• Advertisement

Интеграционни курсове

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Интеграционни курсове

Мнениеот mania_jo » 3 Май 2013, 12:50:17

здравейте ,жена ми записа интеграционни курсове ,получава пари за безработица ALG 2 и я освободиха от таксата за курса .До тук добре -но не мога да разбера как стоят нещата с пътните разходи, формуляр за тях курсовия ръководител е попълнил , карта за пътуване трябва да се закупи,ако може разяснение само относно кога и как се възстановяват пътните разходи или инфо ,прегледах сайта на бундесамт но по този въпрос не открих как се възстановяват, благодаря предварително :thumbleft:
mania_jo
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Gabinova » 4 Май 2013, 11:43:13

В старото ми училище, пътните разходи ми ги възстановяваха, на база документа от BAMF, в който пишеше каква сума отпускат на изкаран езиков модул. Срока беше до три месеца след приключване на модула. (може и да ви ги забавят, по неясни причини-при мен за модул от миналата година март, още се разправяме). Не са ми искали да представя месечните или седмични карти, но моя съвет е всички карти да се пазят до приключване въобще на целия курс. В сегашното училище, (курса ми е от Arbeitsamt) , не зная кой ще ми възстанови пътните разходи, но след края на конкретния изминал месеца поискаха оригиналните карти за пътуване на всички курсисти - надписани с име отзад. Пак казаха до три месеца. Всеки град и училище имат различни правила. Най добре да пита в нейното си бюро. Където и да и искат оригиналните карти обаче, да си прави предварително копие , че понякога се губят или объркват.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот venslav » 26 Май 2013, 00:06:22

Интересуват ме две неща
1. Ако имам право на обезщетение за безработица от Кипър мога ли да го трансферирам в Германия. Има ли някой с подобен опит в Германия т.е. право на обезщетение от друга европейска държава, не от България, което е прехвърлено в Германия.
2. Ако е възможно мога ли да го използвам за редуциране на цената за интеграционен курс?
venslav
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 7 пъти

Новобранка-Интеграционен курс!

Мнениеот valka86 » 24 Февруари 2014, 14:10:20

Привет на всички живеещи в Германия!Интересувам се от въпросните интеграционни курсове по немски език ,прочетох малко информация ,но така и не ми стана много ясно.Искам да знам ,ние като Европейски граждани, имаме ли право на такъв курс?На места прочетох,че ако не ползваме социал или обещетение за безработица се плаща по 1.20 евро на час,а пък на друго място пишеше,че членове на Европейския съюз нямали право.Моля дайте своето мнение ако сте се сблъскали с моя въпрос.Благодаря, предварително!
valka86
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Новобранка-Интеграционен курс!

Мнениеот daisymm » 24 Февруари 2014, 15:56:50

valka86 написа:Привет на всички живеещи в Германия!Интересувам се от въпросните интеграционни курсове по немски език ,прочетох малко информация ,но така и не ми стана много ясно.Искам да знам ,ние като Европейски граждани, имаме ли право на такъв курс?На места прочетох,че ако не ползваме социал или обещетение за безработица се плаща по 1.20 евро на час,а пък на друго място пишеше,че членове на Европейския съюз нямали право.Моля дайте своето мнение ако сте се сблъскали с моя въпрос.Благодаря, предварително!

Здравейте valka86,

първоначалната ви информация е меко казано некоректна и е необходимо да се запознаете по-пълно с темата. Добрата новина е, че при нас сте попаднали на правилното място.

Най-пълна и вярна информация ще намерите в темите (мнението ви също ще бъде прикачено някъде там):
Интеграционни курсове
Интеграционен курс Мюнхен (информацията е валидна не само за Мюнхен ;-) )

До скоро ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Re: Новобранка-Интеграционен курс!

