• Advertisement

Скандинавия - някои общи въпроси

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Мнениеот danchello » 1 Май 2008, 03:53:55

На тези които посетят Норвегия,горещо препоръчвам да видят тези места -

Гейрангер - едно от най - красивите кътчета на планетата,посещавано ежегодно от хиляди туристи от цял свят...
http://www.burrard-lucas.com/gallery/norway/geiranger.html

... и островите Лофотен, в северната част,известни с красотата и рядката си фауна -
http://www.thorstenbroenner.de/norwegentourgalerie4.htm

а през зимата Гейло -
http://www.geilo.no/tindex.asp?segment=11

... и Лилехамер -
[url]http://www.lillehammerturist.no/english/winter/index.htm
[/url]
Изображение

Ако ти дадат разчертана хартия - пиши накриво!
Аватар
danchello
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 21 пъти

Мнениеот sem » 14 Юли 2008, 17:08:21

hello danchello, от всичко което прочетох във форума само Вие давате малко по-подробна информация за Норвегия. Моля ако не ме сметнете за нахална да отговорите на някои от многобройните ми въпроси. Лекар-психолог съм и искам да живея в Норвегия. Лесно ли се взима разрешение- за работа и живеене.Наем на жилище, соц. осигуровки, здравеопазване, въобще за каквото се сетите че може да ми послужи. Каква сума приблизително трябва да има един човек поне за първите шестмесеца, лесно ли се намира пансион за живеене и т.н. Извинявайте за безкрайните въпроси и благодаря предварително.
Аватар
sem
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Stavanger » 31 Август 2008, 23:32:55

bajdmityr написа:балабан погледни, пък и всички които се интересуват за изучаване на езици мнението на пипи в една стара тема "моля за съвет"
като човек, учил и шведски и датски - аз ти предлагам шведски

граматиката и думите са много сходни
НО: датското произношение е ужасно за разлика от шведското - много по-лесно и бързо се научава
датският може да ти бъде втори

с тези двата ще знаеш и норвежки
- там пишат на датски и говорят на шведски, малка бъркотия се получава

успех в решението и учението

Това са глупости. От трите езика - норвежки, шведски и датски, най-добре е да се научи норвежкия. Той има най-много общо с другите два едновременно. Датчаните и шведите не се разбират помеждуси. Норвежците разбират и датчани, и шведи. Шведите често не разбират норвежците. Проблемът е, че норвежкия е по-мек език от шведския, който се явява по-твърд и затова норвежците разбират шведите, но шведите имат проблем с разбирането на норвежците. Лингвистика и езикознание.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Re: Скандинавия - някои общи въпроси

Мнениеот Stavanger » 31 Август 2008, 23:47:46

Balaban написа:Здравейте. Случайно открих този форум докато браузвах Google и ми стана много приятно, че съществува такова местенце в българското интернет пространство. Поздрави, за което!

Да започна темата си оттам, че доскоро бях изключително върл противник на емиграцията, но напоследък цървулската действителност в милата ни родина взе да ми идва в повече и започнах да си променям възгледите. Та в тази връзка все по-често започвам да се замислям за преместване по посока Скандинавието. Да кажем, че ме интересуват опциите Швеция и Норвегия. Никога не съм ходил по тези географски ширини и в момента съм на етап събиране на различни впечатления "от извора". Ще съм ви много благодарен да споделите своето мнение по въпросите, които ме вълнуват.

1) Вярно ли е, че в големите градове в Норвегия и Швеция е пълно с гастърбайтери, най-вече от мюсюлмански произход? В една съседна тема прочетох, че в Осло има 1/4 арабски работници от различни националности. Имам позната в Швеция, която казва същото за Малмьо. Не, че съм нещо расист, но горната перспектива не ми се нрави особено. Просто тази гастърбайтерска действителност не се връзва с представите ми за ред, чистота и спокойствие.
А в по-малките градове как е?

2) Съществуват ли български общности в тези две държави? Интересно ми е дали Скандинавието е популярна дестинация за българите.

3) Как са местните хора като ... хора? Говори се, че били студени, резервирани, не умеели да се веселят. Доколко е вярно това? Или е въпрос на лично усещане за света? Личните ми впечатления са доста ограничени. Преди години имах честта да се запозная с шведи в Бг - едни от най-готините хора, които съм срещал. От норвежците впечатленията са ми от морските курорти главно:)
А по-специално жените как са? Като визия имам някакви бегли наблюдения, но като интелект и усещане на света представа си нямам.

4) Доколкото разбирам приказките за студа и мрака в тази част на света са доста хиперболизирани. Съвсем не било толкова студено и съвсем не било толкова мрачно, особено пък в южните райони. Вярно ли е това?

5) За работата. Далеч съм от мисълта, че в началото имам някакви шансове за реализация в моята област (масмедиите), тъй че какви са ми другите опции за работа на първо време. Приемаме, че знам английски на много добро ниво и шведски/норвежки на ниво "разбираме се"?

Това е основното, което ме интересува на този етап.
Благодаря ви :)

Balaban,
добре дошълпри нас, но въпросите ти в основни си части, са вече отговорени в Темите. Остава да се прочетат.

vel...

Поздравления за решението си да емигрираш в Норвегия. Според мен в Швеция е по-лесно за българи, отколкото в Норвегия. Единствения проблем е жилищния. И заплатите са по-ниско от норвежките, разбира се. Относно другите неща:
1) В Норвегия има много араби, мюсюлмани, бежанци, сомалийци и изобщо всякакви. В Осло наистина са повече, отколкото другаде в страната. В по-малките градове обаче почти няма - според мен са най-вече в Осло. Престъпността е сравнително ниска, спокойствието го има.
2) В Норвегия има доста българи. Законно тук пребивават около 3000, има и незаконнопребиваващи, разбира се.
3) Хората тук са различни от хората в България. Възпитани, културни, няма да ти досаждат, няма да видиш простаци. Е, може би не са най-гостоприемните хора на света според нашите разбирания и няма да изгарят от желание да си говорят с теб, но това не означава, че не те харесват. Те са си просто такива - уважават личния живот и пространство на другите. За интелект не знам какво да кажа, аз познавам и много умни норвежци, и недотам умни. Така е и в България. Младите са по-отворени към света, старите са по-консервативни и затворени. Но ако потърсиш помощ или попиташ за посоката, всеки ще те упъти с усмивка. Говорят английски, на мен ми харесва!
4) Изобщо не е толкова студено. В южните части е почти като умерения климат в Европа, няма да умреш от студ, няма да умреш от жега. На север започва да става малко по-различно, но отново няма крайни температури. На север има дълги зимни нощи и дълги летни дни - нещо, с което не всеки може да свикне веднага, но с времето се свиква.
5) Езикът е основното и най-важното в шансовете ти за работа. Бъди активен, търси си работа и ще намериш. Особено ако имаш квалификация и стаж. В по-големите градове е по-лесно, но и разходите ти ще са по-големи, отколкото в малките.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stavanger » 31 Август 2008, 23:58:04

danchello написа:
Balaban написа:Имам и един такъв въпрос за езика. От близо две години уча паралелно шведски и норвежки за удоволствие

Който и от двата да научиш , ще можеш да се разбираш и на другия!!! Почти три години съм бил в Норвегия и обичам тази страна, но е ужасно скучно,поне за мен. Жените са "лесни" , особенно петък и събота като се напият , но има вероятност да не те познават на другия ден... Изображение И нямат респект от мъжете, затова много норвежци си КУПУВАТ !!! жени от Филипините... Колкото по на север, толкова по добри са хората. Социалната политика е може би най добрата в цяла Европа ако не и в света!!! Цените са високи заради високия стандарт, особенно цигари и алкохол - в обикновенните магазини и супермаркети се продава само бира а водка уиски и др. могат да се купят само в ВИНМОНОПОЛ !!! който обикновенно е един за цялата област. С английски можеш да се оправяш навсякъде на първо време.

