• Advertisement

Rentenversicherung / Пенсионно осигуряване

Форумът, който касае всеки!

Rentenversicherung / Пенсионно осигуряване

Мнениеот tedirado » 8 Януари 2007, 16:57:15

Здравейте,

Искам да попитам дали някой има идея, дали мога да се откажа от рентенферзихерунг тук. Предложиха ми много добра работа с добро заплащане, но на месец ще ми спират по 280 € за кранкен- и 318€ за рентенферз. и не знам си колко други удръжки, а не ми се ще много.
Повечето няма как да се избегнат ама тая рентенферзихерунг не мога да я прежаля...

Още повече че аз най-вероятно ще работя тук само 2 години (толкова е проекта за сега) и после ще се прибера в БГ предполагам, защото не ми се стои вече тук.

Бях чула също, че има вариант при напускане на ДЕ да се теглят (да си ги взема накуп всичките). Някакво инфо?

Предварително благодаря
People may forget what u've said, they may forget what u've done, but they will never forget the way u've made them feel !!!
Аватар
tedirado
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот velingrad » 8 Януари 2007, 20:21:13

Не може да не плащаш, тук е комунизъм и всеки за всички :lol:
Теглене на данък
пенсионно осигуряване
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Re: Rentenversicherung

Мнениеот satbradar » 8 Януари 2007, 22:30:56

tedirado написа:Здравейте,

Искам да попитам дали някой има идея, дали мога да се откажа от рентенферзихерунг тук. Предложиха ми много добра работа с добро заплащане, но на месец ще ми спират по 280 € за кранкен- и 318€ за рентенферз. и не знам си колко други удръжки, а не ми се ще много.
Повечето няма как да се избегнат ама тая рентенферзихерунг не мога да я прежаля...

Още повече че аз най-вероятно ще работя тук само 2 години (толкова е проекта за сега) и после ще се прибера в БГ предполагам, защото не ми се стои вече тук.

Бях чула също, че има вариант при напускане на ДЕ да се теглят (да си ги взема накуп всичките). Някакво инфо?

Предварително благодаря

Бг има специален договор с Де за пенсионните осигуровки и наи обсто казано -ако си внасял до 60 месеца (5г) и се изнесе6 от Де на 5г11 м и 25дни например -може да си ги пебере6 тия пари4ки.
Оба4е това бе6е докато не бяхме в ЕУ . Сега може да се окаже 4е може и да не може тъи като трудовия стаж в 4ужбина (поне в рамките на ЕУ ) се за4ита за Бг пенсия .
Та сте трябва да прегледа6 подробно тоя договор а и състо настъпилите промени(евентуално ако има такива ) произти4а6ти от това 4е ве4е сме в ЕУ.

А ина4е както Велинград ти е казал - тука в немско е комунизма е построен .
И първо се пла6та а после евнтуално ти връс6ат несто -ако ти го върнат де .
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот velingrad » 8 Януари 2007, 22:41:04

EU-Beitritt von Bulgarien und Rumänien zum 1. Januar 2007
Auswirkungen auf die Rente

Mit der Mitgliedschaft Bulgariens und Rumäniens in der Europäischen Union zum 1. Januar 2007 werden die bisherigen Sozialversicherungsabkommen durch Europäisches Gemeinschaftsrecht abgelöst. Dies kann sich positiv auf den Rentenanspruch und die Höhe der Rente auswirken. So werden für den Rentenanspruch und die Berechnung nach dem EU-Beitritt Bulgariens und Rumäniens sämtliche Versicherungszeiten der Mitgliedstaaten der Europäischen Union berücksichtigt.

Wer schon eine Rente erhält, kann auf Antrag seine Rente nach den Bestimmungen des Gemeinschaftsrechts neu berechnen lassen.

Sind in der deutschen Rente bereits alle bulgarischen und rumänischen Versicherungszeiten nach dem Fremdrentengesetz (FRG) anerkannt worden, verbessert sich die deutsche Rente regelmäßig nicht.

