• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчна декларация

Мнениеот itzo » 9 Юни 2020, 21:20:44

Глей сега какъв си. Аз от данъчните съм доволен и предоволен, свещи в църква ако трябва ще им паля, примерно за миналата година имат да ми връщат надвзет лонщойер в размер една брутна месечна заплата. Но отношението им към дребните.
.ъъъ... "фирмаджии"(както обикновено се самонаричат) т.е. самонаетите лица си е точно такова. Все си обещавам да се самообразовам и да почна да си попълвам сам декларациите нооо мързелът винаги надвива...
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 248 пъти

Мнениеот Артемис » 10 Юни 2020, 09:02:40

Когато подавате декларация трябва ли задължително да се прилага документ от НАП в бг че нямате дохода от там?
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Stojan » 10 Юни 2020, 14:20:49

Ако не живеете в България (повече от 183 дни в Германия на постоянен адрес) и нямате доходи - няма нужда. Ако имате доходи - те вече ги знаят и без това, затова е хубаво да ги споменете в декларацията под ausländische Einkünfte. Иначе ще ви питат.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 266 пъти

Мнениеот Артемис » 10 Юни 2020, 14:32:38

Не нямаме никакви доходи от БГ и сме тук DE от 2015 ,тоест щя минем и без този документ.
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 10 Юни 2020, 15:54:47

Попълвате декларацията като в "чуждестранни доходи" не нанасяте нищо. Накрая подписвате декларацията. С това тя става документ - частично и за това, че нямате доходи от чужбина. Въз основа на този подпис могат даже да ви осъдят, че сте излъгали, ако все пак сте имали доходи. А без доходи - нищо. Просто нямате и толкова.
---
Ако имате кола с български номер, която карате тука (за по-евтино) - внимавайте. Може да излезе скъпо. Това за всеки случай.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Артемис » 10 Юни 2020, 20:15:03

Не нямаме нито доходи ,нито кола с бг номера ....
Само тази глупост ,че не съм си подала декларацията и наистина не знаех ,не съм се крила :)
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 11 Юни 2020, 08:46:10

Да се подава данъчна декларация винаги си струва. Статистически всеки, който е подал декларация е получил средно над 1.000 Евро обратно от фиска. Аз ви изброих някои от нещата за сваляне от облагаемата маса. Но не са само те. Ако си вземете софтуера и започнете с него, ще се учудите колко неща могат да се свалят. Примерно някои позиции от годишния отчет на наемодателя ви - почистване на сняг, градинки, коминочистачи (дори да нямате печки) и разни други. Тук 30, там 50 - събират се във ваша полза.
Законът EStG не предвижда подаване всяка година след като сте подали веднъж. Една година можете да подадете, друга не, но по-добрият вариант е винаги да си я подавате.
Вас ви е страх, защото не знаете много немски и защото сте наплашени още от България. Тук положението е друго. Щом държавата ви дължи някаква сума, същата ви се изплаща в рамките на няколко работни дни, тоест веднага. Защото държавата знае какво са лихви.
Не знам как мислите да подадете декларацията си, но повтарям и потретвам най-доброто е със софтуер, защото с едни голи формуляри няма да направите нищо, а така ще си попълните декларацията, а можете и да попитате междувременно, и ще я подадете по електронен път. Бързо ще станете специалисти. Ще знаете за в бъдеще. Цял живот е пред вас. Спокойно. Не е кой знае каква философѝя!
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот itzo » 11 Юни 2020, 09:02:42

Данъчният счетоводител, чийто контакт изпратих работи предимно с българи, чиито семейства са в България, може би оттам и искането за документ от НАП.

Стоян е обяснил нещата, аз само ще се опитам да ги обясня по- просто: по декларация за миналата година ще ми върнат близо 4 хиляди евро надвзет данък общ доход. Ама ако искате не подавайте декларации, парите и решенията са си ваши ;-)
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 248 пъти

Мнениеот Артемис » 13 Юни 2020, 18:48:18

Аз съм в чуденка пак ...с тези данъци .
Дойде една жена да ми направи декларацията за 2018 и изкара ,че дължим 20€ по малко от това което са изчислили данъчните 460€+250€ глобата ,че не сме пуснали декларация.
Като разход добави ,едно инвитро което правихме през 2018-1500€ ,разхода за път до работа 19км.и каза че само в едната посока се взимало плюс застраховката на колата.Наем квартира и др.неща не влизали ,които са приват
Да добавя ,че нямаме деца.
За 2019 ,попълни декларацията и понеже аз не съм работила ,но съм взимала една година обещетение за безработица и там данък не са ми удържали и иии ....накрая каза за 2019 ще имате да плащате 560€ на данъчните.
И как на всички хора им връщат ,а ние дължим .....аз работех през 2018 на мин.ставка за ден на шест часов работен ден ,мъжът ми не взима милиони ,шофьор с 12€ на час и накрая пак имаме да даваме.
Счетоводителката каза ,на сегашните ви заплати ,ако смените на 4-4 клас ,мъжът ти ~ще взима 250€ по малко ,а ти 200€ повече ,като цяло ще взимате по малко 50€на месец ,но няма да имате да давате на края на годината.
Е аз сега излязох в майченски , после ще взимам някакви пари ,но няма да е заплата ....кое е ще е по добре в крайна сметка да останем на 3-5 или да сменим.
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 14 Юни 2020, 10:58:45

Както и каквото и да смените, пак ще е само до "наесен", когато се броят пилците - тоест единствено до следващата данъчна декларация, въз основа на която ще имате или да вземате, или да давате. От избора на щоеркласата зависи дали да имате да вземате или дали ще имат да ви дават. Но сумата е една - дали ще я получите предварително през годината или накрая няма значение. Ако пък плащате повече данъци поради щоеркласата - накрая ще ви върнат от данъците ви.
---
Квартирата не влиза, но влизат някои неща по обслужването на квартирата. Писах ви в предния пост.
Вноските на мъжа ви в осигурителната каса взеха ли се предвид? Вие явно сте осигурена към него.
Вербунгскостен, паушале - да, километрите са само в едната посока. И до 1.000 Евро разход няма нужда от квитанции.
При тези доходи (12 €) не очаквайте голямо връщане на данъци, защото то няма и голямо плащане на такива, но все пак. В никакъв случай не е във ваш ущърб подаването на декларацията.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Артемис » 14 Юни 2020, 11:32:07

Не знам ,здравноосигурителните ли имаш в предвид ,те не влизат ли директно когато се гледа годишния отчет от работа?
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 14 Юни 2020, 12:15:58

Здравноосигурителните имам пред вид. Затова ви казвам да си вземете софтуер (около 30 Евро, сваля се от облагаемата маса), защото там са точка по точка всички позиции от лонщоербешайнигунга и просто трябва да се нанесат отделните суми.
---
Освен това не забравяйте всички доплащания за лекарства. Ако пазарувате в една и съща аптека, аптеката ще ви издаде документ с всички лекарства. Ако са от различни аптеки, вървете във всяка една аптека и си вземете документ. Предполагам, че имате доста доплащания.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Артемис » 14 Юни 2020, 12:40:42

Тя каза ,че това което плащаме към здравната каса си влиза към отчета от заплатите.
Пита ,дали имаме други застраховки ,освен за кралят а нямаме др.
И да го купим този софтуер ,не съм сигурна ,че ще справя .
Затова търся и помощ от счетоводител и задавам хиляда въпроса тук :)
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Предишна

Назад към Работа, данъци и осигуровки