• Advertisement

Gesetz zur Umsetzung aufenthalts- und asylrechtlicher .....

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Gesetz zur Umsetzung aufenthalts- und asylrechtlicher .....

Мнениеот Mottor » 28 Август 2007, 16:58:28

Gesetz zur Umsetzung aufenthalts- und asylrechtlicher Richtlinien der Europäischen Union im Bundesgesetzblatt verkündet
Вътре има и препратка към текста. Ще коментирам по късно, защото ще ми трябва бая време за да го прочета. :D
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот Mottor » 28 Август 2007, 17:37:00

Първото нещо, което можем да коментираме е във връзка с една скорошна тема за двойното гражданство. Ето промяната, която го засяга:
...
Artikel 5
Änderung des Staatsangehörigkeitsgesetzes
.....
9. § 12 wird wie folgt geändert
....
b) In Absatz 2 werden nach den Wörter "Europäischen Union" die Wörter "oder der Schweiz" eingefügt und die Wörter "und Gegenseitigkeit besteht" gestrichen.

Което значи, че като резултат ще се получи следното:
(2) Von der Voraussetzung des § 10 Abs. 1 Satz 1 Nr. 4 wird ferner abgesehen, wenn der
Ausländer die Staatsangehörigkeit eines anderen Mitgliedstaates der Europäischen Union oder der Schweiz besitzt.

Само за пояснение § 10 Abs. 1 Satz 1 Nr. 4 гласи
Ein Ausländer, der seit acht Jahren rechtmäßig seinen gewöhnlichen Aufenthalt im
Inland hat, ist auf Antrag einzubürgern, wenn er
...
4. seine bisherige Staatsangehörigkeit aufgibt oder verliert und

Което би трябвало да значи, че вече за нас двойното гражданство (българско и немско) не ни е проблем.

Нека някой, който успее да го направи по този закон, да драсне тук няколко реда, първо за да сме сигурни и второ да разберем какви документи ще се изискват
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn

Мнениеот Mottor » 28 Август 2007, 18:43:54

Да продължим с промените в Staatsangehörigkeitsgesetz.След горната промяна следва напълно логично и тази:
15. § 25 Abs. 1 wird wie folgt gefasst:
„(1) Ein Deutscher verliert seine Staatsangehörigkeit mit dem Erwerb einer ausländischen Staatsangehörig keit, wenn dieser Erwerb auf seinen Antrag oder auf den Antrag des gesetzlichen Vertreters erfolgt, der Ver tretene jedoch nur, wenn die Voraussetzungen vorlie- gen, unter denen nach § 19 die Entlassung beantragt werden könnte. Der Verlust nach Satz 1 tritt nicht ein, wenn ein Deutscher die Staatsangehörigkeit eines anderen Mitgliedstaates der Europäischen Union, der Schweiz oder eines Staates erwirbt, mit dem die Bundesrepublik Deutschland einen völkerrechtlichen Vertrag nach § 12 Abs. 3 abgeschlossen hat.“

Т.е. хората с немско гражданство, които искат да си върнат (или да вземат) българското, няма да си загубят немското.
Всичко е хубаво на теория, ама да го видим първо на практика. :)
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Мнениеот nikolandotcom » 28 Август 2007, 18:47:42

Е аз дето ще чакам развитие по въпроса с "Ниедерласунгс-Алабала", най-добре да преследвам адвокатите, които май така или иначе очакваха подобни промени да влязат в сила и да действам в насока - двойно гражданство.

Ще се гмурна в темата и ще ви държа up то date.

