• Advertisement

Забележителности в Кьолн (Köln)

Забележителности в Кьолн (Köln)

Мнениеот Mr.Bombastic » 27 Юни 2004, 21:59:03

I taka ... Sled kato si imate forum, iskam da pitam za naj-hubawaite mestenca v tozi grad - kakto istoricheski zabelejitelnosti (katedarlata est. ia znam), taka i kruchmenca.

Zashtoto az lichno sum fan na D'dorf i niakoj triabva da me ubedi v prevuzhostwoto na Köln.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Мнениеот citizen » 29 Юни 2004, 01:42:52

някой по-евтин Puff да ни препоръчате като ви идваме на гости, та да можем да пренощуваме на топло :lol:
Аватар
citizen
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 1 Юли 2004, 15:31:39

Задължително е посещението на следните забележителности:
кръчма Früh - намира се на 50 метра от катедралата
кръчма Sion - по пътя от катедралата за стария пазар
и всички останали кръчми и барове в стария град
ама вие като сте от село дюсел, внимавайте да не ви бият ако си поръчате алт, щото е забранено сервирането му в Кьолн с указ на кмета :lol:
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 1 Юли 2004, 16:42:49

Ааааа, аз много обичкам да се заяждам. Редовно си поръчвам Кьолш като си седна в стария град на Д'дорф. 8O
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот citizen » 2 Юли 2004, 01:36:09

хаха, било забранено алт да се поръчва, хахаха, първото, което ще направя при следващото посещение :lol:
Аватар
citizen
Роден писач
Роден писач

Dobri i loshi strani na Koeln

Мнениеот BUKSO » 14 Април 2005, 15:32:46

Znachi vsi4ko zapochna kogato posetih edin Deutschkurs fuer Jugentlichen v Bonn moite roditeli me dokaraha s kolata i te ostanaha v Koeln a az vav bonn za 20 dni (beshe veselo) posetihme dosta zabelejitelnosti (s klasa) hubavo chustvo beshe navremeto da si otdelen ot roditelite...i taka kushtata na Bethoven razni drugi neshta...vupreki che nai-golqmoto jelanie mi beshe da namerq nekade po-evtina Vodka.
I taka izdurjah ZMP(2003) posle TestDaF(2004)=Abiturent=promishleni kolichestva alkochol...I eto me v Koeln...V momenta poseshtavam nekav Deutschkurs za DSH koeto e DRISHNQ v sravnenie s TestDaF znachi trebe da chakam edin semester za da uchastvam v DSH-to tui kato ocenkite ot TestDaF-a bili mnogo malki a DSH e inache kato gledam 5 puti po lesno ot TestDaF...kakto i da e sega pone imam studentski prava i sega da si doideme na temata...Koeln...rabota tusia...alkohol pochti ne piem veche, neznam na koj maloumnik mu e hrumnalo da slaga birata vav chashi za vodka!!!...Katedralata e hubava obache oshte ne sam se osmelil da se kacha do posledniq etaj...s diuneri e pulno...kakto i s bezdelnici i piqnici, turcite vdigat ot vreme na vreme stachka che iskat da si stroqt djamia...vsi4ko e po-skupo ot drugite gradove naokolo...naprimer sravnih biletite sa avtobusite v koeln sa nai-skupi znachi 2,10 evro normalno ili 1,30 evro za do 4 spirki(Kurzstrecke)...Inache dosta kruchmeta chovek moje da otkrie i takiva kadeto prodavat povechko bira za po-evtino...Inache Koeln-Arenata e odno ot naj-ljubimoto mqsto na germancite po princip tam se igrae hockey na led no obiknovenno i vsi4ki predstavleniq se provejdat tam..V Koeln stavat naj-golemite karnavali (koeto li4no na mene hich ne mi haresva prilicha po ulicite na detska gradina i e pulno sas idioti deto si mislqt che edna bira e ravna na svruh doza alkochol)...vuzduha obiknovenno e vlajen vodata e mnogo varovita ot cheshmata ne e jelatelno da se pie...pokraj rhein inache e dosta hubavo samo kato karash s velosiped trebva da vnimavash da ne padnesh...Drugo izvestno mqsto e Neumarkt kydeto stavat sushto ot vreme na vreme sairi...a ot Dom kato trugne chovek po Hohe strasse - tam sa naj-mnogo i sekakvi magazini ot Kaufhoff do Burgerking...Chovek kato posedi malko vreme i svikva s germancite...samo che s geiovete ne......abe hubavo ''Gradche'' ama se sumnqvam che nqkoga germania bi mogla da mi stane rodina...obache nikoj ne znae...I taka tuka dosta praznici imat vupreki che az li4no predpochitam party v kushti s domashna rakiq...ops sega mi pochva chasa po nemski emi ako se setia za oshte neshto shte go napisha drug pat...ako imate vaprosi....Anton Tonchev- Bukso e nasreshta... Kazah li che sam ot Kjustendil?
Аватар
BUKSO
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот Malvina » 14 Април 2005, 21:52:00