Е по-голяма глупост от тази не бях чел скоро. Жените имат респект от мъжете. Ти си пример за човек, който е бил в Норвегия, но нищо не е научил за нея. Ако не знаеш, в Норвегия има около 4.5 милиона човека, разпръснати на доста голяма територия. Има много малки селца, които са на големи разстояния едно от друго и имат по 10-20 човека население. Та някои, повтарям някои мъже от тези селца си намират жени в чужбина, поради очевидна липса на жени в населеното им място или наблизо. Знам, че звучи гадно, но те не ги купуват, просто ги довеждат в Норвегия по взаимно съгласие. Това са жени от развиващи се страни, които са се занимавали със земеделие в родината си, и които се занимават със земеделие и в Норвегия. Не е вярно, че Винмонопол е един за цялата област! Това са глупости на търкалета. Има по няколко в град. А Норвегия има полусух режим, от там и ограниченията в продажбата на алкохол.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kokorka » 4 Септември 2008, 11:57:51

В Норге ми хареса спокойствието,подреденоста и най-вече че не се заключва.Колкото имам наблюдение магазинита започват рабата към 10 часа и затварят в 16ч.,а хранителните по-късно.Иначе наистина за алкохола има монопол :D .Най ще ми липсва Лидъла...
Аватар
kokorka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Balaban » 4 Септември 2008, 12:28:13

Някой да има преки впечатления какви са най-приемливите опции за пътуване до Осло?
Аватар
Balaban
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Stavanger » 4 Септември 2008, 20:15:34

Да, кокорка, в Лидъл имаше интересни неща. И на мен ми липсва :? Балабан, знам, че Луфтханза, Чешките и ЛОТ имат полети с прехвърляне до Осло на разумни цени. Мисля, че и Австрийските, но не съм пътувал с тях и нямам впечатления.
Аватар
Stavanger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kokorka » 5 Септември 2008, 12:31:16

И през Австрия има полети,но аз не съм летяла с тях,мисля,че има 8 часа престой,поне доколкото ми казаха :scratch: .
Аватар
kokorka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот fri_flyt » 30 Септември 2008, 15:35:39

Balaban написа:Някой да има преки впечатления какви са най-приемливите опции за пътуване до Осло?

От Прага или Будапеща с Norwegian (www.norwegian.no) или от Берлин, през лятото от Варна и Бургас, или откъдето и да е, летят в цяла Европа но не и до София :? за съжаление
може и с Чехските авиолинии с прекачване в Прага, или с ЛОТ с прекачване във Варшава, цените варират в зависимост от датата на пътуването и на резервацията. Седни един ден и прегледай всички онлайн и си купи най-изгодното.
Аватар
fri_flyt
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Balaban » 1 Октомври 2008, 10:35:34

Благодаря за отговорите. Ясно е, че опции има. Проблемът при мен обаче е чисто психологически - разглезих се от цените на нискотарифните компании като WizzAir и полетите до Скандинавието ми се виждат безобразно скъпи :?
Аватар
Balaban
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Boby1985 » 13 Март 2009, 15:52:53

Хм, не видях такъв въпрос да се задава, но аз ще си питам :) Какви пари излиза на човек в Осло (наприме) - говоря наем, транспорт, храна, консумативи... Всичко, общо взето. Знам, че си е до човек, но приблизително ме интересува. И горе-долу какви са средните заплати? Мерси предварително :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот nordreamer » 14 Март 2009, 11:27:46

Boby1985 написа:Хм, не видях такъв въпрос да се задава, но аз ще си питам :) Какви пари излиза на човек в Осло (наприме) - говоря наем, транспорт, храна, консумативи... Всичко, общо взето. Знам, че си е до човек, но приблизително ме интересува. И горе-долу какви са средните заплати? Мерси предварително :)

Повечето от професиите са обединени в синдикати, за които има фиксирани минимални надници на час - около 120 до 130 крони на час.Това ще получиш ако тъкмо почваш работа, зле си със езика, нямаш опит и така нататък.Със Ставангер имахме кратък диспут по тази тема във форума на калдата, като моето мнение беше че има много хора които бачкат за и малко над тия нива.Неговия поглед е в малко по други възрастови измерения, тъй че нормално хората с опит да взимат значително повече, да не забравяме че има разлика и от град до град, в Осло конкуренцията е огромна и съответно заплатите по ниски.
Но идеята е че парите които взимаш при тея стартови моменти горе долу стигат да си покриваш разходите без да се замисляш хич. Аз лично не мога да спестявам но това си е до характер а не до липса на възможност. Относно средни нива на заплати няма такива,всичко е до компания и договаряне. Тъпото е със идването тук първоначално,тогава ти се изсипват един куп разходи, търчане и това е почти непосилно за хора от БГ, бях сметнал че ако искаш да дойдеш тук за 3 месеца примерно да се запишеш на курс и спокойно да търсиш работа ще трябва да тръгнеш с около 16-17 000 лв.Това за Осло.Подробности пак в оня форум.
si at du elsker meg eller ikke si noe
Аватар
nordreamer
Тукашен
Тукашен