Greets
DN
Аватар
nikolandotcom
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот Mottor » 28 Август 2007, 20:38:30

Има още една малка промяна в Staatsangehörigkeitsgesetz , който не е много ясна:
7. § 10 wird wie folgt geändert:
...
b) Absatz 3 wird wie folgt gefasst:
„(3) Weist ein Ausländer durch die Bescheinigung des Bundesamtes für Migration und Flüchtlinge die erfolgreiche Teilnahme an einem Integrationskurs nach, wird die Frist nach Absatz 1 auf sieben Jahre verkürzt. Bei Vorliegen besonderer Integrationsleistungen, insbesondere beim Nachweis von Sprach- kenntnissen, die die Voraussetzungen des Absatzes 1 Satz 1 Nr. 6 übersteigen, kann sie auf sechs Jahre verkürzt werden.

Т.е. и след 6 години престой може да кандидатстваш за гражданство. Въпроса е че не са много ясни критериите за това. Трябва да се изчакат инструкциите по прилагането на закона.

@nikolandotcom
Действай. Ама не са ли ти малко бавни адвокатите. :)
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Мнениеот azbuk » 28 Август 2007, 22:04:46

Mottor написа:Т.е. и след 6 години престой може да кандидатстваш за гражданство.

ако не си "престоял" като студент. макар че точно студентите нямат чак толкова проблеми с познанията си по немски :wink:
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот satbradar » 28 Август 2007, 22:08:56

Мотор тва за 6_те години сте се пробвам да разпитам.
Може и да ни огрее особено ако не искат да се отказвам от БГ гражданство.
Аз имам ве4е над 6 години та след тия новости ве4е има интрига. :)

azbuk -да така е студентите нямат проблеми с езика но през престоя си не са пла6тали данци или тва дето са пла6тали е малко а навсякаде и за вси4ко искат кинти . :)
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Мнениеот azbuk » 28 Август 2007, 22:21:23

satbradar написа:azbuk -да така е студентите нямат проблеми с езика но през престоя си не са пла6тали данци или тва дето са пла6тали е малко а навсякаде и за вси4ко искат кинти . :)

студентите печелят обикновено по-малко от минимума, за който се плащат данъци. питай във финанцамт и ще ти обяснят, че не им пука ама хич дали си студент. това, че искаме кинти, го смятам за нагло изказване. на никого нищо не искам.

в други държави по въпроса за гражданството и престоя не се прави разлика между студент и нестудент. тези, които познавам и висят на социалната система на Германия (и издържат семейства в БГ с помощи за безработни), не са студенти.
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот satbradar » 28 Август 2007, 22:34:57

Може да си го смята6 за каквото си иска6 -това не сам го измислил аз-аз само констатирам факт.
Но ако помисли6 без да се реп4и6 сте разбере6 4е така.
Като иде6 например в Америкаи и у4и6 там си пла6та6 вси4ко-кажи ре4и 5000 до 10 000 долара на семестър та и затва там не прават разлика .Ама тука дето пла6те 500 или дедазнам колко -осталото са до6ли наготово от едикаде си .
Състо така ако попро4ете6 закона сте види6 4е без да си пла6тал данъци и така натака пак не дават граждаство на търтеи.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Мнениеот azbuk » 28 Август 2007, 22:44:23

satbradar написа:Може да си го смята6 за каквото си иска6 -това не сам го измислил аз-аз само констатирам факт.
Но ако помисли6 без да се реп4и6 сте разбере6 4е така.

да, обясни ми за Америка (щото нищо не знам), но аз имах предвид Франция (например).

за наглите изказвания и репченията, те са си твое амплоа. сори, ама това ми прави впечатление от много дълго време насам. реплика от теб за мен вече е равно на - някой се изказва нагло спрямо останалите, често без да е добре информиран дори.

и точно ти, който говориш само за кинти (и се изказваш надменно за онези "нещастници" дето се навивали на мизерни заплати) с всичката си Überheblichkeit, смяташ ли че имаш какво да дадеш на това общество в социално отношение? или си искаш само кинтите? щото ние, дето уж "искаме", и даваме, и ни пука за хората. а такива като теб някой ден си счупват главата сами. затова и повече няма да се занимавам с изказванията ти. за последно те уважих с отговор.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Mottor » 28 Август 2007, 22:54:44

@satbradar
satbradar написа:Мотор тва за 6_те години сте се пробвам да разпитам.