Антон, Тончев, Bukso, интересен разказ за впечатленията ти, ама защо на латиница бе момче - измъчих се докато го изчета... ама като на новобранец - простено да ти е . Другия път да ползваш "Кредор"-а
Аватар
Malvina
Тукашен
Тукашен

Мнениеот citizen » 15 Април 2005, 01:30:39

аз не чета латински, не ги познавам буквите вече 8)
Аватар
citizen
Роден писач
Роден писач

Пак Буксо

Мнениеот BUKSO » 15 Април 2005, 14:36:49

Хехе добре де абе неЩо не открих малките Щ и Ш тоя кредор неЩо е прецакан или на мене са ми неЩо копчетата zле абе я аz да си сваля FlexType да не се лигавиме тука...Иначе както каzах вчера времето не ми достигна иначе Щях да напиШа оЩе амасега ме марzи...
Аватар
BUKSO
Тукашен
Тукашен

Мнениеот citizen » 15 Април 2005, 21:37:02

да си свалиш флекс тайп? директно си свали някой друг червей или троянец, те поне не развалят уиндоуса :lol:
Аватар
citizen
Роден писач
Роден писач

Добри и лоШи страни на Киолн част

Мнениеот BUKSO » 19 Април 2005, 13:48:31

Първо zа флекс таипа < ПиШа от училиЩето и zа това те да си оправиат уиндоуса...>
И така до каде бахме стигнали а да...zначи оЩе една zабележителност е Cinedom ако ти се ходи на кино това е идеалното място- Огромна сграда отвътре като влеzеШ имаШ чувството че си у летяЩа чиния и е пълно с много кина, ако си търсиШ квартира в Киолн - бих посъветвал - откажи се.Тука е толкова трудно да се намери квартира- особено ако си чужденец. Българи има иначе колкото си ЩеШ което Ще рече - прекалено много, е турците са повече де ама това е отделен въпрос.ВсъЩност аz не поzнавам почти никой българин тук но zнам че са много, немам почти никви контакти но като си ходя по улицата и често чувам български гласове.До сега не сам и бил на нито едно българско парти и не мога да кажа какво е там.И така Киолн- киоски колкото ЩеШ, Диунери колкото ЩеШ, магаzини колкото ЩеШ, това Ще рече рано или късно и аz Ще си намеря работа. До колкото раzбрах В киолн и оЩе един град все оЩе няма такси zа студентите, но както се вижда и тук Ще сложат, и тъй като няма пари вече в арбаитсамта е zапочнато да бъдат раzпространявани такива историй като прекалено много хора, zастаряло население и какво ли оЩе не... но както се каzва прави каквото трявба па да става квото Ще...важното е че каквото и да се случи по на добре нема да стане.И така Хоймаркт - Ноймаркт - Уни и тва е...zа българския студент.
Неzнам как е в Диуселдорф обаче в киолн диалекта е много zле неква комбинация между френски и немски и некав друг еzик сас това иШ и милШ е много трагично обаче това идва оЩе от времето на Наполеон когато германия е била под негова власт - тогава Париж е бил смятан тогава zа модерният град zа идол и германците са се старали да иzглеждат и да подръжават на парижаните и zатова идва тоz диалект. Обаче въпреки това ние zнаем само остатъците от диалектите им ако се опитате да говорите с някой стар германец баж на Киолн си диалект Няма да можете да раzберете НИЩО. Килнската бира нема да я коментирам zаШтото сам сигурен че я поzнавате доста добре- слаба,мека,мириШе много, но като бива съчетана с правилните меzета е доста добре, но аz лично си предпочитам Пилс-а или пък :) -Каменица- :lol: ,все оЩе обаче не мога да им смогна на германците с Р-то четат -Р- и каzват хъ какво е това беzобраzие :)
И така в Киолн нема да се очудя ако видя некой човек гол да си ходи по улицата, просто тук може да се среЩне всичко, един път среЩнах един човек да каzва: Хитлер ако беШе жив ЩеШе да ни оправи. ВсъЩност не искам до подкрепям нациzма но каквото сам чул тук zа Хитлер не всичко съвпада с старите руски раzкаzи.Че му хлопало дъската верно но раzбрах че всъЩност не бил толкоz zъл какъвто бива представен - и че му покаzвали само zаписите на които все вика.Но Германците са представени като zлобни беzсърдечни твари - което е логично че който победи пиШе историята, но в Киолн е имало само след едно бомбандиране 5000 жертви но никой не е споменал неЩо zатова и им е било zабранено дори да споменават...Представям си Сталин какъв ли би бил представен ако беШе zагубил войната... 8O
И така Киолн преz втората световна война е бил - почти напълно униЩожен - единственото което е останало zдраво е ДОМ катедралата, най-вероятно Английските самолети са я иzполzвали като ориентир понеже е толкова висока.Но лично според мен е от уважение към католиците.
Така де тука по-старите хора могат да раzкажат доста интересни неЩа, но раzбира се всеки сам трябва да си прави иzводи,нали сме в демокрация, а не да се приема обЩия стереотип.
Тука като религия преобладават католиците и евангелистите въпреки че човек може и да zабележи и други.
А като край на тоzи пост бих посъветвал да посетите и муzея на историята на германия- неzнам каде беШе в Киолн или Бон но си zаслужава да го посетите, въпреки че не съм голям привърженик на муzеите тоzи наистина си zаслужаваШе да бъде посетен, ех zабравих точното име но... аz го посетих преди 2 години вътре можете да видите една трабанка :lol: както и старите съветски автомобили(Жигула,Лада,Москвич,Волга) по които аz се видях като експерт в очите на цялата група :D
Това е обЩо вzето zа Киолн има и други неЩа, но като цяло е това
надявам се да ви е харесало моето скромно постче, и да не обръЩате внимание на Киустендилския диалект който не бива проявен много често.
Аватар
BUKSO
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Mr.Bombastic » 19 Април 2005, 15:59:37

