• Advertisement

Струва ли си да замина при тези условия?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Струва ли си да замина при тези условия?

Мнениеот Kamen_Kostov » 21 Август 2015, 14:58:23

Здравейте,
надявам се да съм попаднал в правилната тема.
В момента работя в БГ, взимам сносна заплата за да успяваме заедно със заплатата на жена ми да издържаме 4 членно семейство. За съжаление скоро аз ще остана без работа, тъй като фирмата ще бъде закрита. Тогава ще стане доста трудно, да не кажа невъзможно с една заплата да издържаме ученик и малчуган на 3г. В процес съм на търсене на работа, обаче в страната не виждам алтернатива. Затова взех да поглеждам към Германия. Изчетох няколко теми, където главно прочитам негативни мнения за заминаване.
Днес проведох разговор с фирма, със седалище в София, която се занимава с подбор на кадри за Германия. Става въпрос за електротехници, макар че образованието ми е висше техническо, но не ме бърка да съм и техник ако заплащането е добро.
Та тази фирма предлага следното:
- 10,10 евро на час (бруто)
- 5 дневна работна седмица, 8ч. работен ден - ИДИЛИЯ :) 80евро/ден, 400 евро/седмица
- в случай на овъртайм - заплаща се (по колко - не уточниха)
- осигуровките (здравни и социални) се удържат върху брутото и се плащат от немския работодател към немските институции
- 50 евро дневни, т.нар. командировъчни - така и не ми стана ясно по какъв начин ги оправдават, в случай че работя в града където съм настанен на квартира
- 6 месеца изпитателен срок, като след изтичането им и евентуално одобрение договора става постоянен
- договора се подписва в БГ и чак тогава заминаваш, няма подписване на място в Германия
- съдействат за намиране и настаняване в квартира, като поемат престоя ми там за 1 седмица. След 1 седмица започвам сам да си плащам квартирата. Наем също не уточниха, както и града където евентуално ще бъда настанен.
- разноските по пътя до Германия са си за моя сметка
- сам решавам дали да пътувам с личен автомобил до там (като след това с него да се придвижвам в страната) или да отивам с друг тип транспорт до Германия и в страната вече с влакове и автобуси да се оправям

По груби и прости математически сметки (слагам 20 работни дни като минимум на месец) излиза че месечно би трябвало да се връзват 20х80+20х50=1600+1000=2600 евро. Командировъчните (тези 1000 евро) по думите на сътрудничката от "Човешки ресурси" не се облагат, т.е. не се декларират и върху тях не се начисляват удръжки. Което означава според мен, че удръжките ще са върху 1600 евро. Чета стари постове, където споменават 15% върху брутото за здравни осигуровки, не знам дали към момента този процент е актуален.

Може ли някой да ми помогне с ориентировъчни месечни разходи? В това число:
- квартира - вероятно едностаен апартамент или стая със санитарен възел и обзавеждане от първа необходимост.
- месечни разходи за изхранване и посрещане на ежедневни човешки нужди + зареждане с гориво на дизелов автомобил
- груба сметка на осигуровките върху 1600 евро брутна заплата

Целта на цялото ми питане е да мога да си преценя, дали изобщо си струва "гимнастиката" да ставам гурбетчия :)

Да уточня, че немският ми е доста чужд език. Разчитам на това, че се сформират групи с поне един човек владеещ основен немски език. Иначе гледам да се оправям с английския.

Благодаря Ви предварително!
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Re: Струва ли си да замина при тези условия?

Мнениеот onufriy » 21 Август 2015, 17:01:30

При заплата от 1600 немец би платил данъци и осигуровки към 500 Евро, на знам какво ще ти удържат като си командирован. За квартирата - зависи къде и колко, там ограничения няма.

Разходи
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот bknf » 21 Август 2015, 18:48:24

договора се подписва в БГ и чак тогава заминаваш, няма подписване на място в Германия
а с кой се подписва договора - с българската, или с немската фирма?

Чета стари постове, където споменават 15% върху брутото за здравни осигуровки
здравните осигуровки се делят между служител и работодател по 7,3% всеки, общо = 14,6 %

50 евро дневни, т.нар. командировъчни - така и не ми стана ясно по какъв начин ги оправдават, в случай че работя в града където съм настанен на квартира
да тоя въпрос е неясен - може и да не стоиш на 1 място, а да си в движение насам-натам.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Kamen_Kostov » 21 Август 2015, 19:30:56

Здравейте отново!
Първо благодаря за бързите отговори и пояснения.
По повод въпросните неясни командировъчни/дневни - не ми беше обяснено по телефона как точно се плащат и дали са в размер на 50 евро или варират?! Обясними се, че ще има пътувания в страната. Вероятно затова са и допълнителните дневни.
Договора се подписва в БГ, но не се сетих да питам дали се подписва с българската агенция или директно с представител на работодателя. Предполагам, че ще подпиша с бг агенцията, иначе каква им е на тях ползата от мен.
За здравните осигуровки разбрах от преден пост, че са 7,3%. Как стои въпроса със социалното осигуряване?
На 14 и 15 септември в София има насрочена среща с представители на работодателя, където могат да се задават такива допълнителни въпроси. Мисля да присъствам и смятам, че доста неща могат да се изяснят тогава.
Ще съм благодарен на всеки който ми подскаже какви въпроси да задавам.

