• Advertisement

Пояснения при обяви за жилища и стаи под наем

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Пояснения при обяви за жилища и стаи под наем

Мнениеот max » 31 Март 2016, 17:31:46

dinapd написа:Оказа, се измама, благодаря на всички! Имам един въпрос,възможна ли е злоупотреба с личните данни на мъжа ми, защото сглупихме и изпратихме номера на личната карта? Той е с немско гражданство.

Как разкрихте измамата?
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот dinapd » 2 Април 2016, 17:15:06

max написа:
dinapd написа:Оказа, се измама, благодаря на всички! Имам един въпрос,възможна ли е злоупотреба с личните данни на мъжа ми, защото сглупихме и изпратихме номера на личната карта? Той е с немско гражданство.

Как разкрихте измамата?

По няколко начина. Първо на трезва глава разгледах мейла от "агенцията" . Използвали са тяхна бланка, но нямаше конкретен подател, които да се е подписал, че изпраща писмото. Второ, не са могли, разбира се да ползват сървъра на агенцията и мейла от който изпращаха беше "иметонаагенцията@post.de", нормално името на агенцията трябва да е след @. След това самия мейл не беше оформен като делова кореспонденция, английския не беше ниво. Писахме и на самата агенция да за потвърдят и те казаха, че доста хора са им писали във връзка с такава измама, даже са сигнализирали властите. Титуляра на банковата сметка, беше с румънско име, а не името на агенцията. Писа му и един познат и на него е отговорил същото.

Потребители благодарили на автора dinapd за мнението (общо 2):
boyko123max
Рейтинг: 8%

dinapd
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот Stojan » 2 Април 2016, 17:49:34

изпратихме номера на личната карта? Той е с немско гражданство.

Зависи, аз на първо място се сещам, че ако сте свързани с България, могат да му оформят някой кредит и да ви вземат някой имот. Няма да сте първите.
Дано не сте пратили фотокопие!
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот bknf » 2 Април 2016, 18:24:01

Щом живеете в Германия, най-добре ще да е да идете в полицията и да пуснете там една Аnzeige за измама.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Stojan » 2 Април 2016, 18:56:51

Няма нужда даже да се ходи. Има Internet Wache. В някои ландове е Online-Wache. Там може да се подаде Anzeige.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
dinapd
Рейтинг: 4%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот dinapd » 3 Април 2016, 07:36:08

Stojan написа:
изпратихме номера на личната карта? Той е с немско гражданство.

Зависи, аз на първо място се сещам, че ако сте свързани с България, могат да му оформят някой кредит и да ви вземат някой имот. Няма да сте първите.
Дано не сте пратили фотокопие!

Не сме правили фотокопие.
dinapd
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dinapd » 3 Април 2016, 07:37:15

Stojan написа:Няма нужда даже да се ходи. Има Internet Wache. В някои ландове е Online-Wache. Там може да се подаде Anzeige.

Благодаря, ще погледна, че да си нямаме ядове после.
dinapd
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 3 Април 2016, 18:13:20

Случаят на @dinapd е един от най-популярните опити за измама в бранша:

:arrow: Измамникът пуска обява за необичайно изгодно жилище, топ местоположение. Отзове ли се някой, му бива обяснявано, че в момента е извън страната и огледа е невъзможен.

При класическата измама с предплащане измамникът би предложил сега да изпрати ключа срещу Kaution-a. Вместо това той твърди, че работи с реномирано, действително съществуващо, бюро за недвижими имоти и дава имейл за връзка с предполагаем маклер там.

Оттук насетне следва познатия модел: Заинтересования трябва да преведе на маклера Kaution-a, за да получи ключа.

(!) Никой не прeдлага качествени жилища на цена, която е aбсурдно по-ниска от обичайната.

(!!) Наемодател, който сам пуска обява, не работи заедно с маклер. В случай че за тази цел е натовaрeн маклер, то той публикува обявата, а не частното лице.

(!!!) При сериозни предложения личен контакт и оглед са винаги възможни.

(!!!!) Никога не се плаща предварително.