Мнениеот nomer6 » 1 Март 2014, 22:27:54

valka86 написа:Привет на всички живеещи в Германия!Интересувам се от въпросните интеграционни курсове по немски език ,прочетох малко информация ,но така и не ми стана много ясно.Искам да знам ,ние като Европейски граждани, имаме ли право на такъв курс?На места прочетох,че ако не ползваме социал или обещетение за безработица се плаща по 1.20 евро на час,а пък на друго място пишеше,че членове на Европейския съюз нямали право.Моля дайте своето мнение ако сте се сблъскали с моя въпрос.Благодаря, предварително!

Здравейте valka86,
личо завърших интеграционния курс миналата година.
Ето тук има актуална информация за EU жители:
http://www.bamf.de/DE/Willkommen/Deutsc ... F.1_cid370

Цената е 1.20 на учебен час = 45 минути, които искат не искат трябва да се запълнят, като курса включва немски език до ниво B1 плюс Orientierungskurs курс, който е с продължителност 60 часа, (независимо дали се е разболял учителя/ката), което често се случва, тъй като заплатите им се осигуряват от броя учащи в класа и те не са особено мотивирани.
Вариант 1- намерете си първо училище наблизо, което предлага такива курсове, там си подайте документите (след направен тест по немски език, според резултатите на който Ви изпращат в съответното ниво...т.е. може и да не започнете от A1), те ги изпращат до BAMF (като следите подробно какво се случва, тоест до кого са изпратени, кога и т.н., издават ви документ от училището за броя часове, от кога до кога трае курса), след което получавате и документ от BAMF като потвърждение.
Вариант 2 - подавате си документите директно в BAMF, което отнема повече време и вероятността да Ви забравят е голяма.
Тъй - като много малко са курсистите от страни членки на EU, а и не много са информирани добре, съществуват много нередности, но факта, че сте отскоро в страната не значи, че не трябва да си гоните правата.
Социалните поемат разноските, в случай че получавате социални помощи. Същото се отнася и до трансппортните разходи, които се изплащат всеки месец, срещу предоставени билети, карти.
Изпитите са два, един по немски език / тестове има бол в интернет, и за политическия изпит - който е раличен за всички региони и вече съвпада почти с изпита за жителствo и се заплащат първия път от BAMF, ако сте регистрирани там, за всеки следващ опит заплащате сумата сами - Test “Leben in Deutschland”
http://www.bamf.de/DE/Willkommen/Deutsc ... -node.html
Изобщо информирайте се директно от сайта на BAMF, не кой какво чул и дочул.
След успешно завършване на B1 и политическия изпит, връщат 50% от заплатената стойност, като срока е до 2 години.

Успех!

Потребители благодарили на автора nomer6 за мнението:
neo777
Рейтинг: 4%

nomer6
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Езикови курсове

Мнениеот nikib1979 » 16 Март 2014, 00:18:56

Добра вечер..не знам тук ли трябва да си задам точно въпроса и дали някой ще ми отговори..моля да ме извините ако съм сгрешил раздела..та..въпроса ми е..чух че имало някакви безплатни курсове...на който се записваш и ти се заплаща определена месечна сума...учейки немски..някой запознат ли е..и какъв е реда на документи..благодаря предварително!

Ама сега и ти не четеш... Преместих ти питането в правилна тема. Използвай и търсачката...
Бойко
Последна промяна boyko123 на 16 Март 2014, 00:28:46, променена общо 1 път
Причина: Неправилна тема
nikib1979
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот nikib1979 » 16 Март 2014, 00:47:26

Благодаря за което...малко трудно се ориентирам из сайта..просто не съм свикнал с много неща..и не съм в кондиция ...благодаря още веднъж..ще чета!
nikib1979
Тукашен
Тукашен

Мнениеот boyko123 » 16 Март 2014, 00:49:34

Точно в тази тема има информация... аз не мога да кажа повече, "оттатък границата" съм. Успех... и кондиция :)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот olga » 16 Март 2014, 00:52:43

Кондиция в събота вечер трудно... :-)

По въпроса за курсовете - едва ли има такива, на които ти плащат.... за да учиш немски :)
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот nikib1979 » 16 Март 2014, 01:06:37

Заобиколен съм от доста...не запознати със обстановката ..другари по съдба..язък че са от доста год. тук...не се интересуват от интеграция!