Ferner entfällt künftig für bulgarische und rumänische Staatsbürger, die aus Deutschland nach Bulgarien oder Rumänien umziehen, die Möglichkeit der Beitragserstattung.

Deutsche Rentenversicherung
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот alap » 8 Януари 2007, 22:59:45

От 1. януари 07 може да се работи без значение в коя страна на ЕУ и без значение колко време, плащаните пенсионни осигуровки не се губят. Когато дойде годината за пенсия, въз основа на трудовия стаж и сумата, която е плащана в пенсионните каси на страните в които си работил, независимо в коя страна се пенсионира човек, се получава пенсия от всички страни, в които си плащал осигуровките. Това е утехата.
А иначе няма как да се откажеш от рентенферзихерунга.

Като станеш на 67 години, от Германия ще ти плащат пенсия стотина евро месечно за тези 2 години работа тук.

Потребители благодарили на автора alap за мнението:
neich
Рейтинг: 4%

alap
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот tedirado » 9 Януари 2007, 13:40:04

Първо благодаря на всички за бързите и полезни отговори.

Не ща Германия никаква пенсия да ми дава, нито България. Аз изобщо не знам дали ще дожижея до пенсионна възраст... А и имам друг начин да си подсигуря старините (как зжу4и само :? )
Дано нищо да не се е променило с влизането ни в ЕУ и да мога да си ги изтегля при напускане на ДЕ след като нямам 5 години стаж.

Поздрав
People may forget what u've said, they may forget what u've done, but they will never forget the way u've made them feel !!!
Аватар
tedirado
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 9 Януари 2007, 14:29:46

Ако ще се допитваш някъде по институции сподели какво са ти казали.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот ppetrov » 9 Януари 2007, 14:57:37

Иначе, за досега е ясно - лично познавам човек, който през лятото си получи обратно 40 вноски, след 24 месечно изчакване.
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот iv_ski » 9 Януари 2007, 15:15:21

tedirado,

аз навремето (1994) като се върнах "уж за постоянно" в България си ги изтеглих всичките вноски за пенсия (общо за 4 години). Трябваше да чакам само 6 месеца. От днешна позиция виждам че е било грешка. Но човек разбира това в последствие. Защо е грешка:

1) сега живея "уж постоянно" в Гермнаия и щяха да се натрупат към новите ми вноски тук, което един ден щеше да ми вдигне немската пенсия.
2) връщат ти само твоите вноски, но не и тези които ти е правил работодателя. Вероятно знаеш че пенсионната застраховка се формира от твоите вноски (50%) и вноските на работодателя ти (50%). Ето това е най-голямото прецакване по отношение на връщането.
iv_ski
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот bknf » 4 Септември 2007, 10:16:28

Не знам ще е с бъдещето олихвяване на държавните пенсиии, съобразено с развитието на инфлацията, но ако работиш като назначена на трудов договор, няма как – работодателя ти е задължен да ти уддържа вноските от заплатата и да плаща неговите. Тука е малко като пирамида - младите плащат за възрастните, ако първите свършат, вторите остават с пръст в уста, но те имат и други неща ...Ако ти сама си си работодател, можеш да си направиш частна застраховка, или да инвестираш другаде (да си купиш едно жилище на слънчев бряг например ;))
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Rentenversicherung

