• Advertisement

Живот и обучение в Холандия

Напред, науката е слънце!

Живот и обучение в Холандия

Мнениеот HEPBAKA » 12 Декември 2006, 18:06:08

Имам въпросчета относно живота и обучението в Холандия.

Интересува ме на един студент в Холандия колко пари му струва издръжката на 1 месец и дали е съпоставима с нужните средства за такава в Германия на същият.

Също така ако може да споделите кои университети предлагат обучение на английски език за специалностите - компютърно инженерство/комуникации, бизнес администрация, икономика, търговия.

Всъщност най-важното за мен е информацията за нужните средства за нормален студентски живот (т.е. беш излишни харчове /разточителство/ - квартира+храна+транспорт+семестриални такси), които ще ги съобразя с новите учебни такси, за да си направя извод за цените.
На мен в Германия ми стигат между 380-450 евро за нормален живот, като до 500 стигам като включа отделно интернет + телефон 60 евро + фитнес + спортни храни.
В 400 се вмествам, че и малко от долу, ако не използвам съответно интернет (допълнителен, различен от този предлаган от общежитието, т.е. DSL) и не си следвам хобито (боди билдинг, т.е. не си взимам хранителни добавки).

Също така ме интересуват възможностите за работа, колко часа на седмица, какво е средното заплащане за предполагам неквалифициран труд, а и проблем ли е владеенето само на агнлийски, т.е. без да знаеш местният език.

Благодаря Ви предварително, всели празници и лек ден.
Аватар
HEPBAKA
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот HEPBAKA » 29 Януари 2007, 18:02:29

Айде бе хора, никой ли не може да каже 2 думи ?!?
Благословен е този който няма какво да каже и все пак мълчи.
Possesses the art of mind fuckin'.
Аватар
HEPBAKA
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот chriser » 10 Юли 2007, 22:30:50

Според мен някаде около 450 euro ще ти трябват. Аз сам студент в хага и там някаде се вмествам.
chriser
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boxerche » 14 Декември 2007, 19:47:47

Здравейте!
И аз искам да знам подробности. Тази година завършвам, владея немски и английски. Може ли някой да даде повече подробности относно учене в Холандия, давам на пример Хага.
Аватар
boxerche
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tonic » 14 Декември 2007, 19:55:41

ако живееш в по-голям град - Хага, Амстердам, Ротердам, Утрехт - между 800-900 евро на месец, за по-малките градове 700 евро на месец. това е само ако плащаш обичайната такса от 1538 евро на година... ако си избереш нещо скъпо и несубсидирано от държавата гледай колко е разликата с горната сума дели на 12 и добави към месечната издръжка.
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот chriser » 26 Януари 2008, 21:51:16

немога да се суъглася с по-горния отговор. Не знам каде живееш и по какъв начин, но между 450-500 евро на месец са ти достатъчни, за да живееш нормално. Като добавиш и таксата от училище 1500, която се пада по 125 евро на месец.. стават грубо 600 и това е максимума. Аз сам в Хага вече година и половина. Ако те интересува нещо друго - питай :)
chriser
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stereo_girl » 27 Януари 2008, 02:56:48

chriser написа:немога да се суъглася с по-горния отговор. Не знам каде живееш и по какъв начин, но между 450-500 евро на месец са ти достатъчни, за да живееш нормално. Като добавиш и таксата от училище 1500, която се пада по 125 евро на месец.. стават грубо 600 и това е максимума. Аз сам в Хага вече година и половина. Ако те интересува нещо друго - питай :)

И ти в Хага колко плащаш на месец наем?
Аватар
stereo_girl
Роден писач
Роден писач

Мнениеот chriser » 3 Февруари 2008, 01:26:34

200-250 евро максимум, но доста зависи от това на какво място ще си, с какво ще си намериш квартирата. Аз живея с 4 души, сами си намерихме квартирата и плащам 230 на месец вкл. ток, вода, газ и интернет
chriser
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tonic » 3 Февруари 2008, 17:28:57

chriser написа:200-250 евро максимум, но доста зависи от това на какво място ще си, с какво ще си намериш квартирата. Аз живея с 4 души, сами си намерихме квартирата и плащам 230 на месец вкл. ток, вода, газ и интернет

