• Advertisement

Свободата на журналистиката

За политиканите, че се препълни общия форум.

Одобрявате ли уволнението на Инджев?

Анкетата свършва на 16 Ноември 2006, 10:58:55

Да, категорично
0
Няма гласували
Да, но нещо ме смущава
1
5%
Е, не биваше точно така (и точно сега)
0
Няма гласували
Не, категорично
17
85%
Не ми пука ...
2
10%

Общо гласове : 20

Свободата на журналистиката

Мнениеот valjo » 17 Октомври 2006, 10:58:55

Изглежда ми странно, че в този форум на будни и страстни политици, досега не се появи реакция на уволнението на Иво Инджев.
Независимо на коя политическа сила симпатизираме и дали харесваме или не Инджев, мисля че въпросът е принципен.
Както изглежда у нас на някои журналисти и медии се разрешава да публикуват какви ли не лъжи и клевети за неудобните на мафията политически личности, а на други журналисти се пречи дори въпроси да задават, ако това засяга техен човек.
Изпращам Ви протестна подписка срещу задушаването свободата на журналистиката в България. Независимо дали споделяме идеите и практиките на ДСБ, мисля че бихме могли да се включим в този принципен протест.

А за да стане по-интересно, нека да видим и мнението на форумци с една бърза анкета.

Ето линк за подписката: http://www.podpiski.org/?petitions:indzhev
Последна промяна valjo на 19 Октомври 2006, 14:56:42, променена общо 1 път
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 17 Октомври 2006, 11:04:52

ооо напротив, има последствия поне при мен. Първанов изхвърча от моя списък. Не знам кой му направи тази мечешка услуга само.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Мнениеот kukla » 17 Октомври 2006, 11:12:23

Може пък всичко да е уговорено.
Официално Инджев не е уволнен,
ами напуска по собствено желание.
А що се отнася до Първанов, тъкмо
чух радиоклипа му, е, ниво над другите
е, явно добри хора му правят кампанията.
Което не значи, че ще спечели.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 17 Октомври 2006, 11:26:22

Може и да е манипулация, но аз лично не виждам защо да е.
1.) Инджев е недоволен и признава, че не е напуснал доброволно, но за него е по-добре да не е дисциплинарно уволнение.
2.) Не виждам как е нарушил каквато и да етика, а и самата комисия го оправда. Подчертавам, че за тази комисия преди нищо не съм чувал.
3.) БТВ го упрекнаха в нарушаване на журналистическата етика.
4.) Първанката какво прави? Трае си.
5.) Звученето на клипа му за мен лично не играе никаква роля.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот valjo » 17 Октомври 2006, 11:32:11

Само дето забравих подписката:

Господин Президент,

Преди няколко дни предизборната кампания у нас бе окончателно опорочена с появата на една сериозна тема: Свободна ли е журналистиката у нас, може ли журналист да задава въпроси по своя преценка и как точно политици и журналисти си представят свободата на словото. Иво Инджев изтъкна като причина за напускането си от бТВ оказан натиск от страна на президентството. Коментари или официално изявление от страна на тази надпартийна институция не последваха. Тежкото обвинение към Вас засяга и институцията, която представяте, а това означава и мен. Това е и причината да се обърна към Вас.

Господин президент, моля да отговорите на въпроса, логично поставян след огласяване на уволнението: Кой и как от Вашия предизборен щаб или от Президентстово е упражнил натиск за уволнение на журналиста Инджев - досега Вие респ. Ваш упълномощен представител не опровергахте публично това твърдение.

Макар че вероятно сте ангажиран с държавни и предизборни дела, а може би и точно заради това, очаквам Вашия отговор лично, но и в общественото пространство - както споменах, произтичащите от изнесеното от Инджев въпроси ангажира вниманието на мнозина. За вниманието, което ще отделите, Ви благодаря още сега.

Жоржета Божанова

Подкрепете писмото
тук
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 17 Октомври 2006, 12:32:15

Линкът води към форма за вход във форум. ??
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот bgpower » 17 Октомври 2006, 14:15:13

Истината е, че за да четем, трябва да се регистрираме. Добре че Вальо е постнал съдържанието.

