опише", аз го правя. Не се представяме "здрасти, аз съм мюсюлманин/християнин" защото религията няма нищо общо с ежедневието ни. Освен това той не е религиозен, както и аз, както и мнозинството хора с които се срещаме тук. Тъй че, той е образован и културен сънародник, с който имам удоволствието да общувам често. Затова нека забравим евентуалната религиозна принадлежност, като част от характеристиката за който и да е човек.
А по въпроса - както velingrad отговаря, в раздел "Работа, данъци и осигуровки" всичко което е написано, се отнася за всяка възраст, все пак с едно наум, че макар и по-слабо, възрастовата сегрегация съществува и тук.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот seli » 11 Октомври 2011, 17:41:31

vera59,
казах ваможно е, защото всеки достатъчно амбициран да успее, подкрепен с финансов гръб, неподбиращ никаква работа, винаги успява по мои виждания от дошлите тук.
Доколкото разбирам не разчиташ на някоя професия, която би практикувала след известен период от време, през което да усвоиш език и започнеш да се оправяш в новата обстановка. Насочила си се към нискоквалифициран труд, което няма да е гледачка на болни и деца, инвалиди и прочие - това се практикува от персонални асистенти. Нискоквалифициран труд е чистачка по домове, миячка в кухня..., като заплащането е подобаващо ниско. В следващият момент за да се издържаш ще трябва да работиш още повече, понеже шведският стандарт е висок за парите спестени в Бг, и те се топят, като пролетен сняг.
Подобен вид труд е тежък и уморителен за много по млади от теб, а ти трябва да напредваш много по-бързо в недряването в шведската социална система от останалите, защото просто нямаш време за изчакване. Нямам представа как и колко точно деморилизиращо би се отразила Швеция за човек в 60-те (защото не уточняваш колко точно над 59), опитващ да изгради бъдеще в тази страна от А и Б.
В кой сезон ще бъдеш тук според мен не е от голямо значение, щом ще търсиш на място работа и квартира.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот vera59 » 11 Октомври 2011, 19:09:50

Здравей Seli,
Благодаря за ценната информация и реалната картина която си представил.Насочих се към нискоквалифициран труд защото си мисля, че едва ли ще наемат учителка ,която говори само английски и то не от "native speaking country" Казвам това от опит.Това лято звъних в няколко държави, където се предлагаха много учителски позиции от детски до университетски.Аз съм детска.На всички отговора беше, че ще наемат само кандидати от Австралия,Англия,Нова Зенландия или САЩ или ако поне едно от обученията ми е завършено в някой от тези страни.Навърших 59 преди няколко дни.Карала съм курс за масажист, мога да шия на шевна машина, да плета, но се съмнявам, че това може да се ползва в днешно време при наличието на всевъзможни евтини и скъпи вериги и маркови бутици.Пет години обзавеждахме апартаменти и къщи с англичани. Имам препоръки.Ако нещо от този опит може да ми влезе в работа....очаквам още мнения, съвети, препоръки.
Искам да благодаря на всички, които взеха отношение по темата.Не съм искала да засегна или пренебрегна никого.Очевидно съм вложила малко повече сантимент и емоции в една дума, която на мен лично навява асоциации за еквивалент на щастливо изживени години, поради причина спомената по горе.
Bromma, лично ти благодаря за верният тон, с който ме насочи да прегледам отново някои постове, които вероятно съм пропуснала или на които не съм обърнала достатъчно внимание, но е обяснимо имайки предвид, че изчетох всичко за два дни, когато всъщност открих и сайта а и вие сте доста активни и helpful тук.Информацията е доста.

С уважение и пожелания за успех !!!
vera59
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Новобранец