• Advertisement

9.09.1944г.-10.11.1989г.-факти, събития, коментари

За политиканите, че се препълни общия форум.

Re: 9.09.1944г.-10.11.1989г.-факти, събития, коментари

Мнениеот VaskoLeon » 26 Май 2020, 19:37:26

VaskoLeon написа:Когато се анализира този период от българската история не бива да се пропускат няколко факта:

1. От една изостанала балканска държава с разпокъсано селско стопанство през 1944 България през 1989 година имаше добре развита промищленост и селско стопанство с висока степен на механизация!
2. Здравната система безплатна, дори наши медици изнасяха наш опит в много арабски и африкански страни!
3. Образование безплатно, при което децата на всеки селянин или работник можеха да следват.
4. Жилища или строеж на къщи не бяха никакъв проблем.

Изпуснал съм нещо важно. Това го научих от немски колега с рода от Източна Германия.

5. При социализъм/комунизъм има диктатура на пролетариата, при капитализмът има диктатура на капитал/концерните!
Vl изнесе потресяващи факти за премиалните на един директор по соца, 13 000 лева. За пример Германия бонуси в порядъка на 8 милиона евро са нещо нормално, за света нека някой друг да каже! :mrgreen:

Означава че директорът е получавал някакви трохи. :)
Аватар
VaskoLeon
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 66
Благодарил: 74 пъти
Благодарено: 61 пъти

Мнениеот VaskoLeon » 26 Май 2020, 19:48:34

onufriy написа:
Mr.Bombastic написа:Васко, пълни глупости :-) За последен път - престани да дразниш другите пишещи с тези псевдо твърдения, уж факти, както и с обидни класификации. Вече няколко пъти превиши добрия тон.

Шефе, не искам да те наричам пристрáстен, ма Ватиканския ни раздаде на всичките тука квалификации, коя милиционерска школа сме били завършили, какво партийни кадри са били семействата ни и колко лично сме били неграмотни и слабокултурни. Освен това имаше твърдения от типа, че убийството на Марков било за рождения ден на дедо Тодор, да не говорним за принадлежността на всичките ни политици към руските служби. Като не си съгласен с някое твърдение на Васко, кáжи: "Васко, това не е така, защото това и това." Не се излагай и ти като Оня с коня...

Така наречените от самия него "собствени" теми са пълни само с копи и пейс! Все пак това е форум, мен лично ме интересува кой как мисли, а не какви линкове е пуснал, Даже ще ви издам една тайна, неговите линкове дори не ги отварям. Защото не са повече от спам. Особено "историите" му на "храбрите" царски офицери, дето дори "врагът треперел при споменаване на името им". Храбростта им се отразява в Три национални катастрофи!
vl сам си създава отношението към него, на немски selber schuld сам си е виновен.

Естествено и аз прекалявам понякога, но според онуфри vl не е света вода ненапита! Обещавам да се ограничавам!
Аватар
VaskoLeon
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Mr.Bombastic » 26 Май 2020, 20:11:34

Никой не ти прави забележки за това, че участваш и че имаш мнение.

Забележката от моя страна е за откровено обидните определения и подяждания. Приемам, че ще се ограничаваш за в бъдеще, но си бил предупреждаван и в миналото. Ако наистина държиш да участваш за в бъдеще в този форум, не нарушавай повече правилата.

Мнения на други съфорумци, любими или не, не мога да взема предвид - правилата важат за всички, затова сме в Германия, нали (риторичен въпрос)?

Потребители благодарили на автора Mr.Bombastic за мнението:
vl
Рейтинг: 4%

Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Мнениеот vl » 27 Май 2020, 00:52:48

https://www.vbox7.com/play:36fbab07

„Историопатия“ - да признаеш несъществуващ подвиг на чуждите, но да загърбиш поруганата памет на българските герои
На 14 май се навършиха 152 години от рождението на един от най-бележитите български пълководци и общественици – генерал Владимир Минчов Вазов

https://faktor.bg/bg/articles/politika- ... kite-geroi
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 486 пъти
Благодарено: 192 пъти

Мнениеот VaskoLeon » 27 Май 2020, 18:51:04

Да де, разбрах, като не съм политкоректен като vl, имам проблем! ;-)

Има ли някакво обяснение що активността във форума е спаднала около нулата? Или защо някои известни лица, като естира например, вече не са тук?

Разбира се въпросите ми са реторични, не очаквам отговор на очевидни процеси!

Малко за дядо ми по майина линия. Роден е под турско робство в Пашмакли, помни заптиетата в Конака. Голям глад е имало тогава, той е ходил на училище до второ отделение, 9 годишен го дават за ратай на някакъв кехая. Разказвал ми е, че всеки ден са яли картофи, така ги мразеше, че аз не помня по-късно да ги е консумирал!

Става дюлгерин, в къщи пазя майсторското му свидетелство. От 1925 до 1930 година е на гурбет в Турция, беше възхитен от немските строителни инценери от фирмата Филип Холцман. Връща се с турски златни лири, купува парцел в Пловдив и строи двуетажна къща. През нея минават всичките му 11 братя и сестри и 13 братя и сестри на баба ми. Сега цялата рода е в Пловдив.
Пенсионира се по соца с 42 лева пенсия, не му признаха някакви осигуровки от времето, когато е бил частник по царско време. Работеше частно и като пенсионер, неговите клиенти го чакаха по няколко месеца, за да има направи някакъв ремонт. Помня вземаше 10 лева надник, работно време от 7 до 18 часа с 1 час обедна почивка.

Моята надница бе 5 кинта, ама с тях ехее колко неща се купуваха. Пример ходене на кино струваше 20 стотинки, 2 билета за автобус по 4 ст и един билет за кино Хр.Г.Данов 12 стотинки на първите 3 реда! По-скъпите кина билетите бяха максимум 35 стотинки!
Аватар
VaskoLeon
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот VaskoLeon » 27 Май 2020, 18:57:56

vl написа:„Историопатия“ - да признаеш несъществуващ подвиг на чуждите, но да загърбиш поруганата памет на българските герои

За кои герои става дума? Царските "храбри" офицери, дето ни докараха 3 национални катастрофи? :mrgreen:

Признавам един от тях за герой, генерал Владимир Заимов, офицер с чест, противник на въвличането на България в хитлеристкия пакт Берлин-Рим-Токио! За съжаление е бил прав, но Кобурга му организира смъртна присъда!
Аватар
VaskoLeon
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Mr.Bombastic » 27 Май 2020, 21:09:35

Васко, появяваш се след година отсъствие (поне така се чувства, може и да е повече), и почваш да намекваш и да развиваш теории. А всъщност си изпуснал доста. Ама за това никой не ти е виновен. Като искаш да си информиран - чети и поддържай връзка с хората, които явно намекваш, че са отпъдени. Пък къде е така, къде е друга причината. Незнанието не е извинение или оправдание.

Не съм длъжен да ти давам отчет, но пък това е форум - чете се и от други хора.

Във форума значително намаля писането на злонамерени коментари - и да, шефът почна да прилага по строга модерация. Това предвид качеството на форума до онзи момент, е нещо положително, но доведе (логично) и до намаляването на активноста.

Потребители благодарили на автора Mr.Bombastic за мнението (общо 2):
VaskoLeonvl
Рейтинг: 8%

Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Мнениеот vl » 27 Май 2020, 21:41:47

Аз пък тр. билети от 4ст. не помня. Може да се били толкова през 60-те и в началото на 70-те.
Помня ги 5ст. до 1979г. Тогава станаха 6ст. Именно през тази година вдигнаха повечето цени с 40%, а някои дори с повече. Но стари цени не оставиха! Тогава захарта от 70ст. стана 1лев. Малката баничка от 10ст. стана 13ст., а голямата от 20ст. 26ст. За бозата не помня, но лимонадата, която беше боядисана и подсладена газирана вода от 5ст. стана 6ст.-250мл. А бонбоните "Фини млечни" от 1,40лв. станаха 3,20лв.!
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот VaskoLeon » 27 Май 2020, 22:25:53

Mr.Bombastic написа:Като искаш да си информиран - чети и поддържай връзка с хората, които явно намекваш, че са отпъдени. Пък къде е така, къде е друга причината. Незнанието не е извинение или оправдание.

Не съм длъжен да ти давам отчет ...

Не съм искал отчет, а няколко думи за причините. От няколко години работя усилено в офис на строителна фирма, изградих им отдела за калкулиране и актуване, затова не съм влизал.

И когато влезнах за първи път ми се набиха в очи разликите.

Предлагам всеки с няколко думи да разкаже малко за себе си през соца! Така ще ни се изясни кой от каква позиция гледа на периода, мога да обобщя, че "ивоинджевчи" с умисъл изкривяват случилото се и отричат целия период, което е недостойно! Следващият път аз ще направя "първата копка".
Аватар
VaskoLeon
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот vl » 28 Май 2020, 00:37:22

То не е имало социализъм, както и сега няма капитализъм.......В Бг се среща само бандитизъм с различни имена и подреден от едни и същи кланове! Живкови, Джурови, Луканови, Станишеви, Велчеви, Дойнови, Семерджиеви и др.......И Москва активно е "помагала".......И сега помага.....Още от 90-те комсомолски секретари са шефове и собственици, често фиктивни на крупни партийни фирми! И не са се опълчили против майката партия за сведение на някои, които непрестанно демагогстват.......Ако се опълчат, отиват на кино!

https://www.youtube.com/watch?v=8iM-PPn1L-A

https://www.youtube.com/watch?v=rauvHMVM6aI

https://www.youtube.com/watch?v=NbJvg0b_GTk

Някои така и не са се научили, че "влезнах" е шопски диалект! Не само говорят така, а дори пишат! И преливат от знания и акъл.......А за своя нецензурен език се наложи да бъдат специално предупреждавани........Възпитание ли бе да го опишем.......Каквито знанията, такова и то.......Явно, че когато са били деца не е имало кой да ги научи, че някои думички не стават за публична употреба.......

https://ibl.bas.bg/ezikovi_spravki/vlezna-ili-vlyaza/

Други пък продължават да пишат "мюсулмани", както си го знаят........Те също смятат себе си за най-знаещите по всякакви въпроси и най-грамотните.....