Ето още няколко случая, в които трябва да ви светне лампичката Изображение

:arrow: Измамниците наемат добре разположено жилище през онлайн-портал, който предлага пребиваване за определено време (Airbnb). Истинският обитател на жилището е частно лице, което по време на своето отсъствие го отдава под наем.

Предполагаемите наематели не смятат по никакъв начин да прекарат отпуската си в него, a бързат да го предложат като свободно под наем. Правят професионално експозе и го качват в някой от порталите за недвижими имоти, например http://www.immowelt.de.

Не закъсняват и първите уговорки за оглед. На място жилището се представя от добре облечен мним маклер. След огледа всички заинтересовани получават положителен отговор, само трябвало предварително да се плати Kaution и някаква сума за откупуване на кухнята.

:arrow: Възможни уловки при наемане на ваканционно жилище

За тази цел измамниците използват портали като http://www.ferienwohnung.com. В много oт случаите става дума за реално съществуващи обекти, които обаче не са собственост на този, който ги предлага - данните и снимките обикновено са взети от други обяви.

Заинтересованият получава сравнително бързо имейл, в който му се съобщава, че жилището е свободно в желания от него период и че резервирането е само тогава възможно, когато редом с наема се плати и някаква парична гаранция (Kaution). След пристигането госта си получава сумата обратно.

За по-достоверно измамниците внушават, че резервация и плащане се извършват директно през съответния портал. Специално за http://www.ferienwohnung.com трябва да е ясно, че те само осъществяват контакта между търсещ и предлагащ. Заинтересованият в такъв случай бива насърчаван да преведе парите например през Western Union в рамките на 24 часа.

(!) Никога не превеждайте пари през Treuhandservice. Препоръчително е плащане чрез Sepa-Lastschrift = превод чрез директен дебит се извършва при условие, че платецът предварително е дал съгласието си преводът да се извърши от неговата сметка по нареждане на получателя.  В този случай е възможно връщането на плащания в рамките на 8 седмици.

(!!) Kaution-a би трябвало да е сравнително по-малък от сумата за наем.

(!!!) Липсващи данни за контакт /отказ на предлагащия за среща са сигурен сигнал, че става въпрос за измама.

:arrow: Представящият се за собственик пребивава известно време в чужбина и предлага да изпрати ключа по пощата срещу Kaution. Новият вариант на тази измама е по-рафиниран и се прилага при обекти, които могат да се наемат за определено време.

Отговаряйки на фалшивата обява на заинтересования се заявява, че жилището се предлага и в друг портал. От потенциалната жертва се изисква да се регистрира там, тъй като от една страна било по-просто, от друга плащането се извършвало през него.

За разлика от нормалното отдаване под наем, при краткосрочното наемане предплащането не е нещо необичайно. Портали като Airbnb от мерки за сигурност позволяват плащания директно през тях.

За да заобиколят това, измамниците настояват парите да се превеждат на тях. Възможно е дори получаване на поща от фалшиви E-Mail-Accounts, които съдържат името „Airbnb“ в адреса, но не идват в никакъв случай от него.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот max » 3 Април 2016, 19:50:32

Когато си търсех това жилище, се обаждах директно по телефони от сайтовете за квартири, но получавах отказ моментално, понеже имало прекалено много кандидати за оглед и нямало смисъл да идвам.
За това жилище обаче не се обадих, а пуснах запитване чрез формата от сайта. За моя изненада получих телефонно позвъняване само час след това, което ме учуди че при това голямо търсене някой се втурва да ми звъни, за да ме покани на оглед за жилището. Другите две, на които получих директно откази бяха в не особено по-атрактивните Аренсбург и Бад Олдесло. А това в Баргтехайде наистина срабои, извикаха си ме на оглед, и си ми го дадоха без измами. А е на възможно най-идеалното място, на 2 минути пеша от гарата, и на 2 минути пеша от центъра в другата посока. Макар, че е малък град можеше да е на много по-забутано място, тук има разстояния от центъра и гарата от порядъка на 35-40 минути пеша, а градски транспорт няма, ако не броим веднъж на час пътуваша линия за Попенбютел-Хамбург и за Аренсбург-Бад Олдесло, която прави 3-4 спирки в градчето, но никой не я ползва, щото не си струва, нарядко се движи.
Мислех да се местя в Хамбург, ама като виждам как се наводни с мигранти и каква свинщина стана, а S3 вече се нарича Ориент експрес, предпочитам да си стоя в градчето и за в бъдеще, там поне мигрантите са малко. Днес на футболния стадион на мач на местния отбор се мъдреха 5-6 мангалета от техния сорт. :mrgreen:
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот dinapd » 5 Април 2016, 22:44:07