Re:

Мнениеот danchello » 25 Март 2009, 21:45:49

Stavanger написа:
danchello написа:
Balaban написа:Имам и един такъв въпрос за езика. От близо две години уча паралелно шведски и норвежки за удоволствие

Който и от двата да научиш , ще можеш да се разбираш и на другия!!! Почти три години съм бил в Норвегия и обичам тази страна, но е ужасно скучно,поне за мен. Жените са "лесни" , особенно петък и събота като се напият , но има вероятност да не те познават на другия ден... Изображение И нямат респект от мъжете, затова много норвежци си КУПУВАТ !!! жени от Филипините... Колкото по на север, толкова по добри са хората. Социалната политика е може би най добрата в цяла Европа ако не и в света!!! Цените са високи заради високия стандарт, особенно цигари и алкохол - в обикновенните магазини и супермаркети се продава само бира а водка уиски и др. могат да се купят само в ВИНМОНОПОЛ !!! който обикновенно е един за цялата област. С английски можеш да се оправяш навсякъде на първо време.

Е по-голяма глупост от тази не бях чел скоро. Жените имат респект от мъжете. Ти си пример за човек, който е бил в Норвегия, но нищо не е научил за нея. Ако не знаеш, в Норвегия има около 4.5 милиона човека, разпръснати на доста голяма територия. Има много малки селца, които са на големи разстояния едно от друго и имат по 10-20 човека население. Та някои, повтарям някои мъже от тези селца си намират жени в чужбина, поради очевидна липса на жени в населеното им място или наблизо. Знам, че звучи гадно, но те не ги купуват, просто ги довеждат в Норвегия по взаимно съгласие. Това са жени от развиващи се страни, които са се занимавали със земеделие в родината си, и които се занимават със земеделие и в Норвегия. Не е вярно, че Винмонопол е един за цялата област! Това са глупости на търкалета. Има по няколко в град. А Норвегия има полусух режим, от там и ограниченията в продажбата на алкохол.

Нямам идея в колко града сте били но за трите години които прекарах в Норвегия успях да я пребродя няколко пъти ! Сигнах чак до Норд Кап !!! Така че смея да твърдя,че съм запознат с норвежките нрави и бит , макар и не на 100 %. В тия малките селца за които споменавате къде сте виждали Винмонопол??? А те са повечето такива! Някои са даже по скоро махали отколкото села :)
Минавал съм по 50-100 км без да видя населено място на север. Веднъж ми се случи да попадна в едно такова селце точно за рожденния ми ден ! В еднинствения магазин в селото продаваха само безалкохолни бира и вино и се наложи да поръчвам 1 каса бира при което ме накараха да попълня един формуляр за какво ми е тая бира, колко човека ще я пием и др подобни въпроси ... Верно от няколко години не съм бил там но едва ли са се променили толкова много нещата в Норвегия !

П.П. Отговарям сега, тъй като доста време не съм бил на сайта...
Изображение

Ако ти дадат разчертана хартия - пиши накриво!
Аватар
danchello
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 21 пъти

Мнениеот nordreamer » 15 Юни 2009, 12:23:32

Да и аз съм съгласен с теб че си ги купуват - плашат на семейството им и ги водят тук, срешу храна и малко дрехи, сделката е сключена, след известно време ги заебават като след едно две деца станат дебели.Ставангер не знам за какво земеделие говори - тука в Осло е пълно с прелъстени и изоставени азиатки, не знам сигурно копат троскота зад кооперацията, друг шанс за земеделие не виждам в столицата.Иначе то и ако само си стоиш в града или пък плаваш с кораб по крайбрежието пак няма как да разбереш че наистина има по един 'монопол на стотици квадратни километра плош в страната, ходим често до Дока, което е около 2000 човека и се води град и там няма монопол и трябва да се попътува 30на км до съседния град за малко бира или вино.
si at du elsker meg eller ikke si noe
Аватар
nordreamer
Тукашен
Тукашен

Предишна

Назад към Новобранец