• Advertisement

Шофьорски курсове в DE

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Шофьорски курсове в DE

Мнениеот mihail21071 » 28 Ноември 2018, 22:09:06

Здравейте, през 2014 дойдох тук, в Германия, през всичките тези години изучавах немския, паралелно с това и математика, история, биология и тн. Не съм бил в нормален клас, за това и може да се каже че съм си пропилял годините тук,. Не успях да науча Немския, и така останах с Основно образование.. малко се отклоних от темата :mrgreen: В България не мога да си взема шоф. Книжка, та питанката ми Е, дали мога да си взема книжка ТУК, има ли на Български листовките и тн. Ако някой е карал тук курсове, да сподели всичко, защото ще ми е от полза. Благодаря предварително :) :)
mihail21071
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Шофьорски курсове в DE

Мнениеот onufriy » 29 Ноември 2018, 10:10:18

Листовки на български има.
Само че не можеш да държиш изпита на български. Ето това са възможните езици.

Как точно вървят нещата, ще ти обяснят в произволно училище. Само че имай предвид, че е скъпо, 2-3к и нагоре. Алтернативно можеш да се регистрираш за шест месеца като живущ в България, ерго да си пуснеш Abmeldung по местоживеене, да изкараш книжката в България и после, ако искаш, да я замениш с немска. Последното реално не е нужно, можеш да си караш с българската докато изтече и чак тогава да я замениш с немска.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот mihail21071 » 29 Ноември 2018, 10:17:25

В БГ искат 10-ти завършен клас, за да караш курсове те и да си вземеш книжката. Ако не бяха измислили този малоумен закон, щях да си изкарам книжката там
mihail21071
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mihail21071 » 29 Ноември 2018, 11:38:48

ivo75 написа:
mihail21071 написа:В БГ искат 10-ти завършен клас, за да караш курсове те и да си вземеш книжката. Ако не бяха измислили този малоумен закон, щях да си изкарам книжката там

Някой да е запознат с "този малоумен закон"? Какво изискват за завършен 10- ти клас, бележник, служебна бележка, някакво удостоверение?

Изискват в Автошколите Основно, за да започнеш курсовете, а за да ти издадат книжката в КАТ - Удостоверение за 10-ти завършен клас
mihail21071
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 29 Ноември 2018, 12:12:45

ivo75 написа:За мен е нещо ново това с 10-ти клас, та затова питам, ако някой знае...Точно, как МВР-то установява, кой, кога е завършил, какъв клас?
Ше ме умóриш. На, чéти, параграф I. 5. Това със завършен десети клас избива рибата, акто си знам всичко колеги трактористи, камионджии и рейсаджии...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот onufriy » 29 Ноември 2018, 13:03:20

Като си прав прав си. „Или“. Ма като я знам наш'та администрация, направо си е рисково да изкараш курса и после да не те пуснат да се явиш на изпит. Или да се явиш, пък да не ти дадат книжката...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот mihail21071 » 29 Ноември 2018, 13:13:51

onufriy написа:Като си прав прав си. „Или“. Ма като я знам наш'та администрация, направо си е рисково да изкараш курса и после да не те пуснат да се явиш на изпит. Или да се явиш, пък да не ти дадат книжката...

И аз не мога да си го обясня. Ще мога да си изкарам теорията и кормуването, но книжката не мога да си я взема, щото у КАТ искат 10-ти клас. Единствения начин е тук, в Германия..
mihail21071
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 29 Ноември 2018, 13:17:33

mihail21071 написа:
onufriy написа:Като си прав прав си. „Или“. Ма като я знам наш'та администрация, направо си е рисково да изкараш курса и после да не те пуснат да се явиш на изпит. Или да се явиш, пък да не ти дадат книжката...

И аз не мога да си го обясня. Ще мога да си изкарам теорията и кормуването, но книжката не мога да си я взема, щото у КАТ искат 10-ти клас. Единствения начин е тук, в Германия..
Чети, бе, момко:
Лицата, завършили основно образование или Х клас до 26 септември 2017 г. по отменения Закон за народната просвета
Ако си завършил осми клас преди повече от година, можело.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот mihail21071 » 29 Ноември 2018, 13:38:05

onufriy написа:
mihail21071 написа:

Чети, бе, момко:
Лицата, завършили основно образование или Х клас до 26 септември 2017 г. по отменения Закон за народната просвета

Имам 7ми завършен, то се води основно според новия закон, но не го признават, искат 8ми завършен
mihail21071
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 29 Ноември 2018, 14:43:25

ivo75 написа:
mihail21071 написа:
onufriy написа:
mihail21071 написа:

Чети, бе, момко:

Имам 7ми завършен, то се води основно според новия закон, но не го признават, искат 8ми завършен

onufriy сподели, колко струва документа в Германия, в България предполагам е около 80% по-изгодно, сам си прецени, как без немски(съоветно на какъв точно език от позволените) ще взимаш книжка в немско, или ще си "избуташ" осмия клас, където и да е...
Бе не точно, по-скоро осми, девети и десети. Щото нали преди/след септември 2017...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот mihail21071 » 29 Ноември 2018, 14:47:07

Дори и да го "избутам", все тя.. 10ти клас се иска
mihail21071
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ivan_pop » 29 Ноември 2018, 21:29:55

В България има много братя роми,които не са завършили и 3-ти клас но изкарват шофьорска книжка!Тоава е като идея да проучиш нещата!
Аватар
ivan_pop
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот onufriy » 30 Ноември 2018, 11:06:00

То и книжка, без да си ходил и на курсове или изпит, се взима. Само трябва да познаваш правилните хора и да си готов да шариш. Пък после като тръгне младежът по немските улици, ние ше одим да палим свещи. Та в контекста на всичко изговорено до тук: направи си книжката в Германия. Ще те научат да караш, ще те научат на правилата, ще си карал по магистрала, трамвайни линии, ще знаеш как да заобикаляш автобус и други такива екстри. Че като ги гледам как карат в Мюнхен на фона на останалата част от Германия: личи си, че има много народ, дето си е правил книжките някъде другаде...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bknf » 30 Ноември 2018, 19:50:15

mihail21071 написа:Здравейте, през 2014 дойдох тук, в Германия, през всичките тези години изучавах немския, паралелно с това и математика, история, биология и т.н. Не съм бил в нормален клас, за това и може да се каже че съм си пропилял годините тук. Не успях да науча Немския, и така останах с Основно образование... Ta дали мога да си взема книжка ТУК, има ли на Български листовките

А можеш ли да четеш и разбираш текстове на немски? Можеш ли да четеш вестници, списания, да разбираш какво приказват по телевизията? Толкова ли ти е (жизнено) необходимо, да караш кола в Германия?

Щом 2014 си бил с незавършен 7-ми клас, то значи сега би трябвало да си някъде в към 11-ти клас. Тогава сигурно си дошъл в Германия с родителите си, и си нямал друг избор. Cлед като си дошъл да живееш в Германия, и ще живееш там и занапред - то трябва да си с немския така, както и местните жители. Използвай българския, за да научиш немския.
Не е никак трудно. Ще го научиш, тоя език.

Та според мен, по-добре и по-важно е не да караш кола по улиците, а да се заинтересуваш как да изкареаш немско средно образование. Има и вечерни училища и т.н. A после към някой университет да се насочиш. Пък след това вече, и немска книжка ще си изкараш.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Назад към Общ форум