zlateto написа:Случаят на @dinapd е един от най-популярните опити за измама в бранша:

Благодаря за поясненията! Искам да попитам, как може да проверим частно лице, което ни предлага апартамент? На съпруга ми му предстой да разгледа един апартамент от обява във вестник.
Предполагам, че след, като се предлага от агенция, те си проверяват, но как да проверим от частно лице, за какво да внимаваме.
dinapd
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 6 Април 2016, 20:03:39

dinapd написа:..как може да проверим частно лице, което ни предлага апартамент? На съпруга ми му предстой да разгледа един апартамент от обява във вестник. Предполагам, че след, като се предлага от агенция, те си проверяват, но как да проверим от частно лице, за какво да внимаваме

По-скоро е обратното. Тоя който ще ви избере като наематели, ви проверява вас. Иначе е важно, какъв договор подписвате. При какви условия - какво пише вътре. Мъжът ви нали знае немски?

Иначе какво конкретно искате да му проверите на частното лице?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот dinapd » 7 Април 2016, 13:47:50

bknf написа:
dinapd написа:..как може да проверим частно лице, което ни предлага апартамент? На съпруга ми му предстой да разгледа един апартамент от обява във вестник. Предполагам, че след, като се предлага от агенция, те си проверяват, но как да проверим от частно лице, за какво да внимаваме

По-скоро е обратното. Тоя който ще ви избере като наематели, ви проверява вас. Иначе е важно, какъв договор подписвате. При какви условия - какво пише вътре. Мъжът ви нали знае немски?

Иначе какво конкретно искате да му проверите на частното лице?

Мъжа ми говори немски, ще чете внимателно.
Въпроса е дали могат да ни покажат чуждо жилище или нещо подобно, не знам и аз вече, човек почва във всичко да се съмнява. Извинявам се за лайшкия въпрос.
dinapd
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kyky » 7 Април 2016, 16:36:04

bknf написа:Мъжа ми говори немски, ще чете внимателно.
Въпроса е дали могат да ни покажат чуждо жилище или нещо подобно, не знам и аз вече, човек почва във всичко да се съмнява. Извинявам се за лайшкия въпрос.

Измамата с чужда квартира е много по-рискова за душманина от плоския сценарий по-горе с банковия превод. Истински наглите измами още не са навлезли на немския пазар, но и това скоро ще стане. Ето малко примери:

Мними агенции: Пуска се примамлива обява и жертвите се канят в офис-еднодневка. Там им се обяснява, че трябва да предплатят за посредническата услуга в кеш на место, а пък агент с ключовете ще ги чака в уговорен час някъде си, за да покаже жилището. Жертвата се обработва психически, звъни се на агента, който вече чака с ключовете и т.н. Всичко приключва с плащането на изискуемата сума.

Отдаване на чужда квартира: Наема се квартира за кратък срок и се преотдава на една или повече жертви. В допълнение могат да се изнесат от квартирата ценните вещи. След като се съберат кауционите измамникът офейква.
kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 67 пъти

Мнениеот max » 7 Април 2016, 17:49:08

Да ама това не е лесно за разобличаване. След огледа на жилището ме поканиха в един мизерен офис в гевербвгебита на градчето, където ми дадоха да прочета договора и го подписахме. Като същевременно ми дадоха друг термин след дни с агент, който да ми даде ключовете. Но той наистина дойде и ми ги даде. Вече не помня кога платих провизиона дали преди да получа ключовете или след това. Ако е било преди това няма разлика с описания от теб случай.
max
Златен писач
Златен писач

Предишна

Назад към Новобранец