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1 ... 0%B8%D0%BD
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот itzo » 28 Май 2020, 05:52:25

vl написа:...Някои така и не са се научили, че "влезнах" е шопски диалект! Не само говорят така, а дори пишат! И преливат от знания и акъл.......А за своя нецензурен език се наложи да бъдат специално предупреждавани........Възпитание ли бе да го опишем.......Каквито знанията, такова и то.......Явно, че когато са били деца не е имало кой да ги научи, че някои думички не стават за публична употреба.......

https://ibl.bas.bg/ezikovi_spravki/vlezna-ili-vlyaza...

Tи недей така. Банският подвид на шопския диалект е твърдо на път да се утвърди, като новата книжовна форма на българския език. Сешсе, " треЕ да строимЕ", "Гулю-гулю-гулю" :mrgreen: Освен това не разбирам манията ви да се наричате един друг с огромна наслада комсомолски секретари. Еми аз съм бил такъв в училище...и кво? Нямаше друг по- голям будала и другарчетата ми от висшия валякчийски институт единодушно гласуваха за мен, с ръкопляскания , преминаващи в овации бих казАл :laughing6:
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 248 пъти

Мнениеот vl » 28 Май 2020, 14:28:26

Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 28 Май 2020, 15:26:03

itzo написа:
vl написа:...Някои така и не са се научили, че "влезнах" е шопски диалект! Не само говорят така, а дори пишат! И преливат от знания и акъл.......А за своя нецензурен език се наложи да бъдат специално предупреждавани........Възпитание ли бе да го опишем.......Каквито знанията, такова и то.......Явно, че когато са били деца не е имало кой да ги научи, че някои думички не стават за публична употреба.......

https://ibl.bas.bg/ezikovi_spravki/vlezna-ili-vlyaza...

Tи недей така. Банският подвид на шопския диалект е твърдо на път да се утвърди, като новата книжовна форма на българския език. Сешсе, " треЕ да строимЕ", "Гулю-гулю-гулю" :mrgreen: Освен това не разбирам манията ви да се наричате един друг с огромна наслада комсомолски секретари. Еми аз съм бил такъв в училище...и кво? Нямаше друг по- голям будала и другарчетата ми от висшия валякчийски институт единодушно гласуваха за мен, с ръкопляскания , преминаващи в овации бих казАл :laughing6:

Значи, след като никой от другите трима участници във форОмо не е банскалия, ще приема, че камъните са хвърлени в моята градина:
Първо, писменият стандарт на езика на нашите деди, за разлика от езика на нашите деца, примерно, предполага постепенно изместване на старите форми и дублетни форми за дълги периоди от време. Примерно: ИзображениеУпотребата на остарели или диалектни форми предполага стилистичен похват, целящ по ярко изразяване на някои, предимно периферни окраски на речта. Вервайте ми.
Второ, "Банският подвид на шопския диалект", лежи на практика в основата на съвремения българси език. Това се дължи на факта, че двама от първите трима големи просветители в новобългарската история са банскалии. Освен това регионът се нарича централнобългарски. После книжовният български се измества още по на запад, демек в днешна Македония и накрая в източните райони, демек от Велико Търново нататък. При последното изместване завършва след 44-та. Вервайте ми.
Трето, Банско е в Шоплъка, колкото Мюнхен е в Швабия. Шопско приклчва между Дупница и Благоевград, натам е Македония. И да, знам, че ФауЕл е прост като лостов механизъм от първи род, ма ти не си захлупено момче, не разбрам, опитваш се да ме провокираш по този начин ли? Ма наистина не разбирам. Вервайте ми.
Четвърто: Комсомолски секретар е манталитет, не функция. За жалост способността ФауЕлова за абстрактно мислене е обратнопропорционална на самомнението му. Не че е изключение, ма постави се на мое място, след като не може да разбере толкова елемнтарна алюзия, какво остава за някакви по-сложни абтракции. Нема да стане. Вервайте ми.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Мнениеот vl » 28 Май 2020, 15:46:52

Не ти вЕрваме.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот itzo » 28 Май 2020, 16:06:08

Имам предвид не банския диалект от Банско, а от град Банкя, Софийско. Където се раждат боговете, нъл знайш ;-) :mrgreen:
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 248 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Политика