• Advertisement

Информация за Енсхеде (Enschede)

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Информация за Енсхеде (Enschede)

Мнениеот boyko123 » 21 Юни 2013, 18:45:26

В отговор на въпрос от niki_k отварям тема за града Енсхеде :). На мен лично ми харесва, спокоен е, но е достатъчно голям, за да не е скучен. И наистина се произнася Енсхеде, а не Еншеде ;).

За по-конкретна информация - питайте.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
niki_k
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Re: Информация за Енсхеде (Enschede)

Мнениеот niki_k » 24 Юни 2013, 11:49:00

Здравейте,
благодаря за новата тема.Според вас каква сума на месец е необходима за студент в Енсхеде?Без да включваме разхода за наем и консумативи за жилището.В момента търсим през сайтове жилище и ми прави впечатление, че наемите варират много.Какво бихте ме посъветвали за жилище?Мисля, че ще е добре да бъде в близост до Saxion или разстоянията са малки?За всички отговори ще съм много благодарна!
niki_k
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот boyko123 » 24 Юни 2013, 21:56:25

Според мен лично минимума за издръжка, без наема и евентуално учебници за програмата, е около 300-350 евро на месец. При положение, че не се яде често навън :). По официални данни минималната издръжка за студент (изцяло, вкл. наем и т.н.) е 810 евро на месец и това е условие за издаването на студентска виза (за тези на които им трябва виза, разбира се, но сумата е добър индикатор). В Енсхеде наемите са по-ниски отколкото в най-големите градове.

Придвижването е основно с колело (необходимо си е от първия ден :) ), основната сграда на Saxion е в центъра, така че от почти всяка точка на града може да се стигне за 15-20 мин. с колело. Малко по-далече е Enschede-Zuid, но пак е възможно. Градски транспорт има на половин час или по-рядко, цената на едно пътуване е 1.10 до 2 евро в зависимост от разстоянието.

Специално за квартирите не мога да кажа много, ще поразпитам познати студенти и ще пиша тези дни пак. Тук доста често няколко студента наемат къща или апартамент като всеки си има стая а кухнята и банята се ползват общо. Но това най-лесно се организира на място, за новопристигнали е по-трудно.

Ето сайта на организацията която се занимава с общежитията на университета, мисля че и студенти от Saxion имат право на общежитие. Може и да сте го открили вече, но все пак
http://www.acasa.nl/en/
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 2):
niki_kiniuta
Рейтинг: 8%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот niki_k » 25 Юни 2013, 12:55:56

Отново благодаря!Saxion не предлагат общежития, но благодаря за сайта все пак.
В сайтовете за жилища има точно такива обяви - за стая с обща кухня и сервизни помещения.Ще трябва предварително да наемем, защото се опасявам, че на място ще ни е по-трудно.Вече в града може би ще е добре да се купуват необходимите неща за жилището, както и колело.Така поне планираме организацията.Или е по-добре от тук да се подготви всичко?Според вас ще се справим ли в рамките на няколко дни да осигурим в самия град необходимите неща?Учебната година стартира на 01.09 и предвиждаме да сме там една седмица преди тази дата.
niki_k
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 25 Юни 2013, 15:13:18

Ако планирате да наемете жилище от България, може би е по-добре да се обърнете към агенция за недвижими имоти.
Казвам го, защото е честа практика съквартирантите да се срещат предварително с хората, заинтересовани да живеят при тях ( т.нар. kijkavond, когато съквартираните се събират и канят всички желаещи да живеят при тях на нещо като опознавателна среща и после избират един).
Друго, което ми хрумва е да потърсите във Facebook групи на студентите в Енсхеде. Там сигурно ще се намери някой, който да си дава стаята под наем.

Добре е да имате предвид, че 90% от стаите са необзаведени. Често обзавеждането може да се купи от предишния наемател, но все пак е добре да се подготвите и за варианта "гола стая".

Лично за мен няма смисъл да носите каквато и да е неща за жилището от България. Всичко се намира на място, дори за по-малко от седмица.

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението (общо 2):
niki_kboyko123

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот boyko123 » 12 Юли 2013, 19:35:36

@niki_k, ако още търсите квартира - обадих се (и по друга работа) на Acasa - организацията която управлява общежитията, и те казаха че студенти от Saxion имат право на стая в общежитията, но трябва да си я потърсят сами - т.е. Saxion, не "посредничат" в процеса. Повечето стаи са групирани в "living groups" и се кандидатсва като се обади човек на "contact person" на групата. Вероятно не е много удобно от България, но все пак за информация. Самата процедура е описана тук:
http://www.acasa.nl/en/ik_zoek_kamer/Ho ... t-eng.doc/

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 2):
niki_kvelingrad

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот niki_k » 15 Юли 2013, 13:33:46

@boiko123, много благодаря за поредната информация.Оказа се, че Фейсбук групите на университета също са много полезни относно жилищата.Имаме контакти и всеки момент ще решим какво да наемем.Ще проверим и линка от вас.Възниква също и въпроса с пътуването - доколкото разбирам директен полет до Енсхеде няма.Какво ще ми препоръчате за пътуване като варианти - самолет и влак, самолет и автобус...?До кой град е най-добре да се лети - Амстердам, Айндховен...до Германия ли?Обсъждаме и вариант с кола, но не ми се струва удачен?!
niki_k
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 15 Юли 2013, 14:14:18

Ники, стискам палци за квартирата. Фейсбук групите са полезни наистина както каза и inuita.

Колкото до пътуването, препоръчвам WizzAir. Ако се лети до Дортмунд в Германия, от летището има директен автобус до централната гара (веднъж на час, но върши работа) а от Дортмунд има директен влак до Енсхеде на всеки час. Спира на всяка керемидка и пътува повече от 2 часа, но е удобен вариант. Единствения проблем е, че полета е много рано - около 6ч. от София. Другия вариант е да се лети до Айнховен, от летището до гарата с автобус, после с 1-2 прекачвания до Енсхеде - или през Utrecht и Amersfoort, или през Den Bosch и Deventer.

Може и България Еър до Амстердам, има директен влак през час от самото летище (Schiphol) до Енсхеде. Но обикновено е по-скъп този полет.

За кола - не знам... На мен ми се вижда дълго и уморително, освен ако не го комбинирате с преспиване тук-там и си направите екскурзия ;). Веднъж с брат ми минахме през Гърция (Патра), ферибота до Венеция и оттам през Германия до тук, ама това не е точно по темата... обаче беше супер екскурзия :).

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 3):
Marto66niki_kiniuta
Рейтинг: 13%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот iniuta » 15 Юли 2013, 14:39:57

Аз до Енсхеде не съм пътувала, та не мога да бъда полезна.
Препоръчвам обаче, ако се спрете на варианта с WizzАir, да проверите обстойно правилата им за багаж, че от време на време изненадват с промени.

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението (общо 2):
niki_kboyko123

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот boyko123 » 15 Юли 2013, 15:18:55

Така си е - изненадват... В момента цената на куфар в едната посока е 30 евро, максималното тегло 32 кг. Може да се вземе куфар и само в едната посока - това също е ново. За "по-голям" ръчен багаж искат 15 евро. И цените на полетите се сменят по 3 пъти на ден - тъкмо сега се разправям с тях... И все пак остават най-евтини в повечето случаи.

Off-topic @inuita - ами може би ти е време за пътуване до Енсхеде, щом не си :)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот velingrad » 15 Юли 2013, 19:30:52

Ха-ха-ха... направо си си прав бат Бойко :mrgreen:
Търсиш 1 билет (скъпо ама без голям проблем)- една цена. Искаш 2 билета и оооооП, скочила цената. Взех та и аз ги взех на "мезе"- бухнах 2 пъти по 1 билет и спестих куфара :thumbleft:

И внимателно: намалили са от 3-4 месеца размерите на ръчният багаж. Онези малките (стандартни) куфарчета, дето си ги вземахме с 10 кила за без нищо, сега струват 15€ :-k
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението (общо 2):
niki_kboyko123

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот boyko123 » 16 Юли 2013, 00:19:07

Вел, сериозно... хванахме се на бас с една приятелка кой ще си купи по-евтин билет с WizzAir и накрая тя ме би с 10 евро, като си купи билета 6 часа след мен... и лично видях как в един ден цените се смениха 2 пъти - единия път нагоре, другия надолу. Бетер борсовите индекси са...

Иначе благодаря за "титлата" ;). Според един приятел "бат' " било българското "сър" :mrgreen:
Да си жив и здрав и все по-евтини билети да намираш :)

niki_k

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот boyko123 » 17 Юли 2013, 13:28:40

И най-накрая една конкретна група с обяви (Saxion International Students) , показана от познати студенти:
https://www.facebook.com/groups/SISE.IN ... p_activity
Ако вече я знаете, извинявам се за спам-а :)

niki_k

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот GGErgana » 16 Март 2015, 21:19:58

Здравейте.Бихте ли дали па-конкретна информация за града, за работа например.Студенти могат ли сравнително лесно да си намерят работа.Града индустриален ли е или има по-модерен облик.Питам цащото се колебая м/у айндховен и енсхеде.Благодя :cheers:
GGErgana
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот boyko123 » 22 Март 2015, 20:12:49

По-конкретната информация за работа е, че от по-големите градове в Холандия Енсхеде е с най-високата безработица, по данни от 2014г. От друга страна, почти всичките ми познати български студенти са намерили някаква (почасова) работа. Студентската работа е сравнително специфична ниша и не се влияе много от общата безработица. Освен това един студент може да търси работа и в съседно Hengelo, а ако знае немски дори и в Gronau оттатък границата. За целта обаче трябва кола или мотопед. Коато цяло все пак мисля, че в Айндховен ще е по-лесно намирането на работа, докато в Енсхеде по-лесно се намира квартира. Разликите обаче не са големи. Това е лично мнение, разбира се, трудно да се направи обективно сравнение.

Според мен основния критерий за избор би трябвало да бъде качеството на обучението и доколко специалността пасва на желанието.

Иначе градът Енсхеде е бил в разцвета си между двете войни, като център на текстилна промишленост. Централната част основно е пак от онези години, прилича на много други холандски градове. След изнасянето на текстила в чужбина градът запада доста. С откриването на университета и отварянето на границата с Германия започва да изпълзява от дупката, но последната криза се отрази тежко (както между впрочем и на цяла Холандия). Има едно спокойно провинциално излъчване, в същото време делът на младите хора е доста висок, в частност заради университета. Снимки в Интернет колкото щеш, че даже и в Заедно. Аз харесвам Енсхеде точно задари спокойствието и "нискоетажността" му, а в същото време предлага възможностите на сравнително голям (за холандските стандарти) град. За сравнение, Ротердам и Айндховен се конкурират за най-престъпните градове в Холандия, макар че в сравнение с градовете в България и те са относително сигурни. Но ако си падате по "hustle and bustle", Айндховен вероятно ще ви пасне повече.

Marto66

boyko123
Златен писач
Златен писач

Назад към Общ форум