Приятна вечер и очаквам отговорите ви!
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 21 Август 2015, 20:02:05

Предполагам, че ще подпиша с бг агенцията, иначе каква им е на тях ползата от мен

Не знам как е в твоя случай, но по принцип агенциите получават пари от тоя, който търси персонал.
Тоест твоя работодател. Да речем, 10-20% от годишната ти заплата - еднократно.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Kamen_Kostov » 21 Август 2015, 20:24:58

bknf написа:
Предполагам, че ще подпиша с бг агенцията, иначе каква им е на тях ползата от мен

Не знам как е в твоя случай, но по принцип агенциите получават пари от тоя, който търси персонал.
Тоест твоя работодател. Да речем, 10-20% от годишната ти заплата - еднократно.

Ясно. Ами значи има вариант другата страна по договора да е немския работодател. Това мисля, че е по-добрия вариант за мен.
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 21 Август 2015, 21:12:32

има насрочена среща с представители на работодателя, където могат да се задават такива допълнителни въпроси

ако знаеш името на фирмата, може да намериш информация за тях
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Kamen_Kostov » 21 Август 2015, 21:34:09

bknf написа:
има насрочена среща с представители на работодателя, където могат да се задават такива допълнителни въпроси

ако знаеш името на фирмата, може да намериш информация за тях

Мдааа, това е МНОГО ВАЖНА подробност, която съм пропуснал. БГ агенцията е MG CONSULT HR със седалище в София. Агенцията излиза и като член в Jobs.bg. Друго свързано с агенцията засега не съм проучвал.
Работодателя не знам кой е!
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 21 Август 2015, 22:17:49

Пардон, но нещо не виждам да се говори за платен отпуск. Това би бил един от въпросите също. Също за Urlaubsgeld и Weihnachtsgeld, но тия неща са по-малко важни от отпуската.
Освен това май не се разбира в кой град ще сте. Това също е пункт за въпрос.
А това, че ще вземате хиляда Евро е и така, и не така. Нали ще вземате и детски 370 Евро за двете деца, които в България колкото и да сте добре - не вземате. А и булката можете да вземете при Вас, с децата. Може да са хиляда Евро, но ще имате здравна осигуровка всичките и то за обслужване, каквото в България и с пари не можете да получите.
А хилядата Евро след няколко месеца ще се превърнат в хиляда нови идеи! Животът сега започва - не свършва! Така че смело.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот Kamen_Kostov » 21 Август 2015, 22:26:09

Stojan написа:Пардон, но нещо не виждам да се говори за платен отпуск. Това би бил един от въпросите също. Също за Urlaubsgeld и Weihnachtsgeld, но тия неща са по-малко важни от отпуската.
Освен това май не се разбира в кой град ще сте. Това също е пункт за въпрос.
А това, че ще вземате хиляда Евро е и така, и не така. Нали ще вземате и детски 370 Евро за двете деца, които в България колкото и да сте добре - не вземате. А и булката можете да вземете при Вас, с децата. Може да са хиляда Евро, но ще имате здравна осигуровка всичките и то за обслужване, каквото в България и с пари не можете да получите.
А хилядата Евро след няколко месеца ще се превърнат в хиляда нови идеи! Животът сега започва - не свършва! Така че смело.

Явно съм пропуснал и за платения годишен отпуск. Обещават 25 дни платен годишен отпуск. И също - жената и децата евентуално ще дойдат на по-късен етап, да мине изпитателния срок. Така че детските остават за по-късно.
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisy » 22 Август 2015, 00:43:45

Само на мен ли ми се виждат тези пари малко, за да се гледа четиричленно семейство?
Ще трябва поне тристаен апартамент, а това си е голям разход. За децата - дрехи, учебници, храна.
За един човек ми се вижда добре като заплата, но за четирима ми се струват малко.
Ако знаеш за кой град става въпрос, ще е по-лесно да те ориентираме.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот Kamen_Kostov » 22 Август 2015, 09:09:43

daisy написа:Само на мен ли ми се виждат тези пари малко, за да се гледа четиричленно семейство?
Ще трябва поне тристаен апартамент, а това си е голям разход. За децата - дрехи, учебници, храна.
За един човек ми се вижда добре като заплата, но за четирима ми се струват малко.
Ако знаеш за кой град става въпрос, ще е по-лесно да те ориентираме.