Мнениеот marinkev » 4 Септември 2016, 14:22:42

Klärung Ihres Versicherungskontos Молба за Съвет
Молбата ми е следната/ дали някой знае задължен ли съм като Selbstständig да изграждам Renten und Kranken Versicherun тук в Германия.
Аз работя в Германия като Freiberufliche Musiklehrer- тоест нямам фирма, работодателите не ми одържат за данъци и застраховки, а аз сам си правя данъчна делкарация на край на годината и я подавам.
Тук в Германия съм от три години. Първата година 2014 имах доход под 8000 евро бруто. За 2015 беше 17000 Евро бруто, а за 2016 очакбвам пак да е към 17000 Ебро бруто.
Както казах плащам си чинно данъците, но не съм изграждал пенсия/ (освен няколко незначителни вноски от Мини джобс ъа 2/3 месеца( тоест нямам тук в Германий нито здравна нито пенсионна осигуровка.
В България имам само задължителната минимална здравна осигуровка (тоест там също не ижграждам пенсия(.
Тук е момента да споделя, че аз не искам да имам пенсионно или здравно осигурявана нито тук нито там.
Искам да разбера дали съм задължен да си плащам сам пенсионните вноски в Германия и дали има начин да го избегна!. без да подлежа на гонения или глоби–!
Получих писно от Deutsche -rentenfersicherung Rheinland в което ме предизвикват да ги информирам с задна дата от както съм навършил 17г. тоест от 1990 г. за състоянието на моето пенсионно изграждане. Аз съм работил в Холандия Англия и Булгария тук и там за кратко/ къде са ми плащали работодателите пенсионни вноски/ къде не! Факт е, че няма да мога да събера документи за всичките тези 26 години на три езика !!!! От rentenfersicherung Rheinland пишат, че съм задължен да им сътруднича. Искат какви ли не данни от мен и да отговоря в 6 месецен срок.
Моля/ Знае ли някоя как да избегна плащането на пенсионна и здравна осигуровка тук дали това е изобщо възможно и дали съм задължен да го правя?.
Димитър
Аз ще съм в Германия още само година две, после се връшам в България.
Благодаря предварителоно
marinkev
Нов потребител
Нов потребител

Re: Rentenversicherung

Мнениеот zlateto » 4 Септември 2016, 17:35:55

Щом си учител по музика на свободна практика, упражняваш дейността дългосрочно, доходите са ти от нея, си според KSVG (Künstlersozialversicherungsgesetz) versicherungspflichtig.

§ 1 KSVG:

Selbständige Künstler und Publizisten werden in der allgemeinen Rentenversicherung, in der gesetzlichen Krankenversicherung und in der sozialen Pflegeversicherung versichert, wenn sie:

1. die künstlerische oder publizistische Tätigkeit erwerbsmäßig und nicht nur vorübergehend ausüben

2. im Zusammenhang mit der künstlerischen oder publizistischen Tätigkeit nicht mehr als einen Arbeitnehmer beschäftigen, es sei denn, die Beschäftigung erfolgt zur Berufsausbildung oder ist geringfügig im Sinne des § 8 des Vierten Buches Sozialgesetzbuch.

§ 2 KSVG

Künstler im Sinne dieses Gesetzes ist, wer Musik, darstellende oder bildende Kunst schafft, ausübt oder lehrt.

Publizist im Sinne dieses Gesetzes ist, wer als Schriftsteller, Journalist oder in ähnlicher Weise publizistisch tätig
ist oder Publizistik lehrt.

https://www.gesetze-im-internet.de/bund ... gesamt.pdf

Tрябва да си регистриран при Künstlersozialkasse. Като застрахован през нея 50 % (от вноските за Renten-, Kranken- и Pflegeversicherung) поемаш ти, 50 % тя. Ако годишният ти доход не надвишава 3.900 € си освободен.