Потребители благодарили на автора nikib1979 за мнението (общо 2):
aleksandargtoolga
Рейтинг: 8%

nikib1979
Тукашен
Тукашен

Мнениеот olga » 16 Март 2014, 01:21:38

А ти от какво се интересуваш ? :-)
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот nikib1979 » 16 Март 2014, 11:00:27

Основно от това да се интегрирам по законен път..език..работа..и тн...не съм майстор в никоя от областите..знам че е голям минус..но все пак трябва да започна от някъде...засега контактувам с английски..пак е нещо..въпреки че съм самоук...и добре че съм гледал доста филми...смях...но ето че е нещо в нищото!
nikib1979
Тукашен
Тукашен

Мнениеот celevra » 7 Октомври 2014, 12:23:42

Много инфо,толкова много,че чак се обърквам.Може ли някой да систематизира,за да сме наясно ние незнаещите.Всеки пише -подаваш документи тук,подаваш там,но какви документи,от къде да ги вземем :-k
До тук разбрах това.
1.Пристигам
2.Правя адресна регистрация
3.Намирам училище в Триер ,което провежда интеграционни курсове.
4.Отивам там където съм се регистрирала и искам някакъв документ,но какъв не разбрах :-k
5.С този документ отивам в училището.
6.Чакам.
7.Започва курсът и пускам някакъв документ (какъв и къде?) ,за да ми намалят таксата на половина.
8.Успешно завършвам курса! :cheers:
Други въпроси: Кога си плащам всъщност курса? Понеже сестрата на съпругът ми е там,каза,че щяла да ни запише на борсата и курсът щял да е безплатен.Защо? И вярно ли е? И ако е така ,тогава в каква последователност,какво да правим? Много благодаря на отзовалите се.Наистина,много ви моля,обяснете ми като на малоумник,защото иначе няма да ви разбера.
celevra
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 7 Октомври 2014, 13:38:37

celevra написа:Много инфо,толкова много,че чак се обърквам.Може ли някой да систематизира,за да сме наясно ние незнаещите.Всеки пише -подаваш документи тук,подаваш там,но какви документи,от къде да ги вземем :-k

Здравей celevra,

моля те да погледнеш още веднъж мнението ми от 11.12.2011 на страница 3 в тази тема, както и линка, който съм дал в мнението си 15.07.2012 на страница 4. Би трябвало да ти стане ясно какво се прави стъпка по стъпка, от къде какви документи се взимат и къде се подават, кога се плаща курса и т.н. Ако не се ориентираш в информацията, която сме дали до момента в темата и не ти е достатъчно написаното на български в Merkblatt zum Antrag auf Zulassung zu einem Integrationskurs - 630.009e, единствения начин е да намериш някой да те развежда персонално насам-натам по офисите.

Но аз мисля, че като прегледаш още веднъж нещата, всичко ще ти се изясни. Подсказвам ти само следните неща, които мисля, че са ти убягнали:
  • като гражданин на ЕС може да получиш право на достъп до интеграционен курс само с разрешение на BAMF, за което се подава молба. Ако получи такова 1 учебен час струва 1,20 EUR (виж също Merkblatt zum Antrag auf Zulassung zu einem Integrationskurs - 630.009e).
  • интеграционен курс на цена 0 EUR се заявява допълнително, ако имаш съответното основание (ниски или никакви доходи). При получаване на социална помощ директно имаш право и на напълно безплатен курс. Подава се друга молбата (Antrag auf Befreiung vom Kostenbeitrag zum Integrationskurs - 630.027f) до BAMF. Там има и подробности коя служба ще ти съдейства.
  • по-голямата част от информацията на сайта на BAMF е налична и на други езици

Приятно четене!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
celevra
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

ПредишнаСледваща