Хахха, сладур си Буксоооо. Ама си в голяма грешка. Да те светна малко, че няколко пъти съм бил в Кьолн и май някои неще по ги знам от тебе. От документалните снимки, които съм виждал, мога да ти кажа че катедралата се е крепяла на магия след бомбардировките. Това което видях беше едно изгоряло скеле с две кули и огромни дупки в тях и нищичко между тях. Колкото до сталин, него както и да го представят все ще е наравно с Хитлер. Май в крайна сметка Сталин е убил повече хора от Хитлер. Защо и как не му е тук мястото. А ако смяташ че всичко си видял (внимание следва нещо гадно), аз например видях в центъра на Ддорф как на един пенър сопола от носа му беше стигнал до пъпа и оня като видя, че го гледам си го смръкна обратно. Е бях пред нервна криза и това в 9 сутринта, точно преди работа.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Ахам

Мнениеот BUKSO » 20 Април 2005, 15:34:17

Хей, това кат тоя пенер сам го правил и сам когато бях малък, вервай ми - никак не е приятно той сопола ти като е отвън става студен и после се усеЩа егати гадното-усеЩаШ го чак в гърлото.А това което сам писал сам писал от Видяното zа 6 месеца които сам бил в Киолн и аz сам виждал снимките но мисля че ако бяха реШили да срутат катедралата- макар и да е много голяма- биха я срутили.Тя е била отчасти срутена но като се има предвид че цял Киолн е бил 90% сринат това никак не ми се вижда случайност.Това все пак си е мойто мнение е ако някой иска да види неЩо повече zа дом - http://www.gerhard-holzmann.com/buildin ... r_dom.html , а ето и каде могат да бъдат видяни снимките http://www.pro-koeln-online.de/innenstadt.htm .
Аватар
BUKSO
Тукашен
Тукашен

Мнениеот citizen » 20 Април 2005, 21:08:21

буксо, ако ти се пишат глупости, прави го примено на вратата на кенефа вкъщи, мен не ми се четат такива бълвочи :wink:
Аватар
citizen
Роден писач
Роден писач

Мнениеот BUKSO » 21 Април 2005, 13:22:17

Добре че не си ми виждал вратата на кенефа... :lol:
Аватар
BUKSO
Тукашен
Тукашен