Изключения може да прочетеш тук.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Re: Rentenversicherung / Пенсионно осигуряване

Мнениеот marinkev » 6 Септември 2016, 12:19:59

Благодаря много на ЗЛАТЕТО за безценната информация. Твойта намеса ми спестява много главоблъсканица.
Ако правилно съм те разбрал -колкото и да не ми се иска
-Аз съм задължен да плащам Пенсионна осигуровка тук в Германия?!
по- долу съм копирал някакви изклучения от това задължение, но доколкото го разбирам става въпрос за това , че не сум задължен през тези три години да сум държавно пенсионно осигурен ако се осигурявам в частна организация - което за не правя разбирасе!!!
още повече, че аз не се вписвам в тези изключения също и поради факта, че : От този септември 2016г. се навършват три години откак упражнявам занаята си на учител по музика, а също и доходите ми са ца. 15000 Евро на година- тоест на са не са под сумата която ти споменаваш.
ПС.!!!
Моля те за твоето мнение -
- дали съм задължен да плащам освен «пенсионната си осигуровка» и «Здравна застраховка», както и (Pflege versicherung) тук в Германия, или мога да мина с мойта здравна осигуровка от България?
Това ми е важно защото както казах аз искам да мина възмозно най- тънко и същевременно да не съм в закононарушение за което да се наложи да плащам глоби.
Благодаря предварително.
Димитър

Befreiung von der Krankenversicherungspflicht/Pflegeversicherungspflicht

Das Gesetz sieht zwei Möglichkeiten für den Künstler / Publizisten vor, sich von der gesetzlichen Krankenversicherungspflicht befreien zu lassen:

für Berufsanfänger
für Höherverdienende

Berufsanfänger

Als Berufsanfänger gilt ein Künstler/Publizist innerhalb der ersten drei Jahre nach erstmaliger Aufnahme seiner selbständigen künstlerischen/publizistischen Tätigkeit. Der Berufsanfänger kann wählen, ob er der gesetzlichen Krankenkasse beitreten oder sich bei einem privaten Krankenversicherungsunternehmen versichern will.

Der Antrag, die private Krankenversicherung zu wählen, ist spätestens drei Monate nach Feststellung der Versicherungspflicht bei der KSK zu stellen.

Als Folge der Befreiung von der gesetzlichen Krankenversicherungspflicht tritt in der Regel gleichzeitig die Befreiung von der gesetzlichen Pflegeversicherung ein. Eine private Kranken- und Pflegeversicherung muss nachgewiesen sein. Auf Antrag zahlt die KSK einen Beitragszuschuss zur privaten Kranken- und Pflegeversicherung. Wer als Berufsanfänger von der Krankenversicherungspflicht befreit worden ist, verbleibt auch nach Ablauf der dreijährigen Berufsanfängerzeit in der privaten Krankenversicherung. Dies gilt jedoch nicht, wenn er innerhalb dieser Frist schriftlich erklärt, dass seine Befreiung von der Versicherungspflicht enden soll. Die Versicherungspflicht beginnt in diesem Fall nach Ablauf der Dreijahresfrist. Nach Ablauf der Dreijahresfrist kann die Befreiung nicht mehr widerrufen werden. Es besteht dann in der Zukunft keine Möglichkeit mehr, als selbständiger Künstler/Publizist Mitglied der gesetzlichen Krankenversicherung zu werden.
marinkev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 6 Септември 2016, 12:38:13

@marinkev - в Заедно се пише на кирилица.

По въпроса за здравната осигуровка и аз мога да отговоря - щом работиш в Германия, все едно под каква форма (вкл. като freelance), си длъжен да си здравно осигурен в Германия. Не съм сигурен как стоят нещата при mini job, но това не е твоя случай.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот zlateto » 6 Септември 2016, 15:57:52

Задължен си да плащаш както пенсионна, така и здравна осигуровка в Германия.

„Oсвобождаването (Befreiung von der Krankenversicherungspflicht/Pflegeversicherungspflicht)“, което си цитирал, всъщност е нищо друго освен възможност за тепърва започващитe след регистриране при Künstlersozialkasse в рамките на 3 месеца да преминат от държавно в частно здравно осигуряване, ако имат такова желаниe.

Най-добре се консултирай с тях. Не отлагай в никакъв случай. Всеки месец се трупат задължения, които най-вероятно ще трябва да заплатиш със задна дата.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки