• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчна декларация

Мнениеот daisymm » 20 Февруари 2015, 10:16:53

potoma написа:... Понеже днес трябва да свърша тази работа и да го дам за превод,за да го изпратя на съпруга си,някой би ли ми помогнал кой от двата документа трябва да извадя,защото са коренно различни.Кой документ е необходим на Finanzamt за намаляване на класа ?...

Здравейте potoma,

докато живеете разделени, съпругът ти си остава Lohnsteuerklasse 1 и документи от България не могат да променят това положение. Така мисля аз, но може и да бъркам.

Ето и една извадка с описание на Steuerklasse 1:

Folgende Arbeitnehmer fallen in die Steuerklasse 1:

• Ledige Arbeitnehmer
  • Arbeitnehmer, die in einer eingetragenen Lebenspartnerschaft leben
  • Verwitwete, geschiedene, oder dauernd getrennt lebende Arbeitnehmer
  • Verheiratete Arbeitnehmer mit im Ausland lebendem Ehegatten

До нови срещи!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
potoma
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот potoma » 20 Февруари 2015, 10:32:53

******,отново ти благодаря за отзивчивостта,която имаш за незнаещите тук.Изчетох цялата тема за данъците,и за пореден път се хванах като удавник за сламка...Явно безумната сума,която му взимат всеки месец от заплатата ще продължи да си влиза в хазната ](*,) и няма как да си я върнем.
potoma
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот daisymm » 20 Февруари 2015, 10:50:07

potoma написа:...Изчетох цялата тема за данъците,и за пореден път се хванах като удавник за сламка...Явно безумната сума,която му взимат всеки месец от заплатата ще продължи да си влиза в хазната ](*,) и няма как да си я върнем.

Мнението ми може и да не е меродавно. Не съм счетоводител, нито данъчен служител/съветник. Може и да има някави законни схеми, по които да промени нещо по отношение на Steuerklasse на съпруга ти, макар и да сте разделени. Да се надяваме, че ще се включи още някой.

Иначе утехата е, че макар и големи, събраните данъци вероятно се харчат малко по-смислено от онези, събирани в някои други демократични страни ;-) .
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
potoma

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Stojan » 20 Февруари 2015, 11:59:53

Щойеркласата е важна единствено по време на финансовата година. След приключване на финансовата година с данъчната декларация си изяснявате отношенията с финансовата служба и каквото имате да получавате, ако имате да получавате, си го получавате веднага и безапелационно.
Защото например има други случаи, в които в дадена семейна конфигурация съпругата е класа 3 и ѝ се удържат месечно (и конкретно) 560 евро данъци по-малко. Тези пари финанцамтът си ги иска обратно в края на финансовата година с Einkommenssteuererklärung-a. Не е така, че веднъж платени - никой не ги търси или връща.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот xamsterdamm » 20 Февруари 2015, 12:08:39

Стояне, сумичката която си споменал е при партньор без доходи и подаване на обща данъчна декларация, няма връзка с Щойеркласа изобщо.
xamsterdamm
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 23 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот daisymm » 20 Февруари 2015, 12:13:39

Stojan написа:...След приключване на финансовата година с данъчната декларация си изяснявате отношенията с финансовата служба и каквото имате да получавате, ако имате да получавате, си го получавате веднага и безапелационно.

... Не е така, че веднъж платени - никой не ги търси или връща.

Stojan, ако отговорът ти е във връзка с питането на potoma, то нейното питане е в резултат на една дискусия между Bloody Mery и Rashkov1 на 9-та страница в настоящата тема. Там (доколкото разбирам) Bloody Mery и Rashkov1 обсъждат възможността за връщане на данъци за предишни години, чрез преминаване към по-изгоден данъчния клас със задна дата с помощта на документи от България.