Поздрави,

ПС: Тази тема бе засегната тук. Няколко теми по-надолу.
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот valjo » 17 Октомври 2006, 14:18:20

Така е. Просто добавяш "Подкрепям протеста" и името си във форума.
Не е особено изпипано, трябва и да се регистрираш. Явно не им стигат ИТ силите, за да направят нещо по-добро. Или са заети с друго :wink:
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот jessi » 17 Октомври 2006, 17:14:46

валйо,
пуснах тема във форума с подписка за отворено писмо до президента- виж го! Поздрави!

превел: vel..
Аватар
jessi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот valjo » 17 Октомври 2006, 17:16:43

Jessi, не разбрах защо си отворила нова тема за същото?
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот jessi » 17 Октомври 2006, 17:21:20

Валйо, съжалявам, но не видях, ч вече си го пуснал- браво на теб! Сега ще я премахна, защото е безсмислено да я оставя.

и пак превел: vel...
Аватар
jessi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jessi » 17 Октомври 2006, 17:24:56

Помисли, моля те, къде другаде още можем да го пуснем ! :roll:

за последен път: vel...
Аватар
jessi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bgpower » 17 Октомври 2006, 19:20:23

Ти май от тънки намеци не разбираш... :lol:
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот azbuk » 17 Октомври 2006, 19:35:45

интересна тема сте подхванали. аз си признавам, че не съм много в час за българските новини и се информирах набързо, затова поправете ме, ако нещо ми е убягнало.

общо взето останах с впечатлението, че журналистът не е могъл да представи доказателства за истинността на публикуваната информация. по принцип журналистът, а в други държави публикацията, е отговорен за съдържанието на публикуваните от него неща и ако те съдържат неистини, може да бъде съден. така е поне в България, в по-цивилизованите държави съдят медията.

друг е въпросът, че според както изучавахме българския закон последно, ако обидиш някоя така наречена публична личност, можеш да бъдеш осъден дори и да можеш да докажеш истинността на написаното. този закон не беше променян от комунистическо време, но може да са го променили сега. имаше обаче прецедент на един осъден по този параграф преди няколко години, но забравих подробностите.

за сравнение в други държави това с подсъдността важи само ако си обидил никому неизвестния обикновен гражданин Джон Смит с някаква неистина. ако можеш да докажеш, че написаното е истина, няма проблем. ако си обидил някой public official обаче, дори и да си написал лъжа, пак си защитен от закона, освен ако съдът не докаже, че си направил всичко с "actual malice", а това последното иди го доказвай. де факто в щатите журналистите го загазват яко, ако оклеветят някой обикновен гражданин, но са почти недосегаеми, ако оклеветят политик. има сума ти прецеденти за дела водени срещу журналисти по такъв повод, в които никой нищо не е могъл да им направи.

принципът е, ако си решил да служиш на държавата и да ползваш свързаните с това привилегии, бъди готов да бъдеш руган, критикуван, какво ли не. и тъй като изкушението за укриване на информация от страна на политиците е голямо, се дава голяма свобода на журналистите да публикуват информация и от непотвърдени източници. е, дали това е така и сега също не знам.

и все пак се връщам към нашата ситуация. няма доказателства за истинността на информацията, дадена от този журналист. няма доказателства, че някой е оказал натиск върху медията. журналистът е напуснал сам. работодателят му сам казва, че го е помолил да напусне поради нарушаване на журналистическата етика.

ами какво да изкараме от тази информация? няма де факто доказуемо нарушение на правата на журналиста. това за натиска както може да е вярно, така и той може да си го е измислил. аз лично като журналист, ако съм публикувала информация, пък била тя и за политик, която се оказва невярна или най-малкото недоказуема, бих имала известни угризения на съвестта. ами ако наистина съм го оклеветила с написаното? или пък ако информацията ми е вярна и се чувстван онеправдана, ще търся доказателства. всичко друго е празнословие. но мисля, че аз лично бих си постъпила съвестно, т.е., не бих публикувала нещо, което не съм проверила, просто за да правя сензация. това последното пък е изкушение за много журналисти.
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот bgpower » 17 Октомври 2006, 20:37:40

Според мен обаче въпроса е по-скоро, че Иво Инджев не твърди нищо, нито подкрепя дадена теза. Въпроса му е, нещо от рода, как социолозите биха коментирали появилите се писма с твърдение, че Първанов еди какво си.

И в такъв случай не виждам никаква вина.

Поздрави,
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Следваща

Назад към Политика