ами само наема, който посочваш, ако го събереш с таксата за обучение, и вече стават 400 евро... не казвай, че само с още 50 евро се храниш цял месец, купуваш учебници, транспорт, застраховки, забавления и др. насъщни нужди... без да броим че сигурно от време на време си идваш и до България...
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny

Мнениеот puffie » 3 Февруари 2008, 18:51:07

Подкрепям tonic. Имам приятели в Ротердам, на които месечно йм трябват средно 900 евро.. Говорим за абсолютно нормален начин на живот, без да се стискат за учебници, излизания, храна и пр. В месеците, в които по-интензивно се купуват дрехи и други вещи.. естествено разходите скачат и над 1000.. :roll:

Ние си говорихме къде е по-евтин живота - в Германия или Холандия.. Аз живея в Щутгарт и тук никак не е евтино, но в сравнение с Ротердам определено е по-добре. И все пак го има и другия фактор - кой как е свикнал да живее и как иска да живее..
puffie
Тукашен
Тукашен

Мнениеот chriser » 3 Февруари 2008, 20:22:34

900 ?? то аз ако имам по 900 на месец щях да сам цар тук. Учебниците си ги снимам, с което доста ми пада цената. Не знам как харчат твойте приятели и от кой клас на доходи са, но аз съм тук и няма за какво да лъжа когото и да е било, 600 евро са ти достатъчни. Е аз не си купувам трева и хапчета, щото иначе с тях доста ще ти се вдигне цената на живота..
chriser
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот chriser » 3 Февруари 2008, 20:28:10

Мерси на popwill, наистина четете малко по внимателно, а и да наистина на някой хора им трябват повече.Зависи как си свикнал да живееш..
chriser
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот puffie » 3 Февруари 2008, 20:39:26

chriser написа:900 ?? то аз ако имам по 900 на месец щях да сам цар тук. Учебниците си ги снимам, с което доста ми пада цената. Не знам как харчат твойте приятели и от кой клас на доходи са, но аз съм тук и няма за какво да лъжа когото и да е било, 600 евро са ти достатъчни. Е аз не си купувам трева и хапчета, щото иначе с тях доста ще ти се вдигне цената на живота..

Е, да.. пишейки мнението си мислех през цялото време, че ги наблюдавах през годините йм в България и те просто много си харчеха.. И въпреки всичко според мен в Холандия излиза с около 100-тина евро повече на месец от Германия. Аз тук харча по 600-700 евро месечно, като в това число влизат осигуровката, наема и сметката за телефона...
puffie
Тукашен
Тукашен

Мнениеот tonic » 3 Февруари 2008, 21:54:35

popwill написа:
tonic написа:
ами само наема, който посочваш, ако го събереш с таксата за обучение, и вече стават 400 евро... не казвай, че само с още 50 евро се храниш цял месец, купуваш учебници, транспорт, застраховки, забавления и др. насъщни нужди... без да броим че сигурно от време на време си идваш и до България...

четете бе хора - 450 без таксата беше написано, 600 с нея
Ми може и да се оправя човека с 200Е разходи защо не? Друг може и да не може

четем бе, четем, ама сме живи хора, и може нещто да ни убегне...извиняваме се за което и се покланяме до земята.... дори и така не излизат сметките, първо, защото средният наем за стая в студентско съ-общежитие в Хага е 310 евро... а ако става дума за по-нисък наем то той или е изслючение или е извън града, което се компенсира със съответните транспортни разходи и второ- не остават пак пари за никакви забавления /не трева, примерно - кино или дискотека/, а учебниците дори и да ги преснимаш-това са пак пари, да не говорим за застраховки и всичко това плюс елементарното хранене в рамките на 200 евро е сложно... а ако има някой, който е успял-това е прекрасно,но целта е да не се подведе някой сруг, че това е обичайното...
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Мнениеот chriser » 3 Февруари 2008, 22:27:20

Ами не знам кой ще се подведе. Значи 310 средно, е доста високо да ти кажа. Причината - ако си я намериш с агенция, която ще те изръси доста. Първата година бях с такава и наистина плащах толкова. Колкото до мястото, живея в града на 15 мин от училището и на 20 от центъра, а си ходя и на дискотека.
chriser
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Образование