Ти как мислиш, може ли potoma да живее в България, но да изпрати на съпруга си документи от НАП/данъчни, с които да променят данъчния клас на мъжа й в Германия на Steuerklasse 3, докато тя все още си е в България? На мен такава възможност не ми е известна.
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот tonkata73 » 15 Март 2015, 18:42:39

Здравейте,много Ви моля Отбора на Знаещите!
Имам надвнесен данък поради грешен Данъчен клас,но обаче в България съм бил без Работа 2 Месеца ,а Счетоводителя изисква за всички месеци Доходи!
Моля ,ако може някой да помогне със съвет! :flower:
tonkata73
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 1 път

Мнениеот xamsterdamm » 16 Март 2015, 11:18:11

Той не може да изисква, кажи му че си бил безработен - да пише нули щом толкова настоява :mrgreen:
Отде ги намирате такива дървета бе...

Потребители благодарили на автора xamsterdamm за мнението:
estira

xamsterdamm
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 23 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот tonkata73 » 17 Март 2015, 21:35:05

Здравейте,каза че не може да ми пусне Декларацията ,тая Пача!Ако не й дам всички документи за доходи по месеци!Поздрави!
tonkata73
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 1 път

Мнениеот PhilM » 27 Май 2015, 19:36:44

Здравейте!

Форумите в "Заедно" ми помогнаха много за подготовката ми за преместването в Германия на мен и семейството ми.За което бих искал да благодаря на всички, писали някога в тези форуми , във всяка тема.

В момента имам следния проблем:

От моето "кранкенкасе" ми пратиха чек за 80Е , който се полагал на всеки здравноосигурен през 2014 в тази каса.
Аз осребрих чека , да кажем между 10 и 20.12.2014.

Но в писмото , придружаващо чека се казва , че трябвало да намаля в данъчната си декларация с тази сума годишната сума за удържаните здравни осигуровки.

В Германия живея от 10.07.14 , първото си жилище намерих на 23.07.14, и съответно-първата ми регистрация е от тази дата . Тоест живял съм в Германия по-малко от 183 календарни дни през 2014.

Естествено , до идването на семейството ми през 02.2015 , бях Данъчна класа 1.Осигурен съм съгласно всички законови изисквания , работя с трудов договор , получавам детски за двете си деца.Имам софтуер за данъчан декларация (Steuer 2014) , и всъщност данъчната ми декларация е готова , но...

Много бих се радвал , ако мога да получа отговор поне на някой от следните въпроси:

1.Задължен ли съм да подам данъчна декларация в Германия за 2014?
Живял съм под 183 календарни дни в DE , но заради този чек...
Променя ли това обстоятелство сериозно нещата?
В България не съм подавал данъчна декларация за 2014.

2.Програмата ми пресметна , че за 2014 не съм unbeschraenkt steuerpflichtig в DE за 2014 , а съпругата ми е unbeschraenkt steuerpflichtig (програмата смята паралелно всички варианти за декларацията , накрая си избираш).Това може ли да се отрази неблагоприятно на детските?Все пак откакто съм в Германия , съм unbeschraenkt steuerpflichtig.Нали точно това гледат , за да отпуснат детски.

3,Ако не съм задължен , но все пак искам да подам (с цел евентуално връщане на данъци за миналата година) , имам ли време в рамките на цитираните 4-5 години назад (да изпипам нещата)?
В този случай вероятно и аз , и съпругата ми трябва да си изкараме Bescheinigung EU/EWR за доходите ни в БГ , преди да дойдем в DE.Има ли шанс с тези документи да бъдем третирни в ДЕ като unbeschraenkt steuerpflichtig за 2014?Съответно-да ползваме данъчните облекчения и връщане на данъци.

4.В БГ имаме имот , изплащан с ипотечен кредит , който даваме под наем(недеклариран в БГ).Трябва ли да го декларирам в DE (при подаване на данъчна декларация), и има ли в такъв случай шанс лихвите по ипотечния ни кредит да се приспадат от данъците ни в DE , поне частично?Или е по-добре да премълча тези факти?

Благодаря предварително на всеки , отзовал се.Ще се радвам , ако и аз успея да помогна на някого.

