• Advertisement

Начално образование в Германия (Primarstufe, Grundschule)

Напред, науката е слънце!

Начално образование в Германия (Primarstufe, Grundschule)

Мнениеот daisymm » 9 Юли 2014, 17:17:32

Целта на настоящата тема е да бъде събрана на едно място информацията, свързана с началното образование в Германия. Моля участващите в темата да се придържат към нейния информационен характер, като е желателно акцентът да бъде поставен върху особеностите при децата на имигрантите.
Ето и някои от ключовите въпроси:
  • записване в начално училище
  • видове начални училища
  • учебни предмети
  • учебен процес
  • обучение на деца с увреждания

Давам линк към първия материал Информации за родители на ученици в начално училище. Информацията се отнася за Кьолн, но поне 80% от нея е валидна и за другите райони на Германия. Издадена е от Регионалната служба за подпомагане на деца и младежи от новодошли семейства (Regionalen Arbeitsstelle zur Förderung von Kindern und Jugendlichen aus Zuwandererfamilien)

Приятно четене и не се притеснявайте да споделяте.

Етикети към темата: Германия, записване, начално училище, Grundschule, първи клас, четвърти клас, родителски срещи, Elternabend, домашни работи, домашна работа, ваканция, отсъствия, емигранти, Primarbereich, Primarstufe
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
lileti
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Re: Начално образование в Германия (Primarstufe, Grundschule)

Мнениеот lileti » 10 Юли 2014, 11:15:08

Хиляди благодарности за предоставената информация.
lileti
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот stela81 » 25 Юли 2014, 17:17:19

Прочетох темите относно записването за начално училище ,но така и не разбрах кое точно да взема като документ от училището в Бг и преведа-самото свидетелство за завършен клас или бележка от училището за отписване или и аз не знам каква е точно,много моля за отговор от запознатите какво точно да взема със себе си в Германия и преведа оттук за да не правя излишни разходи,благодаря
stela81
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 25 Юли 2014, 18:11:49

stela81 написа:Прочетох темите относно записването за начално училище ,но така и не разбрах кое точно да взема като документ от училището в Бг и преведа-самото свидетелство за завършен клас или бележка от училището за отписване или и аз не знам каква е точно,много моля за отговор от запознатите какво точно да взема със себе си в Германия и преведа оттук за да не правя излишни разходи,благодаря

Здравейте,

ако детето не завършва дадена образователна степен (например 4-ти клас), а е в междинен клас е нужно да вземете от училището само т.нар. Удостоверение за преместване на ученик, познато още катo Отпусно, което превеждате и легализирате. При записване ще ви искат и други документи, но предполагам, че вече сте прочели за тях. При записване ще ви искат и други документи, но предполагам, че вече сте прочели за тях.

До скоро ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

stela81

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот stela81 » 25 Юли 2014, 19:29:44

благодаря за бързия отговор ,само да попитам задължително ли е легализирането и ако да колко струва към днешна дата това,а относно др. документи разбрах за акт за раждане и адресна регистрация,ако има друго моля пишете за да се подготвя,благодаря
stela81
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stela81 » 14 Август 2014, 21:53:50

Имам може би малко странен въпрос дано има запознати да ми отговорят, че работата е спешна,та-отписвам детето от училище в Бг-1клас завършен,отиваме в Германия,таткото там работи на договор и е там повече от половин година досега е имал регистрация и е живял в дадена квартира,но сега е наел друга да живеем всички там,значи ,направил е договор с предния наемател ,каза че имало такава практика там за договорите за наем да се прехвърлят от наемател на наемател,така,отива да си направи регистрация и му отказват понеже предния наемател студент не е имал регистрация на този адрес,понеже се е водил на адреса на родителите си и не е счел за нужно да си прави там в тази квартира,в момента този човек е във ваканция в държавата си и ще се връща на 7-8 септември и ще отиде да се регистрира на този адрес за да може евентуално да стане регистрацията за моя мъж и съответно за нас ,питам някои чувал ли е за подобна практика,наи вече ме притеснява фактът че ще отпиша детето от Бг училище и ако отидем и не стане тази регистрация до началото на учебната година и не мога да я запиша на тамошно училище какво правим?Има ли вариант детето да започне по късно училище и изобщо как ще се процедира,много ми е притеснено ,моля запознатите да ми отговорят спешно,предварително благодаря на всички които отговорят,надявам се е разбираемо това което питам,защото вече и аз се обърках
stela81
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ljuba » 15 Август 2014, 00:39:08

Няма проблем детето да започне по-късно училище. Имам приятели,който записаха детето си тук от средата на втория срок на втори клас и други, които записаха дъщеря си един месец след започването на учебната година в първи клас, така че това не го смятайте за грижа.
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот Gabinova » 15 Август 2014, 09:50:25

След като този наемател преди вашия мъж да намери това жилище е нямал адресна регистрация за жилището, то означава да се обърне направо към собственика или истинския наемодател на жилището. В нашия договор за наем пише, че преотстъпването на жилището на трето лице би могло да стане само чрез знанието и одобрението на собственика. За детето и училището са ви писали няма проблем.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Необходими документи за училищата в Германия

Мнениеот marikler » 17 Октомври 2014, 21:32:53

Здравейте на всички във форума!
Края на септември ще се местим да живеем в Берлин.Имам син на 8 години.
Моля който има деца в ученическа възраст и знае как точно става записване на ученик в Берлин, завършил 1 клас в Бг
Какви документи точно ми трябват за записване на детето на училище? Трябва ли всичките да се легализират?(Ако не трябва да не правя излишни разходи.Ако трябва а не съм легализирала пък са разходи да се върна в Бг да ги легализирам) В коя институция трябва да подам документите?(До колкото разбрах се подава в институция която разпределя децата по адресна регистрация)
Може ли детето да учи в нормално немско училище (тъй като не знае немски или трябва в по специално).Дали ще се наложи да повтаря 1клас.
Много ще се радвам ако ми отговорите.Много са ми важни отговорите на тези въпроси.
Благодаря ви!
marikler
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Re: Необходими документи за училищата в Германия

Мнениеот daisymm » 2 Ноември 2014, 00:04:30

marikler написа:...Какви документи точно ми трябват за записване на детето на училище? Трябва ли всичките да се легализират?(Ако не трябва да не правя излишни разходи.Ако трябва а не съм легализирала пък са разходи да се върна в Бг да ги легализирам) В коя институция трябва да подам документите? ...

Здравей marikler,

най-добронамерено те съветвам да потърсиш темите в подфорума Германия--->Образование, в които се обсъждат проблемите около началното образование. Така ще добиеш първоначална обща представа за ситуацията с децата на мигрантите и проблемите, които имат при записване в училище. На някои от въпросите ще намериш отговори сама, за други ще помогнат потребителите на форума. Дано да се намери и някой от Берлин точно в твоята ситуация, за да разясни детайлите, специфични за Берлин.

Със сигурност ще са нужни:
- копие на задграничния паспорт
- многоезично извлечение на удостоверението за раждане (не се превежда и легализира)

Може би ще са нужни (при нас в Sachsen не ги искаха):
- удостоверение за преместване на ученик, т.нар. отпусно (прави се превод и легализация)
- имунизационен паспорт (ако информацията е вписана на латиница не е нужен превод)

Ако междувременно не получиш по-подробни отговори ти препоръчвам да осъществиш директен контакт с регионалния офис на Regionale Arbeitsstellen für Bildung, Integration und Demokratie (RAA) e.V.. Прати им едно писмо и те ще ти дадат възможно най-точната информация по всички неизяснени въпроси на немски или английски език. После ти може да я споделиш с нас :mrgreen:

При нас в Sachsen документите ги подадохме по време на предварително уговорената среща с директора на местното училище. Районирането по местоживеене при нас не е задължително. До миналата година децата на мигрантите от 2 до 4 клас ги връщаха 1-2 години назад и повтаряха класовете по няколко пъти, докато научат понаучат езика. Интеграционните класове бяха само за децата след 4-ти клас. В момента в класа на дъщеря ми има деца от 14 до 17 години точно потази причина.

От тази година има специална програма в нашия район, която обхваща и децата от 1 до 4 клас в интеграционни групи и не се налага да ги връщат в по-долен клас и да ги мъчат по няколко години. Предполагам, че целият този процес ще е доста добре организиран в Берлин, така че няма да се наложи да го връщат в по-долен клас. Това обаче може да стане по ваш избор, ако прецените, че детето не напредва достатъчно добре и няма да успее да навакса с езика до края на трети клас. Важно е детето да влезе с добра езикова подготовка в 4-ти клас, за да може да завърши с добри оценки, които ще му дадат шанс да продължи в гимназия (ако това ви бъде целта).

Позволявам си и един страничен съвет - ако имате възможност да избирате между няколко училища, изберете такова, в което предлагат интересни допълнителни занимания (Ganztagsangebote). Там то ще може да бъде по-дълго в немскоезична среда и допълнително да упражнява езика, докато се занимава с нещо интересно. Казвам го, защото има училища, в които тези Ganztagsangebote се свеждат до хор, ръкоделие, чужд език и някакъв спорт - доста безинтересни за едно момче неща.

До скоро ...

Последно избутване daisymm от 2 Ноември 2014, 00:04:30

robbiewww

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Назад към Образование