Пробвай, така най-лесно ще се разбере

@azbuk
ако не си "престоял" като студент.

Ей точно това тук на мен не ми е ясно (все пак съм профан в правото). Виж какво пише:
7. § 10 wird wie folgt geändert:
a) Absatz 1 wird wie folgt gefasst:
(1) Ein Ausländer, der seit acht Jahren rechtmäßig seinen gewöhnlichen Aufenthalt im Inland hat und handlungsfähig nach Maßgabe des § 80 des Aufent haltsgesetzes oder gesetzlich vertreten ist, ist auf An- trag einzubürgern, wenn er
..........
2. ein unbefristetes Aufenthaltsrecht oder als Staats- angehöriger der Schweiz oder dessen Familienan- gehöriger eine Aufenthaltserlaubnis auf Grund des Abkommens vom 21. Juni 1999 zwischen der Eu- ropäischen Gemeinschaft und ihren Mitgliedstaa- ten einerseits und der Schweizerischen Eidgenos- senschaft andererseits über die Freizügigkeit oder eine Aufenthaltserlaubnis für andere als die in den §§ 16, 17, 20, 22, 23 Abs. 1, §§ 23a, 24 und 25 Abs. 3 bis 5 des Aufenthaltsgesetzes aufgeführten Aufenthaltszwecke besitzt
.....

Тъй като сме в EU, нямаме вече Aufenthaltserlaubnis. Как да се тълкува това?. Има ли един студент "ein unbefristetes Aufenthaltsrecht",след като притежава "Bescheinigung über das Aufenthaltsrecht" ?
Значи тук правилния въпрос трябва да е: Какво важи за студентите от старите членки на EU ?
Последна промяна Mottor на 28 Август 2007, 23:06:02, променена общо 1 път
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Мнениеот velingrad » 28 Август 2007, 23:05:37

Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот azbuk » 28 Август 2007, 23:11:26

Mottor написа: Значи тук правилния въпрос трябва да е: Какво важи за студентите от старите членки на EU ?

благодаря, много точно казано. ето това се чудех.

П.П. хм, чак сега погледнах линка на Велинград. ако е прав този адвокат там, може би и студентите от страните от ЕС имат право. това, че на "престоялите" по § 16 престоят не им се зачита, го пишеше някъде в закона, поне в стария вариант, но сега с влизането в съюза може да се е променило.

имам една позната, която си изкара немски паспорт и си запази полското гражданство (Полша има споразумение с Германия). беше живяла като дете в Германия осем години, но, когато е било толкова отдавна, признават само пет години и искат човек да докаже още една година престой през последните години. защо една година, не знам. ще я разпитам. може да са изиграли роля познанията й по немски, които за на ниво Muttersprachler, и степента й на интеграция и адаптация (все пак тук е израстнала).

по принцип не съм се засилила да ставам немски гражданин, тъй като за момента работя в университета и тъпите ограничения не ме засягат, а след Abschluss-a си, както изглежда, ще продължавам да уча и без това, но не е зле човек да си знае правата.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот gina » 29 Август 2007, 09:56:53

Аз си подаддох молбата за гражданство през ноември 2006, делото вече е приключено, behördeto ... ми каза че изчаква да влезе закона в сила за да не ме карат да се отказвам от българското...та аз сега чакам писмо...сигурно ще мина метър..
"The world is a dangerous place, not because of those who do evil,
but because of those who look on and do nothing."
Albert Einstein
]
Аватар
gina
Роден писач
Роден писач

Мнениеот satbradar » 29 Август 2007, 10:17:09

gina -даи подробности -взе да става интересно след тоя факт че няма да трябва да се отказва човек от Бг гражданство.
Последна промяна satbradar на 26 Септември 2008, 03:55:27, променена общо 1 път
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Следваща

Назад към Документи