Здравейте,
явно не съм се изразил правилно и заблуждавам всички тук. Планирам първоначално да замина сам, поне докато мине изпитателния срок. Евентуално след 6 месеца, ако разпиша постоянен договор, мога да си позволя да взема и семейството при мен, като за целта и жена ми ще трябва да намери работа, защото и на мен ми е ясно че само с моя доход няма да ни се получат нещата.
Относно града - засега информацията е за Щутгарт, Мюнхен, Дуисбург и Оберхаузен. Дали ще се работи там не е потвърдено на 100%.
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 22 Август 2015, 09:30:07

Парите са действително много малко за четирима, но досега никой не се е върнал, защото "му дали малко"(, докато в България му гарантират пожизнено, че ще взема повече). А и съпругата му сигурно не е с шести клас! И тя ще започне.
Той сам ще си намери работа за повече. Ще отиде на монтаж, примерно. Работа ли няма в Германия за електротехник/бълг. инженер или как! Явно е зле с езика колегата, иначе щеше да бъде по-уверен.
А за идването - някак си се подразбираше, че ще дойде първо сам. Ще дойде - ще види - и ще си реши. Въпросът нали беше "Струва ли си да замина при тези условия" - отговорът за мен е струва си. Най-малкото ще види какво е Германия.
Ето малко данни относно заплатите на електротехниците в Германия: http://www.gehaltsvergleich.com/gehalt/Betriebselektriker-Betriebselektrikerin?gclid=CITLnM2UvMcCFSkYwwod6oMNxQ.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот Kamen_Kostov » 22 Август 2015, 09:37:37

Stojan написа:Парите са действително много малко за четирима, но досега никой не се е върнал, защото "му дали малко"(, докато в България му гарантират пожизнено, че ще взема повече). А и съпругата му сигурно не е с шести клас! И тя ще започне.
Той сам ще си намери работа за повече. Ще отиде на монтаж, примерно. Работа ли няма в Германия за електротехник/бълг. инженер или как! Явно е зле с езика колегата, иначе щеше да бъде по-уверен.
А за идването - някак си се подразбираше, че ще дойде първо сам. Ще дойде - ще види - и ще си реши. Въпросът нали беше "Струва ли си да замина при тези условия" - отговорът за мен е струва си. Най-малкото ще види какво е Германия.
Ето малко данни относно заплатите на електротехниците в Германия: http://www.gehaltsvergleich.com/gehalt/Betriebselektriker-Betriebselektrikerin?gclid=CITLnM2UvMcCFSkYwwod6oMNxQ.

Правилно си разбрал, Stoyan. Точно това плановете в момента.
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Qwerty1086 » 22 Август 2015, 14:24:44

Условията, които ти предлагат са най нормалните за такъв вид заетост.
Предполагам, че българската фирма има договорености с някаква немска фирма за външни работници.

Ще бъдеш лайерарбайтер, тоест постоянно ще бъдеш пращан командирован към фирми,които в момента имат необходимост от повече персонал, но не им е изгодно да си наемат хора за постоянно.

Ще те лашкат постоянно за къси срокове от единия край на Германия до другия, и не виждам нито как, нито защо да опитваш да си взимаш семейството при тази чергарска работа.

На детски имаш право, от момента който започнеш работа в Германия, независимо на кой край на света се намират децата ти !

Заплащането, което ти предлагат е най нормалното, което се дава на такива работници. При такива условия се хващат да работят най вече поляци, косовари руснаци, украинци, озита и друга подобна измет.

Обаче само по себе си, заплащане от 10 евро за електрикер е нещо средно между смешно и трагично.
Опитен кадър в добра фирма би трябвало да получава над 17 евро. Естествено, ти идваш практически без никаква трудова биография, и никой не те знае за какво ставаш, но въпреки всичко 13-14 евро са санитарен минимум за старт. Освен това, когато семейството ти не е с теб, ти си 1ва щойеркласа и голямата част от заплатата ти ще я виждаш само на лонцетела си. Колко ще получаваш нето - има онлайнкалкулатори, разцъкай сам. На командировъчните не се радвай чак толкова, защото по голямата част ще ги изхарчваш по предназначение. ;-)

Единственият плюс, който виждам за такова приключение е, че на място можеш да си търсиш по добра работа в читава фирма. Фирмите,които използват такива работници, по правило не са от най сериозните, така че ще трябва да се оглеждаш за други фирми, по интернет, по вестници и т.н. На място е много по лесно да се бевербваш, отколкото от България. И чак като си намериш добра работа можеш да мислиш да си вземеш семейството.

В общи линии тази оферта я приеми само като трамплин, и изобщо не си мисли за дълъг престой по този начин. Шестмесечният пробецайт си е нещо напълно нормално, в случая е даже в твоя полза, защото ако си намериш друга работа, напускането на старата ти работа е изключително лесно.
Qwerty1086
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 13 пъти

Следваща

Назад към Новобранец