Поздрави и приятна вечер.
PhilM
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот onufriy » 29 Май 2015, 15:44:20

PhilM написа:1.Задължен ли съм да подам данъчна декларация в Германия за 2014?
Живял съм под 183 календарни дни в DE , но заради този чек...
Променя ли това обстоятелство сериозно нещата?
В България не съм подавал данъчна декларация за 2014.

не си. амо ако подадеш, ше ти връщат пари.
2.Програмата ми пресметна , че за 2014 не съм unbeschraenkt steuerpflichtig в DE за 2014 , а съпругата ми е unbeschraenkt steuerpflichtig (програмата смята паралелно всички варианти за декларацията , накрая си избираш).Това може ли да се отрази неблагоприятно на детските?Все пак откакто съм в Германия , съм unbeschraenkt steuerpflichtig.Нали точно това гледат , за да отпуснат детски.

не. детските са по 183 на калпак, освен ако не прескачаш 80к доход, май беше. Данъчното го смята автоматично в твоя полза.
3,Ако не съм задължен , но все пак искам да подам (с цел евентуално връщане на данъци за миналата година) , имам ли време в рамките на цитираните 4-5 години назад (да изпипам нещата)?
В този случай вероятно и аз , и съпругата ми трябва да си изкараме Bescheinigung EU/EWR за доходите ни в БГ , преди да дойдем в DE.Има ли шанс с тези документи да бъдем третирни в ДЕ като unbeschraenkt steuerpflichtig за 2014?Съответно-да ползваме данъчните облекчения и връщане на данъци.

годините май бяха три. В България ти си си платил данъците, так че няма какво да обясняваш.
4.В БГ имаме имот , изплащан с ипотечен кредит , който даваме под наем(недеклариран в БГ).Трябва ли да го декларирам в DE (при подаване на данъчна декларация), и има ли в такъв случай шанс лихвите по ипотечния ни кредит да се приспадат от данъците ни в DE , поне частично?Или е по-добре да премълча тези факти?

по принцип - да. дефакто, не знам дали могат да ви хванат. така или иначе - не е ли по-изгодно да си платите данъка в България? Иначе за лихвите е така - приспадат се от дохода от наем.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
PhilM

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот Stojan » 29 Май 2015, 18:50:05

освен ако не прескачаш 80к доход, май беше.

Няма такова нещо. Детските са си детски.
Трябва ли да го декларирам в DE (при подаване на данъчна декларация),

Плàти си па жѝви. Или отдай кесаревото кесарю. Ако те хванат българите, ще имаш разправии с германците. Да не вземе да поиска наемателят фактура със задна дата и да иска да я сваля той от данъците си или да я представя някъде....
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот onufriy » 29 Май 2015, 19:05:29

Stojan написа:
освен ако не прескачаш 80к доход, май беше.

Няма такова нещо. Детските са си детски.

Не били 80к, а около 64к. Ай ся дай пет лева за урока.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
PhilM

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот Stojan » 29 Май 2015, 19:34:52

Явно не си имал такива доходи. Което не е проблемът на дискусията. Или нямаш деца, или и двете.
Преди се представяха документи за доходите на самите деца - за Kindergeld-a.
Ограничението до 2011 беше до 8.000,00 и нещо на година собствен доход на детето. Това, обаче отпадна. За доходите на родителите не е имало и няма ограничение, тъй като това не е Sozialleistung. Излизам от дискусията.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
PhilM

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот estira » 29 Май 2015, 21:13:23

PhilM написа:4.В БГ имаме имот , изплащан с ипотечен кредит , който даваме под наем(недеклариран в БГ).Трябва ли да го декларирам в DE (при подаване на данъчна декларация), и има ли в такъв случай шанс лихвите по ипотечния ни кредит да се приспадат от данъците ни в DE , поне частично?Или е по-добре да премълча тези факти?

Честно казано аз за тези три месеца работа не бих го направила. Лихвите по кредит не са разход, който може да се приспадне от данъчната декларация, както и самият кредит не е приход. Ако обаче решиш да го правиш, може да си приспаднеш всички други разходи по модернизиране и поддръжка, пътувания до Бг и прочие, така че може да си помислиш.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
PhilM

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти